Skocz do zawartości

Jak uzyskać transfer 1000Mbps po LAN-ie?


Recommended Posts

1) Witam, bawię się, testuję i sprawdzam co w ogóle można z NAS-em wykombinować tzw. "first-contact".

 

Zatem najpierw utworzyłem w NAS-ie folder współdzielony, nadałem uprawnienia itd. i tak oto mogę przerzucać dane z komputera do NAS-a za pośrednictwem grupy roboczej bądź logując się w przeglądarce do NAS-a i skorzystać z programu File Station.

Fajnie, i tak bym to sobie zostawił. :)

 

Natomiast teraz utworzyłem w NAS-ie dysk iSCSI, połączyłem się z nim we windowsie, przeniosłem troszkę danych i jest OK ba nawet wygodniej! :) Lecz zauważyłem, że do tych danych nie mam już dostępu gdy zaloguję się do NAS-a. Wygląda to tak jakby np. 50GB zostało odseparowane na dysk iSCSI, do którego ma się dostęp tylko z poziomu windowsa. I chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem, czy tak to właśnie powinno być?

 

EDIT: Już mam dostęp do dysku iSCSI poprzez File Station, ale to dzięki temu, że można przeglądać zawartość komputera, więc jeśli go wyłączę NAS nie będzie już miał do niego dostępu - raczej. A jeśli to możliwe to na owy dysk iSCSI chciałbym móc ściągać torrenty za pomocą DownloadStation bądź Transsmision tylko, że każdy z nich wymaga utworzenie folderu pobieranie itd. a dysku iSCSI oczywiście nie widzą.

 

ROZWIĄZANIE

Należy utworzyć folder współdzielony i zmapować go za pomocą programu Synology Assistant lub eksploratora windows - tutorial.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

2) Przy okazji mam inny problem. Zapis z PC - > NAS nie jest coś za wolny? Przenoszenie danych leci ~8-12MB. Niżej log z testu programu NAS performance tester.

NAS performance tester 1.4 http://www.808.dk/?nastester
Running warmup...
Running a 400MB file write on drive Y: 5 times...
Iteration 1:     11,76 MB/sec
Iteration 2:     11,70 MB/sec
Iteration 3:     11,69 MB/sec
Iteration 4:     11,68 MB/sec
Iteration 5:     11,64 MB/sec
------------------------------
Average (W):     11,69 MB/sec
------------------------------
Running a 400MB file read on drive Y: 5 times...
Znalazłem sposób na rzekome przyśpieszanie transferu.

 

1) W synology włączyłem SMB 2 i Large MTU

2) Dodałem w rejestrze windy:

"DisableBandwidthThrottling"=dword:00000001

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation\Parameters
"DisableLargeMtu"=dword:00000000

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\LanmanWorkstation\Parameters
"NoRemoteRecursiveEvents"=dword:00000001

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
3) Restart systemu, test jeden drugi i prędkość wciąż ta sama. Co się okazało, nie zwróciłem uwagi, że LAN wykorzystywany jest w 99%.  :x

 

Niemniej jednak w jaki sposób w teście benchmark udało się osiągnąć takie wysokie wyniki po ~40MB ~60MB itd. ?

 

 

ROZWIĄZANIE

 

W opcjach karty sieciowej należy ustawić 1.0 Gbps Full Duplex, i teoretycznie powinno być już wszystko w porządku gdyby nie mój router TP-Link TD-W8960N, który obsługuje tylko standardy IEEE 802.3 - 10Mbps i 802.3u 100Mbps.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

3) Następne pytanie laika. :D

 

Struktura sieci wygląda następująco:

 

PC (po kablu) -> Router W8960N <- NAS DS213j

 

Zatem w jaki sposób będzie można uzyskać 1000Mbps? Trzeba podpiąć pod to jakiś switch, czy może lepiej wymienić router? Jeśli tak to, który będzie odpowiedni pod neostradę Annex A? Dobrze by było zmieścić się w okolicy 200zł.

Edytowane przez philips
Link to post
Share on other sites

Czytałem troszkę, że wymiana routera niby miałaby większy sens gdyby obecny router nie posiadał wifi w standardzie N (w sieci domowej jest także laptop i tablet lecz serwer póki co jest wyłącznie pod mój "kablowy" użytek), a że posiada to takim większym mankamentem jest sam fakt posiadania dodatkowego urządzenia wraz z kolejną "plątaniną" przewodów, co akurat niezbyt mnie się uśmiecha.

 

Tak czy siak, który poniższy switch będzie odpowiedni? Albo jakiś inny dobry, stabilny i nieawaryjny?

D-Link DGS-1005D - 82 zł

NetGear ProSafe Plus (GS108E-100PES) - 139 zł

HP V1410-8 (J9661A) 165 zł

 

Rozważam też zakup nowego routera, a dokładniej mówiąc namyśli mam ten TP-LINK TD-W8970 - 219 zł

Link to post
Share on other sites

Ja mam 3 komputery w domu 2x win 7 i 1x win8 transfer na poziomie 40-45MB/s wszystkie komputery połączone jakiks sagemem z UPC myśle że było by więcej ale dyski na 2 kompach mam wolne tylko jeden komp posiada raida

Link to post
Share on other sites

@UP:
Mowisz o transferze miedzy stacjami roboczymi a autor o transferze PC -> Router -> NAS.

 

@Autorze:
Twoim waskim gardlem jest router.
Nie ma sensu dorzucac do niego switcha, bo sam router sie meczy (w dodatku ma same porty 10/100).
Bralbym ten wyzszy model W8970N, bo:
- bedzie poprawa w pracy bezprzewodowej

- ma 4 porty 10/100/1000 (1x WAN, 3x LAN)

- mocniejszy CPU (500Mhz vs 300Mhz)

- wiecej RAM (64 vs 32)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki Battlefist za odpowiedź! :) Właśnie bardziej skłaniałem się w stronę TP-Linka W8970 - kierując się głównie myślą - im mniej "gadżetów", dodatkowych przewodów to tym lepiej - a teraz przynajmniej wiem, że będzie to też i rozsądna decyzja, a nie zwyczajna zachcianka. Także zaraz dokonam zamówienia. :)

Link to post
Share on other sites

hmm albo ja czegoś nie rozumiem, albo ktoś tutaj wprowadza ludzi w błąd

 

skoro struktura sieci wygląda tak:

PC --- Router --- NAS

 

i zakładając, że PC i NAS są z tej samej podsieci to:

- cała komunikacja odbywa się poprzez moduł przełączający wbudowany w Router, a sam moduł trasowania wtedy śpi

- kupienie 1Gb switcha pozwoli osiągnąć 1Gbps [o ile masz odpowiednią kartę sieciową i idealne okablowanie]

- kolega Battlefist chyba troszeczkę się zamotał albo nie wie jak działa switch i jak realizowany jest ruch lokalny

- kupienie routera z 1Gb portami ma sens gdy chcesz wystawić NAS na zewnątrz [o ile masz 1Gbps łącze] lub dla uznajmy to "wygody" [o której autor tematu wspomniał]

Edytowane przez darasz89
Link to post
Share on other sites

Zamotać się nie zamotał dał przykład pudełka gdzie jest router modem i co tam jeszcze w jednej obudowie ze switchem. Ciekawe jaką to ma wydajność. Jak kupi switcha zwykłego chociaż z jednym fastethernetem to nie wim czy predkość nie zjedzie wszedzie do tych 100 Mb

Link to post
Share on other sites

 

 

dał przykład pudełka gdzie jest router modem i co tam jeszcze w jednej obudowie ze switchem

że jak? słabym ogniwem w tym połączeniu jest to, że router ma 100M porty i dokupienie 1G osobnego switcha pozwoli mu osiągnąć 1Gbps w sieci lokalnej, ponieważ taki ruch będzie realizowany przez switch

 

 

 

Jak kupi switcha zwykłego chociaż z jednym fastethernetem

że co proszę? są takie switche?

Link to post
Share on other sites

 

 

że jak? słabym ogniwem w tym połączeniu jest to, że router ma 100M porty i dokupienie 1G osobnego switcha pozwoli mu osiągnąć 1Gbps w sieci lokalnej, ponieważ taki ruch będzie realizowany przez switch

 

Tylko do niego bedzie miał wpięty router z portem Fastehernetowym

 

 

 

że co proszę? są takie switche?

to chyba od temperatury, Jak podłaczy do switcha jakies urządzenie z portem fastethernetowym

Link to post
Share on other sites

Oczywiscie, zgadzam sie co do negocjacji predkosci.
Aczkolwiek mysle ze wymiana routera jest tu sensowna, chyba ze nie bedzie korzystal z NASa na zewnatrz.

Kierowalem sie rowniez przeslankami, ktore pojawialy sie w pozostalych postach gdzie padaly slowa o laptopie i tablecie, czyli o ewentualnosci korzystania z NASa rowniez poprzez WLAN.
Wspominalismy tez o wygodzie (2 urzadzenia vs 1 urzadzenie) i braku plataniny kabli: jest to rowniez tutaj realizowane.

Sam korzystam z NASa rowniez 'na zewnatrz' wiec tym kierowalem swoje przeslanki o zastosowaniu od razu routera z wbudowanym switchem 1Gbs. Jesli nie bedzie w ten sposob uzywany i uzytkownik nie widzi sensu w wydawaniu stowki w celu uzyskania powyzszych korzysci, to oczywiscie sam switch zrobi swoje. :)

Link to post
Share on other sites

Się dyskusja stworzyła. :)

 

To jedziemy od początku. Poniżej przedstawiam Wam dokładną "topologię" mojej sieci. Zostały uwzględnione w niej wszystkie urządzenia, które podłączone są na stałe. Czasem też jeszcze tymczasowo dojdzie dodatkowy PC, laptop bądź smartphone. Obecny router spełniał swoje zadanie na tyle znakomicie, że gdyby nie to, że ustawiam DHCP i filtrowanie po MAC-u to nie wiedziałbym, że w ogóle on tu u mnie gdzieś jest - wisi na ścianie, schowany za biurkiem, żadnych druciorów nie widać. :D

Odnośnie NAS-a chodzi oto by większe pliki bądź większą ich ilość móc swobodnie i szybko przenosić w tej relacji

PC <-> NAS. Póki co pozostałe urządzenia odłożone są na dalszy plan, aczkolwiek nie wiem czy w przyszłości nie dojdzie jeszcze jeden laptop oraz zaciekawiła mnie też opcja oglądania filmów HD na TV poprzez DLNA tylko, że z tym mój obecny router raczej sobie poradzi.

 

 

Sieć obecnie

 

http://i.imgur.com/poq88IJ.png

 

Sieć ze switchem. No fakt, najpierw zadałem pytanie zamiast chwilę się zastanowić nad innym rozwiązaniem poza wymianą routera.

 

http://i.imgur.com/N0JnJ16.png

 

 

Powiem tak, najchętniej brałbym nowy router, ponieważ w innym razie zginę w gratach - drukarkę już wyautowałem z pokoju i myślę jak dokonać tego samego z NAS-em - więc będzie wtedy tylko jedno urządzenie, całkowicie niewidoczne, żadnych dodatkowych przewodów, wolne gniazdko w listwie, a przede wszystkim z konfiguracją switch+router będę musiał troszkę powalczyć na co nie mam czasu - stąd też NAS a nie składak - a wymiana routera pójdzie mi jak po maśle.

Także ogólnie jak mam brać teraz switcha za np. 100-140zł i za jakiś czas znów wymieniać router mając wtedy także zbędnego switcha to jednak wolę dopłacić te 100zł więcej i mieć spokój na dłuższy czas.

 

BTW. Brzmi jakbym już podjął decyzję. :P

Link to post
Share on other sites

konfiguracja switcha opiera się na tym, że wpinasz wszystkie kable i działa :)

osobny switch odciąży Ci router, gdyż lokalnie w komunikacji pomiędzy PC, a NAS router nie będzie brał udziału

poprzez WiFi i tak osiągniesz max 300M, a efektywnie ~130M [zalezy od karty sieciowej]

tak jak było już pisane wyżej jedno pudło to zawsze mniej kabli niż dwa, także jeśli nie szkoda Ci tych 100zł różnicy to możesz zakupić router z 1G portami

Link to post
Share on other sites

Mimo, że chciałem jak najtańszym kosztem rozwiązać ten problem, to jednak po przemyśleniu nie szkoda mi tej stówki. Zapomniałem też o tym fakcie, że obecny TP-Link TD-8960N jest w idealnym stanie jakby dopiero co został wyjęty z pudełka, posiada też aktualną gwarancja w komputroniku do końca roku więc jeśli znajdzie się na niego nabywca to raczej "modernizacja" sieci wyniesie mnie tyle co dobry (?) switch.

 

A tak jeszcze z czystej ciekawości się zapytam, podpinając switcha do routera nic kompletnie nie trzeba konfigurować? Spodziewałem się przynajmniej dodania adresu MAC i ustawienia stałego IP do switcha i potem ten sam zabieg do powtórzenia na switchu dla PC oraz NAS-a. W takim razie między czasie poczytam z czym to dokładnie ludzie mieli takie problemy podłączając switch do routera ADSL.

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...

Kolega philip chce mieć mniej kable. Dlatego najpeipej zakupić jeden router gigabitowy a nie switch i podpinać go pod obecną instalację. Więcej urządzeń = więcej kabli, ładowarek = większy burdel.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...