Skocz do zawartości

Czy moge jeszcze poprawic wyniki SSD 128gb 840 Pro ?


Recommended Posts

Uważam że wynik nie jest jakiś przerażający. Dysk działa i to jest ważne. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że SSD wraz z wzrostem ilości czasu i operacji I/O ulega degradacji ale od tego mamy Trim'a więc w mojej opinii prorokuje jeszcze dość długie życie Twojego SSD. Dyski od Samsunga spokojnie pracują po 3000 i więcej godzin bez TRIM z włączonym - pewnie więcej.

Link to post
Share on other sites

@Lord_Nikkon na zużycie dysku SSD nie ma wpływ jego czas działania oraz ilość odczytywanych danych. Zużywają się komórki pamięci przy ich zapisywaniu, dlatego każdy dysk ma określoną ilość danych jaką będzie mógł zapisać. Zależne to jest od typu zastosowanej pamięci, procesu technologicznego w jakiej te pamięci zostały wykonane oraz ile dysk posiada pamięci ukrytej, która ma zastępować już całkowicie zużyte komórki. TRIM jest odpowiedzialny za to, żeby dysk równomiernie się zużywał, czyli nie dochodziło do sytuacji, że jedna komórka jest prawie nie zużyta, a druga skończyła swoją żywotność.

Mnie tylko zastanawia jedna rzecz i na to chyba powinniśmy zwrócić uwagę przy dyskach SSD na system. Mój przykład. Mam dysk SSD 60GB, który jest oczywiście na system i na nim jest zapisane ok. 45GB danych. Jest to system Windows 7 i różnego rodzaju programy. Zostaje tylko 15GB które tak naprawdę się zmieniają, więc funkcja TRIM będzie pilnować, żeby ten obszar zużywał się równomiernie. Niestety pozostała część wydaje mi się, że będzie prawie jak nowa. Co ciekawe jak byśmy zrobili formatowanie dysku i jeszcze raz wgrali system operacyjny oraz programy, to TRIM w pierwszej kolejności będzie zapisywał dane na najmniej zużytej powierzchni. W efekcie znowu 15GB jakie zostanie wolne będzie najbardziej zużyte i będzie zużywać się dalej. Zastanawiam się czy nie dobrym rozwiązaniem byłoby przed wgrywanie Windowsa zapisać dysk np. filmami po to, żeby wymusić używanie tych najbardziej zużytych komórek pamięci. Skąd taki pomysł i potrzeba? Mój dysk 60GB pokazuje zużycie na poziomie 54% po dwóch latach i 4 miesiącach pracy (oczywiście wszystkie funkcje szkodliwe dla dysku wyłączone, pamięć wirtualna też). Dysk to Crucial C300 z pamięciami w 34nm procesie technologicznym, które mają wytrzymać prawie 10 000 cykli zapisu. Nowe niektóre dyski tylko 1/3 tej wartości wytrzymają, a SSD 840 EVO może nawet nie. W moim dysku 15GB zużyje się za niecałe 3 lata, czyli było potrzeba 5 lat, żeby ten obszar się zużył, a używam go normalnie, nawet bym powiedział oszczędzając. Nie trudno obliczyć, że w nowych dyskach taki problem może się już pojawić po 1.5 roku użytkowania, a nawet szybciej. Przydałyby się sposoby na przerzucenie stałych nie zmieniający się danych na komórki najbardziej zużyte. A może się mylę i dyski SSD posiadają takie mechanizmy, że przerzucają dane z obszarów nie używanych do tych mocno zużytych i w efekcie mój dysk tak naprawdę zużywa się cały równomiernie o za niecałe 3 lata z dnia na dzień jego pojemność będzie spadać błyskawicznie.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie i Wasze doświadczenia. Autorowi tematu takie informacje jak najbardziej się przydają, dlatego stwierdziłem że o tym napiszę.

 

 

 

Dyski od Samsunga spokojnie pracują po 3000 i więcej godzin bez TRIM z włączonym - pewnie więcej

To nie może być prawdą, bo jak ktoś by używam komputer 24h, to po 4 miesiącach po dysku.

Edytowane przez AndreoKomp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

po pierwszej autorze tematu nie masz zainstalowanych sterowników iastore, a zamiast nich msahci (domyslne windowsowe) - widac to w benchmarku asssd benchmark. Proponuje zainstalować pakiet IRST  - Intel Rapid Storage Tech. z dołączonej do płyty głównej płytki lub sciagnac ze strony producenta. Wtedy operacje IOPS wskoczą blisko pionowych kresek i bedzoiesz mial max wydajnosci.

Edytowane przez maxellxl
Link to post
Share on other sites

 

 

Proponuje zainstalować pakiet IRST  - Intel Rapid Storage Tech. z dołączonej do płyty głównej płytki lub sciagnac ze strony producenta.
 

 

Wiec to nie jest to?:

 

 

Zainstalowałem  Intel® Rapid Storage Technology
 

Nie moglem znalezc na stronie Asus'a tych sterow, wiec mam je ze strony Intel'a.

Link to post
Share on other sites

 

 

to jest to...hmmm a od chipsetu instalowales sterownik?...najpierw chipset potem irst (oczywiscie po wlaczeniu w biosie tryby AHCI). Potem restart kompa, odpal assd benchmark i wklej zrzut

Ale tak szczerze... przeczytales caly temat? bo odpowiedz na  wszystkie Twoje porady juz podalem  strone wczesniej :) 

Link to post
Share on other sites

Witam. Dołączę do tematu. Właśnie zrobiłem formata i zainstalowałem system na OCZ Vector, ale wyniki są fatalne. Zrobiłem tak jak wcześniej chłopcy kazali, ale nic z tego. W biosie ustawione mam AHCI, zainstalowany najnowszy IRST ze strony Intela i dalej nic.

Wynik w SEQ mam na poziomie 250-260MB/s. Co mam zrobić?

Link to post
Share on other sites

Witam. Dołączę do tematu. Właśnie zrobiłem formata i zainstalowałem system na OCZ Vector, ale wyniki są fatalne. Zrobiłem tak jak wcześniej chłopcy kazali, ale nic z tego. W biosie ustawione mam AHCI, zainstalowany najnowszy IRST ze strony Intela i dalej nic.

Wynik w SEQ mam na poziomie 250-260MB/s. Co mam zrobić?

Jaką masz płytę główną?

Link to post
Share on other sites

Dysk masz podpięty do białych gniazd SATA? Sprawdź też czy w BIOS-ie masz ustawione SATA3 (jeśli jest opcja) bo wyniki masz idealne dla SATA2...

OK, wyjasniło się wszystko. Dzięki wielkie. Podłączony był do SATA2... Przepraszam bardzo za całe zamieszanie :/

Edytowane przez IceMan2991
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...