Skocz do zawartości

Wybór SSD - pojemność czy szybkość ? - co warto wybrać ?


Recommended Posts

Witam,

 

Mam nie mały problem. Planuję zakup SSD mam do wyboru szybkość lub pojemność. Szczerze jeżeli będzie to nie duża różnica 3-4 sekund to jakoś strasznie mi na tym nie zależy, a 100gb pojemności więcej zawsze się przyda np. na gry aby szybciej chodziły.

 

Mój wybór:

 

1. Szybki ale mniej pojemny:

 

- SSD Samsung 840 pro 128gb

 

2. Wolniejszy ale pojemny:

 

- SSD Sandisk SDSSDP-256G-G25 256gb

 

 

Co wybrać ? Kusi mnie ta pojemność sandiska, bo tak mocno szybkość samsunga nie jest mi potrzebna jakoś priorytetowo. Niestety nie mogę znaleźć testów z tym sandiskiem.

 

Czy Sandisk jest bardzo "wolny" - jeżeli w ogóle można tak powiedzieć o dyskach SSD :).

 

Pozdrawiam 

 

 

Link to post
Share on other sites

Tez mialem taki dylemat. Postanowilem trzymac BF3 na HDD. Az tak mi nie zalezy, by byc pierwszym na serwerze. Na SSD mam system, programy pokroju CorelDraw i mnostow wolengo miejsca.

 

Nie żałujesz tego zakupu ? W końcu prędkość będzie i tak duża a miejsca sporo więcej :)

Link to post
Share on other sites

A czy wymienione przez Ciebie dyski możesz mieć w tej samej cenie?

Jeśli za sandiska musisz zabulić ok 600 zł, to nie będzie lepiej dorzucić "parę złotych" i zakupić Samsunga 840 (bez pro) 250GB?

Edytowane przez rap_r
Link to post
Share on other sites

Słuchaj.

 

Weź i poszukaj Samsunga 840 EVO. Powiny być tańsze od PRO, a odczyt i zapis są dość zbliżone do topowej wersji. Jeśłi nie będzie kopiował baz danych to bufor zapisu na EVO powinien dać sobie świetnie radę. Ja już go kupiłem (zamówiełem w przedsprzedaży) jako drugi hdd do kompa, właśnie pod gry (zamiana z AGILITY3) o pojemności 256GB. Jedno słowo - jest świetny.

 

840 nie ma sensu kupować, chyba że tylko pod system i programy (gdzie więcej się odczytuje niż zapisuje, a jeśli nawet są to małe pliki).

 

840 Pro - genialne dyski tylko cena raczej genialna nie jest

 

840 EVO - coś pośredniego. szybszy (zwłaszcza w zapisie) od normalnej wersji, wolniejszy (nieznacznie) od PRO o ile nie kopiujesz gigantycznych plików. U mnie dysk już jest w sklepach w PL właśnie będzie wchodził. Nawet na stronie głównej benchmarku o tym piszą. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/samsung-ssd-840-evo-dyski-ssd-premiera-polska-cena-specyfikacja.html w sumie podają cenę 729 zł za 250GB, co jest trochę na wyrost ale to jest Polska, u mnie ten dysk kupiłem za 650 zł. te podatki w PL to jakaś paranoja. Tak czy siak dysk wart pieniędzy. W zastosowaniu na co dzień nie widać większej różnicy miedzy EVO a Pro (mam oba EVO dla gier, PRO dla pracy i systemu), a różnica w cenie - spora. IOPS też jest świetny.

 

San disk nie jest zły ale nie mogę się doszukać na jakim kontrolerze pracuje. Jeśli na sand force to bym raczej go unikał. Mam Cruciala na tym i ostatnio o mało dysk nie zaliczył zgonu. MLX w Samsungach są naprawdę świetne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fakt w PL nie jest tani. Jednak przewiduje, że za jakiś czas (tutaj już wróże z fusów) - cena spadnie. Jeśli Ci się nie spieszy, poczekałbym. Po co iść w kompromisy skoro można przy odrobinie cierpliwości mieć i jedno i drugie. Możesz też poszukać na zagranicznych portalach. W EU nie zje Cię cło a różnica w cenie przesyłek nie powinna Cię zwalić z nóg.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety już kwota 730 zł to dla mnie za drogo na sam dysk SSD :).

 

Muszę szukać jakiegoś kompromisu - cena - szybkość - pojemność lub po prostu wziąć 840 pro 128gb.

W przypadku SSD, mówienie o kompromisie cen/szybkość to dla mnie jakieś nieporozumienie. Każdy SSD zmiecie prędkością talerzowca. 

Ja mam 2 SSD. Jednego samsunga 830 pro 128GB i ADATA 256GB (wyraźnie wolniejsza w testach od samsunga). Nie czuję różnicy więc bierz co wolisz. Prędkość i tak będzie kosmiczna

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W przypadku SSD, mówienie o kompromisie cen/szybkość to dla mnie jakieś nieporozumienie. Każdy SSD zmiecie prędkością talerzowca. 

Ja mam 2 SSD. Jednego samsunga 830 pro 128GB i ADATA 256GB (wyraźnie wolniejsza w testach od samsunga). Nie czuję różnicy więc bierz co wolisz. Prędkość i tak będzie kosmiczna

 

Bardzo fajny post :), dzięki.

 

Prześpię się z tą sprawą i na dniach będę zamawiam.

 

Strzałka 

Link to post
Share on other sites

W przypadku SSD, mówienie o kompromisie cen/szybkość to dla mnie jakieś nieporozumienie. Każdy SSD zmiecie prędkością talerzowca. 

Ja mam 2 SSD. Jednego samsunga 830 pro 128GB i ADATA 256GB (wyraźnie wolniejsza w testach od samsunga). Nie czuję różnicy więc bierz co wolisz. Prędkość i tak będzie kosmiczna

 

Nie no nie ma co porównywać SSD do HDD. Jedyne co jest dobre w HDD to pojemność i na tym koniec. Nie zmienia to postaci rzeczy, że trzeba zawsze celować w to co najlepsze i zamiast bawić się w kompromisy - szukać coś łączy obie rzeczy w jedno.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...