Skocz do zawartości

[1600zł] Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi? A może Eizo FlexScan EV2436W?


Recommended Posts

Tak jak w temacie. Który będzie najlepszy z branych przeze mnie pod uwagę monitorów?
Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi? EW. Eizo FlexScan EV2436W?
Moje wymagania to:
24'
16:10
Niski input lag (gry)
W miarę możliwości niski czas reakcji matrycy, równomierne podświetlenie, dobre kąty.

 

Wykorzystanie to produkcja muzyki, montaż video, rendering grafiki 3D, gry. Z powodu trzech pierwszych zastosowań, nie chcę 16:9 a to wyklucza niestety takie monitory jak EIZO FS2331 na PVA :( Również wielkość 24 cali jest dla mnie minimalną, jednak już optymalną (mając na uwadze gry, większa przekątna z większą rozdzielczością [bo przy zachowaniu tej z 24' monitor 27' nie ma wtedy sensu] zamordowała by mi GPU). Nie pozwala mi też na nic lepszego budżet.
Ilu bitowe są wymienione przeze mnie monitory oraz jak prezentuje się input lag? Zwłaszcza w trzecim modelu (NEC EA244WMi) ponieważ na dwóch innych forach z trzech pierwszych po za EV2436W [nie podawałem go w propozycjach] przeze mnie wymienionych monitorów, polecany jest mi on najczęściej [lepsze parametry, mniejsza jaskrawość] (polecane są też EIZO FS2331 oraz FS2333 ale z powyższych powodów, odrzucam te propozycje). Zapewne 24' w proporcjach ekranu 16:10 z matrycą PVA do 1600zł nie znajdę (a szkoda, bo często pracuję w nocy) toteż zostaje mi tylko taki wybór. Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

 

PS. Obecnie w domu pracuję na leciwym 17 calowym Samsungu 173P na PVA z 25ms czasem reakcji matrycy. Monitor w swoich czasach był drogi (ponad 3 000zł) i służy wiernie do dziś (po za uszkodzonym programowo DVI - podobno trzeba przeprogramować). Czytając opinie w internecie, a także wypowiedzi kilku użytkowników for dyskusyjnych dowiedziałem się, że nowe monitory niestety nie zaoferują mi jakości jaką oferuje 173P (pomijając czasy reakcji, itd). Niestety nie radzę sobie już z 17' i muszę dokonać zmiany na większy monitor.

Z doświadczenia wywnioskowałem (monitory w studiu), że rozsądne minimum to właśnie 24 cale i 16:10.
PPS. Czytałem kiedyś o poprzedniku HP ZR2440w - że dysponował 8bit oraz CCFL. No i na koniec - NEC EA244WMi - czy jest coś warty, jak się ma do całej reszty wymienionych przeze mnie monitorów i jak u niego z input lagiem?

Link to post
Share on other sites

 

 

często pracuję w nocy

 

lampka na biurko, nie ma innej metody

 

 

 

Z doświadczenia wywnioskowałem (monitory w studiu), że rozsądne minimum to właśnie 24 cale i 16:10.

 

słusznie

 

 

 

Czytałem kiedyś o poprzedniku HP ZR2440w - że dysponował 8bit oraz CCFL.

 

tak było, niestety obecna wersja to LEDowy szajs w porównaniu

 

 

 

No i na koniec - NEC EA244WMi - czy jest coś warty

 

IMO najrozsądniejszy wybór z wymienionych, wobec niego zaletą EV2436W jest tylko brak PWM

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Warto dokładać zatem do EIZO EV2436W? To PWM będzie bardzo uciążliwe i widoczne gołym okiem? Jak rozumiem, chodzi o migotanie obrazu (ciężko znaleźć konkretne informacje o PWM zwłaszcza po polsku) takie jak tu -> 

?
Link to post
Share on other sites

 

 

To PWM będzie bardzo uciążliwe i widoczne gołym okiem?

 

tak chodzi o migotanie LED przy niskiej jasności, nie widać tego normalnie, ale są osoby które źle na to reagują, są takie dla których PWM czy nie, nie ma różnicy

także czy będzie to uciążliwe zależy od użytkownika

 

jakbyś chciał poczytać, tutaj jest więcej na ten temat: 

http://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm

http://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1362457985&newsletter&utm_source=MadMimi&utm_medium=email&utm_content=Philips+2013+TV+line-up%2C+overview+-+Prices+for+Panasonic%27s+2013+plasma+TVs+-+4K+streaming+from+Netflix+within+1-2+years&utm_campaign=20130315_m115461472_March+15%2C+2013&utm_term=newsletter_sub1_jpg

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Powiem szczerze, że nie wiem co robić :/ PS. A co sądzicie o dellu U2413? I czy w przypadku NEC EA244WMi vs Eizo FlexScan EV2436W lepiej troszkę dołożyć i wybrać ten drugi? Mogę maksymalnie wydać 2000 zł więc jeszcze dałbym radę :)

 

lampka na biurko, nie ma innej metody

Teraz też tak robię - w całkowitej ciemności nie dałbym rady :)

Link to post
Share on other sites
NEC EA244WMi vs Eizo FlexScan EV2436W

 

To już prawie topowa półka,jeżeli chodzi o monitory tak do 2000.Co byś nie  wybrał powinieneś być zadawalony. EA244WMi  ma wejście HDMI,również ma więcej wejść USB(5 vs. 3 u Eizo).Chociaż to jest mało ważne.Ale to taki szczegół,żeby pomóc wybrać. ;)

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites

Wolę chyba NECa ale dowiedziałem się od pewnej osoby, że Eizo ma PWM dopiero poniżej 20% podświetlenia. To może spowodować, że zdecyduję się na Eizo. Ale jeszcze muszę przemyśleć. Dzięki za pomoc. Jeśli ktoś oczywiście chce coś dodać, to bardzo proszę - każda opinia na wagę złota.

Link to post
Share on other sites

Cóż, zakupiłem Eizo EV2436W. Właśnie teraz piszę na nim tą wiadomość. Zakupiłem z powodu braku PWM do 20% jasności. Niestety, poniżej chyba już jest PWM i w zasadzie i tak będę musiał obserwować ten stroboskop (wczoraj trochę wysuszyło mi oczy, ale nie wiem czy to wina monitora czy taką miałem przypadłość - za mało czasu jeszcze by to stwierdzić), bo wieczorami nie da się powyżej 20% nic robić - jest za jasno. Optymalne podświetlenie to 10% więc i tak z PWM (przy lampce na biurku - chociaż zamierzam sobie uskutecznić spartańską wersję Ambilight - podświetlić ścianę za monitorem na noc). Zresztą w dzień i tak nie da się podjechać wyżej niż 24% - ponownie, jest bardzo jasno. EW. w niektórych grach przydać się może jasność ok 30%. Wszystko powyżej wypala oczy i jest zbędne (chyba że w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu - tam jasności powyżej 30% znajdą zastosowanie). W związku z tym trochę żałuję, że jednak nie zdecydowałem się na tego NECa EA244wmi - ładniej się prezentował "na papierze" i miał HDMI.

http://www.biocomp.hekko.pl/EIZO/DSC07125.JPG

Odczucia?
Monitor bardzo duży w porównaniu do mojego poprzedniego (Samsung 173P 17 cali na PVA). Jest dziwnie i trochę trudno się przyzwyczaić. Już jednak widzę, że praca w takim oprogramowaniu jak Adobe Photoshop, Premiere, After Effects, FL Studio, Reaper, Cubase, 3Ds Max będzie znacznie, znacznie bardziej komfortowa. Nawet typowa redakcja tekstu będzie wygodniejsza - można sobie redagować tekst na dwa okna :) Kilka gier przetestowałem i jeszcze siedząc na starej konfiguracji (C2D E8400, 6GB RAM, ASUS GF 8800 GTS 512 TOP) ilość klatek w grach nie uległa znacznej zmianie - spodziewałem się, że gpu przestanie dawać radę - miła niespodzianka, bo gry są grywalne i nie zauważyłem różnicy w ilości fps - te co działały jak po maśle, dalej tak działają, te co miały już problemy, dalej mają takie same.

Kąty Widzenia
Jeśli chodzi o kąty widzenia - na 100% jasności nie odbiegają od mojego poprzedniego monitora. Z każdym jednak przyciemnieniem diód LED zaczyna się problem. Poniżej 20% podświetlenia po wstaniu z krzesła i spojrzeniu na monitor od góry, obraz mocno się przyciemnia. Tak samo patrząc z lewej i z prawej strony. Jest nieco gorzej niż na PVA z mojego poprzedniego monitora, ale nie jest na pewno źle - zresztą, tego się spodziewałem. Można natomiast zapomnieć o negatywie i zanikaniu kolorów z matryc TN - nie ma porównania.

Podświetlenie
Nie mam zastrzeżeń. W każdym rogu widać jaśniejsze obszary - w prawym górnym troszkę mocniej, ale to też zależy jak się siedzi - mowa tu o 100% żarówie. Przy normalnym użytkowaniu i jasności ok 20% (optymalna) matryca w ogóle nie świeci i praktycznie trudno stwierdzić na ciemnym obrazie, czy monitor działa, czy nie. Niektórzy piszą że w domu, na czarnym tle będą problemy z uzyskaniem koloru czarnego. Oczywiście, to przecież LCD, ale nie odbiega tu od mojego poprzedniego monitora - jest naprawdę bardzo dobrze. Ogólnie podświetlenie jest równomierne.

Czas reakcji / Input lag, itd.
Nie jestem hardkorowym graczem. Nie jestem w stanie stwierdzić czy ten monitor polecać komuś non stop grającemu w FPS (Counterstrike i podobne). Mnie osobiście wystarczy. Grywam sporadycznie jednak i w FPS i w strategie i w gry sportowe. (Mass Effect wszystkie części, SimCity, wiele odsłon Need For Speed, FIFA [chyba wszystkie jakie wyszły] i wiele innych). Testowałem te gry również wczoraj i smużenie w stosunku do mojego poprzedniego monitora (pomimo że tam mi nie przeszkadzało - 25ms miałem) jest wyraźnie mniejsze - mogę rzec, że dopiero teraz FIFA nie wygląda jak zielone tło z plamami rozmazanymi [piłkarze] na ekranie - tylko w tej grze w zasadzie te 25ms mi przeszkadzało. Także jak dla mnie, rewelacja.

Bad Pixele
Niestety, trafił się. Wygląda jak jeden wypalony piksel albo klaster - dwa piksele obok siebie - jeden nad drugim. Występuje na niebieskim kolorze. Niestety, pech chciał, że jest tego za mało by reklamować wg. normy II, pech też chciał, że wystąpiło to niemal na środku monitora :( Pod strzałką/kursorem myszki widać też jeden "niedoświecący" subpiksel. Monitor zakupiłem w sklepie nie dla głupich (może to błąd, aczkolwiek dystrybutor jest ten sam jak wszędzie - Alstor) nie wiem czy jest to jakikolwiek powód do zwrotu/wymiany. Piksele te (bo wg. mnie to dwa piksele) widać również na różowym i żółtym tle. Bez testów jednak, nie widać tej nieprawidłowości.

http://www.biocomp.hekko.pl/EIZO/S1100001.JPG
http://www.biocomp.hekko.pl/EIZO/S1100002.JPG

Ogólnie gdyby nie ostatnia sprawa, z monitora jestem zadowolony.

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites
Niestety, pech chciał, że jest tego za mało by reklamować wg. normy II

 

podana norma czy też liczba defektów w tabeli dotyczy 1 miliona pikseli, czyli tyle może przypadać na 1 milion

twój monitor ma 2304000 pikseli i to jest podstawa do wyliczeń, tak to sprawdzałeś?

Link to post
Share on other sites

podana norma czy też liczba defektów w tabeli dotyczy 1 miliona pikseli, czyli tyle może przypadać na 1 milion

twój monitor ma 2304000 pikseli i to jest podstawa do wyliczeń, tak to sprawdzałeś?

 

Nie. Wyczytałem że wyświetlacze klasy II mogą mieć 5 niefunkcjonujących pikseli na klaster. U mnie są 2 i 2 trochę niedomagające subpiksele na cały ekran (poniżej kursora myszy - zdjęcie z niebieskim ekranem).

Zakupiłem na paragon. W użytkowaniu tego nie widać, chyba, że jest bardzo dużo niebieskiego, wtedy ot. "paproszek" się pojawia. W MM może (zapewne z wielką łaską) mi wymienią (chociaż dzisiaj sprawdzałem [przez internet na ich stronie] - i poszła druga, ostatnia sztuka - były dwie w markecie obok mojego miejsca zamieszkania). Jeśli chodzi o Eizo/Alstor nie ma szans na wymianę.

 

PS. Wczoraj podczas kupowania mojego monitora, dostrzegłem takie cóś:

Samsung ls27c750 /en na matrycy WVA - wie ktoś, cóż to takiego?

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Wydaje się, że najlepiej monitory kupować przez internet - odpakować odpalić i sprawdzić czy nie ma wad matrycy... Do tego można ocenić czy monitor nam pasuje w warunkach pracy, bo w sklepie przy silnym oświetleniu ciężko to stwierdzić. Masz 10 dni na testowanie...

 

Ja jestem zdania, że na obecną chwilę IPS to tylko do biur i do pracy za dnia.

A tak do domu to dużo lepiej zainwestować w VA i jej pochodne.

 

O tym samsungu pierwsze słyszę.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

W internecie? Na pewno? A nie lepiej pojechać do sklepu, poprosić o odpalenie sprzętu, obejrzeć i zdecydować się na zakup? Pamiętaj, że za wysyłkę zwracanego towaru zakupionego w sieci płacisz ty. Tak jest przynajmniej w Agito. Nie wiem jak w innych sklepach.

Link to post
Share on other sites

zawsze płacisz ty

i zgadza się, kupujesz w salonie to odpalasz sprawdzasz, testujesz i widziały gały co brały, a nie potem wylewanie żali, że ten i ten to jest do du*y

 

 

 

WVA - wie ktoś, cóż to takiego?

 

pierwsze słyszę, szajsung ma swoje opatentowane VA czyli PVA i różne jego odmiany - S-PVA (notabene najlepsze z VA pod wieloma względami) oraz cPVA (ten ekonomiczny), ale WVA...

Link to post
Share on other sites

zawsze płacisz ty

i zgadza się, kupujesz w salonie to odpalasz sprawdzasz, testujesz i widziały gały co brały, a nie potem wylewanie żali, że ten i ten to jest do du*y

 

 

pierwsze słyszę, szajsung ma swoje opatentowane VA czyli PVA i różne jego odmiany - S-PVA (notabene najlepsze z VA pod wieloma względami) oraz cPVA (ten ekonomiczny), ale WVA...

 

Nie miałem takiej sposobności. Tzn. Otrzymałem odpowiedź, że nie będziemy testować, bo wady matrycy w postaci świecących lub padniętych pikseli mogą pojawić się po "wygrzaniu" matrycy. Jeśli by się pojawiły, mam towar dowieźć do MM. Ale nie wiem czy sprzedający miał na myśli tylko 2 piksele - te padnięte są od nowości - od wczoraj. Swoją drogą, ja nie spotkałem się z padającymi pikselami po okresie eksploatacji, za to zdarzyło mi się już kiedyś kupić monitor zasypany świecącymi pikselami - wymieniłem na nowy - ale były ku temu przesłanki - uniemożliwiało to pracę/zabawę - było widoczne. Tu widoczne jest sporadycznie - dzisiaj zauważyłem raz w sieci oglądając fragment koncertu (a widzieć to też zacząłem, odkąd postanowiłem zrobić testy). Ogólnie nie widać tego, dopóki nie ma odpowiedniego odcienia niebieskiego. Nie wiem jeszcze, co zamierzam z tym zrobić. Czy zostawić, czy starać się wymienić/zwrócić...

 

Co do modelu Samsunga, przepraszam, nie dopisałem do modelu dwóch literek (ps).

Model to ls27c750ps /en

http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/monitors/led/LS27C750PS/EN

 

 

Ja jestem zdania, że na obecną chwilę IPS to tylko do biur i do pracy za dnia.

A tak do domu to dużo lepiej zainwestować w VA i jej pochodne.

 

Dlaczego IPS do biura? Co do (x)VA - też chciałbym. Tylko proszę znaleźć taki 24' o proporcjach ekranu 16:10 do 2000 zł. Obcowania z TN sobie nie wyobrażam, te matryce, jak dla mnie, są tandetne. Wystarczy, że męczę się z tym w laptopie.

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

 

 

nie spotkałem się z padającymi pikselami po okresie eksploatacji

 

mój ma jeden, który wyskoczył po ok półtorej roku

 

 

 

Model to ls27c750ps /en http://www.samsung.c...d/LS27C750PS/EN
 

 

dawno już nie czytałem materiałów promocyjnych, ale współczesny poziom bełkotu przechodzi ludzkie pojęcie...

"Zobacz, czym są prawdziwe kolory w rozdzielczości Mega DCR"

no ja pierdziu, na prawdę szacun za upchanie w jednym zdaniu tylu nie mających ze sobą nic wspólnego elementów, w dodatku nie mających nic wspólnego z kolorem

 

 

 

Dlaczego IPS do biura?

 

też jestem ciekaw, a co do dobrych xVA to niestety przeszłość, nawet szajsung już prawie nie produkuje swoich tylko przeszedł na PLS, zostało się AUO ze swoimi AMVA, które może i szybkie ale poza tym "cienizna"

Link to post
Share on other sites

W internecie? Na pewno? A nie lepiej pojechać do sklepu, poprosić o odpalenie sprzętu, obejrzeć i zdecydować się na zakup? Pamiętaj, że za wysyłkę zwracanego towaru zakupionego w sieci płacisz ty. Tak jest przynajmniej w Agito. Nie wiem jak w innych sklepach.

W warunkach sklepowych nie obejrzysz przedmiotu tak dokładnie jak w domu, dodatkowo warunki sklepowe to zupełnie inne oświetlenie i wiele innych parametrów mających wpływ na odbiór danego monitora. 

Oczywiście inna sprawa gdy umówimy się ze sprzedawcą, że ewentualnie gdyby produkt nam nie podpasował możemy zwrócić, ale to trzeba mieć szczęście do sprzedającego.

 

Przy tak dużym wydatku, ewentualna wysyłka zwrotna kosztująca max 35zł(ubezpieczona PP priorytet) to żadna strata biorąc pod uwagę korzyści i możliwość zwrotu w ciągu 10 dni.

 

 

Z tym do biura to mam na myśli oczywiście nie biura gdzie pracuje się na arkuszach kalkulacyjnych, czy też innym office. Tam zwykłe TN'ki wystarczą. Bardziej chodziło mi o np. biura projektowe, albo grafików gdzie raczej pomieszczenia są dobrze doświetlone i pracuje się za dnia. Tam jasne IPS/y nadadzą się idealnie. W domu przy pracy i w dzień i w nocy, grach, filmach jest to bardzo niewygodne bo te tańsze dają po oczach.(nie piszę że wszystkie, ale taką mają przypadłość w większości)

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites
Z tym do biura to mam na myśli oczywiście nie biura gdzie pracuje się na arkuszach kalkulacyjnych, czy też innym office. Tam zwykłe TN'ki wystarczą. Bardziej chodziło mi o np. biura projektowe, albo grafików gdzie raczej pomieszczenia są dobrze doświetlone i pracuje się za dnia. Tam jasne IPS/y nadadzą się idealnie. W domu przy pracy i w dzień i w nocy, grach, filmach jest to bardzo niewygodne bo te tańsze dają po oczach.(nie piszę że wszystkie, ale taką mają przypadłość w większości)

Co prawda, poniżej 20% jasności włącza się znienawidzony przeze mnie PWM, ale ten model co ja zakupiłem, przyciemnia się tak, że można przy nim spać wpatrując się w ekran :)

 

Poniżej nie moje nagranie, ale dobrze (pomimo kiepskiej jakości) ukazuje poziom, do jakiego można przyciemnić ten monitor:

 

Oczywiście poniżej 10% zaczynamy tracić na jakości, więc jakieś graficzne prace raczej odpadają. Ale czytać strony/książki, pisać przez komunikator, etc. jak najbardziej można :)

 

Dodatkowo dobrze jest skonfigurować sobie monitor pod siebie - np. jakiś profil do gier, filmów a jakiś do pracy. Ja w podstawowym ustawiłem temperaturę barw na 6500K (standardowo jest dla mnie zbyt niebiesko) oraz gammę na 2.0 - obraz nie męczy tak wzroku, jak na fabrycznych ustawieniach.

 

 

___________________________________________

UPDATE

Oddałem monitor. W Media Markt po ujrzeniu wady na szczęście przyjęli bez problemu (nie mieli na wymianę). Również dystrybutor Eizo firma Alstor stwierdziła, że to nieciekawa wada. Na razie nie wiem, jaki monitor wybiorę. Znowu waham się między Eizo FlexScan EV2436W a NEC EA244WMi. Możliwe też, że zdecyduję się na monitor używany na PVA np. Dell UltraSharp 2408WFP czy Samsung 245T S-PVA na CCFL.

Tym razem chyba wysyłkowo (by nie liczyć na dobry gest sprzedawcy, tylko mieć za plecami ustawę gwarantującą mi zwrot).

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...