Skocz do zawartości

Zestaw za 2400zł bez karty graficznej [nie do gier]


Recommended Posts

Witam.

Od długiego czasu rozglądam się za komputerem.

Kupiłem już ostatnio kartę graficzną (Gigabyte GTX 660) i zaopatrzyłem się parę miesięcy temu w monitor LG M2352. Teraz przyszedł czas na resztę zestawu.

Jak już widać w temacie do wydania mam 2400zł

W gry będę grał, ale będzie to drugorzędna sprawa, bo nie jestem maniakiem (aktualnie mam laptopa z Linuxem i od paru miesięcy gram na nim tylko w Pasjansa).

Od jakiegoś czasu zainteresowałem się montowaniem filmów w Vegasie (z kolegami robimy krótkie filmiki fabularne) i niedługo zacznę się także bawić programem Adobe Premiere i After Effects (możliwe, że będzie wtedy też potrzebny jakiś program do elementów 3D), bo aktualnie sprzęt mi na to nie pozwala (z Vegasa i tak korzystam na pożyczonym laptopie). Aczkolwiek pracę w takich programach bardziej będę traktował jako hobby, niż poważne zajęcie.

Oprócz tego będę zajmował się trochę grafiką w Gimpie lub w Psie. Z takich mniej wymagających rzeczy to jeszcze środowiska programistyczne i pakiet office. 

Jeśli chodzi o OC, to mogę się bez niego obejść, jak już miałbym coś podkręcać, to też nie od razu tylko po jakimś czasie np. po roku.

Edytowane przez compl
Link to post
Share on other sites

no właśnie dlatego pierwsza propozycja była na 8-rdzeniowym AMD bo będzie lepszy do obróbki/renderingu niż 4-rdzeniowy intel.

 

Jeśli jednak ma to być intel to w tym budżecie też podałem optymalny zestaw. Możesz zrezygnować z procka z "K" w nazwie i wybrać tańszą mobo. Zaoszczędzisz jakieś 150-200zł.

Link to post
Share on other sites

Ode mnie taka propozycja: http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=59683&s=67056&s=74072&s=72519&s=73528&s=70215&s=76804

 

Zestaw oparty na Xeonie (praktycznie to samo co i7, bez iGPU, taktowanie rdzeni 100 MHz niższe niz i7), ale ma 4 rdzenie i 8 wątków (przyda się do renderingów)

 

Do tego dobra płyta na chipsecie B75 (niestety nie oferuje możliwości OC). Można zamienić na Z77A-G43 i w przyszłości zmieniać procka na odblokowanego, ale wg mnie to pozbawione sensu (Xeon oferuje dość dużo mocy). Ten zestaw z odblokowanym i7 niestety przekracza budżet. Opcjonalnie możesz dokupić jakieś chłodzenie na niego np SPC Fera PRO jesli preferujesz ciszę, bo boksowy wentylator bywa głośny pod obciążeniem.

 

Przyszłościowy zasilacz, który spokojnie pociągnie wszystko i w przyszłości np mocniejszą grafikę. Do tego wg mnie obowiązkowo 16 GB RAMu przy takich zastosowaniach. Do tego dobry dysk 1TB (opcjonalnie WD Caviar Blue).

 

edit: niektóre procki Intela bez K, można "podkręcic" na płytach Z77 do częstotliwości Turbo. Nie wiem, czy da się tak zrobić z Xeonami. Jeśli by się dało to może być taki zestaw: http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=73501&s=67056&s=72519&s=76804&s=74072&s=73528&s=72602&s=70212 .Ale podkreślam jeszcze raz, jeśli Xeona można w ten sposób trochę "podkręcić".

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A co powiecie na SSD do takiego zestawu? opłaca się w ogóle? Zrobić 8GB ram + SSD albo samo 16GB ram @BlueMike, miałem podobny zestaw na oku, co powiedziałeś. Zastanawiałem się tylko, czy lepiej brać Xeon + B75, czy Xeon + Z77, czy i5 3570k + Z77.

Jeszcze jedno pytanie. Czy do takiego zestawu lepiej Windows 7 HP, czy Windows 8? Pytam, bo wersja Home Premium Windowsa 7 obsługuje tylko do 16GB ramu.

Edytowane przez compl
Link to post
Share on other sites

To zależy jak duże rzeczy obrabiasz. bo jeśli tak jak piszesz robisz to hobbistycznie, to być może rzeczywiście starczy 8 GB i jakiegoś SSD można brać. Musisz po prostu sobie ułożyć co jest / będzie priorytetem w użytkowaniu komputera. i5-3570K+Z77+Twoja 660tka to niezła maszyna do grania :) ale również do hobbistycznej obróbki grafiki/video spokojnie by się nadała.

 

Co do sytemu się nie wypowiem, bo nie pracowałem na ósemce, ale Win7 wciąż jest dobrym systemem.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

A Ty co byś zrobił na moim miejscu? Gdybym brał i5, to musiałbym potem jeszcze zainwestować w dobre chłodzenie. Z tego co słyszałem, to MSI z77 g43 ma bardzo duże zapotrzebowanie na prąd po OC, dlatego boję się go trochę brać. 

Z drugiej strony zastanawiam się, czy i5 po OC nie będzie czasem lepsza od tego Xeona (w grach na pewno, ale to akurat mnie średnio obchodzi). 

I takie trochę przy okazji, czemu brałeś droższego o ponad 100zł droższą wersje 1240v2? Tak w ogóle czemu zdecydowałeś się na Xeona (do czego go przede wszystkim używasz)?

Link to post
Share on other sites

Cięzko mi powiedzieć co bym zrobił na Twoim miejscu, bo nie wiem jak bardzo chciałbyś się zaangażować w takie bardziej profesjonalne rzeczy. Zestaw z i5 i Z77 wydaje mi się, że byłby dość uniwersalny (kto wie, może granie Cię wciągnie). Z drugiej strony Xeon ma 8 wątków co też się może przydać (ale w zastosowaniu "do pracy").

 

Ja też jakiś czas temu składałem zestaw na forach (niestety nie na tym, czego trochę żałuje :) ) i tam polecono mi Xeona (akurat w wersji E3-1240v2). No i muszę przyznać, że przepłaciłem, no ale stało się i trudno. I tak był tańszy 200 zł od i7 co mnie cieszyło. Ja używam zestawu do pracy w Photoshopie, AutoCADzie, programach do 3D (renderowanie) i przydaje się tu 8 wątków no i gram od czasu do czasu.

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale pod względem cena/ jakość ten procek jest po prostu słaby. Jest tak prądożerny, że musiałbym kupić droższy zasilacz.

 

Co do cena/jakość to nie do końca się zgodzę. Do gier owszem. Wybrałbym ponownie intela tak jak zrobiłem to pół roku temu (podobny zestaw jak w mojej drugiej propozycji). Co do renderingu już grubo bym się zastanowił (nie posiadając oczywiście funduszy na sensowne i7) nad FX'em.

Co do "prądożerności" to kto Ci takich bzdur nagadał? Zasilacz który Ci proponowałem (deus g1 600W) spokojnie i ze sporym zapasem uciągnie zestaw oparty zarówno na intelu jak i na AMD. Poza tym jeśli swoją wizję "prądożerności" opierasz na wartościach TDP to polecam wikipedię. Bo TDP to nie pobór prądu a ilość wydzielanego ciepła.

 

 

Jeszcze odnośnie zastosowania komputera to może faktycznie warto zainteresować się Xeonem. Wiem, że jest kilka modeli które nawet w grach sobie całkiem nieźle radzą (a cenowo plasują się między i5 a i7). Z tym, ze Xeon to mały potencjał do OC więc ja bym brał już na płycie B75.

 

Co do RAM/SSD. Więcej RAM spowoduje że możesz obrabiać/renderować większe obiekty bez zbytniego przeciążania maszyny. Dzięki SSD korzystanie z systemu i aplikacji nań zainstalowanych będzie bardziej komfortowe. Jeśli musisz wybierać między jednym a drugim to musisz się zastanowić na czym najbardziej Ci zależy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

popatrz na te wykresy i porównaj wyniki kolega wyżej dobrze radzi ja do obróbki to amd

 

http://pclab.pl/art50000-33.html

 

Panowie dywagacje na procesor są tutaj jak najbardziej słuszne jednak dla mnie lepszym wyjściem od FX będzie tutaj i tak Xeon1230v2, chociażby na B75 jak napisał wyżej manfred86 czy BlueMike

 

Druga sprawa, pod rendering FullHD warto zainwestować w 2 x HDD, pisałem już o tym wielokrotnie, odczyt i zapis pliku na jednym tym samym dysku staje się wąskim gardłem, przez co CPU i tak musisz czekać aż wszystko przemieli jeden pojedynczy HDD. Mając dwa HDD, plik surowy umieszczamy na jednym z dysków, natomiast zapis gotowego rendera kierujemy na drugi dysk. Dzięki temu odczyt / zapis leci z maksymalną prędkością dysków. 

 

Warto by dołożyć kilka złotych do

 

SilentiumPC Deus G1-500W 80+ Bronze

Seagate 500GB 7200rpm 16MB cache SATA600 Barracuda 7200.12 x2

Intel Xeon E3-1230v2 /3.3GHz, 8MB, LGA1155, BOX/

MSI B75A-G43 /intel B75, LGA1155/

SilentiumPC Brutus M23 Pure Black (bez zasilacza)

LG GH24NS95 SATA (black)

Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

Crucial 8GB 1333MHz CL9 Spectek

 

2571 zł + kody promocyjne w esc.pl do wpisania w komentarzu na montaż oraz kod do gry gratis (gra do wyboru): X98TY2AZ + Far Cry 3 bądź X98TY2AZ + Crysis 3

 

Zestaw stricto nastawiony pod rendering FullHD, system + soft na SSD, dwa HDD do prawidłowego odczytu i zapisu obrabianego pliku, 8 wątkowy procesor oraz GTX660 z CUDA wspierający CPU. 

 

Oczywiście 1230v2 w grach również będzie bardzo mocy i wydajny, wydajnościowo lokuj on się praktycznie na równi z i5 3570, z tym że dodatkowo ma HT w zapasie, chociażby przydatną już w C3

 

Chcąc na siłę obniżyć koszta zbliżając się do zakładanego budżetu można kupić:

 

Kingston V300 120GB (450/450 MB/s)

MSI B75MA-P45 /intel B75, LGA1155/

High Power Element Plus 500W

 

+ reszta wyżej da kwotę 2472 zł 

 

Oczywiście za jakiś czas warto dokupić kolejne 8 GB DDR3

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

http://pclab.pl/art50000-33.html

 

Panowie dywagacje na procesor są tutaj jak najbardziej słuszne jednak dla mnie lepszym wyjściem od FX będzie tutaj i tak Xeon1230v2, chociażby na B75 jak napisał wyżej manfred86 czy BlueMike

 

1. Do którego procesora mogę przyrównać wyniki w tym zestawieniu? (bo jednak Xeon jest trochę słabszy od i7 3770) 

Hmm, jeśli chodzi o dyski. Aktualnie kupowanie dwóch dysków po 500GB nie jest mi na rękę, bo jednak wolałbym za 30zł więcej kupić jeden dysk 1TB (mogę wtedy dokupić drugi taki sam potem, tak jak by to było z dodatkowym 8GB ramu).

2.Czy rolę drugiego dysku mógłby pełnić na razie dysk na USB albo jakiś stary dysk twardy na SATA2? Albo po prostu zarezerwować część miejsca na SSD na takie rzeczy?

3.W ogóle to jest aż taka odczuwalna różnica, że warto kupować dwa dyski?

 

@BlueMike (albo michaello ;) ) Tym forum, gdzie Ci doradzili było zapewne forum dobrych programów ;) Tam też mi doradzałeś Xeona.

4. Czy te 8 wątków jest jakoś odczuwalne w programach Adobe? Bo przecież teraz mało który program obsługuje 4 wątki, to co dopiero 8.

5. Czym się różni takie RAM (http://www.morele.net/pamiec-geil-ddr3-8-gb-1600mhz-dual-geil-dragon-ram-cl-11-gd38gb1600c11dc-459250/) od takiego (http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=51794) Czy jest jakaś realna różnica dla której warto by dopłacać?

6. Jak to jest z żywotnością SSD? Ile cykli zapisu ma ten Plextor?

Edytowane przez compl
Link to post
Share on other sites

Czyli warto kupować ten droższy ram?

A propos SSD jeszcze. Wiadomo, że SSD są szybsze, lepsze transfery itp. Ale jak to wygląda jak się kopiuje z HDD do SSD i na odwrót? Dzięki SSD takie operacje również szybciej zachodzą?

Link to post
Share on other sites

compl, rozgryzłeś mnie :) na tamtym forum w zasadzie proponowałem Ci to samo co tu, tylko z Plextorem i 8 GB RAM.

 

Co do RAMów to Spectecki nie są chłodzone radiatorami, ale obecnie pamięci DDR3 nie nagrzewają się tak bardzo i często można spotkać się z opinią, że radiatory są w zasadzie żeby lepiej kość wyglądała. No chyba, że podkręcasz pamięci to może to mieć sens. A  tak to sam przepływ powietrza w obudowie je chłodzi. Więc te od kajitsu będą OK. Te GEILe niby nie wyglądają na chłodzone ale wg producenta są chłodzone i mają 2 czerwone LEDy :) : http://www.geil.com.tw/products/showSpec/id/348

 

Poza tym różnią się opóźnieniami CL : http://pl.wikipedia.org/wiki/CAS_latency

 

Link to post
Share on other sites

No tak, ale czy ten Dual Channel jest wart tego, by dopłacać, czy to nie ma znaczenia?

Chętniej bym też usłyszał odpowiedzi na moje poprzednie pytania  ;)



Witam. 

Pogrzebałem trochę w starym komputerze i znalazłem taki oto dysk: http://www.morele.net/dysk-seagate-barracuda-7200-12-250gb-serial-ata-300-7200rpm-8mbcache-ncq-rohs-st3250318as-214926/

Nada się?

Przy okazji wyciągnąłem też starą nagrywarkę DVD Lite-on model shm-160p6s. Ujdzie?

Poza tym znalazłem taki ram: http://www.agito.pl/pamiec-goodram-ddr-1024mb-400mhz-cl3-0-box-96-36101.html?utm_content=36101&utm_source=skapiec.pl&utm_medium=Feed&utm_campaign=wszystkie

i taki: http://www.morele.net/pamiec-serwerowa-kingston-kvr400x64c3a-256-9168/

 

Będzie pasował?

Budżet mogę zwiększyć dodatkowo o ok. 200zł

Edytowane przez compl
Link to post
Share on other sites

dysk trochę mały ale rozmiar to w sumie kwestia indywidualna. Fakt, ze to jeszcze SATA2 nie ma żadnego znaczenia.

 

co do nagrywarki to nie warto. Musiałbyś docelowo szukać płyty która miałaby jeszcze złącze PATA (popularne lata temu szerokie i cienkie taśmy)

 

Ram nie będzie pasował. To co pokazałeś to dwie generacje wstecz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...