Skocz do zawartości

Rozmieszczenie komponentow w Fractal Arc Midi R2


Recommended Posts

Witam.

Stoje przed zadaniem zlozenia w calosc komputera od podstaw, w obudowe Fractal ARC Midi R2.

 

W zwiazku z tym mam kilka pytan zwiazanych z rozmieszczeniem poszczegolnych komponentow tak, by bylo jak najwygodniej do montazu, najprzewiewniej dla ogolnego chlodzenia i optymalnie dla poprowadzenia kabli.

 

Komponenty:

 

MSI Z77A-GD55

Intel Core i5 3570K

Be Quiet Dark Rock Pro 2

OCZ ZT Series 650W

Gigabyte GTX 670 Windforce 3X 2GB

Corsair Vengeance Jet Black Low Profile 8GB DDR3 1600 MHz CAS 9 XMP

Samsung 128GB 840 Pro Series

Seagate 1TB ST1000DM003

Liteon Ihas124

Arctic MX-2

 

 

Pytania:

1. Kolejnosc montowania na plycie glownej i w obudowie: blaszka tylnia I/O, RAM, procesor, dyski, naped optyczny, chlodzenie na CPU (metoda postawienia plyty glownej na chlodzeniu i przykreceniu od tylu), plyta glowna, karta grafiki, zasilacz. Zgadza sie?

 

2. Ruszac fabryczne rozstawienie wentylatorow czy zostawic tak jak jest?

 

3. Gdzie umocowac dyski i jak je ustawic wzgledem siebie? Oba dac w srodkowy koszyk czy dolny? Jak oba maja isc w jeden to drugi calkowicie usunac jako niepotrzebny?

 

4. Dysk HDD nad SSD? Jeden pod drugim czy przerwa jednego slota miedzy nimi (jesli w tym samym koszyku)? Dlugosc kabli starczy dla jakiejkolwiek pozycji?

 

5. Jak najwieksza ilosc kabli puscic za ta przegroda za plyta glowna? Maja one byc tam jak najbardziej spiete czy luzno rozrzucone?

 

6. Ktora paste termoprzewodzaca uzyc na CPU? Ta dolaczona do be quiet dark rock pro 2 czy arctic mx-2?

 

Fizycznie obudowy jeszcze nie widze lecz lezy ona w domu i czeka na moj powrot z pracy wiec nie wiem czy pytanie nr 3 jest sensowne (moze np nie da sie usunac koszyka dolnego a zostawic gornego itp)

 

 

Plastikowe zatrzaski trzymajace chlodzenie dark rock pro 2 - jeden z nich wyglada jakby byl z innego kompletu. Nie jest ani ulamany ani jakos wyszczerbiony. Czy tak powinno byc? Co z tym zrobic? Na zalaczonym zdjeciu ten po prawej.

Zdjecie tutaj https://www.dropbox.com/sh/o7344wf8tw330zx/S7JRvNIOss#f:dark_rock.jpg

Edytowane przez walker15130
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie odnosnie przelacznika na gorze obudowy  do zmiany napiecia wentylatorow. Nie dziala on u mnie. Podpialem do plyty glownej te wszystkie kable od resetu, ledow, power, usb itp. Tylko te nie dzialaja. Za to jeszcze z okolic tych gornych wychodzi osobna wiazka dosc krotkich kabli o nietypowych dosc koncowkach - nie wiem gdzie je podlaczyc. Czy te kable odpowiadaja wlasnie za ta regulacje napiecia czy to cos innego? Instrukcja obudowy jest bardzo uboga, ma 3 strony raptem i sie tylko chwala w niej obudowa, bez konkretow. Moze powinienem wypiac wentylatory z plyty glownej i podlaczyc w inne miejsce? Tylko jak wtedy ten kontroler podlaczyc do plyty glownej powinienem?

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

t.luk dzieki za odpowiedz, doszedlem do tego juz ale jednak zostane na kontroli wentylatorow przez MoBo. Mam jeszcze dwa pytania zwiazane z ta obudowa. Uwazam, ze cos moze byc nie tak z nia.

1) Mam zewnetrzny dysk USB 3.0 A-Data NH3. Dziala on bez problemu jak wpinam go w jakikolwiek port usb 3.0 z tylu obudowy (MSI Z77A-GD55) oraz w PRAWYM porcie na przednim panelu obudowy. W LEWYM porcie co jest nie tak - Windows mieli i mieli, dysk pojawia sie i znika tak co parenascie sekund. Nie mam do niego dostepu ani przez chwile. Zwykly pendrive 2.0 w tym porcie chodzi bez problemu. Co moze byc przyczyna?

2) Nie dzialaja mi porty mikrofonu i sluchawek na panelu przednim obudowy. Podlaczylem czarny kabelek o nazwie AC97 do connectora JAUD1 na plycie glownej (podlaczylem ten czarny AC97 ktory jest chyba przedluzka zoltego kabla o nazwie HD AUDIO bo mi ten zolty na dlugosc nie starczal). Czy to jest przyczyna problemu? Dodam, ze wtyczka od sluchawek i mikrofonu bardzo dziwacznie fizycznie wchodzi do tych wejsc - jakby pod skosem i z duzym oporem, boje sie na chama wciskac jednakze wydaje mi sie ze dochodzi wystarczajaco. Jak wpinam sluchawki i mikrofon w tyl obudowy chodza bez problemu.

Link to post
Share on other sites

Może coś źle podłączyłeś. Zewnętrzne dyski USB rzadko dobrze działają na portach w przednich panelach.

Generalnie jakość gniazd/portów przednich paneli w różnych obudowach jest bardzo marna. Wielokrotnie się z tym spotkałem.

Jak widać Fractal nie jest wyjątkiem choć porty mikrofonu i słuchawek powinny działać bez problemu.

Link to post
Share on other sites

Chyba nie mozna akurat tych rzeczy zle podlaczyc. Porty USB z panelu przedniego to jedna wtyczka obsluguje oba wejscia USB, wiec oba by mialy problem jakbym cos zle podlaczyl. Za to te jacki sluchawek i mikrofonu podlaczyc sie zle nie da, bo w koncowce ktora wpinasz w plyte glowna jeden pin jest zabudowany, zle nie wepniesz. Martwi mnie za to ten wielki opor i wpadanie jackow do gniazd. Chyba ze to faktycznie musi byc wtyczka zolta o nazwie HD Audio wpieta w Mobo JAUD1. Ktos moze potwierdzic/zaprzeczyc?

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

t.luk czego zdjecie zrobic? czarna koncowka AC97 wpialem w JAUD1, odwrotnie tego podlaczyc sie nie da bo jeden pin jest zalany. HD Audio wisi w powietrzu bo nie dosiega mi. Moze musi jednak ten HD Audio byc wpiety? A moze cos innego jeszcze powinno byc? Przy frontowym panelu trzeba cos wpiac? To juz chyba przez producenta bylo zrobione? a USB to tez byla prosta sprawa, niebieska wtyczka do JUSB4, JUSB1-3 nie wpiete bo jak sama nalepka na kablu mowi nie wpinac jesli sie podlaczylo ta niebieska.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

t.luk dzieki za odpowiedz, doszedlem do tego juz ale jednak zostane na kontroli wentylatorow przez MoBo. Mam jeszcze dwa pytania zwiazane z ta obudowa. Uwazam, ze cos moze byc nie tak z nia.

1) Mam zewnetrzny dysk USB 3.0 A-Data NH3. Dziala on bez problemu jak wpinam go w jakikolwiek port usb 3.0 z tylu obudowy (MSI Z77A-GD55) oraz w PRAWYM porcie na przednim panelu obudowy. W LEWYM porcie co jest nie tak - Windows mieli i mieli, dysk pojawia sie i znika tak co parenascie sekund. Nie mam do niego dostepu ani przez chwile. Zwykly pendrive 2.0 w tym porcie chodzi bez problemu. Co moze byc przyczyna?

 

 

Kolego a zainstalowales sterowniki do tego USB 3.0 ?? Najprawdopodobniej nie i tu jest problem.

Edytowane przez Kamyk_88
Link to post
Share on other sites

Sterowniki ktore zainstalowalem ze strony MSI:

Intel Chipset Driver
Intel LAN Driver
Intel Management Engine Driver
Intel Rapid Start Technology Driver
Intel Rapid Storage Technology Driver
Intel Smart Connect Technology Driver
Realtek High Definition Audio Driver

 

Jak podlaczylem ten dysk zewnetrzny do USB3.0 to doinstalowal pomyslnie sam sobie Windows 8. No i chyba jakby brakowalo sterownikow to oba porty by nie chodzily a nie tylko jeden? A ten jeden ktory sobie nie daje rady widzi dysk, rozpoznaje ilosc partycji na ni ale nie daje dostepu, wylacza i wlacza w kolko ich widok w Eksploratorze. Drugi port bez problemu dziala z predkoscia usb3.0.

Link to post
Share on other sites

Ok, jeden wlozony na gore, jeden na dol. Wie ktoś jak je podlaczyc? Jakimi kablami? (plyta: gigabyte z77ud5h zasilacz dark power pro 10).

 

Jeszcze jedno pytanie: jak podlaczyc cooler noctua nh d14? jakimi kablami? iw ktora stone skierowac wiatraki?

Link to post
Share on other sites

Podłączyć możesz pod płytę, albo pod molexa za pomocą przejściówek. Możesz też zaryzykować i za pomocą rozgałęziaczy wszystkie podłączyć pod regulator - ja bym tak zrobił bo to przełącznik napięcia nie powinien mieć problemów - ale wiadomo nie ma tutaj gwarancji ;) 

 

Co do Chłodzenia to montujesz tak aby zaciągało powietrze sprzed radiatora i przedmuchiwało je , aby wyrzucać z tył. Podłączasz wentylatory pod złącze CPU - przejściówki powinieneś mieć w zestawie.  Ja bym od razu podłączył za pomocą ogranicznika obrotów aby było ciszej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...