Skocz do zawartości

Windows 7 HP 64-bit i XP HE 32-bit na jednym dysku


Recommended Posts

Mam Windows 7 RC 32-bit. Mogę go legalnie i normalnie używać do 1 marca. Jutro kupuję Win7 Home Premium 64-bit i chcę go zainstalować jako główny system. Oprócz niego chcę mieć drugi OS - Win XP Home Edition do starszych gier, z których nie chcę rezygnować. Mam jeden dysk - Barracudę 7200.12 500GB.

 

Pytania brzmią:

1. Jak podzielić dysk na partycje i zainstalować na nich dwa systemy operacyjne?

2. Jakie programy będą potrzebne?

3. Jak zrobić to tak, żeby wszystko działało prawidłowo, wydajnie i bezpiecznie?

4. Jak będę mógł wybrać system przy włączaniu komputera?

 

Reszta mojego komputera w profilu. Proszę o jak najszybszą pomoc, bo sprawa jakby nie patrzeć pilna. :help:

Link to post
Share on other sites

Możesz mi napisać na PW za ile dorwałeś W7? :wariat:

Jeszcze nie dorwałem, ale będzie to 380-390 zł na giełdzie. Wiem, że w esc.pl jest za 370, ale tu liczy się czas i załatwię kilka spraw za jednym zamachem. :wariat:

Na jakich grach Ci aż tak zależy, żeby dla nich XP trzymać dodatkowo?

Chociażby Kane&Lynch, ale może być kilka kolejnych, wiekowych niespodzianek.
Link to post
Share on other sites

Tryb XP w Win7 i tak się nie sprawdzi w grach, bo symuluje komputer o wydajności dzisiejszego telefonu komórkowego. :wariat:

 

ja mam 7 za free 2x 32 bit i 2x 64 bit od uczelni Win 7 Professional ...

 

Przyjdzie czas, że może będę miał za darmo Win8/9 :wariat:
Link to post
Share on other sites

tzn trzeba mieć jakiś przedmiot informatyczny ja miałem technologię polazłem do gościa co się tym zajmuje powiedziałem że mam na lapku Viste a on o matko dobra już wszystko rozumiem xD

Wiem o MSDNAA, ale zdziwiła mnie aż taka liczba kopii systemu :wariat: Myślałem, że każdemu przysługuje jedna 32 tudzież 64-bit :wariat:

 

Ale to tylko uczelnie techniczne :wariat:

Link to post
Share on other sites

Sam mam dwa systemy na kompie 7 Ultimate x64 i właśnie XP jeżeli zastosujesz się do sprawdzonego sposobu że najpierw zainstalujesz starszy system a później nowszy nie będzie kłopotu z bootowaniem i okno wyboru systemu zostanie stworzone samo jeżeli zrobisz na odwrót przyda Ci się program EasyBCD małe ale bardzo funkcjonalne narzędzie do zarządzania plikami bootowalnymi. Przyda się on również do ustawienia systemu domyślnego oraz czasu po jakim ma się on ładować jeżeli nie dokonasz wyboru, do podzielenia dysku oczywiście najlepszy Paragon Partition Manager sam na XP wydzieliłem 10 GB z tego względu że mam sporo programów niezbędnych do pracy przy projektach a sam pomysł na dwa systemy wziął się z tego że część programów używanych do spraw uczelnianych jest na tyle archaiczna że nie toleruje 7 w żaden sposób :wariat:

 

@Hookie

Studiuję na uczelni technicznej ale system mam z innych źródeł nie koniecznie legalnych wychodzę z założenia jeżeli już mieć legalne to wszystko łącznie z programami a w moim przypadku jest to mission impossible :wariat:

Link to post
Share on other sites

@Hookie

Studiuję na uczelni technicznej ale system mam z innych źródeł nie koniecznie legalnych wychodzę z założenia jeżeli już mieć legalne to wszystko łącznie z programami a w moim przypadku jest to mission impossible :wariat:

@RAKU44

 

w pewien sposób podziwiam podejście :wariat: coś w tym jest :D

 

Jak to mawiał mój historyk: nie ma jajeczka częściowo nieświeżego :P

 

Ech mnie nie stać na W7, a tu się u Ciebie marnuje :wariat:

Link to post
Share on other sites

Myślę że nie tylko u mnie się marnuje pewnie w 95 % tak jest :wariat: to samo z licencjami Autodesku i tak pewnie można by więcej wyliczać...łatwiej jest pozyskać je z innych źródeł bez wychodzenia z akademika czy domu :wariat:

Link to post
Share on other sites

1. Hiren's boot CD i partition magic pod dosem(na płytce jest).

2. Owa płytka.

3. Oczywiście dwie partycje dla obu systemów. Jedna dla XP, druga dla W7. Na początku instaluj xp, dopiero potem win7. Po instalacji będziesz mieć tzw. boot menu. domyślnym systemem powinien być W7.

4. Wystarczy pogrzebać w msconfig, lub boot.ini

Link to post
Share on other sites

1. Jak podzielić dysk na partycje i zainstalować na nich dwa systemy operacyjne?

IMO najsampierw instalujesz Win7 tego co nabędziesz a w czasie instalatora będziesz miał pewnie opcję "partycjonowania" dysku, wiec se wydzielisz tam ile będziesz potrzebował na XP i gry na systemowym będziesz instalował (tzn te stare pod XP)

 

2. Jakie programy będą potrzebne?

nie mam żadnego doświadczenia z Win7, ale takie dzielenie dysku to oferuje sam instalator WinXP, więc przypuszczam, że Win7 też to może zrobić...wniosek - programów pewnie żadnych nie potrzebujesz

 

3. Jak zrobić to tak, żeby wszystko działało prawidłowo, wydajnie i bezpiecznie?

formatujesz dysk, na którym obecnie masz tego Win7 RC i tam instalujesz nową "windę" a podczas instalatora tworzysz nową partycję pod tego XP; po zakończeniu całej instalacji Win7 bierzesz się za XP

 

4. Jak będę mógł wybrać system przy włączaniu komputera?

system będziesz wybierał przy starcie kompa....strzałka w górę / dół i Enter...

najpierw wyświetla Ci się ekran, przez który możesz dojść do BIOSa, potem jest jeszcze jeden (takie tabelki wyskakują, a jak masz włożoną płytę np. z WinXP to stamtąd zaczyna się instalator, nie wiem czy wiesz o co mi chodzi :wariat: ) no i po tym ekranie powinien wyskoczyć komunikat jakiś który chcesz system odpalić, ale nie wiem czy nie trzeba czegoś ustawiać

 

 

jeśli natomiast chcesz dysk najpierw podzielić, a potem dopiero przystąpić do instalacji to nie wiem jakiego programu powinieneś użyć....ja używałem dość niedawno tego:

http://www.programosy.pl/program,easeus ... ition.html

i nie narzekam....

dzielisz dysk wedle uznania uwzględniając:

1) jedną partycję pod Win7

2) jedną partycję pod WinXP

3) ile tam se chcesz dysków pod dane

reszta taka sama pewnie jak w ad. do pkt 3

 

i taka jeszcze jedna uwaga na koniec - zanim odważysz się przystąpić do działania, które ja wspomniałem miej na uwadze, że:

1) nie mam żadnego doświadczenia z Win7, wszystko opieram na swoim doświadczeniu z instalowaniem WinXP....

2) nie jestem za dobry w kwestii instalowania systemów, więc poczekaj aż ktoś potwierdzi / zdementuje moje porady....jak są dobre to najwyżej 2 pochwały przyznasz (mnie i tej drugiej osobie)

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

IMO najsampierw instalujesz Win7 tego co nabędziesz a w czasie instalatora będziesz miał pewnie opcję "partycjonowania" dysku, wiec se wydzielisz tam ile będziesz potrzebował na XP i gry na systemowym będziesz instalował (tzn te stare pod XP)

....

formatujesz dysk, na którym obecnie masz tego Win7 RC i tam instalujesz nową "windę" a podczas instalatora tworzysz nową partycję pod tego XP; po zakończeniu całej instalacji Win7 bierzesz się za XP

 

Najpierw instalujemy starszy OS wiem z doświadczenia bo sam robiłem odwrotnie i musiałem przywracać bootloadery :wariat:

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie porady, jak skończę całą operację, to rozdam pochwały.

 

Mam jeszcze jedno pytanie: jak zainstaluję XP i podzielę dysk na partycje, to XP zainstalowany będzie na wszystkich. Jak "dostać" się do jednej z partycji, żeby zainstalować na niej Win7?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...