Skocz do zawartości

Mętlik w głowie co wybrać kompa czy laptopa ? Pomocy !


Recommended Posts

Witam. Tworzę ten temat z takiego powodu, że już sam nie wiem co ma wybrać czy lapka czy kompa ?

Mój budżet to około 3000 tysiące...

Jedni mówią żebym brał kompa drudzy laptopa :/

A więc tak właśnie skończyłem gimnazjum i wybieram się do technikum informatycznego.

Mój komputer ma już około 6 lat i już, że tak powiem "pada "

Parametry starego komputera : raczej już nie da się z niego nic zrobić :C
Dysk : ExcelStor Technology J92 250GB
karta graficzna to NVIDIA GeForca 8500 GT (512 MB)
Typ procesora Intel Pentium Dual CPU E2200 @ 2.20 GHz  2.20 GHz
Nazwa płyty głównej Asus P5GC-MX/GBL
Karta dźwiękowa Realtek ALC662 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
Napęd:Toshiba-Samsung TSSTcorp CDDVDW SH-S223F ATA Device
2gb ramu

 

Uprosiłem rodziców, żeby mi zafundowali jakis nowy sprzęt... i tu się zaczął problem najpierw wymarzyłem sobie laptopa bo już dość miałem kompa ciągle bo siedzenie w miejscu .. zero mobilności..

Ale wtedy doradził mi kolega żebym nie brał laptopa tylko kompa bo jest o polowe tańszy i 2 razy wydajniejszy.. i tu się zaczął moj mętlik ^^

Mi jest potrzebny sprzęt na długie lata chciałbym żeby wytrzymał z 6 lat i nadal dobrze chodził :)

teraz to przeważnie buszuje po necie wiadomo wakacje, ale później sprzet by mi się przydał do technikum informatycznego... czasami lubie sobie pograć w rożne gierki np. cs go,  itp..

Więc nie gram w zbyt wymagające gry :) ale gdyby np wyszło gta v chętnie bym zagrał :)

 Im mniej bym wydal tym lepiej .. w tej chwili mam do dyspozycji 2000 tyś i gdyby się znalazł dobry sprzęt gdieś w tym przedziale do około 2500 tyś to bym się cieszył :)

Więc proszę was o rade co lepsze do moich potrzeb komputer czy laptop ?

Mi bardziej by zależało na laptopie, ale czy jest szansa że w cenie 2500zł znajde wydajnego laptopa na długie lata ? Myślałem nad tymi dwoma  http://www.x-kom.pl/p/125279-notebook-laptop-15-6-lenovo-ibm-y580-i7-3630qm-8gb-1000-win8-gtx660-zestaw.html?ref=100487700&sm12=NDM=&ts=1371765379&token=6722d4579a00a9af2bc96835fb862e59 ale on chyba jest aż za bardzo dobry i mi raczej jest aż tak dobry nie potrzebny :)

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/hp-pavilion-dv7-6c50ew-i5-2450m-4gb-750gb-w7hp.bhtml#opis

czy raczej za tę cennę znajde 2 razy lepszego kompa ? Piszcie swoje opinię :)

Edytowane przez Bulis
Link to post
Share on other sites

Najlepiej oba. Laptop nie pochodzi wieki. Jeśli zależy ci na mobilności bierz netbooka bo podstawowe rzeczy na nim zrobisz jak jesteś na zewnątrz a jak zabraknie mocy to idziesz na PC. Co do netbooka to bierz coś najtańszego a za resztę kasy buduj kompa. Ponadto granie na laptopie to żadna przyjemność. Zamiast netbooka można też wziąść tablet ale tam są mniejsze możliwości.

Edytowane przez maslascher
Link to post
Share on other sites

 

 

Zamiast netbooka można też wziąść tablet ale tam są mniejsze możliwości.

 

generalnie to wszystko można braść...

 

Sam stałem przed podobnym dylematem w grudniu kiedy kupowałem swoją maszynę. Miałem określony budżet i również zastanawiałem się czy zależy mi bardziej na mobilności czy na wydajności.

 

Z tym, że ja jestem już w takim wieku że komputera nie używam "do szkoły" a do szeroko pojętej rozrywki (gry, internety etc).

 

Jako że potrzebowałem sprzętu głównie pod gry zdecydowałem się na złożenie PC. Przyszło mi to o tyle łatwiej że również w grudniu zakupiłem 2 urządzenia mobilne (smartfona z 1,5GB pakietem danych i funkcją routera + tablet). No ale nie o tym.

 

Co do dwukrotnej zwyżki wydajności PC względem laptopa w tym budżecie to nie wiem czy jest aż tak drastycznie. Na pewno będzie mniej wydajnie w przypadku laptopa ale jak to się mówi "coś za coś".

 

Zakładam również że w Twoim budżecie zawiera się też monitor?

Link to post
Share on other sites

Możesz ustrzelić lapka z  660M i gry bedą całkiem spoko chodziły. Będziesz miał w miare mobilość a w gry które wymieniłeś pograsz bez problemu.
Ewentualnie jakiś używany/tani netbook + blaszak( złożóny z używek na gwarancjii).

Edytowane przez donigorasso
Link to post
Share on other sites

ten IBM który padł już w tym temacie jako propozycja wygląda ciekawie

 

a 660M w rozdzielczości 1366x768 podoła każdemu tytułowi :)

 

Przeglądałem x-kom w poszukiwaniu czegoś lepszego w tym budżecie ale nie znalazłem nic. Więc jeśli stawiasz na mobilność i jako taką wydajność to być może ten IBM będzie dobrym wyborem.

Link to post
Share on other sites

Tu masz zestaw bez monitora

 

http://www.morele.net/inventory/info/zB6jds/

 

kilka złotych drożej niż ten laptop

 

Oczywiście można zmienić co nieco i zaoszczędzić kilka złotówek nie tracąc dużo na wydajności (dać 3570k zamiast 4670k, dać z77-g43 zamiast z87-g43, wybrać grafę bez TI itp)

 

A może się zdarzy że w niedalekiej przyszłości będziesz mógł sobie sprawić jakiś sensowny monitorek full hd :)

Link to post
Share on other sites

Na twoim miejscu zdecydowanie brałbym PC. Za te 3k złożysz naprawdę dobra skrzynkę a laptop za 3k za 3 lata nadawał się będzie tylko do office i painta.  Dodatkowo jak za 2 lata wydajność w PC będzie dla Ciebie za mała to wymienisz procek czy grafikę. W laptopie nie masz takiej możliwości. Następną kwestią jest gwarancja. Na laptopa masz 2 lata i koniec.A jak składasz PC  to na poszczególne części często jest dłuższa gwarancja ( procki intela- 3 lata, ramy często wieczystą). A jak masz na coś gwarancje to w przyszłości lepiej sprzedaż dana część. A co do mobilności laptopa osobiście nie jestem przekonany, bo gdziekolwiek wyjdziesz musisz mieć do niego torbę zasilacz , myszkę itp. (chyba że mobilność dla Ciebie oznacza możliwość przeniesienia kompa z pokoju do kuchni). Mobilność oferują tablety lub smartfony. Sam stoję przed podobnym "dylematem" bo idę na studia w tym roku ale jak dla mnie wybór był prosty.

Link to post
Share on other sites

yhm.. dzięki wszystkim za odpowiedź to ja się jeszcze zastanowię, ale chyba zrobię tak .. jutro zrobię temat w którym poproszę o wycenę mojego starego pc i czy nie da się z niego nic wyciągnąć i drugi w, którym poproszę o złożenie porządnego pc do 2500 :) a za resztę kupię jakiegoś laptopa albo tableta do neta :) Jeżeli ktoś ma ochotę się jeszcze wypowiedzieć proszę bardzo ja chętnie przeczytam :)

 

PS: Idę oglądać mecz ! Do boju Legia ! Wszyscy trzymać kciuki ! :)

Link to post
Share on other sites

Coś od kumpla ,który poradził ci kupno PC'ta :

 

http://www.morele.net/inventory/info/w66zZ1/

 

Razem : 2590 zl

 

Myślę , że to dobra propozycja nie jestem dobry w te klocki .

Zawsze możesz jeżeli masz dysk twardy SATA to zostawić swój .

 

Wpisujesz kod na skladanie za 1 zl:

O6A2MVKEK1

Edytowane przez Fikumikuz
Link to post
Share on other sites

Mi jest potrzebny sprzęt na długie lata chciałbym żeby wytrzymał z 6 lat i nadal dobrze chodził :)

Po przeczytaniu tego zdania mam dla ciebie tylko 1 radę. Kupuj Peceta tym bardziej, że budżet masz naprawdę niewielki. Laptop na lata to prewnie z 6-7 k pln.. Peceta mozesz kupic jako takiego a potem rozbudowac ;)

Link to post
Share on other sites

Składaj raczej PC . Jak będziesz często nosił laptopa to praktycznie po 1,5-2 latach jest on zniszczony i nie nadaje się do niczego. Sam swojego Acera mam już 2,5 roku i ma wyłamany zawias, bateria trzyma nie całą godzinę , a dysk twardy miał bady sektorów po roku. No ale trzeba przyznać , że nigdy go nie oszczędzałem i noszony był często.

Bardziej wytrzymałe są laptopy z serii biznesowych takich jak np. Probook od HP , lub Thinkpad od Lenovo , ale te sprzęty raczej nie mają kart graficznych do obsługi gier i są zazwyczaj sporo droższe . Większość komercyjnych notebooków ma średnią jakość wykonania .

 

Co do nauki w technikum lub liceum informatycznym to nie widziałem , żeby u mnie w szkole nosili laptopy na lekcje . Większość projektów robią na lekcji , a jak coś to wysyłają sobie na pocztę i kończą w domu. Więc , aż tak nie martw się mobilnością jeżeli chodzi o szkołę . No chyba , że chcesz z laptopem przemieszczać po mieszkaniu/domu to co innego.

Edytowane przez radwys
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...