Skocz do zawartości

Najmocniejsza karta graficzna która nie będzie ograniczana przez i5 760@4GHz


Recommended Posts

No i zacznie się wojna i krzyki - podnoszone pierdyliard i n razy, "czy procesor faktycznie ogranicza kartę graficzną" 8-)
Polecam DOKŁADNIE przeczytać całą treść poniższego artykułu:
- http://pclab.pl/art52167.html

Ogólnie sprawa rysuję się następująco: procesor nie ogranicza karty graficznej - w zależności od gier i miejsca w tych grach, główną rolę odgrywa procesor lub karta. Pozwoliłem sobie zaznaczyć że "główną rolę" bo jeszcze pojawią się hejty, że insynuuję, że karta zostaje w jakiś magiczny sposób odłączona i grafiką zajmuje się procesor - i odwrotnie, bo takich lolków tutaj nie brakuje.
Wracając do tematu - w zależności od gier i miejsca w tych grach, główną rolę będzie odgrywał procesor lub karta. Fakt posiadania słabszego procesora nie oznacza jednak, że dosłownie "ogranicza" on kartę.

Przeczytaj powyższy artykuł i jeśli czegoś nie zrozumiesz, przeczytaj go jeszcze raz, bo dość łopatologicznie wyjaśnia on kwestię "ograniczania karty graficznej przez procesor".

A jak już przeczytasz i zaczaisz co i jak, napisz jakie gry preferujesz i coś się dobierze. Łaj? Bo może się okazać, że lepiej wyjdziesz na np. wymianie procesora niż na zakupie super mocnej karty - znów: wszystko zależy jakie gry preferujesz.

Edytowane przez Ave20
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do tego procka max sensowny to gtx660/660ti, może gtx670 uważam, sam mam w drugim kompie gtx580 w parze z i5 760, więc wiem co mówię. Po oc procka sytuacja jest lepsza, ale nie ma co liczyć na max detale w nowych grach. Na upartego można wsadzić i tytana, ale zwyczajnie w nowszych bardziej wymagających grach zależnych od cpu procesor będzie spowalniał całość. Ja miałem podkręconego i5 760 na 3,6/3,8ghz więc co do 4ghz wiekiej różnicy nie będzie. Nic nowego w tym teście nie odkryli, sa gry cpu/gpu zależne i doskonale o tym wiem, ale wymysły że jakiś stary 4 jajowiec wystarczy do gier najnowszych w parze z highendowymi grafikami jest lekko śmieszne, bo by wszyscy mieli phenoma2x4 z tytanem w parze..

Link to post
Share on other sites

więc wiem co mówię.

Nie masz pojęcia o czym piszesz 8-) Czytaj gościu:

- http://pclab.pl/art52167.html

 

Jakbyś jeszcze nie ogarniał - nieco mniej ogarnięty test, ale o tym samym zamyśle i wnioskach:

http://www.videotesty.pl/artykul/267/Czy-procesor-ogranicza-karte-graficzna-Obalamy-teorie/

 

Edytowane przez Ave20
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 ale wymysły że jakiś stary 4 jajowiec wystarczy do gier najnowszych w parze z highendowymi grafikami jest lekko śmieszne, bo by wszyscy mieli phenoma2x4 z tytanem w parze..

Ja mam Phenoma 965 + HD 7970 i nie mogę powiedzieć, że jest kiepsko. ;)

A czy Ty testowałeś kiedyś dobrą kartę ze starym 4-ro rdzeniowcem?

 

 

Damian555666777 jakim budżetem dysponujesz?

Edytowane przez SKEEPER46
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czytałem, no i co? na i5 760 podkręconym na 3,6ghz ledwo mi fizyka działała na średnich w CoH2, a na i7 4770k chodzi na wysokich bez problemu, w obu przypadkach użycie gpu było 99% http://www.3dmark.com/3dm11/6789588 http://www.3dmark.com/3dm11/6788438 porównaj sobie same wyniki procka i przełóż to na faktyczną wydajność w grze....(bez patrzenia na gpu) mój stary procek i nowy. SC2 jest grą wybitnie od cpu zależną, oc procka daje zysk nawet o 30fps, co to ma do grafiki? do tej gry gtx460 wystarczy. Użycie i5 760 sięgało o wiele wyższego % podczas grania niż w przypadku i7 teraz.

Link to post
Share on other sites

Czytałem, no i co?

No i jedyne co przychodzi mi do głowy to fakt, że masz wióry zamiast mózgu ;) + Nie dorosłeś do tematu i do tego jesteś ignorantem. Zrób coś dla tego forum i nie wypowiadaj się na temat swoich "testów" (schlebiam Ci tym słowem, ale nie dziękuj).

 

Nie ma złotego środka na wszystko - no chyba, że ktoś dysponuje sporym budżetem i zakup mocnego procesora i mocnej grafiki nie jest dla niego problemem. Wtedy z automatu zyskujemy konfig poniekąd będący rozwiązaniem dla wszystkich rodzajów gier - od strategii po FPS'y.

Ale osoby z ograniczonym budżetem powinny skorzystać z wniosków podanych w wymienionych przeze mnie artykułach. W zależności od preferencji, nie trzeba wydawać kasy na mocny procesor i mocną kartę by płynnie grać np. w strategie. Do strategii wystarczy możliwie mocny procesor i karta ze średniej półki. Odwrotnie będzie to wyglądało w grach typu FPS chyba, że są mocno oskryptowane, ale w multi procesor nie będzie musiał liczyć dla przykładu AI - jak w singleplayer, więc na słabszym procesorze będzie ok. <- To mocne streszczenie artykułu.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

To chyba oczywiste, rany...  lepiej kupić mocniejsze gpu, niż cpu, bo gpu w grach jest ważniejsze. Ale nie można olewać totalnie wpływu cpu. Tylko niech ktoś nie liczy cuda, a bo ja mam super kartę przy kilkuletnim procku, że mu wszystkie nowe gry będą hulać bez problemu. Nawet u mnie w misji "Welcome to the jungle" w Crysis3 fps skacze, jak i 1 z deszczem. I5 760 to nie cud jakiś, to dobry procesor wciąż, ale po coś nowsze wyszły i są szybsze nie? Bez obrazy ale to co piszesz i to co oni piszą w teście jest oczywiste..  wszystko zależy od danej gry.

Link to post
Share on other sites

To chyba oczywiste, rany...  lepiej kupić mocniejsze gpu, niż cpu, bo gpu w grach jest ważniejsze. Ale nie można olewać totalnie wpływu cpu.

Dalej nie kumasz bobek...Już nie wiem jak do Ciebie dotrzeć, więc nie będę nawet próbował.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Możesz włożyć prawię każdą jednordzeniową kartę graficzną(prócz 780 i TITAN)
Co prawda w niektórych grach może być gorzej niż na nowszych prockach, ale tragedii nie będzie, trzeba zauważyć że gry coraz bardziej zwiększają wymagania kart graficznych, a w mniejszym stopniu procków.
Jednak jeśli chcesz łączyć karty (technologia SLI i CF) to to nie przejdzie, procek jest za słaby do konfiguracji dwóch kart graficznych.

Link to post
Share on other sites

Do tego procka max sensowny to gtx660/660ti, może gtx670 uważam, sam mam w drugim kompie gtx580 w parze z i5 760, więc wiem co mówię. Po oc procka sytuacja jest lepsza, ale nie ma co liczyć na max detale w nowych grach. Na upartego można wsadzić i tytana, ale zwyczajnie w nowszych bardziej wymagających grach zależnych od cpu procesor będzie spowalniał całość. Ja miałem podkręconego i5 760 na 3,6/3,8ghz więc co do 4ghz wiekiej różnicy nie będzie. Nic nowego w tym teście nie odkryli, sa gry cpu/gpu zależne i doskonale o tym wiem, ale wymysły że jakiś stary 4 jajowiec wystarczy do gier najnowszych w parze z highendowymi grafikami jest lekko śmieszne, bo by wszyscy mieli phenoma2x4 z tytanem w parze..

 

 

Totalne brednie u mnie tandem z i5 [email protected] + GTX 680 śmiga rewelacyjnie w 1080p.Czy to benchmarki czy gry ustawienia Ultra czy Very High nie są problemem, a już na pewno karta nie jest w jakiś magiczny sposób ograniczana przez CPU   :facepalm: W dziale Rankingi benchmarki umieściłem parę swoich screenów wystarczy więc popatrzeć jak wygląda sytuacja   ;)

Edytowane przez ivanos
Link to post
Share on other sites

A gdzie ja pisałem, że karta będzie totalnie ograniczana? nic takiego nie mówiłem.  Chodzi mi o to, że z lepszym cpu szybsza karta będzie lepiej działać, gdzie tu brednie? Mam porównanie i5 760 z i7 4770k, to chyba widzę jak co działa.

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites

A gdzie ja pisałem, że karta będzie totalnie ograniczana? nic takiego nie mówiłem.  Chodzi mi o to, że z lepszym cpu szybsza karta będzie lepiej działać, gdzie tu brednie? Mam porównanie i6 760 z i7 4770k, to chyba widzę jak co działa.

 

 

Może za ostro to skomentowałem sorry.Ja też mam porównanie bo wcześniej miałem wolniejszą kartę GTX 480 po OC i po przesiadce na GTX 680 w praktycznie  każdej grze czy benchmarku skok wydajności jest widoczny gołym okiem  ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

A gdzie ja pisałem, że karta będzie totalnie ograniczana? nic takiego nie mówiłem.  Chodzi mi o to, że z lepszym cpu szybsza karta będzie lepiej działać, gdzie tu brednie? Mam porównanie i6 760 z i7 4770k, to chyba widzę jak co działa.

Gdzie? A no w tym, że ciągle - jak dziecko neo, tkwisz w przekonaniu, że jedynie mocna karta i mocny procesor zapewnią odpowiednią wydajność w grach i że mocna karta będzie ograniczana przez średnio wydajny procesor.

Co Ci mówiłem bobek? Żebyś się nie wypowiadał jak nie wiesz...

 

W tym wszystkim chodzi o to W CO AUTOR GRYWA. Jak grywa w FPS'y, to po kiego grzyba mu procesor pokroju i5-4770K? Bo fajnie go mieć? Niech kupi do tego płytę pod OC, będzie jeszcze lepiej go mieć.

Póki autor nie grywa w gry - tupu strategie czy GTA, w których procesor poci się licząc AI, mocny procesor nie będzie mu aż tak potrzebny. Tam, gdzie gra wymaga od procesora dodatkowej pracy, tam karta graficzna nie będzie miała wielkiego udziału w wydajności. Tam gdzie gra wymaga od karty graficznej wydajności, tam procesor będzie pierdział w stołek.

 

Rozróżnij te dwa elementy. Czasem do karty za 800-900 zł wystarczy procesor za 300 zł i w porównaniu z chociażby i5-2500K w grze, która szczególny naciska kładzie na wydajność GPU, osiągniesz taki sam wynik - mimo, że posiadasz procek za 300 zł.

 

W grze - typu strategii lub wspomnianego GTA, czyli tam, gdzie procesor ma cię czym zając, możesz zainwestować w podkręconego i5-2500K i połączyć go ze średniej wydajności kartą i uzyskać ten sam wynik co na HD7970.

Wszystko zależy od tego w co się gra i jaki nacisk kładzie dany tytuł na wydajność sprzętu - CPU, GPU. 

 

Weź sobie też do serca, że te konkretne podane przeze mnie przykłady to...przykładu i aby dobrze dobrać kartę czy procesor do danych tytułów, warto poczytać testy, gdzie np. do PII x4 można wrzucić GTX670 itd.

 

Owszem, zawsze fajnie jest mieć super wydajny konfig za 7000 zł, ale nie o tym tutaj rozmawiamy - skończcie z ględzeniem, że "karta ogranicza GPU" i że do procka pokroju i5-750@4,0GHz  nie opłaca się pakować niczego powyżej GTX260, bo procesor będzie ograniczał kartę T_T Procesor nie będzie - nigdy, ograniczał karty, tylko dana gra będzie miała więcej użytku z procesora niż z karty i odwrotnie.

 

A do procka i5-750@4,0GHz autor może sobie wsadzić dosłownie co chce - nawet TITAN'a, ale tylko w wypadku gdy grywa w FPS'y i takie tam duperele, gdzie procesor nie ma za wiele do powiedzenia. Jeśli gra natomiast w np. SCII, to równie dobrze może zmienić procka, podkręcić go i kupić coś pokroju HD7850 i mieć tyle samo FPS co na tym samym procku ale z HD7970...

 

No już bardziej łopatologicznie Ci tego wytłumaczyć nie potrafię T_T 

Edytowane przez Ave20
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Cóż, wtrącę się. Tutaj jest test procesorów akurat w BF3 z karta graficzną 7970 GHz Vapor-X

http://pclab.pl/art50000-59.html

Wybrałem kilka procków.

i7-3770K @ 4,5 GHz - 74,5

i7-2600K @ 4,5 GHz - 74

i5-2500 @ 4,0 GHz - 72,6

i7-920 @ 4,0 GHz - 70,3

i5-750 @ 4,0 GHz - 68,4

 

Total War: Shogun 2 http://pclab.pl/art50000-67.html

i7-3770K @ 4,5 GHz - 28,3

i7-2600K @ 4,5 GHz - 27,4

i5-2500 @ 4,0 GHz - 25,3

i7-920 @ 4,0 GHz - 22,7

i5-750 @ 4,0 GHz - 21,7

 

ARMA 2 Arrowhead http://pclab.pl/art50000-58.html

i7-3770K @ 4,5 GHz - 25,3

i7-2600K @ 4,5 GHz - 25,1

i5-2500 @ 4,0 GHz -23,7

i7-920 @ 4,0 GHz - 23,6

i5-750 @ 4,0 GHz - 22,7

 

Jak dla mnie wszystko pięknie pokrywa się ze słowami Ave20. BF i ARMA potrzebują głównie mocnego GPU i jak widzisz stare 4 rdzenie niewiele tracą do nowych (4 klatki do tak samo taktowanego 2500 i kolejne dwie do i7 taktowanych o 500MHz wyżej w BF). Z drugiej strony w grach, które potrzebują głównie mocnego CPU (najczęściej strategie) nasza poczciwa i-piątka traci już nieco więcej. Zwróć jednak uwagę, że w Total War strata do 2500 @ 4,0 GHz wciąż jest niewielka (jakieś 15%), więc aby odczuć różnicę przy takim HD7970/GTX770 musiałbyś sięgnąć po jakieś i7, bądź i5, które wykręcisz do 5,0 GHz.

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Z tego co piszesz to wsadz q6600 do gtx680 i zobaczymy czy będziesz miał ten sam wynik nawet po OC q6600 wynik się zmieni.

Weź sobie też do serca, że te konkretne podane przeze mnie przykłady to...przykładu i aby dobrze dobrać kartę czy procesor do danych tytułów, warto poczytać testy, gdzie np. do PII x4 można wrzucić GTX670 itd.

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Przecież cały czas o tym mówię, człowieku, zawału dostaniesz Oo czytałem wiele różnych testów z innych portali i jakoś różnice są większe czasami. Są gry w których oc cpu mało daje, czasem dużo to chyba logiczne.. wszystko zależy od silnika i danej gry. Jak jest gra zrypana to i na i7 będą dropy fps niczym nie uzasadnione. Oczywiście ze ten proc jest dobry, bo sam go mam nadal w 2 kompie przecież w domu w parze z gtx580.

Link to post
Share on other sites
Nie ma takiego czegoś jak ograniczanie... No chyba ze wlozymy gtx 770 do c2d... Ta i5 po oc to dobry proc !

Występowało zawsze, ale praktycznie w malutkim stopniu.

Nigdy nie dobierzesz podzespołów tak, aby był w każdym tytule ze sobą równoważne, a PC jest tak dobry jak jego najsłabszy komponent.

Dla mnie ograniczenie jest wtedy, gdy gra stawia nacisk na jeden podzespół i podniesienie jego wydajności da wymierny wzrost klatek na sekundę.

Bardzo dobrym przykładem był dla mnie CS:S, który wymagał dużo od procesora kiedy grało się na serwerze z dużą ilością graczy.

Na pustym serwerze miałem ponad dwa razy więcej klatek. Zużycie GPU i CPU doskonale to pokazało.

 

Pamiętam jak po zmianie e8400 @3,6GHz na i3 530 @3.8GHz (teoretycznie nic) takie gry GTA IV i Saints Row 3 stały się bardziej grywalne, wzrósł minimalny oraz średni fps i pozbyłem się w dużym stopniu mikro przycięć. 

 

Obecnie gry są robione bardziej pod GPU, to coraz bardziej widać i takie i7 920 spokojnie daje radę.

 

Co niektórzy źle interpretują "ograniczanie" ...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...