Skocz do zawartości

Komputer dla Grafika3d i Architekta do 10.000


Recommended Posts

Komputer będzie używany do projektowania (Revit 2014 i AutoCAD 2014), do modelowania 3D oraz sculptingu (3ds Max 2014, ZBrush, Maya) także do renderingu (cpu + gpu  CUDA cores) czasem animacji (VRay, Iray, mental ray) i na końcu do postprodukcji w 2d (Adobe PS i AE).  
Monitor jaki używam to Samsung 32" LED UE32C4000
Moja propozycja zestawu to:
 
Obudowa: Fractal Design DEFINE R4 TITANIUM GREY - WINDOW + 4x SilverStone 120mm Fan AP121 Air Penetrator
Procesor: Intel Core i7-3930K 
Chłodzenie CPU: Prolimatech Megahalems Rev. C + 2x Enermax Cluster 120mm
Płyta główna: MSI X79A-GD65 (8D)
Pamięć: 32GB ->   2x   G.Skill RipjawsZ DDR3 4x4GB 1600MHz CL8
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 670, 4GB DDR5   x2 SLI
Dysk SSD: Crucial M4 256GB
Dysk HDD: Western Digital VelociRaptor 500 GB, SATA III
Zasilacz: SeaSonic Platinium-860W
DVD-REC: SAMSUNG SH-224BB SATA

Proszę o weryfikację oraz ewentualną poradę i wasze propozycję zestawów.
                                                     
                                    Z góry dziękuję za pomoc :]
 
 
 

 

Link to post
Share on other sites

Bardzo dobry zestawik, ale zawsze coś się znajdzie :

- dysk HDD - tylko 1szt, do tego 500GB to niezbyt duża pojemność, polecam dwie sztuki 1-2TB łączone w macierz Raid1 dla bezpieczeństwa. Do tego kolejny dysk 500GB-2TB, bądź macierz na pliki cache AE, PS i pliki z renderów (jeden dysk z projektem i surówką, drugi z wynikami pracy)

- gtx670 - jeżeli Twoje apki pracują z nową serią 7xx, to zalecam zmianę GPU na znacznie wydajniejsze gtx770 - GPU znacznie nie odbiega wydajnością od starszego brata gtx670, ale posiada za to znacznie szybsze pamięci, co jest bardzo istotne przy wszelkich obliczeniach po GPU (CUDA itd.)

- nagrywarka Samsung - zamień na inną markę, bo Samsung potrafi zawieść  ;)

- mobo - jeżeli nie potrzebujesz dodatkowego kontrolera SATAIII (dodatkowe dwa porty) to możesz śmiało zakupić MSi X79A GD45 (8D)

- ram - jak masz funduszy wolnych to polecam dołożyć do 32GB 2133MHz CL9 G.Skill RipJawsZ

- wentylatory do budy - możesz zamienić na 140mm (wejdą do r4), będzie ciszej i przewiewniej  ;)

- dysk SSD - Crucial M4 to dobry dysk, ale są wydajniejsze od niego : Samsung 840Pro / Plextor M5P

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dzieki za odzew :))

Przemyślałem trochę sprawę i zaaktualizowalem swój zestaw. Zastanawiam się nad monitorem .. tylko że w tym temacie jestem kompletnym laikiem co zresztą widać po produkcie jaki zakupiłem :P  Nawet trudno mi określić sowje potrzeby co do monitora... Jakie są Twoje doświadczenia ? Może na początek kupić jeden w miarę dobry (do 2 .ooo)?
A tutaj zaktualizowany zestaw:
Obudowa: Fractal Design DEFINE R4 TITANIUM GREY - WINDOW + 4x Enermax 140mm TB Silence UCTB14B lub 4x Fractal Design Silent Series R2 140mm
Procesor: Intel Core i7-3930K
Chłodzenie CPU: Prolimatech Megahalems Rev. C + 2x Enermax Cluster 120mm
Płyta główna: MSI X79A-GD45 PLUS (8D)
Pamięć: G.SKILL RipjawsZ DDR3 4x8GB 2400MHz CL10
Karta graficzna: Gainward GeForce GTX 770 Phantom 4GB DDR5  (narazie jedna a kiedyś tam może x2 SLI)
Dysk SSD: Crucial M4 256GB a może zamiast tego to HDD Western Digital VelociRaptor 500 GB, SATA III
Dysk HDD: Dysk Western Digital Red, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200 x2 (łączone w macierz) lub Western Digital CAVIAR 1TB (WD1002FAEX) x2
Zasilacz: SeaSonic Platinium-860W
DVD-REC: LG GH24NS95
Monitor: Eizo FlexScan EV2335W lub NEC MultiSync EA232WMi lub DELL U2412M lub Dell U2713HM lub FlexScan EV2436W (do dwóch ostatnich jestem najbardziej przekonany)

Edytowane przez Axl.Valder
Link to post
Share on other sites

 

 

Crucial M4 256GB a może zamiast tego to HDD Western Digital VelociRaptor 500 GB, SATA III
Żaden Velo - SSD must have  ;)

O monitor zapytaj w odpowiednim dziale, ale do Twojej listy dorzucił bym jeszcze Dell U2413

Link to post
Share on other sites

 

 

G.SKILL RipjawsZ DDR3 4x8GB 2400MHz CL10
Grzeją się już troszkę - stąd chłodzenie w zestawie z pamięciami, którego nie założysz (cooler CPU będzie przeszkadzał). Pamięci są bardzo dobre - ładnie się podkręcają (+2700MHz), ale do pracy OC pamięci to niezbyt dobry pomysł. Generalnie produkt dla overclockerów - w pracy ciężko będzie rozróżnić 2133MHz z opóźnieniem CL9, a 2400MHz z opóźnieniem CL10. Do tego jak dodasz dosyć wysokie temperatury (nawet na "stockowych" 2400 są już ciepłe) to już raczej niezbyt dobrze się prezentują. Uważam że 2133MHz będą optymalnym wyborem.

Co do Kingstonów ... CL11 mówi wszystko  ;)

Link to post
Share on other sites

Warto inwestować w SLI z 2x GTX 770 Phantom 4GB DDR5... cenowo wygląda to podobnie do
GTX TITAN 6GB... Do Vray RT wystarczy mi jeden gtx 770 ?, a może powinienem myśleć o ATI Firepro. Nie znalazłem żadnego godnego uwagi benchmarku odnośnie wydajności kart graficznych w aplikacjach typu 3ds MAX i Maya... poza tym http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html    ...

Link to post
Share on other sites

 

 

Do Vray RT wystarczy mi jeden gtx 770 ?,
Sam oceń - nie mam zielonego pojęcia co renderujesz i jakie masz wymagania. Jak jedna będzie zbyt wolna to dołożysz drugą :) Osobiście nie korzystam z RT - preferuje render po CPU  ;)
Link to post
Share on other sites

 

 

czyli o TITANie zapomnieć podobno jak i o FirePro W7000 oraz Quadro...?

Titan - wydajny, szeroka szyna pamięci, 6GBvramu - ideał, tylko jedno "ale" > CENA 

Quadro - pod soft poniżej 2012 jak najbardziej dobry wybór. Od 2012 w górę nieprzydatny ponieważ AutoDesk rezygnuje ze wsparcia serii Quadro i nastawia się na układy gamingowe. Obecnie jest tak że Quadro jest polecane, tylko dla użytkowników korzystających z monitorów 10bitowych  (max dla gtx to 8bit). Do tego wydajność tych układów jest niska w porównaniu do gamingowych kart - są mocne karty z Quadro, ale ich cena powala z nóg - minimum to taki Quadro K4000 / K5000, poniżej tego karty prezentują raczej niską wydajność (chodzi o GPGPU, OCL, CUDA). Największa ich wada to zbyt wysoka cena.

FirePRO - szczerze to nie mam pojęcia do czego te układy się nadają. Przymierzam się do testu (posiadam V7800), ale jakoś czasu brakuje ostatnio  :/ Systematycznie przeglądam sprzęty profesjonalistów i nie pamiętam kiedy tam FirePro spotkałem. Dodam że w przeszłości miałem sporo problemów z kartami Ati (5770 / 7950) - sterownik mają do bani według mnie. Nvidia pod tym względem jest znacznie lepszym wyborem

 

A tak nawiasem - dużo korzystasz z obliczeń na GPU ? Bo jak nie to nie ma co się "spuszczać" nad nim, bo ma małe znaczenie. Taka 760 spokojnie wystarczy (jak dla mnie to nawet trochę za szybka, stąd "powolny" q2000 w moim konfigu).

Link to post
Share on other sites

Chciałbym korzystać z Vray RT ... w takim stopniu aby nie utrudniało to pracy, tylko ułatwiało, renderuje tez ostatnio w Iray. Na tym RT mi zależy, bo wiem że do reszty zadań to karta ze średniej półki sobie nieźle poradzi. Wiem że render na CPu jest dokładniejszy, ale i tak często bez postprodukcji się nie obejdzie.. więc dlatego myślę o GPU bo to przede wszystkim czas ..

Link to post
Share on other sites

W takim razie celował bym w najwydajniejszy układ, czyli Titan  ;), tylko ta cena ... Niby wysoka, ale ta karta bije na łeb tandem Quadro K5000 + Tesla K20X za około 30 tysięcy zł. Do tego jako jedyna z gtx6xx / gtx7xx nie jest "ciachnięta" w obliczeniach na podwójnej precyzji. Kolejną kartą godną uwagi jest gtx780, wydajnością dużo do Titana mu nie brakuje, ale została "przycięta" w DP i przez to różnica w pracy pomiędzy nimi staje się większa. Niestety nie mogę znaleźć nigdzie testów 770 vs 780 vs Titan :( żeby wkleić tabelkę jakąś jak to się prezentuje. Tutaj małe co nie co znajdziesz  ;)



Co do SLi - nie wszystkie aplikacje obsługują tą technologię, więc polecał bym jednak jedno mocne GPU w miejsce SLI, no chyba że na 100% wiesz że będziesz je wstanie wykorzystać, wtedy opłaca się bardziej inwestować w SLi. Żeby porównać karty ze sobą musisz wziąć pod uwagę ilość rdzeni CUDA, szerokość szyny pamięci, taktowanie pamięci, no i miło by było uwzględnić to w jakim stopniu układ został wykastrowany w DP przez Nvidię.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Stelek jak wyglada sprawa renderingu na gpu w przypadku nvidi? 

Seria 5xx byla lepsza od 6xx, a jak wypada najnowsza 7xx w stosunku do 2 starszych?

Kumplowi padl gtx 580 ktorego uzywal w blenderze i zastanawiam sie co by mu polecic.

Link to post
Share on other sites

Seria 6xx była ładnie ciachnięta na DP (1/24) przez co te układy ustępowały starszej generacji 5xx.

Seria 7xx niestety też została "ciachnięta" w obliczeniach "double precision", ale znacznie mniej niż poprzednia generacja, no i najważniejsze że pamiątki mają niezłego kopa (wysokie taktowanie, szeroka szyna pamięci). W ogólnym rozrachunku najnowsza seria prezentuje się dobrze, na tyle dobrze że spokojnie można już odpuścić gtx580 i inwestować w 770 /780, a najlepiej w całkowicie "odblokowanego" Titana.

Jeżeli CUDA jest zbędne samemu zainteresowanemu to może również rozważyć opcję z kartą Ati, pokroju 7950 - 7970. Te karcioszki naprawdę robią robotę jeżeli chodzi o GPGPU - szeroka szyna, szybkie pamięci, DP na full, bez żadnych ograniczeń.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pamietaj tez o tescie firepro
Czasu brak  :/ , a w szufladzie 2 karty czekają - gtx650 2gb i FirePro W7800. Póki co masa roboty przede mną - 4 grube zlecenia i kilka mniejszych...powoli rąk mi brakuje do tego wszystkiego  :cry:

Rozmawiałem z kolegą i chwalił FirePro - pracuje na nim w blenderze oraz w 3ds max i zachwalał wysoką stabilność układu i sporą wydajność, szczególnie względem kart Quadro, które oferują tez wydajne konstrukcje, ale w znacznie wyższych cenach. Obecnie dogadaliśmy się że użyczę mu swojego q2000 - w tym czasie popracuje na FP, ale kiedy do tego dojdzie to już zagadka, bo on podobnie jak ja zawalony robotą jest.

Link to post
Share on other sites

Płyta główna : MSI X79A-GD45 (8D) Intel X79 LGA 2011 cena: 717,87 zł

Procesor: Intel Core i7-3930K cena: 2270,80 zł

Chłodzenie: Thermalright HR-02 - Macho - Black White 178,80 zł

Pamięci: G.SKILL RipjawsZ DDR3 4x8GB 2133MHz CL9 cena: 1228,80 zł

SSD: Samsung 2.5'' SSD 840 Series 250GB (Serial ATA3) Basic 7mm cena : 628,00 zł

Dysk twardy:  WD Blue 1TB WD10EZEX 64MB cache SATA-600 cena 244,93 zł

Napęd optyczny: LG GH24NS95 cena: 60,27 zł

Karta graficzna: GeForce GTX TITAN Gigabyte 6GB cena 3 941,99 zł

Obudowa: Thermaltake Spacecraft USB 3.0 cena: 228,95 zł + zamontuj sobie wentylatorki Arctic f12 wentylator 12 cm ile tam będziesz chciał i mógł, bo buda ma tylko jeden wentylator a każdy z tych proponowanych to wydatek 17,70 ja dodałem w cenę jeden

Zasilacz: Corsair HX 80 Plus Gold Modular 850W, EU Version cena 571,79 zł

Razem w saturion.pl 10 089,90 zł, ale to bez monitora, jeśli z monitorem to weź monitor IIYAMA XB2776QS, ale w saturionie dość drogi, więc kup np. w kurtmedia.pl za 2171,49 zł i a zamiast GEFORCE TITAN weź GeForce GTX 770 MSI 2GB GAMING IV za 1613,75 zł to w saturionie.pl i cię wyniesie 9933,15 zł. Wszystkie pozostałe elementy w saturion.pl

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites
SSD: Samsung 2.5'' SSD 840 Series 250GB (Serial ATA3) Basic 7mm cena : 628,00 zł

 

To jest prawdziwy shit,a nie SSD .Tylko 840 PRO albo Plextor M5 PRO! 

Budżet 10.000 zł,a Ty dajesz obudowe za 225 zł,która na dodatek ma jeden fabryczny wentylator  :rotfl:

Prawdopodobnie jednego HDD nie wystarczy.Pewnie potrzebne jeszczie min 2xHDD po 1TB. Najlepiej poczekać na stelka.

 

Solidny zestaw ode mnie  8-) 

 

CPU  Intel Core i7-3930K 

MOBO MSI X79A-GD45 (8D) 

CPU COOLER PHANTEKS PH-TC14PE_BL 

RAM  G.Skill RipjawsZ DDR3 4x8GB 2133MHz CL9

GPU  Gigabyte GeForce GTX 780 OC 

SSD Plextor M5 Pro 256 GB 

HDD Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB x 2

CASE  Fractal Design  Define XL R2 

PSU Corsair HX850 

DVD Pioneer DVR-220LBK 

 

Całość 9957,30 zł

 

Link do zestawu  http://www.morele.net/inventory/info/yntRCG/

 

trochę o zaproponowanym zestawie:

 

Solidny  6rdzeniowy procek z możliwością podkręcenia ,solidna płyta,32GB pamięci od jednego z najlepszych producentów z bardzo dobrymi parametrami,solidny i szybki SSD,bardzo mocna grafika(wydajnościowo bliska  do GTX Titana. Prawie taka sama lirzba jednostek CUDA  2304 vs 2688(TITAN)(zdjęcie na dole)+szyna pamięci 384-bit.Czyli więcej niż u GTX770(256-bit),a cenowo trochę zaoszczędzisz ;) ,duża,solidna i wyciszona obudowa(Myślę dla architekta nie zaszkodzi cisza,nawet chyba wręcz wskazana dla skupienia myśli :D ),solidne chłodzenie(Jeden z najlepszych właśnie dla takiego mocnego procka jakim jest 3930K)solidny zasilacz z sertyfikatem GOLD(Jest jeszcze na zapas),2 dyski HDD(dla dużych projektów).Życzę udanego zakupu! ;) http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/Gigabyte_GTX_780/gigabyte_gtx_780_windforce_3x_test_review_3.png

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...