Skocz do zawartości

Noctua NH-D14 na płycie MSI Z77A GD55 - wątpliwości.


Recommended Posts

Dzień dobry, 

 

jestem w trakcie montowania tego coolera i prosiłbym w wyjaśnienie kilku kwestii:

 

1. "Make sure to use the correct holes on the mounting bars" - rozumiem, że chodzi o dziurki (w sankach)              oznaczone literką B, analogicznie jak na backplate (dla socketu 1156)?

 

2. Noctua zaleca aplikację jednej kropelki pasty o  średnicy 4-5 mm na środek procesora. Nic nie piszą o     rozsmarowywaniu tej kropelki? Jak dotychczas, czytając o aplikacji pasty, zawsze czytałem o konieczności jej    rozprowadzenia np. zużytą kartą kredytową (ta zużyta karta kredytowa, to już  wkrótce stanie się przysłowiowa    - nie wiedziałem, że karty kredytowe zużywają się tak szybko; może dlatego że nie mam)

 

3. Wentylator 120 mm zaczyna nadmuch, a 140 mm siedzi w środku, pomiędzy radiatorami i kontynuuje?

    Tak to ma wyglądać?

    Wentylatory dmuchają za siebie, patrząc na nie od frontu?

 

4. Jak ustawić cooler?

    Wzdłuż płyty - nadmuch idzie od dołu do sufitu; tak mam ochotę go ustawić.

    W poprzek płyty - nadmuch od frontu do tylnej ścianki obudowy.

 

Dziękuję.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

""Make sure to use the correct holes on the mounting bars" - rozumiem, że chodzi o dziurki (w sankach)              oznaczone literką B, analogicznie jak na backplate (dla socketu 1156)?"

 

A skąd my mamy wiedzieć, które dziurki oznaczone są literką B? Przeczytaj na spokojnie, bo montowanie coolera to nic trudnego.

Jak ustawić cooler? Najlepiej tak, żeby wentylator wciągał powietrze od strony napędu (DVD), a wyrzucał do tyłu do tylniego wentylatora, aby ciepłe powietrze poleciało poza obudowę. Czyli najlepiej (według mnie), jeśli założymy, że pierwszy wiatrak od strony napędu DVD ma nr 1, środkowy ma nr 2, a ostatni ma nr 3. Wtedy niech wiatrak nr 1 wieje na cooler, wiatrak nr 2 niech też wieje na cooler, a wiatrak nr 3 niech wyrzuca powietrze przetransportowane przez 2 poprzednie. 

 

http://img697.imageshack.us/img697/4884/d14a.jpg

 

Ustaw tak jak tutaj. w moim "opisie" pierwszy od prawej to nr 1 itd itp ;p

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem nadzieję, że odezwą się posiadacze tych konkretnie Noctui.

 

Ja mam tylko 2 wentylatory, przed i w środku coolera. Proponujesz montaż w poprzek płyty i nieźle to uzasadniasz. czy w takim układzie dmuchają one też na sekcję zasilania - nie wiem jak ją zlokalizować, ale to chyba ten element najbardziej wystający ponad płytę, bo wystają chyba radiatory???

Kuczę, wystają dwa z napisami OCGenie i MilitaryClass III. Czy któryś z tych elementów to sekcja zasilania?

Czy w ogóle jest jakaś generalna zasada (wzdłuż/w poprzek płyty), czy po uważaniu?


Tak przyglądam się temu zdjęciu i dochodzę do wniosku, że moja sytuacja jest dokładnie odwrotna. Nie mam  karty graficznej, w obudowie są 2 wentylatory: na froncie, na dole i z tyłu, u góry. Możliwe, że dołożę jeden na froncie, u góry i jeden na dole, obok zasilacza..

W zestawie z kartą opcja przedstawiona na zdjęciu jest chyba jedyną rozsądną.

Gdyby jednak wyjąć kartę/karty graficzne, to mam wrażenie, że rozsądniej byłoby ustawić cooler tak, żeby dmuchał wzdłuż osi pionowej.

Sam nie wiem, a odzew jakiś lichy.

Edytowane przez .daft
cytowanie
Link to post
Share on other sites

Karta graficzna nie ma NIC do chłodzenia cpu, ale rozważ też ten przypadek tak, że skoro masz 2 wentylatory, to idąc od prawej strony (od nr 1 ustalonego wcześniej): tworzy nam się swojego rodzaju "ciąg" powietrza przepływający przez nr 1 i nr 2 (skoro 3 nie posiadasz). Powietrze nabiera temperatury od żeberek (od coolera), ale nie siedzi bezczynnie w obudowie, zostaje natychmiast wywiane przez wentylator z tyłu.

 

Odzew lichy bo problem też nie należy do tych wielkiego kalibru :D  

 

Podejrzewam, że masz taką płytkę (lub coś zbliżonego):

 

http://pl.msi.com/pic/product/five_pictures2_2533_20120308144915.jpg

 

Tam gdzie są "napisy" tam jest chłodzenie sekcji zasilania. Po prostu te zabudowane obszary. Chłodzeniem CPU wpłyniesz tylko na temperatury CPU. 

Generalnie trudno spotkać się z montażem coolera " wzdłuż" płyty (wentylatorami od coolerów do góry/na dół), tak więc to musi coś oznaczać :D Po drugie jak zamontujesz chłodzenie i Ci nie będzie coś pasić, to przecież możesz przełożyć.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zgoda, że GPU nie ma bezpośrednio nic do chłodzenia CPU, ale jej obecność/nieobecność wpływa na obieg powietrza i temperaturę powietrza jakim jest chłodzony CPU.

 

Dla mnie to temat dużego kalibru.

 

Czyli montować w poprzek płyty?

Prawie doszedłem do takiego wniosku. To fragment mojego ostatniego postu w temacie "Wzdłuż czy w poprzek? Oto jest pytanie!":

"Z ciekawości przekręciłem cooler na układ "w poprzek=front>tył" i całkowicie zgłupiałem. Wydaje się nieco lepiej, bo cooler nie dmucha ciepłego powietrza znad procesora pod sufit ( a tam jest baaaardzo mało miejsca), a ono nie wraca z powrotem, tylko wydmu****e je wprost na wentylator wyciągający, ten z tyłu, na górze."

Dziękuję. 

Edytowane przez .daft
cytowanie
Link to post
Share on other sites

1 dokładnie,"B"

http://www.wykop.pl/link/1368381/ciekawe-porownanie-metod-nakladania-pasty-termoprzewodzacej/ osobiście stosuje metode na X

3 twoje pytanie jest odpowiedzią 

4 Jak koledzy wyżej 

 

ad1 wsadziłem w "B"

ad2 już gdzieś czytałem o zaletach cross method, a film to potwierdza, i to mnie przekonało. Tylko ile pasty nałożyć, żeby nie                     wyciekła.Czy jeśli przesadzę i wycieknie, wystarczy po prostu zebrać resztki .... zużytą kartą kredytową. Tylko jak się dostać pod        cooler?

ad3 OK

ad4 OK

 

Dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...