Skocz do zawartości

PCI Express 3.0


Recommended Posts

Witam,

 

Panowie może mnie ktoś oświeci

 

Jeżeli:

 

Maksymalny pobór energii, jaką karta graficzna może pobierać przez złącze PCI Express, to 75 W (v1.0), 150 W (v2.0) lub 300 W (v3.0). Jeśli karta pobiera więcej energii, musi ona zostać dodatkowo zasilona przez osobny przewód zasilający (lub przez przejściówkę) z zasilacza, standardowo przewodem sześcio-, ośmiopinowym lub ich zestawem (6+8).

 

To w takim razie po co w kartach używają producenci dodatkowego zasilania skoro w PCI Express v3.0 potrafi dostarczyć do 300W karcie.... jaka karta pobiera wiecej jak 300W

 

np mój 660Ti potrzebuje dwóch przewodów 6-pinowych czyli +150W

Link to post
Share on other sites

PCIE 3.0 to nie tylko kwestia płyty ale przede wszystkim procesora. Mając Sandy Bridge np. i5 2500K na płycie Z77 karta i tak będzie działać na PCIE 2.0 ponieważ procesor nie obsługuje natywnie PCIE 3.0. Aby karta działała na PCIE 3.0 potrzebny jest procesor Ivy Bridge lub Haswell i płyta Z77 lub Z87. Druga kwestia karta w spoczynku pracuje w trybie PCIE 1.1, dopiero pod obciążeniem przechodzi w tryb PCIE 3.0 lub PCIE 2.0 więc z tego powodu (w trybie pośrednim podczas przejścia z 2D do 3D może braknąć mocy z samego PCIE 1.1) może być konieczne dodatkowe zasilanie z wtyczki. 

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Ciekawa teoria czy masz jakieś źródło chętnie bym poczytał :) czyli jesteśmy skazani na wtyczki ? może 4.0 coś zmieni.

Kiedyś przez przypadek zapomniałem podłączyć wtyczek zasilania do karty i uruchomiłem kompa, rezultat - oczywiście brak sygnału z karty. Co do tego przejścia z PCIE 1.1 na PCIE 2.0/3.0 pod obciążeniem to wystarczy zrobić prosty render test w GPU-Z. Odpal GPU-Z kiedy karta jest w spoczynku. Zobaczysz że w polu Bus Interface będzie np. PCIE 3.0 x 16 @ x16 1.1

Zawsze karta pracuje na PCIE 1.1 w spoczynku. Następnie odpal render test klikając na '?' zaznaczony na obrazku poniżej, zauważysz że karta przejdzie z 1.1 na 3.0 i w polu Bus interface pojawi się PCIE 3.0 x 16 @ x16 3.0 ale przez krótką chwilę podczas przejścia z trybu 2D do 3D będzie jeszcze 1.1 .Tak to działa. 

 

http://imageshack.us/a/img801/5507/tr9w.png

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

PCIE 3.0 to nie tylko kwestia płyty ale przede wszystkim procesora. Mając Sandy Bridge np. i5 2500K na płycie Z77 karta i tak będzie działać na PCIE 2.0 ponieważ procesor nie obsługuje natywnie PCIE 3.0. Aby karta działała na PCIE 3.0 potrzebny jest procesor Ivy Bridge lub Haswell i płyta Z77 lub Z87. Druga kwestia karta w spoczynku pracuje w trybie PCIE 1.1, dopiero pod obciążeniem przechodzi w tryb PCIE 3.0 lub PCIE 2.0 więc z tego powodu (w trybie pośrednim podczas przejścia z 2D do 3D może braknąć mocy z samego PCIE 1.1) może być konieczne dodatkowe zasilanie z wtyczki. 

Zapomniałeś o SB-E, które ma takie "emulowane" 3.0 bo ma więcej linii :)

 

http://s13.postimg.org/4o6rseeif/esbe.png

Link to post
Share on other sites
Kiedyś przez przypadek zapomniałem podłączyć wtyczek zasilania do karty i uruchomiłem kompa, rezultat - oczywiście brak sygnału z karty. Co do tego przejścia z PCIE 1.1 na PCIE 2.0/3.0 pod obciążeniem to wystarczy zrobić prosty render test w GPU-Z. Odpal GPU-Z kiedy karta jest w spoczynku. Zobaczysz że w polu Bus Interface będzie np. PCIE 3.0 x 16 @ x16 1.1 Zawsze karta pracuje na PCIE 1.1 w spoczynku. Następnie odpal render test klikając na '?' zaznaczony na obrazku poniżej, zauważysz że karta przejdzie z 1.1 na 3.0 i w polu Bus interface pojawi się PCIE 3.0 x 16 @ x16 3.0 ale przez krótką chwilę podczas przejścia z trybu 2D do 3D będzie jeszcze 1.1 .Tak to działa.

 

Tak widzę dziękuje :)

 

 

 

Po co w takim razie zwiększanie możliwości napięciowych slotu PCIE skoro i tak zawsze trzeba podłączać dodatkowe zasilanie. Nie rozumiem tego ;)

 

Tu też tego nie rozumiem po co zwiększali napięcie w  3.0 skoro mogło pozostać 2.0 i tak potrzeba wtyczek.

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Będzie działać w 100% bo PCIE 3.0 jest kompatybilne wstecz. Zasilanie będzie wymagane, także włóż kartę w slot PCIE a następnie wtyczkę 6 Pin od zasilacza, jeżeli takowej nie posiadasz to zazwyczaj producent karty dołącza przejściówkę 6Pin>Molex do zestawu z kartą. Podaj nam model/markę/moc zasilacza :)

Link to post
Share on other sites

zasilacz mam do wymiany bo teraz na 350 w  siedze

 

a specyfikacja kompa

 

to

 

płyta ga-g31mx-s2

karta graf. ati hd2400xt ddr3

procek intel core 2 quad q6600 4*2,4

dysk 500 gb

2 gb ram ddr2 800 samsung

 

a mozecie mi podać jakis sensowny zasilczacz do 150 zł ???  mam jakis modecom 400w z innego kompa ale to podobno parówa paląca się

 

a tak wogóle to napiszcie mi czy lepiej kupic nowego kompa czy dokładać do niego  bo chce tu zmienic karte graf. a do tego zasilacz od razu trzeba i max 4 gb ram  ?????

 

a nowego za 1400zł się kupi z nowa płyta 8 gb ram ddr3 , grafą hd 7750 lub 7770 zasilacz 500w, procek jakiś 4*..., na allegro pelno tego

Edytowane przez boss7891
Link to post
Share on other sites

Nie warto modernizować tak starego kompa. Lepiej sprzedać w całości i złożyć nowy, ale złożyć samemu z części polecanych na forum. Wynalazki z allegro o których piszesz omija się szerokim łukiem. Tam komponenty dobierane są tak, żeby było tanio, a ładnie wyglądało na papierze. 1400zł + to co dostaniesz za starego kompa starczy żeby złożyć coś sensownego.

Link to post
Share on other sites

Te wartości które podał autor tematu dostarczyć  może złącze ale płyta główna już nie, problem tkwi w wtyczce 24pin jak się przyjrzycie są tylko dwa przewody żółte czyli te które dostarczają 12V (wtyczka eps 4/8pin się nie liczy bo ona zasila tylko procesor i nie łączy się z tymi z wtyczki 24pin).

Rozwiązanie tego było by rozbudowanie wtyczki 24pin lub umieszczenie gniazda/gniazd pcie 6/8pin na płycie głównej.

I tyle w temacie :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...