Skocz do zawartości

Jaka jest NAJLEPSZA pasta termoprzewodząca ?


Recommended Posts

Witam. Mam pytanie na które chcę uzyskać najprostszą na świecie odpowiedź. Mianowicie jaka jest na najlepsza, najbardziej pro, super-uber-ekstra pasta termoprzewodząca? Prosta sprawa - najnormalniej w świecie - najlepsza. Nie najbardziej opłacalna pod względem cena-wydajność, nie "po co będziesz tyle kasy wydawał". Poprostu będę bardzo wdzięczny za odpowiedź na to pytanie. Przejrzałem tematy o tych nieszczęsnych smarowidłach ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Chcę znać najlepszą pod każdym względem pastę - może być nawet za 70zł za 1g.

 

 Wiem, pewnie brzmię jak desperat ale nie śpię od ok. 20h, a muszę to wiedzieć :P.

Link to post
Share on other sites

Można ją kupić taniej w mniejszej tubie https://www.cooling.pl/ic-diamond-7-carat-15g,produkt,532516.html

 

IC Diamond to chyba faktycznie najlepsza pasta na rynku, wyniki wydajnościowe ma tylko nieznacznie gorsze (0,5-1C) od Liquid Ultra, ale nie przewodzi prądu elektrycznego oraz nie wyciera nadruku z IHS przy zdejmowaniu.

 

Natomiast problemem tej pasty jest makabrycznie skomplikowany proces nakładania, pasta z racji zastosowania pyłku diamentowego jest twarda i ma bardzo niewielką lepkość. Ludzie polecają podgrzewanie tubki w garnku z ciepłą wodą i nakładanie 'na ciepło' -podobno pomaga.

 

Ja osobiście "smaruję" zawsze metodą "X"... po przejściu z MX-2 położonej przez równomierne rozsmarowanie, na IC Diamond położoną metodą X "zyskałem" 2-3C przy procesorze z lutowanym IHS i bloku wodnym EK Supreme HF. 



PS: Liquid Ultra nie można nakładać na radiatory z aluminiową stopą - to ciekawostka :) 

Link to post
Share on other sites

@Up

 

Nie wiem dlaczego ludzie tak się spuszczają nad metodą aplikacji. Skoro producent sam zaleca stosowanie metody na ziarenko grochu bo daje najlepszy efekt:

http://www.innovationcooling.com/applicationinstructions.htm

 

Sam osobiście od dawna stosuję pasty Zalmana, pierw lakier do paznokci (STG-1) a obecnie STG-2. O ile z aplikacją tego pierwszego nie ma problemu to z drugim już jest trochę trudniej bo nie ma pędzelka ale metoda na ziarno pomaga.

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

Ja na co dzień stosuję równomierną metodą z bardzo prostego powodu - jak dasz ziarenko, to pasta nie rozprowadzi się wszędzie równomiernie a ma to znaczenie zwłaszcza przy podstawach coolerów z HDT ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

coollaboratory liquid pro lub ultra ale ciężko się nakłada 

Owszem zgodzę się jest najlepsza i dość droga, ale nakładanie jej jest bardzo proste. Jest w zestawie pędzelek, który rozprowadza się pastę, na youtube jest kilka filmików jak to zrobić. Ja mam ją bezpośrednio na rdzeniu procesora pod IHS jak i na nim (3770k) i temp spadły z 80C (bez OC) do 65 (przy 4,5GHz).

Link to post
Share on other sites

 

 

ak dasz ziarenko, to pasta nie rozprowadzi się wszędzie równomiernie

 

Ten Pan twierdzi inaczej:

http://www.youtube.com/watch?v=ulM5qOCbNHU

 

Dla "schładzacza" z HDT owszem, trzeba rozsmarować pastę ale każdy inny z normalną podstawą poradzi sobie bez problemu.

Link to post
Share on other sites

@ Lukson

Ten Pan weryfikował to poza obudową a wiadomo, że w takich warunkach temperatura otoczenia może mieć tak duży wpływ, że nawet zniweluje jakiekolwiek różnice ;)

Przeciez podalem temperatury delta, wiec nie bardzo rozumiem w czym problem?

W obudowie tez zmienia sie temperatura i powinno sie ja zmierzyc bo ma ogromny wplyw na temperatury procesora i komponentow , nawet wieksze jak samo otoczenie.

 

Do tego nie testuje od dzisiaj i probowalem rozne metody w obudowach i roznic nie bylo.A testowalem nie jedna paste i nie jedna metode.Nie tylko na AC, ale rozniez na LC.

Jesli metoda ziarna grochu jest zastosowana w odpowiedni sposob to roznic nie bedzie, ale jesli ktos naklada za malo pasty to pozniej sa takie efekty a nie inne.

Sadze,ze moj test dokaldnie pokazuje,ze pasta jednak rozprowadza sie rownomiernie, nie ma z tym problemu, wszystko czarno na bialym.

Edytowane przez Blackwhite
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Sadze,ze moj test dokaldnie pokazuje,ze pasta jednak rozprowadza sie rownomiernie, nie ma z tym problemu, wszystko czarno na bialym.

Szczerze mówiąc z nudów w robocie bawiłem się tak kiedyś z płytą od PS3 i przykładałem do RSX'a kawałek szkła sprawdzając sobie metody aplikacji pasty. O ile metoda "kreski" i "x" spowodowały że IHS pokryty był równomiernie, o tyle "ziarnko" powodowało że pasta "układała się" w kształt koła i narożniki IHS nie były nią pokryte.

 

Z tym że w przypadku "x" łatwo o nadmiar pasty, (suchar warning) a że stare osiedlowe porzekadło mówi że dobra kreska nie jest zła, to wiadomo jak smarować :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc z nudów w robocie bawiłem się tak kiedyś z płytą od PS3 i przykładałem do RSX'a kawałek szkła sprawdzając sobie metody aplikacji pasty. O ile metoda "kreski" i "x" spowodowały że IHS pokryty był równomiernie, o tyle "ziarnko" powodowało że pasta "układała się" w kształt koła i narożniki IHS nie były nią pokryte.

 

Z tym że w przypadku "x" łatwo o nadmiar pasty, (suchar warning) a że stare osiedlowe porzekadło mówi że dobra kreska nie jest zła, to wiadomo jak smarować :P

 

 

Nigdy ie  uzyskasz takiej sily nacisku dociskajac reka i kawalkiem szkla czy tez nawet coolerem.Dlatego, a byc moze za malo nalozyles pasty, to jest na prawde wazne.Mnie zawsze pokrywa sie caly IHS, bez wyjatku

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ UP

Wybacz ale jak z kropki o przekroju mniej więcej koła chcesz pokryć równomiernie kwadratowego IHS-a? To fizycznie niemożliwe ;) No chyba, żeby zrobić kwadratową kropkę :)

Link to post
Share on other sites

@ UP

Wybacz ale jak z kropki o przekroju mniej więcej koła chcesz pokryć równomiernie kwadratowego IHS-a? To fizycznie niemożliwe ;) No chyba, żeby zrobić kwadratową kropkę :)

Weź na przykład sobie ciasto. Kiedy je wymieszasz wyrabiasz w kulkę. Potem rozwałkujesz i zwiększa swoją powierzchnię po czym pokrywa całą blachę. Myślę, że wyjaśniłem, że jest to możliwe. .o. (ponadto IHS jest zaokrąglony na rogach)

Edytowane przez Divóch
Link to post
Share on other sites

@ UP

Wybacz ale jak z kropki o przekroju mniej więcej koła chcesz pokryć równomiernie kwadratowego IHS-a? To fizycznie niemożliwe ;) No chyba, żeby zrobić kwadratową kropkę :)

Najwidoczniej oszukalem fizyke, bo jak widac na filmie pokrylo.

Jak pisalem, jesli ktos naklada za malo pasty to sa takie efekty a nie inne.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

 

 

Najwidoczniej oszukalem fizyke

 

http://www.innovationcooling.com/applicationisnstructions_files/5-5.JPG

 

http://www.innovationcooling.com/applicationisnstructions_files/proper%2520application.JPG

 

Biorąc pod uwagę to, że IHS jest zaokrąglony na rogach (tak jak kolega wyżej napisał) a także sam z siebie jest krzywy:

 

http://img684.imageshack.us/img684/981/dsc7825p.jpg

 

Najwięcej pasty będzie tam, gdzie jest najmniejsza powierzchnia styku. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W/g mnie, pasta jest w stanie pokryć cały IHS równomiernie (pomijając krzywizny IHS i podstawki chłodzącej)

 

Kwadrat wpisany w koło

http://i.imgur.com/4xN9dri.jpg

Pozdrawiam.

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

@ Lukson

Krótko mówiąc, żeby taką metodą pokryć całego IHS'a trzeba dać pasty tyle, żeby aż wypłynęła poza IHS co nie jest dobrą metodą skoro nie mamy wpływu na to ile i gdzie jej wypłynie ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...