Skocz do zawartości

Czy Vista "zamula" kartę graficzną?


Recommended Posts

Jestem, póki co, usatysfakcjonowamym posiadaczem Windows'a Visty (Home Premium 64BIT). Przedtem miałem XP (moja konfiguracja to AMD X2 6400+, 3GB RAM, Radeon1900GT) i podczas gry w Medieval II (przy maks. ustawieniach dla grafiki 1280x1024) gra działała płynnie - teraz zauważyłem (na Viście), że zaczyna "mulić" (slajdy itp.). Czy możliwe, że to przez duże wymagania systemu? Czy Vista obciążą także i kartę graficzną? Czy może karta zaczyna siadać i np. automatycznie z jakiś przyczyn zaczyna zwalniać (problem, że nie mam aplikacji do monitoringu procesora graficznego, aby stwierdzić czy się przegrzewa - wiatrak chodzi na niej jak zawsze). Proszę o poradę (w niedalekiej przyszłości będę się przesiadał na Radeona 4870 ale to jak ceny się uspokoją).

Pozdrawiam i za pomoc z góry dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Vista ma zaawansowane aero co używa kartę graficzną ale to nie powinno mieć aż takiego wpływu. Prawdopodobne żę korzysta z dużej ilości ramu i mocno z procesora który daje mniej informacji do karty i ona mniej grafiki przetwarza myślę że to zrozumiałe.

 

P.S po co ci 64bity jak masz 3GB ramu? :?

Link to post
Share on other sites

Co prawda Vista zużywa więcej pamięci, ale przy 3gb nie powinno być właśnie takiego problemu. Sprawdź czy któraś z aplikacji mogąca mulić grafikę nie jest włączona np. jakieś wskaźniki od płyty głównej (miałem tak przy swojej jak włączony był EasyTune5). Albo jeszcze inaczej zainstaluj sobie taki programik zwany AMD Fusion for Gaming, który wybierając jeden z profili sam wyłączy zbędne aplikację...Sprawdź też ustawienia pamięci wirtualnej. Dobrze jest mieć wartość stałą czyli początkowa i końcowa taka sama. Jeżeli to nie pomoże to tak jak radził kolega sterowniki... :lol:

Link to post
Share on other sites

Zmieniłem kartę (na Readeon 4850TOP) i problem się skończył - przynajmniej na razie. Zainstaluję sobie jednak program, o którym mówi "dybciu".

A co do 3GM RAM to mam dlatego tyle, ponieważ wcześniej użytkowałem XP (32BIT) i tam nie było sensu instalowania więcej pamięci (teraz planuje rozszerzenie pamięci do 6GB) tylko do końca nie wiem czy ma to sens? Czy nie będzie to zwykła przesada?

Link to post
Share on other sites

pod 64Bity?? 6GB RAM to na pewno nie przesada. Co prawda zależy to trochę od tego do czego używasz komputera ale nie bez powodu właśnie Vista64bity tyle obsługuje. Mocno obciąża większość podzespołów i jeśli zależy Ci na komfortowej pracy w każdej dziedzinie to 6GB jest dobrym wyborem.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie rozumiem czemu ludzie mówią, że Aero wpływa na wydajność gier, widziałem testy, które przeczą temu. Mam taką samą Vistę jak autor tematu i wiem, że gdy włącza się grę to Aero automatycznie zostaje wyłączone. Inna sprawa to mit o większym zapotrzebowaniu na ram w Viście, Vista sama w sobie może i potrzebuje więcej ramu, ale ma o wiele lepsze zarządzanie pamięcią niż XP. Kiedy otwierany jest program potrzebujący większej ilości ramu, Vista automatycznie zabiera pamięć innym programom, które jej aż tak nie potrzebują. Mam u siebie 4GB ramu i użycie pamięci nigdy nie przekroczyło mi 60%, nawet podczas gry w GTA 4, grę bardzo zasobożerną. A 6GB ramu to na razie chyba przesada, gry nie potrzebują aż tyle pamięci, no chyba że potrzeba pamięci do programów specjalistycznych.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

reaktywuję temat bo jestem ciekaw waszych opinii:

 

mam lapka a tu jak wiadomo liczy sie kazdy szczegol jesli chodzi wydajnosc. Czy jak wlacze sobie na Viscie 32bity boczny pasek to mi spadnie wydajnosc w grach?? i ogolnie inne bajery z visty tez wlacze to jaki to bedzie mialo wplyw na granie??

 

moj lapek to core2duo 2.1GHz

ram 3GB

grafa geforce Go 9300

Link to post
Share on other sites

reaktywuję temat bo jestem ciekaw waszych opinii:

 

mam lapka a tu jak wiadomo liczy sie kazdy szczegol jesli chodzi wydajnosc. Czy jak wlacze sobie na Viscie 32bity boczny pasek to mi spadnie wydajnosc w grach?? i ogolnie inne bajery z visty tez wlacze to jaki to bedzie mialo wplyw na granie??

 

moj lapek to core2duo 2.1GHz

ram 3GB

grafa geforce Go 9300

Teoretycznie nie powinno sie odczuc tych zmian w plynnosci. Natomiast ilosc wolnego ramu ucierpi napewno :)

Link to post
Share on other sites

wiesz, ja jestem przyzwyczajony do cięcia się gier bo jakoś przez całe życie wychodzi tak że moj komp to to high end nie jest :twisted:

 

aktualnie gram w GRIDa, Mass Effect z takich najbardziej wymagających co do sprzętu. Na wakacje pojdzie na pierwszy ogien Crysis(tak tak, da się go odpalic na takiej karcie :) ), Bioshock i Oblivion. Wszystko to liczę ze sie bedzie cielo ale przy medium i 1024x768 chcialbym mieć zadowalającą plynnosc ;) Mysle tez nad Fear projekt origin i czekam na modern warfare 2. Fear 2 demo mi poszedł na high przy 1024x768 z przycinkami ale tak, że nadal się przyjemnie grało.

 

wszystko to nie ciągnie więcej niż 2GB RAMu wiec spokojnie mi zostaje 1GB dla Visty więc przez to system się nie zatnie od Aero. I skoro mówicie że przy grze to się wszystkie te bajery wyłączają więc chyba spokojnie mogę "upiększyć' system?? :)

 

A wie ktoś może czemu niektóre gierki (np GRID) przy wlaczonym winampie maja kilka klatek wiecej?? :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...