Skocz do zawartości

O jakiej mocy zasilacz potrzebuję??


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wojciechpiwo,

Recommended Posts

Witam. Otóż mam plan złożenia komputera i dobrałem wszystkie komponenty oprócz zasilacza, ponieważ nie wiem jakiej mocy bym potrzebował i mam do was wszystkich pytanie: Jaka moc zasilacza będzie odpowiednia do sprzętu:

-Gigabyte Radeon HD 7870 OC 2GB DDR5 PCI-E
-Intel Core i5-3570 3.40GHz
-Asrock Z77 Pro3
-Pamięć G.SKILL DDR3 2x4GB 1600MHz CL9 Ripjawsx

 

Z góry dzięki za odpowiedz :)

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Deus oczywiście pociągnie ten zestaw ale w podobnej cenie jest bardzo atrakcyjny

http://www.saturion.pl/product/182146/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Thermaltake_Smart_SE_Modular_530W_sprawnosc_80_Bronze_140mm.html

 

Ogromną zaletą są ładne dla oka, miękkie w układaniu, odpinane kable, duży jak na zasilacze wentylator 140mm (wydajnie i cicho), wysoka sprawność zasilacza (moc), bardzo dobra jakość (test starszego brata z tej serii http://pcfoster.pl/artykul/thermaltake-smart-se-730-w-%E2%80%93-test-zasilacza/1059-4.html) i co ogromnie ważne w zasilaczach - gwarancja 3 lata. Bawię się tymi zasilaczami i szczerze za takie pieniądze polecam. Zdecydowanie lepszy wybór od Deusa.

Link to post
Share on other sites

Bez przesady. Do tego zestawu wystarczy nawet mniej niż 400W, więc słowo "zdecydowanie" to nieprawda. Tyle tylko, że Thermaltake ma kable odpinane, dlatego może być uznany za lepszy, ale dla obudowy z organizacją kabli to nie byłby wielki problem. Ale Deus ma aż 4 PCIE wobec 2 w TT, więc można zrezycnować z wymiany przy CF. W modularnym trzeba by używać przejściówek.

Link to post
Share on other sites

Ktoś kto robi CF na mocnych kartach nie kupi zasilacza za 190zł - zejdź na ziemię. Jeśli w/w modele dałyby nawet radę, to chodziłyby jak kosiarki na maksymalnej mocy. Zdecydowanie dotyczyło wyboru Deus vs TT, a nie mocy. Zawsze lepiej mieć zapas mocy.

Wybór należy do autora.

Link to post
Share on other sites

7870 w CF na loozie będzie chodzić na Deus G1 500W i tak samo na TT SE 530W i to z zapasem. W TT SE trzeba stosować przejściówkę co też może być upierdliwe, ale bez przesady. Jednak przewaga kabli jest po stronie deusa.  

 

Zaletą TT jest jeszcze 1 rok dłuższej gwarancji, w przypadku Deusa jest o gwarancja Door To Door. 

 

W przypadku sprawności ciężko porównać bo nie ma testów Smart SE 530W, a nie posiada on żadnego certyfikatu oficjlanego. Deus ma oficjalny 80 Plus Bronze co daje nam pewną gwarancję min. sprawności. Jednak zapewne jak jakieś dobre testy SE się pojawią, to może on mieć ten sam poziom co Deus (tak twierdzi producent w każdym razie). 

 

W przypadku stabilności pracy (napięcia) to tutaj już Deus ma wyższym poziom, bo ma niezależną regulację napięć. Zwłascza przy większym obciążeniu będzie to widać. 

 

W przypadku kondesatorów przewaga deusa bo ma wszystkie 105 stopni Tajwańskie, TT ma główny chiński i poboczne tajwańskie (nie wszystkie 105 stopni). 

 

W przypadku jakości wykończenia przewaga TT, ma zdecydowanie bardziej estetyczne wykonanie. 

 

W przypadku głośności znowy brak testów Smart SE (sam mierzyłem 530W obroty w iddle miała 800-900, w stresie troszkę ponad 1000 - co stawia ją teoretycznie lekko ponad głośnością G1500W - ale nie było pomiarów dBA), ale są na tym samym poziomie raczej. Oba nie są jakieś super ciche, ale też nie należą do głośnych. 

 

Wspomne też co już tutaj było mówione, TT ma odpinane kable a to duża zaleta, zwłaszcza w tej cenie. 

 

Sam zdecyduj co warto z tego brać. 

Edytowane przez Mareczq
Link to post
Share on other sites

Z deusem jak widać choćby po ostatnich tematach bywają problemy. Thermaltake Smart SE 530W jest lepszym jakościowo zasilaczem.

Sprawność jest bardzo wysoka (jak całej rodziny Smart SE 530,630,730W). Będzie także minimalnie cichszy (wentylator 140mm swoje robi). Kable zdecydowanie lepiej dopasować. Są czarne i miękkie. Autor jakoś nie wspomina o CF więc nie wiem skąd ten pomysł.

 

Już kilka tych zasilaczy miałem. Miałem także Deusy, które powędrowały na zwrot do sklepu.

Tutaj test mocniejszego brata (bardzo wysoka sprawność). Do tego minimalnie ciszej niż na Deusie.

http://pcfoster.pl/public/images/recenzje/earthwatts-550/antec_27.jpg

 

 

Do tego minimalnie ciszej niż na Deusie.

http://pcfoster.pl/public/images/recenzje/smart-730w/thermaltake_6.png

 

Dla mnie deusy 600W, którymi ja się bawiłem były głośniejsze.

 

i 3 lata gwarancji.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

1. Ten test to model 730W, nie jest tak, że każdy model z tej samej serii zachowuje się tak samo. Do tego np w przypadku Smart 750W był on jakościowo 2-3 klasy lepszy od modelu 550W, i też wyraźnie cichszy. Tutaj możesz mieć podobnie, ale nie musi. 

 

2. 140 mm nie równa się lepiej niż 120 mm - myślałem, że kto jak to , ale ty to wiesz;)  Ja tez sie bawilem TT SE 530 i wedlug mnie to ta sama klasa glosnosco co deus , ale 2 szt co mialem mialy lekko terkoczace lozysko ;) 

 

3. Nawet jak test by wyszedł tak samo , to nadal to jest recenzja modelu 600W, który fizycznie jest troszkę głośniejszy. przy naprawdę 0.3 dBA ciężko nawet mówić o jakiś odczuwalnych różnicach - bo to nawet chyba większa wartość niż pomiar błędu. 

 

4. Sprawność nie jest potwierdzona ceryfikatem, daltego dd puki nikt nie zrobi testów modelu 530W nie można mówić, że ma wysoką sprawność. W przypadku sprawności naprawdę nie można porównywać modeli z tej samej serii, bo tutaj moc ma wielkie znaczenie. Jednak tak samo jak ty uważa , że spokojnie zrobi Bronze i będzie to ta sama klasa co Deus. Jednak dziwi mnie, że TT oszczędziło na certyfikacie, bo serio dla takiej firmy koszt jest minimalny i realnie nie powinien wpłynąć na cenę zasilacza. 

 

5.

Kable zdecydowanie lepiej dopasować. Są czarne i miękkie.

Bardzo mnie to dziwi, że ludzie tak uważają , i nie jest to pierwsza opinia jaka czytam. Sam posiadam zasilacz z takimi kablami, ale znacznie wyższej klasy niż TT (Newton R3) i szczerze, naprawdę szczerze wolę zwykłe kable w miękim oplocie. Bawilem sie tymi TT i wedlug mnie kable sa sztywne... fakt jednak ladniej to wyglada jak jest wszystko takie cienkie.

 

6. tak jak pisalem 3 lata vs 2 lata door to door ;)

Edytowane przez Mareczq
Link to post
Share on other sites
2. 140 mm nie równa się lepiej niż 120 mm - myślałem, że kto jak to , ale ty to wiesz;) 

Chyba normalne i oczywiste, że mając wentylator 140mm można osiągnąć tą samą wydajność (przepływ powietrza) przy niższych obrotach niż na 120mm. Przekłada się to na ciszę - myślałem, że kto jak to , ale ty to wiesz :-)

Zdecydowanie wolę obudowę, zasilacz itp z wentylatorem 140mm niż 120mm.

Oczywiście mowa o dobrych jakościowo wentylatorach.

Link to post
Share on other sites

No sorry, ale totalnie NIE ma znaczenia jaki wentylator ma zasialcz - to jest tylko marketing. Można zrobić niesłyszalny zasilacz z 120 mm wentylatorem i tak samo z 140 mm. Znaczenie ma jego jakość, dobrze zrobiona regulacja i odpowednie podzespoły w zasilaczu. Oczywiście jak by Deus miał 140 mm na pewno było by to wypunktowane, bo teraz to jest modne. 

 

No popatrz ja wolę budę z 120 mm, bo można dostać takowe lepszej klasy w niższej cenie - a nie trawię monotwania 120 mm wentyli w miejsce 140 mm (estetyka i kuż). Ogólnie uważam, że cała ta otoczka, że 140 mm jest lepsze od 120 mm jest bardzo mocno przesadzone. Testowałem dziesiątki wentyli, i realnie jak masz np. 800 obr. 140 mm z 7 łopatkami, to wypadnie to podobnie jak 1000 obr. 120 mm z 7 łoptakami i pod względem wydajnośći jak i głośności. I tym bardziej nie rozumiem mani monotwania 180mm + wentylatorów, tam to już dla mnie jest wyraźnie słabsza opcja - wolę 2x120 niż jeden duży wentylator. Oczywiście jak masz 10 wentylatoró 140 mm, a 10 wentylatorów 120 mm i wszystkie na 500 obr, to to pierwsze będzie wydajniejsze i pewnie poziom głośności w obu będzie podobnie niski. 

 

 

Totalnie nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia jaki wentylator ma zasilacz, ważne jest czy jest cichy i czy się nie przegrzewa. To tak samo jak patrzenie na ilość GB w karcie ;) 

Link to post
Share on other sites

10 lat temu obudowy, zasilacze miały wentylatory 80mm (obudowa 1 góra 3 sztuki)

Dziś w dobrych budach są 120/140mm 6-8 i więcej sztuk. Pomijam te potwory 180/200mm

Zasilacze mają dziś 120 te ciekawsze 140mm

Jak myślisz dlaczego ???

Obaj znamy odpowiedź.

To samo przy kartach graficznych. Te mizerne śmiegiełka tylko hałasują i są mało wydajne.

Większy wentylator to zawsze zaleta. To cisza i wydajność przy mniejszych obrotach.

Link to post
Share on other sites

Ja mówię porównanie bezpośrednie 120 mm vs. 140 mm o grubości 25 mm - bo o takich rozmawiamy. Różnice są za małe w przypadku parmetru Głośność/Wydajność - realnie nie ma znaczenia jaki zastosujesz, jak użyjesz dobrego. Jak uważasz inaczej, to przykro mi , ale dla mnie jesteś w błędzie. 

 

Większe wentylatory, to droższy koszt fizycznie takowego - więc często gorsza jakość w tańszych rozwiązaniach.; Więc nie nie zawsze większy = lepszy ;)

 

Swojego czasu był taki zasilacz SIngature od Anteca - naprawdę klasyka - na swoje lata to był majstersztyk i do dzisaj jest uważany za wzorzec jakości wykonania. To był zasialcz takiej klasy 700-800 zł za 650W kiedy 80 Plus Bronze to był najlepszy certyfikat. Miałeś tam 80 mm wentylator ( z regulacją PWM w zakresie jeśli dobrze pamiętam 800-2000 obr.) i zasilacz był bardzo cichy (miałem takowy przez 1l rok u siebie w kompie). Te 800 obr. na 80 mm było dużo cichsze niż 800 obr. na Smart Se z wentylem 140 mm ;) 

 

Skończmy to OT, bo to nie ma sensu. Uważasz, że zawsze większe równa się lepsze twoje prawo, ja uważasz, że lepsze zawsze równa się lepsze, nie ważne jaki rozmiar;) 

Edytowane przez Mareczq
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...