Skocz do zawartości

Procesor grzeje się kosmicznie po update biosu


Recommended Posts

Witam. Posiadam płytkę ga-a75m-s2v i właśnie zaktualizowałem bios z F1 do F5. W F2 chyba doszła funkcja turbo core której nigdzie tam niemogę znaleźć. Nieważne. Bynajmniej, zrestartowałem ustawienia biosu do default (w nich chyba turbo powinno być wyłączone) i pojawia się następujący problem. Po odpaleniu jakiejkolwiek wymagającej gry komputer gaśnie a po uruchomieniu i wejściu do biosa procesor ma ponad 80 stopni temperatury gdzie wcześniej w stresie nie przekraczał 68 stopni. O dziwo WSZYSTKO chodzi 2x szybciej, mowa o grach, programach, windowsie, ale na litość boską nie kosztem reseta co 5 minut od rozpoczęcia gry.

Ktoś wie czym to może być spowodowane? dodam że przed updatem biosu takie coś nie miało miejsca, lecz co prawda procesor chodził sporo wolniej. Procek AMD A8 3870k BE 3.0ghz

Link to post
Share on other sites

Wentylator działa tak jak działał. Tyle że teraz wiecznie na ~3200 rpm jedzie bo proc ma impreze jak w wulkanie. Taktowanie jest 3.0 czyli dokładnie takie samo jak stockowo. Nic się nie podniosło. Dziwne że w biosie pokazuje 70-80 stopni a w windowsie na OCCT 30-40 =/

Link to post
Share on other sites

http://www.overclock.net/t/1274574/overclocking-a8-3870k-apu-what-is-max-safe-voltage-and-temp tuta piszą ze niby 1.40-1.45 więc niby jest w porządku. Sam już nie wiem. Ale jak pamiętam przed problemem z grzaniem się napięcie było takie same więc nie mam pojęcia. Musze to ogarnąć bo w tej chwili komputer nie nadaje sie do niczego prócz przeglądania sieci... Inne pomysły?

Link to post
Share on other sites

nie montowałem wczoraj żadnego chłodzenia. wgrywałem aby nowy bios, hardwaru nie dotykałem rękoma, prócz dzisiaj jak sprawdzałem czy radiator jest gorący gdy mnie o to poprosiliście. Jak sprzęt wmontowany był od pół roku, tak stoi.

 

Mówiąc "zużyła się od wczoraj?" ironicznie, miałem na myśli że wczoraj działało w porządku a dzisiaj nagle 20 stopni więcej.

Edytowane przez djurasik
Link to post
Share on other sites

Jak fleszowałeś tego biosa z pod Windows(@bios) czy z pod oprogramowania płyty głównej (DOS)? Prze fleszuj jeszcze raz tym razem z pomocą Q-Flash(klawisz END przy uruchomieniu). Ustaw opcje Keep DMI była disable. Wszystko jedno jakim biosem to robisz. Powinno pomóc. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

po wyczyszczeniu i posmarowaniu temperatura w stresie 63-64 stopnie przy 100% zuzycia procesora i nie rośnie więc pomogła rada Dariusa, ale jest problem. Po wystartowaniu windy aplikacje steam/origin mają crasha. catalysty mają crasha. 50% programów crashuje przy starcie.

Link to post
Share on other sites

ten procesor od kupna miał 1.4125 bodajże i tyle mi pokazuje w biosie. nic nie kombinowałem, wszystko jest na Auto jak było od pierwszego uruchomienia tego proca w tym komputerze. Ile powinno być ??

popatrz na swoje occt i wyciągnij wniosek. Kaidy bios coś tam zmienia a ty pod obciążeniem masz 1.46 gdzie powinno być 1.3875. Dziwisz ze sie cieplej zrobiło..Nie pierwszy raz jak voltage został na auto podniesiony za mocno.,

 

Do tego masz wyłączone stany oszczędzania bo ci do idle nie schodzi też to widać w occt.

Edytowane przez maxforces
Link to post
Share on other sites

pisałem już że przed problemami również było 1.4 i było wszystko w porządku. Procesor po wpięciu w gniazdo FM1 bazowo pokazuje woltaż bazowy jako 1.4125 i tak było zawsze. Nie pytać czemu bo nie wiem. Bynajmniej chodził bez problemu. Jednocześnie rozwiązał się problem dlaczego nie dało się podkręcić proca nawet o kawałek - wiatrak był zasyfiały a pasta CAŁA wyparowała. teraz tak go nasmarowałem że nawet murzyński siusiak wejdzie między blaszki i temperatura jest niższa niż po pierwszej instalacji procesora. 

teraz na 1.46 nie przekracza 64 stopni. przy 10 minutowym OCCT teście dochodzi do 64 i waha się 64->63->64->63.

Dalej jest problem z aplikacjami. Crash za crashem prawie każda. Mam jakoś ręcznie ustawić woltaż na 1.385 czy jak? Panowie, gdybym się na tym znał nie pisałbym tutaj, więc wybaczcie wtopy ;)

 

ps. Przed czyszczeniem procesora i wiatraka oraz smarowaniem pastą miałem ten sam woltaż ale wszystko działało tyle że temperatura robiła shutdowna, teraz nic nie działa więc czy to napewno wina napięcia? inna sprawa że bez stresu ma 1.39-1.40 więc mieści sie w granicy pomyłki a i tak żadna aplikacja praktycznie nie chce wystartować

Edytowane przez djurasik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...