Skocz do zawartości

Płyta główna poszukiwana


Recommended Posts

Witam forumowiczów!

 

Proszę Was o pomoc w znalezieniu odpowiedniej płyty głównej. Zależy mi by była solidna, wytrzymała itd, ale kompletnie nie zależy mi na wyglądzie i możliwościach. Efektowne biosy, nic z tych rzeczy.

 

Moje wymagania:

 

- podstawka LGA1155,

- chipset jakiś nowszy, ale większej różnicy prawdopodobnie nie robi,

- wbudowana karta dźwiękowa,

- karta graficzna będzie używana zintegrowana, więc wyjście (najlepiej) HDMI,

- mała możliwość rozbudowy, dwa sloty na pamięć, PCI jeden to aż aż :)

- SATA III oraz przynajmniej 2x SATA II (podłączenie kilka dysków, w tym jeden SSD),

- format dowolny,

- cena jak najlepsza 

 

Zastosowanie: Planuję dokupić do tego jakieś i3/Pentium na Ivy Bridge. Zastosowanie coś a'la biurowe rzeczy, MS Office, jakieś drobne zdjęcia czy PDFy, maile, internet, youtube. 

 

Komputer nigdy nie będzie modyfikowany, w takiej formie pozostanie prawdopodobnie na wieki wieków amen, stąd właśnie małe możliwości rozbudowy. Myślę, że dałoby się znaleźć coś takiego za +-200zł?

 

z góry dziękuję i pozdrawiam!

 

P.S. Prosiłbym, w miarę możliwości o nieco bardziej wylewne wypowiedzi, niż sam link do aukcji na allegro.

Link to post
Share on other sites

Przykładowe MSI B75MA-E33 http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75ma-e33-intel-b75-lga-1155-pcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-ddr3-matx-b75ma-e33-492767/

 

Rozmiary uciętego mATX (dostaje do pierwszych śrub).

Jeden port sata3 oraz 3x sata2, Są one nieco niewygodnie umieszczone, ale to przez małe wymiary laminatu.

Wyjścia obrazu hdmi i d-sub.

Integra realteka (alc887).

Cena jak sam widzisz niska.

 

Nieco drożej jest B75MA-P45, lub konkurencyjny Asus B75-M LX Plus, mają więcej, lepiej rozmieszczonych złącz, jednak nie dysponują hdmi.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Hm myślę, że jest to dość dobra propozycja, bardzo Ci dziękuje! Duży plus dla Pana walker15130!

 

Całe życie miałem płyty w formacie ATX, czy ktoś może mi powiedzieć czym różnią się te mniejsze od większych? Oprócz oczywiście ilością złączy i rozmiarem. Z czym trzeba się liczyć i na co zwrócić decydując się na mniejszy rozmiar?

 

Nie wiecie może, drodzy forumowicze, czy istnieje jakaś niezła wyszukiwarka płyt głównych?

 

P.S. Posiadam już RAM 2x4GB 1600MHz, chciałbym, aby płytka obsługiwała taką częstość. 

Link to post
Share on other sites

Poza rozmiarem trzeba zwrócić uwagę na jakość (idącą w parze z ceną). Podstawowe kryteria wyboru obejmują socket i chipset, sekcję zasilania (komponenty, budowa), chłodzenie, ilość i rodzaj złączy (natywnych/dodatkowych), możliwości montażu urządzeń/podzespołów i rozbudowy, a także wymiary (odchyły względem normy), laminatu ("oszczędność" producenta), czy dodatkowe, unikatowe funkcje.

 

Zwykle już na pierwszy rzut oka widać z czym mamy do czynienia, a lektura testów i tematów z problemami pozwala w pełni poznać dany model.

 

 

 

Nie wiecie może, drodzy forumowicze, czy istnieje jakaś niezła wyszukiwarka płyt głównych?

Najszybszy, a zarazem najbardziej przydatny kupującemu sposób to przeglądanie ofert sklepów, lub wyszukiwarek typu ceneo/skąpiec. Większość ma odpowiednie funkcje filtrowania według interesujących nas kryteriów, a jednocześnie unikniemy produktów-duchów (istniejących jedynie w chinach lub korei). Możemy też przeglądać ofertę konkretnego producenta na jego stronie.

 

P.S. Posiadam już RAM 2x4GB 1600MHz, chciałbym, aby płytka obsługiwała taką częstość. 

 

Obsługa danej częstotliwości na 1155 sprowadza się do ustawienia jej w biosie (gdyż zwykle ram działa w domyślnych 1333Mhz (jeśli o lga1155 chodzi)).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Kolejny raz wielkie dzięki, dodałem plusa!

 

@

 

Czy mógłbym w takim razie spytać, czy płyty, które zaoferowałeś, mimo niskich cen, oferują dobrą jakość i żywotność? Szczególnie zależy mi na tym, by mi się to nie zepsuło, ponieważ komputera ma używać ojciec, a ten bardzo nie lubi tego typu sytuacji no i potrzebuje komputera 24/7

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...