Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć!
Mam do was prośbę o złożenie skrzynki za 3 000 zł nadającej się do grafiki. Niestety ja sam, już kawałek czasu temu, wypadłem z tematu i tak jak kiedyś byłem obeznany w sprawach sprzętu do komputerów, tak teraz nie wiem kompletnie nic.
Na początku sam chciałem dobrać sobie części ale doszedłem do wniosku iż lepiej zaufać w tej kwestii ludziom którzy się na tym znają (ja bym pewnie coś pomieszał) - Jedną z wątpliwości to np. czy wybrać procesor Intela czy AMD (czytałem różne opinie w internecie, ale każdy z tych tematów kończył się kłótnią z której nic nie wynikało).
To chyba tyle, w razie jakiś dodatkowych wątpliwości pytajcie śmiało - będę tu z niecierpliwością zaglądał ;).
Ach, i byłoby fajnie gdyby skrzynka się ładnie prezentowała - w sensie że minimalistycznie - bez żadnych okienek, światełek i innych bajerów. Na dole podsumowanie mojego bełkotu:

Chciałbym złożyć komputer: (samą jednostkę centralną)

Zastosowanie komputera: Grafika 2D oraz coraz częściej After Effects, czasem odpalę też jakiegoś Skyrima albo Fallouta New Vegas

Maksymalna kwota jaką dysponujesz: około 3000 pln

Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Raczej nie - jedynie modernizacja sprzętu w przyszłości.

Których części potrzebujesz?: Sama skrzynka

Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: 16:10 - 1920 x 1200 px

Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?: Nie posiadam, przesiadam się z Maca.

Specjalne wymagania: W miarę możliwości wykorzystanie sprzętu dostępnego na proline.pl, mam tam autem 10 minut (jestem z Katowic) więc to najwygodniejsza opcja dla mnie.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc w podjęciu decyzji!

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Póki co pozwolę sobie napisać tak na wstępie.

 

Warto by dołożyć jakieś 200 - 300 zł do budżetu aby mieć kompletny zestaw pod 2D / render FullHD w AAE. 

 

Intel Xeon E3-1230v2 /3.3GHz, 8MB, LGA1155, BOX/

MSI B75A-G43 /intel B75, LGA1155/

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda x2

XFX Core 450W 120mm 80+ SLI PSU

Gigabyte GeForce GTX 660 OC 2GB DDR5 /192bit/ DVI/HDMI/DP

LG GH24NS95 SATA (black)

Crucial 8GB (2x4GB) 1333MHz CL9 Ballistix

SilentiumPC Brutus M23 Pure Black (bez zasilacza)

Samsung SSD840 120GB (530MB/130MB/s)         Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

 

3370 zł - sory za linki z innego ale możesz to bez bez problemu odszukać w proline

 

W zestawie masz 8 wątkowy procesor (4 rdzenie + HT), AMD nie ma co konkurować z tak wydajnym CPU od niebieskich. Do tego dysk SSD na soft oraz system, szczególnie zwiększający komfort pracy w 2D. W zestawie jak widzisz są również 2 dyski HDD, wszystko to do AAE. Jeżeli zamierzasz zacząć na poważnie renderować filmy FullHD to dwa dyski HDD są bardzo istotną rzeczą w zestawie. Jeden dysk na odczyt surowizny drugi zaś na zapis rendera - jednoczesny odczyt i zapis na tym samym HDD staje się wąskim gardłem dla CPU. 

 

Do tego grafika GTX660 - w zupełności wystarczy Ci do gier, w PS będziesz mógł korzystać z pluginów które wykorzystują technologię CUDA. W samym renderowaniu filmów GTX660 jest bardzo dobrym wyborem gdyż praktycznie zapewnia on takie samo przyśpieszenie jak droższe modele GTX660Ti czy GTX670 



EDIT: chciałem Ci zrobić koszyk w proline.pl ale tam nie ma Xeona 1230v2, jest jedynie 1220v2 ale ten model nie posiada technologi HT, czyli posiada same gołe 4 rdzenie. Model 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W zestawie kolegi wyzej zmieniłbym RAM na 8 GB w jednej kości np: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=51547 , aby w przyszłości dorzucić drugą do 16 GB (i mieć jeszcze 2 wolne sloty).

 

Lub wziąłbym od razu 16 GB kosztem np jednego HDD. (skoro bardziej siedzisz w obróbce grafiki niż w AE).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W zestawie kolegi wyzej zmieniłbym RAM na 8 GB w jednej kości np: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=113_278&products_id=51547 , aby w przyszłości dorzucić drugą do 16 GB (i mieć jeszcze 2 wolne sloty).

 

Lub wziąłbym od razu 16 GB kosztem np jednego HDD. (skoro bardziej siedzisz w obróbce grafiki niż w AE).

Dokładnie. 8GB RAM do AE to kiepski żart. Tym bardziej w towarzystwie 8-wątkowego CPU.

 

Do grafiki bardziej bym się skłaniał w stronę i5k, bo niestety wydajność rdzenia bardziej liczy się od wielowątkowości.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za liczne odpowiedzi!
Co do siedzenia w AAE - tak jak mówiłem, na razie nie ma tego za wiele, ale praktycznie z każdą chwilą zaczynam działać więcej w tym programie. Pod koniec wakacji, czyli okresu w którym mogę się w całości skupić na zleceniach a nie uczelni i tak planowałem dokupić do tego komputera parę części (właśnie ram w pierwszej kolejności, potem kartę muzyczną gdyż ja i mój znajomy ilustrator planujemy pobawić się w podcasting w wolnych chwilach.)
Także wracając do meritum - na razie jest o wiele więcej grafiki 2D (ilustracje głównie), ale powolutku do towarzystwa zaczyna wpychać się AE - tyle że zanim się rozkręci ten dodatkowy ram już na pewno będzie czekał w moim komputerze.
Sądzę więc że setup który wkleił Kajitsu jest na razie bardzo dobrą opcją.
Pozostaje jedynie pytanie czy brać tego Xeona czy i5?

Link to post
Share on other sites

Okej, w takim razie postanowione!

Na Proline niestety go nie ma dlatego rzucę wam jeszcze jedno szybkie pytanie. Czy jeśli złożę sobie ten zestaw w jakimś sklepie wysyłkowym (polecacie jakiś konkretny?) to czy przy wysyłce tego komputera mogą być jakieś problemy? Wiadomo - dyski twarde, polskie drogi i to jak kurierzy traktują paczki. Mozę martwię się na zapas i paczka jest genialnie zabezpieczona, ale starałem się nigdy nie zamawiać takich delikatnych rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Możesz złożyć zestaw z opcją odbioru w Katowicach np. na morele.net. W Katowicach też ma siedzibę techplanet.pl (i ma w miarę dobre opinie) i też mają odbiór osobisty. Możesz też rozważyć esc.pl (wysyłka kurierem).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...