Skocz do zawartości

2 głośniki na tył do auta


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez bullseye,

Recommended Posts

Głośników z tyłu się nie montuje. Obojętnie co tam włożysz będzie grało beznadziejnie. Przeczytasz o tym na każdej stronie/forum Car Audio. Głośniki z przodu jak chcesz wymienić to w pierwszej kolejności należy wygłuszyć drzwi. Bez tego również obojętnie co włożysz będzie grało beznadziejnie. Lepiej mieć wygłuszone drzwi i głośniki za 150zł niż niewygłuszone drzwi i głośniki za 2000zł. Te 250zł, nawet jak byś wszystko robił sam, nie starczy Ci nawet na amatorskie wygłuszenie drzwi. W warsztatach życzą sobie za to od 500-1000zł za jedne drzwi. Jak chcesz żeby ładnie grało to dozbieraj kasy i wygłusz drzwi. Będziesz w szoku jak może zagrać sam przód. Kupno głośników na tył to wyrzucenie kasy w błoto. W przypadku kiedy będzie grał i przód i tył to jeden wielki chaos.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

nie podchodziłem to tego z tej strony :) Jak bym chciał tak wyciszać itp. to pewnie wyszło by mi drożej niż samo auto ;p teraz już jest dobrze ale głośniki nie dają sobie rady przy dobrym pogłośnieniu radia. na razie wypatrzyłem http://allegro.pl/hifonics-zeus-zxi693-300-w-super-czysty-dzwiek-i3444454179.html myśle ze spokojnie przeżyją to auto

Link to post
Share on other sites

Moje nagłośnienie już dawno przewyższyło wartość samochodu, bo car audio jest bardzo wciągające haha, ale tym nie ma się co przejmować, bo jedyna rzecz jakiej nie przełożysz do nowego samochodu to wygłuszenie, a to jak zrobisz sam aż tak drogie nie jest, a naprawdę warto.

To teraz spojrzę na Twój pomysł z głośnikami od innej strony. Pomijam fakt umiejscowienia głośników. Propozycja którą podałeś to głośniki które jeśli wierzyć producentowi mają 150W RMS (300W muzycznej). Czym Ty chcesz je zasilić? Obstawiam, że wzmacniacza nie masz, więc najlepsze radia jakie są mają może 4x20W RMS, a przeważnie jest to z 15W RMS. Allegrowicze bajerują 4x30 RMS. Zależność między wzmacniaczem, a głośnikiem jest taka, że wzmacniacz powinien być chociaż trochę mocniejszy od głośnika. Wtedy będzie miał pełną kontrolę nad nim i będzie grał bez zniekształceń. Ty dysponujesz mocą 20RMS, więc Twoje radio wykorzysta w pełni moc głośnika 15-20W, a upatrzyłeś sobie głośnik 150W RMS. Jak ten głośnik podłączysz pod to radio, to będzie katastrofa. Zobacz jakie mocne masz głośniki na przodzie. Jeśli są to 10W głośniki to faktycznie nie dają rady, ale jeśli są mocniejsze, to Twoje radio nie daje rady, a nie głośniki. To że widzisz że głośnik lata jak szalony, nie oznacza że kończy się jego moc. Równie dobrze wzmacniacz nie potrafi go kontrolować przez to membrana lata jak głupia, a na dobry dźwięk to się nie przekłada. Tak to niestety wygląda.

Link to post
Share on other sites

@Up

 

Nie ma czegoś takiego jak za mocny głośnik do wzmacniacza.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6KEhgRTr69E

 

Proponuję obejrzeć sobie od 15:50 ale najlepiej całość.

 

 

Co do całego tematu.

 

Nie montuje się głośników w półkę. Robią tak "idioty" na wsi.

Odseparowany zestaw w przód i subwoofer (tak, sub a nie papierowa tuba) do bagażnika.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie ma czegoś takiego jak za mocny głośnik do wzmacniacza.

Racja, podłączać możemy nawet do 5W wzmacniacza 500W głośnik, impedancja musi się tylko zgadzać, nic się nie stanie i grać będzie tylko po co coś takiego robić i jeśli dobrze pamiętam, mocne głośniki mają mniejszy parametr SPL czyli dB na W przez co na danym 20W wzmacniaczu głośniej i lepiej będzie grał głośnik 30W niż 500W (ale nie wiem na 100% czy taki właśnie dokładnie był na to argument, mogłem coś pokręcić).

Filmik fajny i ciekawy, na pewno cały obejrzę. Wiedzy nigdy nie za dużo :)

 

 

 

Nie montuje się głośników w półkę. Robią tak "idioty" na wsi.

Ma racje w 100%. Jak ktoś chociaż trochę ma pojęcia o nagłośnieniu to z takich ludzi się śmieje jak próbują zaimponować swoim nagłośnieniem, a z tuby tym bardziej, bo to słychać z daleka, bo brzmi jak byś na trzepaku wywiesił dywan i w niego walił kijem. W sumie jeśli ktoś chce żeby było go na wsi słychać to taki dywan lepszym jest rozwiązaniem, bo taniej. Tylko kij trzeba kupić.

Link to post
Share on other sites

zamiast bawić się w głośniki w półkę może lepiej zainwestuj w zestaw na przód?

 

http://allegro.pl/2-sztuki-glosniki-hertz-dsk-165-3-zwrotnice-tweter-i3424827540.html

 

sam miałem coś podobnego i grało o niebo lepiej niż seryjne badziewie zamontowane w aucie (mimo braku wygłuszenia drzwi)

Link to post
Share on other sites
Radio jest 4x50W

Zgadza się, tyle w specyfikacji mają praktycznie wszystkie radia, ale to moc muzyczna. To głośniki które sobie upatrzyłeś mają jej 300W. Mocy RMS ma to radio ok. 20W na kanał jak to jakieś bardzo dobre radio, bo takich co mają 10W i mniej mimo że producent podaje 4x50W na rynku nie brakuje.

Zrób najpierw przód, to będzie pierwszy malutki krok do dobrego grania :)

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Boczki do B3 i B4 można było kupić na lolegro. Robione pod wymiar na 1, 2 lub więcej głośników basowych. Jeżeli na lolegro nie ma aukcji to proponuję po forach szukać.

 

Mając trochę zmysłu technicznego i sprawne rączki tanim kosztem można zrobić własne boczki, szyte na miarę.

 

Głośniki w drzwi (kick bass) i wysokie w słupki lub deskę = odpowiednia scena.

 

Dobrze zestrojony i dobrany przód zagra lepiej niż "wieśmak zestaw z tuba basowa w bagażniku lub bufer".

Link to post
Share on other sites

Matko ale brednie słyszę.... i że tacy ludzie doradzają cokolwiek ?

 

Amatorskie wygłuszenie to taśma dekarska firmy SOUNDAL, za 200zł masz wygłoszenie pary drzwi a efekt ustępuje tylko nieznacznie firmowym matom, wada ? Taśma będzie cięższa o jakieś 2-3KG max.

 

Wzmacniacz musi być odpowiedniej mocy inaczej ni cholery nie będzie panował nad głośnikiem ! Najlepiej o te 5-10% mocniejszy od głośników (ale wtedy nie możesz w radiu dawać na MAX :)), impedancja też nie musi być taka sama ! Jak będzie niższa to łatwiej uwalić wzmacniacz, ale gdy użyjemy tego z głową to nic się nie stanie ale dla spokoju jak wzmacniacz mamy 4Ohm to głośniki powinny być 4Ohm +

 

Doby głośnik na przód do 250zł to przykładowo:
http://www.ceneo.pl/1173529

Pod samym radiem będzie nieźle, ale wzmacniacz 2x 50W RMS by się przydał :)

 

I najważniejsze, to co wy nazywacie tuba nią nie jest i to tak samo powtarzane brednie jak wiatrak zamiast wentylator... ojca z matką też mylicie ? Jak nie to przestańcie powielacie błędy... To zwykły rulon !

 

http://obrazki.elektroda.pl/8253995000_1343846037.jpg

Link to post
Share on other sites
Wzmacniacz musi być odpowiedniej mocy inaczej ni cholery nie będzie panował nad głośnikiem ! Najlepiej o te 5-10% mocniejszy od głośników (ale wtedy nie możesz w radiu dawać na MAX ), impedancja też nie musi być taka sama ! Jak będzie niższa to łatwiej uwalić wzmacniacz, ale gdy użyjemy tego z głową to nic się nie stanie ale dla spokoju jak wzmacniacz mamy 4Ohm to głośniki powinny być 4Ohm +

 

Za przeproszeniem. gó**o prawda. Jak się nie znasz to nie pisz głupot.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6KEhgRTr69E

 

Obejrzyj i dopiero potem się udzielaj.

 

Odpowiednio szukając w sieci oraz lokalnych sklepach można kupić metr kw. maty Dynamat za mniej niż 200zł. Google nie boli.

 

Mi tłumaczyć co to jest tuba nie musisz. Napisałem potoczne określenie tego "wieś-tworu".

Link to post
Share on other sites

@bullseye a kto miał na myśli profesjonalne wygłuszenie? Ja na pewno nie. Oczywiście że o takie amatorskie maty chodziło, plus dystanse, gąbki do karoserii i kilka tańszych rzeczy które potrzebne są, żeby na pewno nic nie drżało.

 

 

impedancja też nie musi być taka sama !

Tutaj piszesz sam brednie. Mniejsza impedancja to najszybsza droga do spalenia wzmacniacza, większa skutkuje bardzo dużym spadkiem mocy choć lepszą kontrolą głośnika. Zawsze należy stosować odpowiednią. Pomijam fakt, że niekiedy producent nie podaje możliwości pracy wzmacniacza przy np. 2ohm, a ten wzmacniacz może tak pracować.

 

 

 

Doby głośnik na przód do 250zł to przykładowo: http://www.ceneo.pl/1173529 Pod samym radiem będzie nieźle, ale wzmacniacz 2x 50W RMS by się przydał :)

Nie wierzę! Moje pierwsze głośniki :) Tylko wtedy firma inaczej się nazywała, chyba "Helix". Tyle lat i to nadal najlepsze, tanie głośniki polecane pod radio? Szok. Potwierdzam, pod radiem grają przyzwoicie o ile jest bardzo dobre radio. Pazurki pokazują pod wzmacniaczem. Mimo wszystko do takich bym już nie wrócił po przesiadce z nich na RAINBOW SAX 265.20.

 

Warto byłoby żyć wśród społeczeństwa, a nie tylko się opierać na wiedzy książkowej.

Tuba:

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=Tuba&search_scope=category-709

Rulon:

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=rulon&requestCategory=709&requestDepartment=category-709

W kategorii Car Audio nie ma nic. Powodzenia w zakupię grającego rulonu :)

Link to post
Share on other sites

Mniejsza impedancja = prawie zwarcie. Jeżeli mamy wzmacniacz 100W 4Ohm i damy głosnik 2Ohm to po prostu nie mozemy przekroczyć 40W, inaczej glosnik bedzie zwarciem i się spali wzmacniacz.

Moc przy podwajaniu impedancji dzieli się na pół.

 

A te linki dowodzą tylko tego że ludzie to idioci, nie bez powodu lenistwo w nauce ortografii nazywane jest dysleksją, lenistwo w matmie dyskalkulią itp... I dalej twierdzę że to co jest na allegro to rulony a nie tuby ! Nie mylmy pojęć bo w końcu dojdzie do tego że błędy ortograficzne będą czymś normalnym !

Poza tym, ktos kto chce zestaw grający chociaż średnio wybierze subwoofer a nie "Tubę".

 

Maty około 150zł, dystanse MDF 25żł, gąbki można za bezcen kupić, złączki 10zł i ze 30zł przewody, ni jak nie chce przekroczyć 250zł :)

Link to post
Share on other sites

To podłącz sobie kiedyś głośnik o mocy 100W RMS pod wzmacniacz 15W i wysteruj na max i powiesz wtedy co się stało, chociaż możesz pewnie nie usłyszeć.

 

Mam PW3015. Posiada 15W na kanał. Podłączę pod głośnik o mocy RMS 100W i ustawię napięcie wyjściowe na poziomie 10-11V RMS co odpowiada mocy 15W dla obciążenia 8 ohm.

Co się wtedy stanie?

Nic. Wzmacniacz będzie oddawał swoją maksymalną moc RMS bez obcinania sygnału a tym samym bez przesterowania.

 

Proponuję dodatkowo obejrzeć to:

http://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4

 

oraz to, od tego momentu:

http://youtu.be/Bh-jgjAImyM?t=22m53s

 

Podane są i wytłumaczone takie parametry jak Slew Rate oraz Damping Factor - odpowiedzialne za "kontrolę głośnika".

Dlaczego cudzysłów? Bo "kontrola głośnika" to mit. Nikt nie przedstawił żadnych rzeczowych pomiarów.

Link to post
Share on other sites

kontrola glosnika to mit, ale chodzi tutaj o pewne zjawisko, otóż 90% ludzi przy wzmacniaczach 20W RMS na scalakach zasilanych z 12V (chyba większość sprzętu z mocami 5000W PMPO i znakomita większość samochodowych odtwarzaczy) przy tych 14W zacznie mieć po 70% zniekształceń. I to o nie chodzi w kontroli, bo sam głośnik jest jak żarówka, po prostu słabiej zaświeci i tyle.

Kupując mocniejsze końcówki przesuwamy tą granicę zniekształceń wyżej, i tyle :)

 

Puść sobie z jakiegoś TDA do CarAudio pełną mocą bass na jakiś głosnik i wtedy powiedz że jest kontrola :)

Link to post
Share on other sites

mdiy.pl/wzmacniacz-samochodowy-4x100w/?lang=en

 

Masz wzmacniacz do samochodu na kościach TDA.

 

Proponuje posłuchać starych Pionków z układami PAL006 i 007.

Chyba jedyne radia, które umożliwiają mostkowanie kanałów tylnych żeby użyć ich do zasilania subwoofera.

Link to post
Share on other sites

@xentiu po co w takim razie zakładałeś temat jak i tak zrobiłeś po swojemu? Zmarnowałeś tylko nasz cenny czas. Jak już masz głośniki z tyłu, to teraz wzmacniacz z allegro 2x800W RMS za 100zł, "tubę" 1500W (rulon) i heja na wieś :D Przód zostaw w spokoju bo chociaż grałby najlepiej na świecie i tak zostanie zagłuszony przez badziewiastą resztę. I pamiętaj, głośniej nie znaczy lepiej ;)

 

 

 

Głośniki w półce = efekt wieśniak a nie kozak. Niestety.

Przynajmniej jest potem się z kogo pośmiać w mieście :) 

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Zakładając temat chciałem dowiedzieć się jakie możecie zaproponować głośniki. Nie chodziło mi tutaj o podstawy robienia car-audio tylko zwykły wybór głośników do 250zł. Wasze posty w tym temacie mi w tym nie pomogły,chyba że miałbym na starcie 2500zł. Nie widzę nic złego w montażu ładnych głośników na półce z maskownicą.

 

Jak już masz głośniki z tyłu, to teraz wzmacniacz z allegro 2x800W RMS za 100zł, "tubę" 1500W (rulon) i heja na wieś

Chyba tutaj się różnimy, nie potrzebuje tuby 1500W czy jakiegoś wzmacniacza 2x800W...

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Po pierwsze koledzy dali Ci tutaj odpowiedzi zarówno wymagające finansowo jak i te tanie (dałem ci głośniki odseparowane do 250zł !)

 

Po drugie, głośnik w półce gra w szybę do góry, więc jak może być kozacki efekt skoro słyszysz tylko zniekształcony odbity dźwięk ?

Po trzecie masz tam jako zwrotnicę na elektrolicie która nie ma racji bytu w żadnym Audio !

Po czwarte,  JBL obecnie robi sprzęt odbiegający jakościowo nawet STXowi, bo STX ma chociaż parametry prawdziwe.

 

No i wniosek, wdg mnie masz albo drewniane uszy albo lubisz jak coś wali głośno, ale to Twój gust już :)

Link to post
Share on other sites

To i tak auto kumpla, jemu się podoba. Czy mam drewniane uszy? Hmm... Potrafię usłyszeć dobre słuchawki :P Jak będę robił jakieś większe audio do auta nie kosztującego 5tys. to skorzystam z waszych rad. :) Pozdrawiam i na razie dzięki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...