Skocz do zawartości

GTX 780 vs GTX 770 vs GTX 770 SLI


Recommended Posts

Czytałem już w kilku miejscach, że nie opłaca się kupować GTX 780, a lepiej kupić GTX 770, która jest o wiele tańsza, albo połączyć ją w SLI, jednak wtedy cena przewyższa kartę GTX 780. Chciałbym w końcu poznać jaka jest prawda, wiem że 780 to osłabiony Titan, ale na benchmarkach, które widziałem dość sporo przewyższał 770. Z drugiej strony technologia SLI wcale nie musi być bardzo dobrze wspierana przez wszystkie gry dostępne na rynku, a nawet więcej może sprawiać problemy. Widziałem też jak ktoś proponował Radeon HD 7970 zamiast GTX 780, jednak na benchmarkach ten Radek wypada o wiele słabiej niż obie powyższe karty Nvidii. Czy ktoś może mi rozjaśnić tą sytuację?

Link to post
Share on other sites

Jak cię stać to bierzesz GTX 780 - jak nie to GTX 770 po prostu, GTX 780 jest wydajniejsza od GTX 770 i droższa.

Ale nie chodzi o to, bardziej chodzi o to, czy 780 jest warta swojej ceny, czy skok wydajnościowy jest wart różnicy cenowej między 770, a 780, poza tym to pytałem jeszcze o kilka innych rzeczy.

Link to post
Share on other sites

To trudna sprawa, miałem brać gtx780, potem myślałem nad gtx770, bo gtx780 za drogi, w końcu mam gtx780. Pod względem ekonomicznym nie warto raczej (zależy od posiadanego procesora i rozdzielczości w której się gra) ..ale bazowo gtx780 jest o te 15fps szybszy w grach, czasem mniej, czasem więcej. Daje to przewagę prosto z pudełka o te 15-20%, a przecież gtx780 też można podkręcić, dziś się pobawiłem w oc samej karty, bez oc procka i zyskałem na samym oc karty jakieś 500pkt w 3d11 Jeśli są jakieś ograniczenia finansowe w budżecie domowym to gtx770, jak jest szansa dopłacić to polecam gtx780 spokojnie.

Dla porównania http://www.3dmark.com/3dm11/6789588  vs p o oc
http://www.3dmark.com/3dm11/6823541

Według testów teoretycznie dzieli je 1k punktów, ale interesuje nas faktyczna wydajność w grach, a nie 3dmarki :)  Ekonomicznie gtx770, na całego gtx780 :D

Link to post
Share on other sites

Jak Cie stać to i 780 mało kosztuje. Ja osobiście stawiam na 760 sli. Oczywiście są zawsze jakieś minusy. Np. nie możesz zawsze sobie pograć od razu w gry po premierze (ja na szczęście nie mam takiego problemu). Albo potrzeba lepszego chłodzenia, bardziej przewiewnej obudowy itp. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli stawiasz tylko i wyłącznie na wydajność to GTX 770 SLI będzie doskonałym wyborem. Jednak ja wybrałbym GTX 780. Będzie ciszej, chłodniej i bezproblemowo. Posiadając HD5970 mogę powiedzieć, że wydajność nie zawsze jest najważniejszym kryterium przy wyborze karty graficznej. Oczywiście jest to jedno z głównych kryteriów ale nie można wybierać kosztem pozostałych plusów i minusów. SLI na platformie 1150/1155 pracuje w trybie x8/x8. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że niezależnie od wybranego chłodzenia górna karta zawsze będzie znacznie cieplejsza od dolnej a co za tym idzie boost idzie w dół a para takich kart pracuje głośniej (tutaj autorskie konstrukcje nie zawsze się sprawdzają - należy przemyśleć zakup konstrukcji referencyjnych z turbiną, które wyrzucają gorące powietrze za obudowę). SLI bardziej obciąża procesor, ma też większe wymagania względem zasilacza i obudowy więc to też trzeba wliczyć w koszty. Nie wszystkie gry obsługują multi-GPU albo mają problem z działaniem tej technologii co często w tym wypadku może objawiać się przekłamaniami w obrazie jak migające tekstury albo crashe. GTX 780 posiada więcej pamięci i 384-bitową szynę danych co jest bardziej przyszłościowe i sprawia, że dołożenie drugiej takiej karty później będzie miało większy sens niż w przypadku GTX 770. Na koniec dodam, że w rozdzielczości FullHD 1920x1080 2 karty pomimo ciągłego ulepszania technologii dalej nie skalują się tak dobrze jak myślimy.

 

Tutaj postarałem się napisać całą prawdę o SLI, ponieważ sam miałem dylemat w wyborze właściwego rozwiązania. To jakby wieńczy moje poszukiwania w sieci i zdobytą wiedzę. Dziękuję.

 

Edit1: Dodatkowo możemy sobie pozwolić na spore OC GTXa 780 co daje zauważalnego kopa tej karcie stawiając go na równi z Titanem czego nie mozna powiedzieć o GTX 770.

Edytowane przez MaCiuŚ
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest coraz lepiej ale zazwyczaj jest tak, że trzeba czekać od kilku dni do nawet paru tygodni na stosowne patche/sterowniki, ażeby coś działało jak należy. Ale tak jak mówię do rozdzielczości większych niż FullHD. Każda redakcja radzi, że do mniejszych rozdzielczości jedna, mocniejsza karta w zupełności wystarczy. Jest gra, która nie pójdzie Ci na GTX 780 na maksymalnych w 1920x1080? Względnie wyłączy się AA i po kłopocie... stałe 60 FPS.

Link to post
Share on other sites

Co znaczy, że nie masz takiego problemu, od czego to zależy?

Chodzi o to że nie mam wystarczająco dużo kasy żeby kupować gry po premierze. Poczekam sobie z miesiąc, akurat patche i sterowniki wyjdą i spokojnie wezmę się za granie. W większości kupuje używane gry, albo keye.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że niezależnie od wybranego chłodzenia górna karta zawsze będzie znacznie cieplejsza od dolnej

 

NIE DOTYCZY LC(chłodzenia cieczą)

 

 

 

Na koniec dodam, że w rozdzielczości FullHD 1920x1080 2 karty pomimo ciągłego ulepszania technologii dalej nie skalują się tak dobrze jak myślimy.
 

 

Ale w 90%przypadków taki duet jest w stanie zapewnić płynny obraz w praktycznie każdej sytuacji

 

 

 

SLI na platformie 1150/1155 pracuje w trybie x8/x8

 

W przypadku Rew.3.0 nie będzie to przeszkadzać(U mnie miedzy 16X(2.0) a 8X(2.0) był spadek wydajności o 4FPS) 

 

 

 

objawiać się przekłamaniami w obrazie jak migające tekstury albo crash

 

Albo spadkiem wydajności PONIŻEJ wydajności jednego GPU 

 

 

 

Myślę, że w chwili obecnej nie ma takiej gry

 

Wiedźmin 2 z Uberprpbkoweniem potrafi rozłożyć nawet takiego giganta Jak GTX Titan

(o stałych 60FPS nie ma mowy)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...