Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 2500k - problem


Recommended Posts

Witam,

ostatnimi czasy kupiłem płytę główną EVGA P67 FTW. Wszystko pięknie ładnie, aż doszło do standardowego podkręcania procka.

Dzięki małemu poradnikowi udało mi się podkręcić go do aż 4,8 przy dość niewygórowanej temperaturze.
Problem w Tym, iż moja płyta (tak jak i pewnie większość) posiada opcje EIST (Intel SpeedStep), oraz wiadomo, C1E, ale to nie one sprawiają problem.

EIST powinno się, z tego co wyczytałem, wyłączyć, bo dość frustruje mnie, gdy widzę na zegarze mizerną ilość 1,6GHz, i skaczące gdzie nie gdzie 4,8. 

Jednakże, gdy EIST wyłączę, to dziwnym sposobem zegary zatrzymują się na standardowej ilości 3.3GHz procka i nie sposób ich zmienić.

Czy jest możliwość wyłączenia SpeedStep'a i jednocześnie ciągły zegar o wartości 4.x ? 

(nadmienię, iż w mojej poprzedniej płycie (ASRock P67 Pro3) takie zjawisko nie występowało).

Link to post
Share on other sites

Wyłącz eist, oraz C1E, C3, C6 również. Vdroop daj na without, multipler na ile tam chcesz i nie zapomnij napięcia Vcore zwiększyć. Na koniec zapisz całość w profilu jakimś i wsio powinno działać. Aha - turbo mode off, ale z tym musisz powalczyć, bo różnie na evga to działa  ;)

BTW tak samo podkręcam CPU - non-toper ma być pełny zegar, bez żadnych Turbo, EIST itp. Full moc 100% 24/7  8-)

Link to post
Share on other sites

Turbo zwiększa taktowanie procesora. Przy OC może ono przeszkadzać bo niewykluczone że będzie próbowało podbijać takty grubo ponad możliwości układu. Ja kręcę swojego i5 2500K do 5.1GHz i ową opcję zawsze obowiązkowo wyłączam. Turbo zostawiam włączone tylko jeżeli robię OC procesora poniżej 4.2GHz.

Link to post
Share on other sites

Kolejny "steper" zwalniający CPU i dostosowujący MHz względem zapotrzebowania danej aplikacji, z tym że EIST działa na sporych obszarach 1,6GHz do 3,3GHz, tak Turbo włącza się już tylko w górnej granicy zegarów i podbija mnożnik o 1, 2pkt. (zależy od ustawień). Po za mnożnikiem funkcja Turbo reguluje również napięcie (też do wyregulowania w BIOSie).

Ogólnie przy wyłączonym EIST C1E i resztą stanów C, Turbo powinno nie działać, a dokładnie było by to coś na zasadzie Turbo ON, czyli cały czas podbite zegary - stąd czasem jest wymagane włączenie tej funkcji żeby w ogóle móc mnożnikiem operować. Bywa tak że disable Turbo, blokuje mnożnik - ale nie jest to jakaś normą. Na jednym mobo turbo musi być na ON, na innym chodzi na OFF. 

Link to post
Share on other sites

Tak jak mówiłeś - z opcją Turbo na Disable, mnożnik został zablokowany na 3.3 - a dodatkowo EIST obniża go do 1.5 (double fail).

W takim razie muszę się pogodzić, że nie zawsze będę mógł napawać się ładną cyferką z 4 lub 5 na początku :D

Link to post
Share on other sites

:!:  musi działać - kombinuj to rozwiążesz problem : evga forum i jazda z tematem.

To nie jest normalne, a już na pewno nie na płytach od EVGA - to jedne z lepszych płytek do OC,a to co piszesz to by był strzał w kolano dla każdego overclockera, na 100% idzie to naprawić   8-)

Link to post
Share on other sites

Próbowałem wyłączać i włączać każdą z możliwych opcji, oraz ich różne kombinacje - EIST 'musi' być włączone by cokolwiek podkręcić.

Ehh, najpierw problem z dyskiem, którego musiałem formatować bo sterowniki ze starej płyty 'nie współgrały' z nową, to teraz jeszcze to.
Dodatkowo, używam gtx580 EVGA, która grzeje się niemiłosiernie w porównaniu z kartą mojego brata - Gainward'em. Trochę się tą "pro" firmą rozczarowałem ;)


Jeszcze małe pytanie:
Czy zabawa z licznikiem BCLK mogła by coś sensownego wnieść w OC ?

Link to post
Share on other sites

Za przeproszeniem, lamusy z EVGA Forum, na moje pytanie dotyczące tego problemu, wystawili mi jedynie link do nic nie wartego poradnika o OC autorstwa Jacoba (którego już wcześniej odwiedzałem kilkanaście razy).

Orientujesz się może, jakie jest max. możliwie bezpieczne napięcie mojego procka ?

Link to post
Share on other sites

Nie, częstotliwość nadal skacze.


Dodatkową ciekawostką jest to, iż wychwyciłem w grach dziwne, kilku sekundowe "przycinania" - myślę związane z prockiem. Czy w biosie tej płyty są jakieś opcje, które lepiej wyłączyć/włączyć ?

Link to post
Share on other sites

Ja tez mam pewien problem z tym i5, tyle że mam go na 1.36 na 4.6, no i nie raz komputer nie chce sie włączyć... Jak nacisne clrCmos i przywrócą sie domyślne ustawienia biosu i wtedy ustawie z powrotem to na te moje stabilne 4.6 to działa bez problemu...
Co może być tego przyczyną?

Link to post
Share on other sites

Orientujesz się może, jakie jest max. możliwie bezpieczne napięcie mojego procka ?

 

Z tego co pamiętam to nie można mieć więcej niż 1,52v i temperatury wyższej niż 72*C. Moja i5 działa już 2 lata na 4,5GHz na 1,45v i temp w stresie nie przekracza 65*C. Jakaś padaka konkretna :)

Link to post
Share on other sites

Ja również zmniejszyłem mnożnik do 4.5GHz .. ale na 1,35v - powinienem zwiększyć napięcie czy co ?  :> 

Tyle że w takie gorące dni jak mamy teraz, temp. procka podchodzi nawet pod 75*C - ale myślę że to chyba dopuszczalna granica.
Używasz chłodzenia wodnego ?

Edytowane przez Tasgall
Link to post
Share on other sites

Czy jest jakiś nieoficjalny (bądź nowszy, 'niepłytowy' oficjalny) update do BIOS'u mojej płyty ? Szukałem na stronie evgi, ale nic sensownego nie znalazłem.


Ok, znalazłem same sterowniki (swoją drogą, dość skrzętnie ukryte), ale są one nieco rozdzielone pomiędzy sobą - zobaczę czy update biosu coś da.

Odskakując trochę od tematu, mam mały problem z USB. Jako iż moja płyta ma ich dość sporo, kilka z nich .. nie działa. Po prostu po włożeniu obojętnie czego: pendrive'a, kabla, itd. system niczego nie wykrywa.

Jednak jeszcze większym problemem są dwa wejścia USB 3.0 na przodzie obudowy (posiadam Cooler Master HAF XB). Po włożeniu w nie, tak jak wyżej, pendrive lub cokolwiek innego, system po kilku sekundach zmienia się w bluescreen z dość długim komunikatem. Co może być przyczyną tych dwóch zjawisk ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...