Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Zastanawiam się nad kupnem nowego komputera i nie wiem jaki procesor wybrać. Myślę nad I7 860 lub i5 750. Wczoraj w sklepie powiedziano mi, że I7 860 jest dwurdzeniowy lecz wszędzie jest napisane, że ma 4 rdzenie. To samo powiedzieli o I5 750. Może ktoś mi wyjaśni i doradzi jaki lepiej kupić i ile mają rdzeni...

 

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

Cześć :zamykamy:

Na wstępie powiem abyś nie chodził więcej do tamtego sklepu, niesłychanie się uśmiałem czytając informację o rzekomo dwu-rdzeniowym i7 860 :) Oczywiście jest to procesor 4-rdzeniowy, z technologią HT, czyli do dyspozycji mamy 8 wątków logicznych (4 rdzenie fizyczne i kolejne 4 logiczne).

Do czego wykorzystujesz komputer? Jeżeli do zastosowań domowych (gry, filmy, muzyka, wszelkiego rodzaju multimedia i proste narzędzia biurowe typu office) to najlepszym wyborem będzie i5 750, jednakże jeżeli pracujesz na specjalistycznych programach, które będą potrafiły wykorzystać HT to warto zainwestować w i7 860.

 

Pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Komputera używam głównie do grania. Koledzy mi doradzali, żebym brał I7. Z tego co mi wiadomo I5 nie ma HT. Jednak chciałbym, aby komputer posłużył jakieś 3 lata. Więc nie wiem co wybrać... Bo jeśli nie I7 to może jest coś lepszego Intela od I5 750???

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ma służyć głównie do grania to inwestycja w i7 (bez względu na podstawkę) jest całkowicie bezpodstawna i nie ma najmniejszego sensu. i5 750 w zupełności Ci wystarczy, a jak zacznie brakować megaherców to bez problemu go podkręcisz.

Link to post
Share on other sites

Popieram y0ddh4 a od siebie dodam tylko że i5 bez problemu wytrzyma jakieś 3 lata. A jeśli za wszelką cenę chcesz mieć 8 wątków to bierz Intel Xeon X3440 (780zł) - od i7 860 różni się TYLKO niższym taktowaniem które przestawisz w kilka sekund no i oczywiście znacznie niższą ceną (ok. 200zł mniej)

Link to post
Share on other sites

Tutaj masz porównanie obydwu procesorów przy standardowych taktowaniach, czyli

i7-860 2,8Ghz

i5-750 2,66GHz

Zobacz sobie na gry, nie ma żadnej różnicy między procesorami - mimo ciut wyższego taktowania i7. Różnice występują jedynie w programach wykorzystujących wielowątkowość, a takich w domowych warunkach raczej jest mało. Są to zazwyczaj profesjonalne programy. Ja również rozważałem i7-860 ze względu na obróbkę video, ale programy, z których korzystam wykorzystują max 2 rdzenie więc 4-rdzeniowy i5 w zupełności mi wystarczy. Poza tym jak podkręcisz i5 to spokojnie dogania i7, a masz 300zł w kieszeni, które możesz dołożyć do lepszej karty grafiki, którą gry napewno wykorzystają w przeciwieństwie do HT.

Jeśli już koniecznie chcesz mieć to HT, to wybierz Xeon'a X3440, różni się od i7-860 tylko taktowaniem, które możesz sobie zmienić :zamykamy:

 

@up

tak się rozpisałem, że byłeś szybszy z tym Xeonem :)

Link to post
Share on other sites

i5 750 w zupełności Ci wystarczy, a jak zacznie brakować megaherców to bez problemu go podkręcisz.

Chciałbym stwierdzić, iż podkręcanie procesora może prowadzić/prowadzi do skrócenia żywotności danego procesora (mowa tu oczywiście o zmianie napięć) i utraty stabilności. (ja jako początkujący grafik, uważam, że stabilność powinna być priorytetem)

 

Jeśli miałby zamiar podkręcić ów procesor znacznie, co sugerujesz, powinien zaopatrzyć się w (bardzo) wydajne chłodzenie, które sprawi, iż wcale nie wyjdzie na plus, i że zaoszczędzone pieniądze z samego procesora rozpłyną się, co będzie skutkowało brakiem pieniędzy na dołożenie się do ewentualnie lepszej grafiki.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/93e ... 5ec73.html

Link to post
Share on other sites

Osobiście to polecam ci zakup i5, sam go posiadam, komputer używam tylko w domu i to głownie zazwyczaj do grania, chodzenie po necie i czasami photoshop i przy takich domowych warunkach ten proc naprawdę wystarczy, póki co każda gierka na full detalach. Wyrzucenie dodatkowych pieniędzy na i7 jest nie opłacalne (tą kasę możesz dorzucić do lepszej grafy). Zresztą kolega u góry podał z link z testami i5 vs i7 i różnica wydajności jest minimalna. Tak więc myślę że możesz sobie już sam odpowiedzieć na pytanie którego się bardziej opłaca.

Link to post
Share on other sites

Na screenie masz napisane COREs 4 THREADs 8; więc rdzeni nie wyłączył;

 

A nawet jeśli, to u kolegi z 3,4 GHz też jest włączony tryb turbo;

 

Tak więc myślę że możesz sobie już sam odpowiedzieć na pytanie którego się bardziej opłaca.

Ale pytał się co jest lepsze, a nie co bardziej się opłaca i który procesor na dłużej wystarczy!!!

 

Z pewnością na dłużej wystarczy INTEL Core i7 !!! Z racji swoich 8 wątków !!!

Link to post
Share on other sites

A nawet jeśli, to u kolegi z 3,4 GHz też jest włączony tryb turbo;

Nie jest włączony, bo to jest akurat mój core i5.

 

Na screenie masz napisane COREs 4 THREADs 8; więc rdzeni nie wyłączył;

 

Wyłącza rdzenie.

 

Z pewnością na dłużej wystarczy INTEL Core i7 !!! Z racji swoich 8 wątków !!!

Z pewnością dużo dadzą te 4 wątki więcej początkującemu grafikowi, pracującemu w GIMP-ie. :D Twoje pieniądze i rób z nimi, co chcesz, ale myślę, że wszyscy Ci tutaj dobrze radzą.

Link to post
Share on other sites

:D LOL w gimpie to ty sam chyba pracujesz,

(bez urazy, ale akurat gimp to jest SUPER program, tylko trzeba go jeszcze umieć obsługiwać)

ja się uczę robić skomplikowane animacje w 3ds MAXie 2010 więc lepiej się zastanów, co mówisz;

 

Z resztą po screenie nie możesz wiedzieć, czy wyłączył mi rdzenie "miszczu" czy nie !!!

Mógłbym powtórzyć testy i tak wyszłoby mi, że więcej podkręciłem niż ty.

 

Czas pokaże kto miał rację, ja jednak pozostanę przy swoim :)

Intel Core i7 ze swoimi 8 wątkami będzie obsługiwał na maksymalnych detalach gry z 2 lata dłużej niż twój i5, którym się aż tak bardzo podniecasz nie wiadomo, po jaką .... :o

 

Zresztą na jakiej podstawie jesteś w stanie rozróżnić na screenie czy był włączony/wyłączony tryb TurboBoost ???

Link to post
Share on other sites

Ale pytał się co jest lepsze, a nie co bardziej się opłaca i który procesor na dłużej wystarczy!!!

 

Z pewnością na dłużej wystarczy INTEL Core i7 !!! Z racji swoich 8 wątków !!!

 

Ale też pisał, że komp na trzy lata więc dużo lepszym wyborem będzie i5 drogi panie

Link to post
Share on other sites

Z pewnością na dłużej wystarczy INTEL Core i7 !!! Z racji swoich 8 wątków !!!

No i co z tego że ma 8 wątków?? i co myślisz że niby te 8 wątków mu się na coś przyda skoro i tak jak sam napisał że komputer służy głownie do grania, jak nawet jest obecnie bardzo mało gier które można policzyć na palcach jednej ręki które ledwo wykorzystują 4 rdzenie, tak więc myślę że i za te 2 lata gry nie będą korzystać z tych 8 wątków więc kupienie i7 zamiast i5 do gier to wyrzucenie pieniędzy w błoto no chyba że ma ich pod dostatkiem to niech kupuje sobie i7.

Link to post
Share on other sites

Już w chwili obecnej są 6 rdzeniowe procesory dostępne dla zwykłego użytkownika (w cenie kosmicznej, ale jednak)

 

Coraz to nowsze gry wykorzystują już 4 rdzenie, np. Assasins Creed 2;

 

Za dwa, trzy lata gry będą miały napisane na pudełku:

"WYMAGANIA MINIMALNE: 6 rdzeniowy AMD THUBAN lub jego odpowiednik (INTEL CORE I7 2,8 GHz)"

 

Taka jest prawda, zresztą kolega chciałby na co najmniej 3 lata. A nie na trzy lata, od dziś, czas start, a później komputer odda komuś biednemu.

 

Nie mówię, że dzisiaj wszystkie gry to wspierają (HT, 64 bitowe systemy, 4 rdzenie lub więcej rdzeni/wątków), ale taka jest przyszłość.

 

Trzeba być przygotowanym na to, że sprzęt elektroniczny nadzwyczaj szybko się starzeje i nic na to nie możemy poradzić. No po za jedną rzeczą :D KUPIĆ I7 !!! Przecież kartę graficzna jest o wiele łatwiej zmienić niż procesor.

 

Z jedną rzeczą mogę się z Tobą zgodzić mati, że za dwa lata gry nie będą wymagały 8 wątków, ale za dwa lata mogą już być gry z minimalnymi wymaganiami 4 rdzeni, a obsługiwanymi spokojnie 6. I wtedy 4 wątki więcej będzie dawało wiekszą ilość klatek w grach !!!

Link to post
Share on other sites

ja się uczę robić skomplikowane animacje w 3ds MAXie 2010 więc lepiej się zastanów, co mówisz;

Oczywiście oryginalny program? :D

Z resztą po screenie nie możesz wiedzieć, czy wyłączył mi rdzenie "miszczu" czy nie !!!

Mógłbym powtórzyć testy i tak wyszłoby mi, że więcej podkręciłem niż ty.

Oczywiście, że mogę - wystarczy spojrzeć na mnożnik. Przy takiej wartości rdzenie na bank są wyłączone.

Czas pokaże kto miał rację, ja jednak pozostanę przy swoim :)

Intel Core i7 ze swoimi 8 wątkami będzie obsługiwał na maksymalnych detalach gry z 2 lata dłużej niż twój i5, którym się aż tak bardzo podniecasz nie wiadomo, po jaką .... :o

Ja się niczym nie podniecam w przeciwieństwie do Ciebie. Próbowałem tylko uświadomić Ci, że w grach te procesory polegną w tym samym momencie. Jak widać bezskutecznie.

Link to post
Share on other sites
ja się uczę robić skomplikowane animacje w 3ds MAXie 2010 więc lepiej się zastanów, co mówisz;

 

Oczywiście oryginalny program? :D

 

 

Oczywiście, że oryginalny tyle, że Education edition :o

Uczę się w PKiN, więc tam muszą mieć oryginały jako, że jest to instytucja państwowa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...