Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie. Otóż mam zamiar zakupić w najbliższym czasie nową konfigurację PC. Użytek - głównie pod GRY na okres kolejnych 3 lat. Targają mną różne uczucia , ponieważ każdego kogo pytam , ten odpowiada inaczej. Szukałem odpowiedzi w wielu testach , pisałem do wielu ludzi . Każdy z nich uważa ,co innego o danej firmie. Przejdźmy jednak do rzeczy . Do wykorzystania mam 2500zł , maksymalnie 2600 . Chociaż nawet wolałbym , żeby było mniej niż 2500,2400. Trudno tak zrobić.

 

Konfiguracja PC po rozmowie z kilkoma "ekspertami" :

AMD Phenom II Quad-Core X4 965 Black Edition (Kupuję w 100%)

HIS Radeon HD 5770 1GB GDDR5 (Kupuję w 100%)

I teraz kilka dylematów:

-W sklepie , w którym kupuję jest zasilacz znanej mi marki OCZ , reszta za droga lub jakaś zła firma . Ten zasilacz ,to - 700W ModXStream Pro SLI OCZ . Czy jest ,to dobry zasilacz ? Nie jestem do końca przekonany chociaż opinie np. na komputroniku.pl są dobre.

 

- Pamięć DDR3 2x2GB 1333MHz OCZ Platinum CL7 (Koszt 469zł) czy Pamięć DDR3 2x2GB 1333MHz Goodram CL9(386zł) . Z początku brałem pod uwagę GEIL'y CL8 , a jeszcze wcześniej Kingston'y HyperX CL9 - Obie te pamiątki z taktowaniem 1600MHz. Te OCZ i GoodRam'y to taktowanie jednak 1333MHz . Szkoda trochę,że nie 1600MHz chociaż procesor tego nie wykorzysta. Trzeba jednak patrzeć przyszłościowo,logicznie w dobieraniu sprzętu. Nie wiem czy dużo robi tutaj różnica pomiędzy CL ,a taktowaniem 1333MHz , a 1600MHz. Pomóżcie. OCZ Platinum czy GoodRaM ? Oczywiście GoodRam ,to oszczędność pieniędzy i równie dobra wydajność.

 

- SCYTHE Katana 3 , SCYTHE Mugen 2 Rev. B czy po prostu SilentiumPC Spartan HE923(którego nie ma w ogóle w sklepie , gdzie kupuję konfigurację. Poprosiłbym jednak o jego zamówienie) . SilentiumPC polecił mi jeden z ekspertów . Dokładnie ten model, tanio ale nie wiem czy wydajnie . Jak myślicie ?

 

- I małe wątpliwości ,co do MOBO - oczywiście wychodzi taniej z dobraniem MOBO niż w przypadku i5 750(rozważałem jego kupno wcześniej) . Czy ASUS M4A785TD-V EVO będzie do tego zestawu dobrą płytą główną ? Patrzyłem na Gigabyt'a w tym przedziale cenowym . Były praktycznie takie same tylko Asus obsługuje RAM'y z taktowaniem 1600MHz ,a Gigabyte nie. Więc postawiłbym na Asus'a ale ,co myślicie o tym modelu ?

 

Doliczam do tego montaż 30 zł , ponieważ obudowa zostaje moja oraz dysk twardy (Samsung 250GB) , nagrywarka. Oczywiście z racji tego,że ostatni raz komputer kupiłem 3 lata temu i to nie na części tylko w całości , nie ma tam żadnych wentylatorów , które zassały by powietrze z zewnątrz i wyssały z wewnątrz. Więc na boczny panel (plastikowa tuba) i na tylny(Obok CPU) mam zamiar kupić 2x WENTYLATOR RAIDMAX LED NIEBIESKIE 120x120x25mm za około 15 zł. Mamy 30 zł. Ale czy to bd dobre wiatraczki ? Mam nadzieję,że raczej tak . Po co wydawać więcej.

 

 

Proszę o odpowiedzi , POMOC . Z góry dziękuję i pozdrawiam użytkowników benchmark.pl !

Link to post
Share on other sites

1. Procesor weź phenom II x4 955 - w 10 sekund przerobisz go sobie w 965 albo i 975 a kasa zostaje w kieszeni.

2. Grafa - dobry wybór.

3. Ram - bierz najtańsze Goodramy 2x2GB 1333MHZ za 350zł. Miedzy tymi, a tymi za 450+ różnicy nie poczujesz.

4. Zasilacze OCZ są dobre, ale w zupełności starczy Ci OCZ ModXStream 500W.

5. Chłodzenie na procka - Mugen 2.

6. Mobo - albo ten Asus M4A785TD-V EVO albo Gigabyte MA770T-UD3P. ten giguś na 100% pociągnie przyszłe 6-rdzeniowce

7. Na wiatraczkach się nie znam ;p

Link to post
Share on other sites

Lepiej bedzie kupic wersje 955 BE, poniewaz nie rozni sie ona niczym od 965 za wyjatniem mnoznika podniesionego o jeden, co mozna w kilka sekund zmienic w 955 :P

Nie potrzebujesz tak mocnego zasilacza, chyba, ze chces łączyc kilka kart graficznych. Weź OCZ MXS 500W. OCZ MXS to bardzo dobre, bardzo ciche zasilacze ;)

 

RAM? najtanszy weź. Goodram 2x2GB 1333MHz, CL9 za 350zł. Nie zauwazysz zadnej roznicy, chyba, ze jestes grafikiem albo cos w tym stylu :P

 

Mugen 2 rev. B jezeli chcesz krecic procka, a jak nie to cos tanszego, jak np. ten SilentumPC

 

Mobo weź ASUS M4A785TD-V EVO albo GA-MA770T UD3P. Ta druga na 100% obsluzy procesory 6-rdzeniowe, wiec nie bedzie trzeba jej dlugo wymieniac. Obie są dobre, pierwsza ma zintegrowaną karte graficzną. Obie mają mocną sekcję zasilania.

 

Jaka masz obudowe? Chodzi mi o to, zeby miala dobrą cyrkulacje powietrza.

 

Dysk moze byc juz dosc wolny, lepiej bedzie dolozyc 180zł i kupic Samsunga F3 500GB, ktory jest jednym z najszybszych dyskow HDD obecnie.

 

Btw. Wentylator to nie jest wiatrak! Nie wiem jakie wentyle kupic najlepiej.

Link to post
Share on other sites

Czytałem ,że wersja 955 BE nie różni się praktycznie niczym od 965 . Niestety nie potrafię sprawnie poruszać się po BIOS'ie - Nie zmienię więc mnożnika . Jeżeli chodzi o OCZ ModXStream - 500W myślę,że nie za bardzo. Grafik nie będę łączył ale ,jak patrzeć przyszłościowo to taki zasilacz może starczyć na długi okres czasu. W sklepie jest 500W,600W i 700W. O mocy 600W najmniej bym wziął ale chyba lepiej mieć coś na przyszłość ( 700W) ? Na razie wszystko idzie za GoodRam. Co do O/C , jak już wcześniej wspominałem nie potrafię się poruszać w BIOS'ie - overclocking'u też nie zrobię sam. Ale za 3 lata ,aby zwiększyć wydajność procesora byłbym w stanie ,to zrobić. Tak więc nawet Mugen posprzątałbym jeżeli chodzi o stabilność temperaturową . Jeżeli nie wyjdzie drogo wybiorę Mugen'a . Jeżeli bdz za drogo postaram się zamówić SilentiumPC. Co do MOBO ,to tego Gigabyt'a sprawdzę później . Tzn. czy jest on dostępny w tym sklepie i jak stoi z ceną. Przykro mi kowdipapo ale niestety nie wiem jaką mam obudowę(3 lata temu kupowana) . Jeżeli z rabatem wyjdzie cenowo dobrze ,to postaram się zakupić tego twardziela o ile będzie on dostępny . Te wentyle na pewno się przydadzą tak czy siak. ;) Czekam odpowiedzi . Pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o OCZ ModXStream - 500W myślę,że nie za bardzo. Grafik nie będę łączył ale ,jak patrzeć przyszłościowo to taki zasilacz może starczyć na długi okres czasu. W sklepie jest 500W,600W i 700W. O mocy 600W najmniej bym wziął ale chyba lepiej mieć coś na przyszłość ( 700W) ?

nie licząc wypadku NV z fermi wszystko wskazuje na to, ze w przyszłości karty graficzne będą pobierały mniej, a nie więcej prądu, więc przyszłościowo 600W to zapas, a i 500 będzie ok

 

co do wentyli bardzo dobry stosunek DB do airflow mają scythe slipstream 1200 120mm, oczywiście nie są LEDowe, ale tu się należy zastanowić czy chcesz je dla ozdoby czy dla sprawności?

Link to post
Share on other sites

Zmiana mnoznika dla kogos kto nigdy nie widzial BIOSu na oczy to doslownie chwila, jezeli sie wczesniej zapyta co i jak. Kwestia wejsc do biosu, odpalic zakladke, dac o 1 wyzszy mnoznik, zapisac i wylaczyc ;)

 

Zasilacz OCZ MXS 500W da ci 442W na linii 12V, wiec wypadku nawet 150W na procka, a tyle jedzą tylko pojedyncze procki, raczej reszta to 90W albo 130W. Pozostaje 290W na grafe, a obecnie wiecej biorą tylko 5970 oraz Fermi. IMO nie potrzeba wiecej na kilka przyszlych lat, patrzac na to, ze na 5850 pojdzie wiele gier na mega wysokich detalach, a ta karta da rade bez problemu na tym zasilaczu.

 

Jezeli rzeczywiscie chcesz mocniejszy zasilacz to weź MXS 600W. Jak stac cie, zeby te kilka zlotych doplacic, to go weź :P Nie jest wiele drozszy w sumie.

Link to post
Share on other sites

drachenfeles - Oczywiście ,że sprawność jest tutaj górą . Jednak nie ma takiego modelu w sklepie i wybiorę jednak te LED'owe ,aby po prostu ten komputer chociaż trochę odciążyć jeżeli chodzi o temperaturę. Wysłałem e-mail do sklepu z zapytaniem ile wyjdzie wszystko razem z zasilaczem 600W ,a 700W czy też AMD Phenom 955 ,a 965. Jeżeli otrzymam wiadomość powiadomię was ,jak to wygląda cenowo . Jeżeli np. 965 nie będzie się różnił aż wiele od 955 ,to go kupię . Ale skoro można ,to zmienić w 10 sekund. Hmmm.. Cóż. Zobaczymy ile wynosi cena tych konfiguracji . Grafika ,to najsłabszy punkt w PC'cie , więc za 2,3 lata podkręcę procesor i wymienię grafikę na 5850 lub 5870 po spadkach cen . Mam nadzieję,że naprawdę 600W wystarczy już spokojnie na parę lat tak ,jak piszecie. ;)Igoruss , kowdipapo - Jeżeli chodzi o BIOS'a ,to o tym może później .

 

HDD 320GB SATA II Samsung HD322HJ 16MB - 168 zł . Nie mogę znaleźć tego F3 500GB za 180 zł - Być może nie ma go w sklepie. Czy ten będzie odpowiedni ? Są również jakieś Samsungi 500GB za 190 zł . Można by pomyśleć . Obecnie posiadam 250GB bodajże na SATA II .

 

HDD 500GB SATA II Samsung HD502HJ 7200 - Przepraszam , jednak jest. 190 zł jednak trochę kosztuje ,a już trochę wychodzi ponad 2500.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz troszkę przyoszczędzić nie tracąc na jakości i wydajności to zmień chłodzenie na Zalman CNPS10X Flex (130zł) i daj na to wentylator Zephyr lub Mistral (16zł). Będzie tak samo chłodno i cicho a nieco taniej (ok.35zł)

Link to post
Share on other sites

700W? ;) jak nie będziesz robił CF/SLI i nie umiesz podkręcać z zapasem wystarczy 500W i na oc też.

 

1.AMD Phenom II 955 X4 3,2GHz

2.Gigabyte MA770T-UD3P

3.GoodRam 2x2GB 1333MHz CL9

4.Samsung F3 500GB

5.PowerColor Radeon HD5770 1GB

6.SilentiumPC Gladius 600 Window PB

7.OCZ ModXStream Pro 500W

8.SilentiumPC Spartan

 

Cicho i wydajnie. W esc.pl zestaw wyniósłby Cię 2537zł ale nic lepszego w tym przedziale co chcesz kupić nie kupisz :P Droższych pamięci się nie opłaca wystarczy ten GoodRam. Obudowa ładna i przewiewna w dość dobrej cenie i polski produkt. Dysk warto dołożyć do F3 500GB. Płyta dobra na możliwości wsadzenia X6.

 

Pozdrawiam. 8-)

Link to post
Share on other sites

Dobrze. Mam już informacje na temat cen zestawu w kilku przypadkach:

SCYTHE Mugen 2 Rev. B

AMD Phenom II Quad-Core X4 965 Black Edition

HIS Radeon HD 5770 1GB GDDR5 DPORTEYE

Pamięć DDR3 2x2GB 1333MHz Goodram CL9

Zasilacz ModXStream Pro SLI 700W

ASUS M4A785TD-V EVO

CENA 2511zł -3%= 2436zł

 

W przypadku tego samego ale z 600W'atowym zasilaczem , AMD 955 i płytą główną Gigabyte'a GA-MA770T UD3 CENA 2352zł - 3%= 2282zł

 

Jednak myślę,że ostatecznie wybiorę zasilacz 600W , mocy spokojnie na zapas. Nie będę łączył grafik ,jak już to wymieniał na inną ,a technologia idzie do przodu(energooszczędność). Co do procesora nie wiem czy 955 nie będzie gorszy od 965 pod jakimś względem. Zastanawiam się . Ale skoro można zmienić ,to szybciutko ,a pieniądze zachowane ... Zmienię sobie z mnożnika x16 na x18 ,a 965 ma x17. Chyba,że trzeba będzie zmieniać napięcie ? Jednak płyta główna Asus'a bardziej mną przemawia - również obsłuży X6 ,a jest wydajniejsza i ma zintegrowaną grafikę . Czekam jeszcze na wiadomość ile wyjdzie wszystko z 955,600W'atowym zasilaczem ale z MOBO ASUS'a . Jeżeli wyjdzie podobnie do 2352zł ,to dokupię obudowę SilentiumPC 600 Windows Black Pure i jakiś wentyl na przedni albo boczny panel ,bo na tylnym już jest w obudowie.

 

Co Wy o tym myślicie ?

 

Pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

1) Możesz brać 955, bo jest to fizycznie to samo co 965.

2) Asus nie jest wydajniejszy - jest lepiej chłodzony i tyle. Gigabyte tez obsłuży X6.

3) Zasilacz 600W to strata pieniędzy. Ten zestaw maksymalnie zużyje 280W. Po wsadzeniu drugiego 5770 i procesora X6, dobre 500W powinno dać radę. Szkoda pieniędzy.

4) Do obudowy można kupić "firmowego" Zephyra/Mistrala za ~20zł.

Link to post
Share on other sites

Wybrałem konfigurację na esc.pl . Oto ona :

SilentiumPC Fortis HE1225

SilentiumPC Gladius 600 Window Pure Black (bez zasilacza)

Sapphire Radeon HD5770 1024MB DDR5 /128bit/ 2xDVI/HDMI/DP

AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, BOX, AM3/

OCZ ModXStream Pro 600W

GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Asus M4A785TD-V EVO /AMD 785G, DDR3/

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

Cena:2613zł ale za to dobra konfiguracja . Montaż darmowy. Co myślicie o firmie esc.pl ? Pierwszy raz o niej słyszę i nie jestem pewien czy zamawiać czy kupować u siebie w mieście za drożej ?

Link to post
Share on other sites

1.AMD Phenom II 955 X4 3,2GHz

2.Gigabyte MA770T-UD3P

3.GoodRam 2x2GB 1333MHz CL9

4.Samsung F3 500GB

5.PowerColor Radeon HD5770 1GB

6.SilentiumPC Gladius 600 Window PB

7.OCZ ModXStream Pro 500W

8.SilentiumPC Fortis

 

Weź sobie to :wariat: Ten Gigabyte to naprawdę dobra płyta, zasilacz 500W wystarczy.

Link to post
Share on other sites

djgromo - W moim mieście też tyle biorą za montaż. Szkoda jednak ,że nie jest to darmowa usługa . Jest wszystko oprócz nagrywarki DVD.

 

DIXON - Wyszło mi akurat 2500,37 zł na morele.net ale z MOBO Asus'a , Radeonem firmy Sapphire , tańszą i też bardzo dobrą obudową oraz z chłodzeniem Scythe Katana 3 ,bo SilentiumPC nie ma. Osiem części za okrągłe 2500zł . Powinno być OK ? :wariat:

 

Pozdrawiam !

 

Obudowa Mode Com SWING BK-SIL (8300) BEZ ZASILACZA czy Obudowa Cooler Master Elite 334 czarna BEZ ZASILACZA - Obie w podobnej cenie ale widziałem opinie na temat Cooler Master'a - Niezbyt wytrzymałe panele boczne , drgania - czego oczywiście nie toleruję. Może w tym przypadku Modecom ? 8 zł drożej ale może za to wydajniej ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...