Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze zasilacza.


Recommended Posts

Tylko dlatego że producenci tak te zasilacze oznaczają, bo utarło się że "dobra 500'tka ma ~500w na 12v". Super Flower Golden Green PRO 650W jakkolwiek by to głupio nie brzmiało nie jest do końca zasilaczem 650W. 

 

Kwestia co przyjmujesz jako wyznaczniki mocy zasialcza.

Budżetowe konstrukcje z słabą 12V z mocą  podawaną w 0*C i z pomiienciem sprawności czy highendowe konstrukcje :)

 

@Up i Mareczq

 

Widać nie pojmujecie zasady pracy zasilacza.

 

Polecam pierw to przeczytać:

http://www.hardwaresecrets.com/article/Anatomy-of-Switching-Power-Supplies/327

 

a potem to:

 

http://www.hardwaresecrets.com/article/Hardware-Secrets-Power-Supply-Test-Methodology/522/1

 

Na koniec przykład:

http://www.hardwaresecrets.com/article/Fractal-Design-Tesla-R2-650-W-Power-Supply-Review/1711/11

 

Gdzie jest ta jedna super mocna linia 12V?

 

I co z tego wynika?

Może zamiast dawać linki wytłumaczysz dlaczego nie jest możliwa jedna mocna linia 12V?

Przykład nie trafiony, Tesla ma jedną linię 12V a MASZYNA ma dwie linie dlatego jest 12VA i 12VB.

Do 12VB podłączają jedynie EPS.

Link to post
Share on other sites

Bruneta777

Witam.

oglądałem zasilacze w tym sklepie i jest na prawdę ubogo , co można polecić do towjego komputera i przyszłej rozbudowy to oczywiście z tego sklepu , OCZSX2 500W , XFX550W , DEUS G1 500W , Antec hcg 520w

 

Nie róbcie syfu z tego tematu załóżcie  se oddzielny

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Super Flower 650W Golden Green PRO SF650P14XE za 400stówki wyrwiesz ma być nie zawodny

 

ZASILACZ BOMBA w cenie do 400zł jest naprawdę dobry teraz bym chyba dołożył te 80zł do niego i zamiast XFX750W kupił 650W Goldowe :D

 

Zasilacz ATX 650W aktywne PFC 80PLUS GOLD
 
Wymiary: 150 mm x 180 mm x 86 mm
PFC: aktywne.
Wentylatory: 1x140 mm z automatyczną regulacją obrotów w zależności od temperatury.
Zabezpieczenia: OPP,UPP,OVP,SCP 
Zgodność: AMD, INTEL, SSI EPS 2.92, ATX 2.2
ErP Lot 6 - pobór prądu w spoczynku <1W
Sprawność: 87%-90% certyfikat 80PLUS GOLD
Deklarowana moc testowana w temperaturze 50*C
Przewody podłączeniowe pokryte są oplotem.

Zasilacz objęty jest 60 miesięczną gwarancją.

 
Specyfikacja prądowa:
+3.3V 24A
+5V 22A
+12V 54A
-12V 0.5A
+5VSB 3A
 
Obciążenie łączne linii 3.3V i 5V 110W.
Obciążenie łączne linii 12V 648W
 
Ilość wtyczek:
1x 20/24-pin ATX 
1x 8(4+4)pin EPS 12V
2x 6+2pin PCI EXPRESS
2x 6pin PCI EXPRESS
8x SERIAL ATA 
7x molex
1x flop 
 
Wiązki przewodów:
1x 20/24pin ATX (56.5cm)
1x 8(4+4)pin EPS 12V (56.5cm)
2x 1x6, 1x6+2 PCI EXPRESS (56.5,71.5cm)
2x 4xSATA (55,70,790cm)
1x 3xMOLEX, 1xFDD (55,70,90cm)
1x 4xMOLEX (55,70,90cm)
 
Zasilanie: 100V~250V / 50-60Hz
 
Zasilacze Super Flower z serii Golden Green Pro to najwyższej jakości nowoczesne produkty oparte tylko na komponentach najlepszych producentów takich jak Infineon, Cree czy Nippon Chemicon. Spełniają rygorystyczną normę 80PLUS GOLD, oznacza to że minimalna sprawność zasilacza oscyluje w granicach 87-90%. Przekłada się małą ilość wydzielanego ciepłą, a co za tym idzie bardzo cichą prace zasilacza i niską awaryjność.
Długą i bezawaryjną prace gwarantuje zastosowanie tylko wysokiej jakości japońskich kondensatorów firmy Nippon Chemicon oraz komponentów tak znanych firm jak Infineon czy Cree. 
Stabilność i regulacja napięć stoją na najwyższym poziomie , a pojedyncza mocna linia 12V zapewnia pełną zgodność z najnowszymi procesorami i kartami graficznymi.
 
Główne cechy:
Wysoka sprawność - zasilacz osiąga nawet sprawność 90% . Dzięki temu udało się zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła, obniżyć koszty za energie elektryczną oraz ograniczyć do minimum poziom hałasu .
Certyfikat 80PLUS GOLD - gwarantuje najwyższy poziom sprawności, tylko około 10% energii jest marnowana w postaci ciepła. 
Nowoczesne rozwiązania - konstrukcja zasilacza oparta jest na przetwornicy DC to DC, zapewnia to wysoką stabilność napięć oraz umożliwia obciążenie linii 12V do praktycznie nominalnej mocy zasilacza. 
Precyzyjna regulacja napięć (DC to DC wraz ze zintegrowanym VRM)
Stabilność - zasilacz posiada jedną mocną linie 12V, zapewnia to stabilną i bezproblemową prace każdego zasilanego komponentu.
Wysoka jakość - zasilacz oparty tylko na najlepszej jakości komponentach - kondensatorach polimerowych i japońskich kondensatorach 105°C.
Doskonała wentylacja, 140mm wentylator Glob Fan w połączeniu z otworami wentylacyjnymi w kształcie plastrów miodu gwarantuje bardzo cichą pracę oraz odpowiednią temperaturę wnętrza zasilacza.
Wysokiej jakości łożyska kulkowe w wentylatorze, gwarantują niezmienną cichą pracę.
Norma Enegry Star EuP - pobór prądu w spoczynku <1W

Gotowy na Intel® Haswell™ - obsługa stanów energetycznych C6/C7, minimalnie 0.05A na linii 12V. 

Zabezpieczenia:
OVP (Overvoltage protection), 
SCP (Short circuit protection), 
UPP (Under power protection), 
OPP (Over power protection), 
 
Automatyczne układy przełączające umożliwiają zasilanie napięciem AC 100-250V, zasilac zposiada aktywną korekcję współczynnika mocy PFC=0.99

 

Bruneta777

 

Witam.

 

oglądałem zasilacze w tym sklepie i jest na prawdę ubogo , co można polecić do towjego komputera i przyszłej rozbudowy to oczywiście z tego sklepu , OCZSX2 500W , XFX550W , DEUS G1 500W , Antec hcg 520w

 

Nie róbcie syfu z tego tematu załóżcie  se oddzielny

 

Poza kryterium 650W ma być do 300zł i 650W

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@blacklizard i Mareczeq

 

Znowu głupoty piszecie.

 

Zasilacz może mieć napisane 500W (mocy całkowitej na naklejce) i 490W dla 12V ale tak nie obciążysz go taką mocą bo wcześniej załączy się zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe. Wszystkie zasilacze mają podniesione takowe zabezpieczenie do 30A i rozdzielone na dwie linie. Nie powinno się jednak tej mocy sumować.

 

Ciekawa teoria niestety błędna.

W każdej chwili jestem w stanie udowodnić obciążenie nawet głupiego SF 400W na ponad 30A i nic się nie wyłączy, nie wybuchnie nie zgaśnie :).

Powiem więcej mogę go obciążyć na niby drugiej linii 12V czyli zasilanie CPU EPS.

A jak wygląda według Ciebie ta sytuacja w zasilaczach >720W są kolejne dwie linie?

Jak już tak cytujesz hardwaresecrets, zerknij na testy zasilaczy 850 w górę mają na tych liniach 12Va i12Vb >30A i działają.

Zerknij na recenzję nowego SF leadex 1000W jest 83A na 12V?

A może to są 3 albo 4 linie ale o tym nikt nie wiem ;)

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=340

Link to post
Share on other sites

rozumiem ale nie potrzeba takiej mocy z stąd takie zasilacze a nie inne  tak zostanie spory zapas mocy.

 

Klient nasz Pan ;) Pani podała wymóg wiec go się trzymam.... oczywiście wiem że do tego zestawu wystarczy 500W

 

Zostaje przy OCZ ZS 650W w cenie 290zł w tym sklepie

Link to post
Share on other sites

Prawa Ohma to dzisiaj już nie uczą czy jak? Zasilacze to temat rzeka. I rację ma kolega Lukson. Nie wolno się sugerować tylko i włącznie tabliczką znamionową zasilacza. To duży błąd. Ponieważ nie ma istotnych norm dotyczących zasilaczy. Producent może napisać, że zasilacz ma 1000W.(czysty marketing). 900W na 12V(75A) i reszta mocy na inne napięcia. Tak powinno być w rzeczywistości, gdyby nie sprawność zasilacza. 80-85%(80PLUS). Z tych 1000W zostaje nam tylko (1000 x 80%) = 800W. Na linii 12V tylko 720W(900 x 80%). Rzeczywistej mocy ją może dostarczyć długotrwale zasilacz do podzespołów. Bez przegrzewania. Jeśli myślimy o OC, a należy to również brać pod uwagę. Trzeba doliczyć zapas. Źle dobrany zasilacz do podzespołów to masa problemów. Począwszy od blue screenów w grach, restartach, wysokich temperaturach podzespołów, po trwałe uszkodzenia podzespołów, jeśli zasilacz ma kiepskie zabezpieczenia. Domowe warunki to nie laboratorium producenta bierzcie to pod uwagę. unikniecie wielu problemów ze swoimi pecetami. Obalam też mit     że za duży zasilacz to "żre prąd". Ponieważ starty energii(zużycie) zależą od jego sprawności a nie od mocy. Myślę że wiki rozjaśni więcej  temat niż ja http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera. Sam mam Termaltake 750W. 

 

Pamiętaj tylko jedno co innego tani zasilacz za 30zł a co innego zasilacz za 400.

W przypadku tych pierwszych nic nie wiadomo, jaka moc, w jakiej temperaturze czy uwzględniona sprawność.

W przypadku firmowych jak choćby Super Flower wszystko jest dokładnie określone.

Moc która jest podawana tabliczce mierzona jest w temperaturze 50*C.

Jest to moc z która zasialcz może pracować 24/7, producent gwarantuje że przy sprawności odpowiadającej certyfikatowi zasialcz dysponuje mocą z tabliczki.

Oczywiście podawana jest łącznie dla 12 3.3 i 5V i jeżeli zasilacz jest 500W to w przypadku obciążenia 12V na 480W obciążalność łączna 5 i 3.3V  adekwatnie spada.

Powiem więcej Super Flower informuje że zasilacz może być obciążony o kolejne 100W i jedyne co się zmienia to sprawność.

O jedno oczko w dół z Platinum na Gold z Gold na Silver.  

Link to post
Share on other sites

ZASILACZ BOMBA w cenie do 400zł jest naprawdę dobry teraz bym chyba dołożył te 80zł do niego i zamiast XFX750W kupił 650W Goldowe :D

W tym momencie nie wiem czy piszesz poważnie, czy się nabijasz ?

 

Obserwując waszą dyskusję jestem skłonny uwierzyć że zasilacz z twojego postu jest najlepszy.

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

W tym momencie nie wiem czy piszesz poważnie, czy się nabijasz ?

 

Obserwując waszą dyskusję jestem skłonny uwierzyć że zasilacz z twojego postu jest najlepszy.

 

Superflower to bardzo dobre zasilacze ale jak widzisz cena 400zł przekracza budżet Pani.

 

Oczywiście to jest moje zdanie że OCZ ZS 650W w cenie 290zł w tym sklepie jest najlepszą opcią z 650W.

 

 

Zasilacz nie jest zły chociaż jak na 650W ma małą obciążalność 12V "tylko" 576W.

To taki nieznacznie zmodyfikowany FSP Aurum.

Ale faktycznie cena dosyć atrakcyjna.

 

Może przez to że ma - Natężenie linii +12V:

+12V1 30 A

+12V2 30 A

+12V3 30 A

+12V4 30 A

Link to post
Share on other sites

Ciekawe, rzecz tu nie niektórzy piszą. Mając zasilacz 500W. Można go obciążyć tak, że 480W linia 12V i jeszcze 100W inne napięcia. I tylko sprawność się zmieni. Tylko nie pojmując, tego co to jest sprawność zasilacz, można snuć takie teorię.

Oczywiście podawana jest łącznie dla 12 3.3 i 5V i jeżeli zasilacz jest 500W to w przypadku obciążenia 12V na 480W obciążalność łączna 5 i 3.3V  adekwatnie spada.

Powiem więcej Super Flower informuje że zasilacz może być obciążony o kolejne 100W i jedyne co się zmienia to sprawność.

Jeśli sprawność zasilacza spada bo wzrosło obciążenie(zapotrzebowanie na prąd) powyżej granicy dopuszczalnej zasilacza. Rosną straty energii zasilacz się przegrzewa. Aż do momentu krytycznego w którym zadziała zabezpieczenie termiczne. Zasilacz o nominalnej mocy 500W nie może dać więcej mocy. Bo tak chcecie. To po prostu nie możliwe. Jak urządzenie jest projektowane na moc 500W to więcej jej nie wytworzy kosztem poboru energii z gniazdka 230V  jak twierdzą niektórzy. Nie w sposób ciągły. Jednorazowo może tak. Na dłuższą metę, zakończy się to  awarią zasilacza.   

Link to post
Share on other sites

Czy ja napisałem że każdy zasilacz czy Super Flower?

Nie snuje teorii a podaje tylko fakty.

Po prostu lepsze zasilacze mają dużo większy zapas niż tanie proste konstrukcje, cudów nie ma z 500W nie będzie 600.

Platforma jest taka sama zasilacze różnią się miedzy sobą w obrębie serii zastosowanymi komponentami.

Dostosowanymi do większego obciążenia.

Jeszcze gdy doda się do tego naprawdę wysokiej jakości części i wysoką sprawność naprawdę sporo zniosą.

http://www.super-flower.de/typo3temp/pics/f3b621b1e8.jpg

Skoro sam Super Flower umieszcza taką informację na stronie to raczej o czymś świadczy.

 

Teoria teorią a praktyka jest taka jak widać.

Jeszcze jedna sprawa, co to jest moc nominalna?
Z zasilaczami sprawa jest bardziej skomplikowana to nie żarówka :)
Każdy z producentów może to interpretować na swój sposób.

Czy Codegen i Super Flower to takie same zasilacze, przecież oba mogą mieć 500W?

Wszystko zależy jak został zaprojektowany zasilacz i z czego zbudowany.
Często też producent nie podaje w jakiej temperaturze przechodzi testy przy pracy ciągłej. 
Dla mnie dużo więcej o mocy zasilacza mówi właśnie łączne obciążenie 12V niż moc zasilacza deklarowana na tabliczce.
Inna sprawa to to że lepsze konstrukcje mają spory zapas nigdy nie wiadomo w jakich warunkach bedą pracować przez te 3-5 lat gwarancji.  
 

Edytowane przez aikian
Link to post
Share on other sites

Jasne, że zasilacz zasilaczowi nie równy. Co producent to inne rozwiązania. Co do Super Flower? Ten producent wybrał sobie taki trik marketingowy. Masz zasilacz 500W, ale jak coś to i 600W pociągnie. Fajnie można pomyśleć, ale mnie od razu zapala się czerwona lampka. Nie ma nic za darmo. U wielu producentów dodatkowe 100W mocy to często grubo ponad 100zł więcej do ceny zasilacza. Pewnie zasilacz został (zaprojektowany jako 600W, być może nie spełniał norm na 600W to zrobili z niego 500W i jest git. Ale to już inna kwestia). Przy wyborze zasilacza, trzeba się jednak czymś sugerować. I tu większość ma rację, jeśli zasilacz ma ciągnąć prądożerne karty graficzne to najważniejszy jest prąd na wyjściach 12V. Musi być jak największy. Sprawność minimum 80+. Co do gwarancji najlepiej 5 lat.  Co do reszty wedle uznania. 

Link to post
Share on other sites

Super Flower tani nie jest szczególnie modele platinum, więc spokojnie jest gdzie "ukryć" nadmiar mocy.
Mogę Cię zapewnić że na pewno nie chodzi tu o zły projekt a celowe działanie
Kolejne modele z "nadmiarem" mocy
http://www.super-flower.de/typo3temp/pics/3b4c8bc973.jpg
http://www.super-flower.de/typo3temp/pics/a5bc21ca62.jpg

 

Prawda jest taka że modele o małej mocy (500-550

platinum) tak naprawdę niewiele różnią się od modeli 600/650W.
Koszt wytworzenia, projekt, zastosowane komponenty są podobne, osiągi również.

 

Dlatego producent gwarantuje poprawną pracę nawet przy dodatkowym nadmiarowym obciążeniu.

Edytowane przez aikian
Link to post
Share on other sites

Superflower to bardzo dobre zasilacze ale jak widzisz cena 400zł przekracza budżet Pani.

 

Stąd wpadłem na pomysł kupić sobie nowy, a posiadany odsprzedać.

 

Moje perpetuum mobile ma już 2 lata. Nie noszę się z zamiarem składania kolejnego, ale z miłą chęcią podkręciłbym posiadany (premiera GTA5 coraz bliżej : ). Niestety 530Watowy BeQuiet skutecznie hamuje postęp.

 

Plan podupadł z powodów... nam oczywistych :D

 

 

Co do treści interesującej dyskusji, jaką nieprzerwanie śledzę, mam wrażenie że każdy z rozmówców ma w pewnym stopniu rację. Co prawda nie wiem jak ma się Golden Green do Golden Kinga, ale w testach przeprowadzonych np TUTAJ potwierdza się, że zasilacze potrafią obsłużyć hardware o większym apetycie niż wskazuje oznaczenie.

Według TEJ strony maksymalne wykorzystanie 650 W zasilacza, to "778,4 W", choć nie do końca rozumiem na jakich zasadach, oraz w jaki sposób osiągnięto taki wynik (nie wiem co to AC Power i AC Voltage).

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Stąd wpadłem na pomysł kupić sobie nowy, a posiadany odsprzedać.

 

Moje perpetuum mobile ma już 2 lata. Nie noszę się z zamiarem składania kolejnego, ale z miłą chęcią podkręciłbym posiadany (premiera GTA5 coraz bliżej : ). Niestety 530Watowy BeQuiet skutecznie hamuje postęp.

Jaki Ty masz sprzęt, że 2 letni BeQuiet 530 watowy "hamuje postęp" ?

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

 

 

Co prawda nie wiem jak ma się Golden Green do Golden Kinga

 

Golden King są o klase wyżej od Golden Green. Golden King mają certyfikaty PLATINIUM a Golden Green GOLD.

 

 

 

Według TEJ strony maksymalne wykorzystanie 650 W zasilacza, to "778,4 W", choć nie do końca rozumiem na jakich zasadach

 

dodaj 336+336+50+33+15+6 będzie 776W czyli sumuje tu się wszystkie linie 12V, 5V,3,3V

 

 

 

(nie wiem co to AC Power i AC Voltage).

 

AC POWER to maksymalna moc jaką może zasilacz wyciągnąć z gniazdka sieciowego

 

AC VOLTAGE to napięcie z gniazdka tutaj 110V u nas mamy 220V-230V strona pewnie USA :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jaki Ty masz sprzęt, że 2 letni BeQuiet 530 watowy "hamuje postęp" ?

 

Phenom II X2 555

HD5850 1024/256

2x2 GB ddr3

4 hdd

nagrywarka

kilka wentylatorów

karta dźwiękowa i seciowa

 

Nic nie przetaktowywałem. Gdyby nie opracowana metoda komputer nie chodziłby stabilnie.

Problemem są błędy pamięci, i następstwa : błędy zapisu, bluescreeny, utrata danych

, ostateczny crash systemu operacyjnego itd

 

Apropos pierwszego pytania.

Raczej nie kupimy zasilacza w BitComputer. OCZ'a wyprzedali i twierdzą, że nie będą zamawiać - wciskają pozostałe. Wśród wszystkich istniejących zasilaczy ~650W w cenie max ~310 zł najlepsze to :

 

XFX Core 650W (P1-650S-NLB9) -

Be Quiet! Pure Power L8-CM-630W (BN182) -

XFX XXX 650W Modular 135mm SLI PSU (P1-650X-NLH9) - 

Corsair CX Series 750W ATX, 80 Plus Bronze Certified, EU Version (CP-9020015-EU)

 

Tak ?

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Cóż, taki mój wniosek. Po złożeniu zestawu przez ponad rok czasu walczyłem z serwisem. Sam komputer składałem do 'ostrego' podkręcania, wybierając najlepsze elementy, stąd byłem wielce zawiedziony, gdy po każdym uruchomieniu zaczęły pojawiać się błędy pamięci, coraz częstsze blue screeny. W końcu dane posiadały tyle błędów że większość nie nadawała się do użytku - w tym windows.

Rok walk poza irytacją pochłonął masę wolnego czasu - nie tak powinno się cieszyć nowym sprzętem, prawda? W serwisie pięciokrotnie wymieniano pamięci na nowe. Później z własnej kieszeni wymieniłem mobo. Jedyny element jaki brałem pod uwagę jako wadliwy. A dlaczego?

 

Metodą prób i błędów opracowałem schemat uruchomienia komputera. W żadnym punkcie nie można zrobić inaczej, gdyż pamięci znowu będą sypać tysiącami błędów.

1. Uruchamiasz komputer. Zatrzymujesz uruchamianie systemu i czekasz 20-30 sekund po czym wyłączasz sprzęt.

2. Przełączasz pstryczek na zasilaczu w pozycję 0

3. Po otwarciu obudowy dociskasz dokładnie obie posiadane kości

4. Teraz można spokojnie używać komputera. Testy pamięci nie wykazują błędów.

Komputer można używać przez nieokreślony czas (rekord 8 dni) i będzie działał prawidłowo. Jednak jeśli wyłączysz komputer i będziesz chciał uruchomić go ponownie (zapewne po tym jak ostygnie) to znów pojawią się błędy pamięci. Tak więc trzeba się wrócić do punku nr.1


Problem miał jeden pozytywny skutek. Miałem możliwości poznania się z mniejszymi i większymi legendami Krakowa z światka informatycznego. Obadali PC z każdej strony, jednak nikt nie był w stanie rozwiązać problemu, czy choćby podać przyczyny. Tak więc pozostaje mi się cieszyć, że moje eksperymenty doprowadziły do połowicznego rozwiązania.

Link to post
Share on other sites

No dobrze, ale twoja przygoda nie udowadnia, że potrzebujesz 650W:) Udowadnia, że miałeś albo inną część uszkodzoną niż sprawdziłeś (zasilacz, dysk?), albo trafiłeś na typowego focha sprzętu (tak wiem głupie określenie, ale składałem dziesiątki kompów w życiu, i czasami zdaża się, że coś ze sobą nie chce dobrze działac mimo, że w teorii powinno). 

 

Do tego pod względem jakości dostarczajego prądu, to lepiej sprawdza się droższy zasialcz na lepszych podzespołach, nawet jeśli jest mniejszej mocy. Do tego twój sprzęt to ciągnie może 400W przy jakiś bardzo mocny OC (ale też raczej przesadzam).

Link to post
Share on other sites

Tak, zmiana płyty okazała się zupełnie niepotrzebna. > omar2033

Dyski łażą bezbłędnie. > Mareczq


Odpowiedź : ~"bo ten sprzęt już tak ma" nie jest satysfakcjonująca. Z chęcią rozwiązałbym tą zagadkę.
Kiedyś babrałem łapy przy produkcji i testowaniu płytek drukowanych. Wiem jakie zamieszanie może spowodować jeden malutki, źle wykonany element. Wiem też jak trudno namierzyć go bez zaawansowanego sprzętu, który w ciągu kilkunastu sekund testuje cały układ.
Najchętniej odmieniałbym po kolei każdą z części, lecz nie mam dostępu do podobnego kompa.

Edytowane przez Wyrwinóg
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...