Skocz do zawartości

"Świszczące" MoBo przy regulacji fan'ów


Recommended Posts

na dniach złozyłem nowy komputer, i po zainstalowaniu wszystkich już potrzebnych programów itd, zabrałem się za ustawianie prędkości wiatraków do temperatór (SpeedFan) i na początku nie zaóważyłm nic dziwnego, lecz dopiero wczoraj zaczęło coś "świszczeć" gdy wiatrak nie ma wartości 100%. Winą samego wentylatora to nie jest bo wykluczyłem to, oba zatrzymując ręcznie. a świszczenie jest różne przy różnych predkościach obrotów i im wyższa prędkosc tym świszczenie cichsze a przy 100% ustaje całkowicie. tyczy się to chłodzenia cepa - tylko i wyłącznie.

 

MoBo: Asrock Z77 extreme 4

Cooler: Arctic Cooling Freezer 13 PRO

 

W sumie zaczeło to się dziac gdy AXTU dostał dostęp do regulacji RPM wiatraków. ale kombinowałem na różne sposoby, i wciaż gdy wiatrak ze względu na temp. zwalnia do 10% obrotów zaczyna "świszczeć" chyba MoBo. Brzmi troszke jak startujący monitor czy coś w ten deseń. Jakby erzystor czy coś ...

Link to post
Share on other sites

tak...seasonici i corsair mają czasami/czesto ten problem...wpisz sobie na YT "coil whine seasonic" albo "coil whine corsair"...Bardzo czesto piszczenie zasilaczy zalezy od obciążenia jak również samej konfiguracji sprzętowej (choć to dziwne!) :D

 

Pozostałe marki również mają piszczące cewki. Nigdy nie wiesz na jaką sztuke trafisz :P 

Link to post
Share on other sites

okazało się ze programy AXTU gryzie sie ze speedfanem. wyłączyłem AXTU aby nie startowało z winda i sam speedfan reguluje mi cooler cepa i jest okej ;) Gorzej jak niebawem zaczne OC i AXTU bede musiał mieć załączane wraz windą XD ale jakoś to ogarne :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...