Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

  Od dłuższego czasu biega mi po głowie myśl o zakupie aparatu. Coraz częściej trafia się okazja, w której przydałoby sie takie urządzenie. Bardzo często są to podróże/wycieczki oraz szeroko rozumiane imprezy lub zwykłe sytuacje jak np. spacer. Mam na ten cel odłożone ok 600zł. Od kilku dobrych dni przeglądam różne strony z tematyką fotografii i sprzętu. Wpadł mi w oko Fujifilm FinePix S4200 - dlaczego? Nieznalazłem negatywnej opinii o tym apracie, wszyscy twierdzą, że jest to idealny aparat na początek - do nauki. A czegoś takiego szukam właśnie (od zawsze interesowałem się fotografią, czas na jakieś kroki w tym kierunku ;) ) zasilany bateriami - na wycieczkę jak znalazl, zawsze moge mieć ich zapasw kieszeni. Tryb manulany, dobre zdjęcia w świetle dziennym, nienaganne w słabym świetle itd. 

 

Pytanie do Was, czy warto zakupić ten aparat? jeżeli nie to dlaczego i może znacie jakieś altenatywy w podoben cenie ?

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez zajec
Link to post
Share on other sites

Aparat całkiem niezły, tylko ma jedną wadę: nie schowasz go do kieszeni, to jest aparat w sam raz jeżeli lubisz bawić się zdjęciami i kiedyś w przyszłości masz zamiar kupić sobie lustrzankę. Natomiast jeżeli chodzi tylko o upamiętnienie jakiś okazji i nie przeszkadzają Ci aberracje chromatyczne czy mydlane kolory to kup coś co mieści się w kieszeni i jest poręczne. Zwróć tylko uwagę żeby w czasie nagrywanie filmów można było używać zooma. 

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Aparat całkiem niezły, tylko ma jedną wadę: nie schowasz go do kieszeni, to jest aparat w sam raz jeżeli lubisz bawić się zdjęciami i kiedyś w przyszłości masz zamiar kupić sobie lustrzankę. Natomiast jeżeli chodzi tylko o upamiętnienie jakiś okazji i nie przeszkadzają Ci aberracje chromatyczne czy mydlane kolory to kup coś co mieści się w kieszeni i jest poręczne. Zwróć tylko uwagę żeby w czasie nagrywanie filmów można było używać zooma. 

 

Zawsze wychodziłem z założenia, że do chowania w kieszeni służy... telefon (które imo mają co raz lepsze aparaty do tego by cyknac jakies zdjęcie ot tak w nagłej sytuacji) posiadam akurat S IV od niedawna, więc w kieszeni mam zawsze ze sobą, spokojnie mogę rzecz, nienajgorszy aparat, który bije na głowę duużo zabawek cyforwych do ok 300zł.

 

Dla aparatu przeznaczone są torby/futerały.

 

Reasumując, tak lubię bawić się fotografią, chcę nauczyć się jednak czegoś więcej niż zabawy dlatego raczej szedłem w kierunku czegoś takiego jak zaproponowałem i tak, w przyszłości planuje zakup lustrzanki ale to póki co odległy temat.

 

Tego samsunga proponują wszędzie, tak jakby samsung dorzcał coś do tej nagonki reklamowej ;) rzeczywiście jest taki dobry ? Czy Canon PowerShot A3300 nie byłby lepszy swoją drogą ?

 

Jakie możecie inne aparaty zaproponować w cenie ok 600zł

Edytowane przez zajec
Link to post
Share on other sites

od siebie dorzucę jeszcze

 

Olympus Traveller SP-61OUZ

Olympus SP-600UZ

Canon PowerShot SX150 IS - faworyt?

 

co wy na to?

 

 

ps FUJI FINEPIX S9600 - poczytałem troszkę testów i jednak będę szukal dalej.

Link to post
Share on other sites

Wpadł mi w oko Fujifilm FinePix S4200 - dlaczego? Nieznalazłem negatywnej opinii o tym apracie, (...) dobre zdjęcia w świetle dziennym, nienaganne w słabym świetle itd. 

W świetle dziennym może nie robi najgorszych zdjęć, ale że nienaganne w słabym świetle? Zapewniam, że w słabym świetle nie zrobisz choćby przyzwoitego zdjęcia. Nie na takiej matrycy i nie z taką optyką. Jedyna ewentualna zaleta tego aparatu to zasilanie na baterie AA (paluszki).

 

Jeśli chcesz dobry aparat to pomyśl nad:

- Canon SX 220 HS (lub 230, różnica chyba tylko w GPS),

- Canon IXUS 230 HS (jakość zdjęć taka sama, mniejszy zoom)

- Samsung WB750, ewentualnie WB850. Oba mają tryby manualne, więc się nadadzą.

 

Samsung nie robi najlepszych aparatów, ale akurat ten model WB750 naprawdę im się udał. Osobiście wybrałbym Canona, ale widzę że strasznie ci zależy na ogromniastym zoomie (nie mam pojęcia dlaczego), a ten samsung ma 18x.

 

A, i daj sobie spokój z tymi superzoomami ;) To że aparat wygląda jak lustrzanka nie znaczy że robi dobre zdjęcia. Jedyne aparaty z tego segmentu jakie polecam to Sony HX100, HX200, HX300 (cała seria rewelacyjna) oraz Canon SX40, SX50. Ale to już za większe pieniądze.

 

Edit:

A jeśli faktycznie ma to być aparat na początek nauki fotografowania to w ogóle najlepiej jakbyś kupił coś z większą matrycą i lepszą optyką. Przykładowo, @homzik słusznie poleca Samsung EX1, ja jeszcze dorzucę do propozycji Sansung EX2F. Tu faktycznie możesz sporo wycisnąć z aparatu na trybach manualnych, w przeciwieństwie to amatorskich "małpek".

Edytowane przez Luki91
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Właśnie w ogóle nie zalezy mi na tych zoomach, tak po prostu samo z siebie wyszło, że takie zaproponowałem. Osobiście tak wewnętrznie, może nie do końca słusznie ale mam przekonanie do Canona z wymienionych też zastanawiałem się nad Canon SX 220/230 HS.

 

Model 230 HS mozna kupic już powiedzmy w zaokrągleniu 500zł (na allegro nawet za troszke ponad 400zł). Posiadam budżet ok 600zł (plus minus), jeżeli nie znajdę kompaktu do tej kwoty oferującego coś lepszego niż w/w Canon zdecyduję się na właśnie na niego.

 

Zależy mi by aparat miał tryby manualne nie tylko automat.

 

PS: Sansung EX2F jest interesujący lecz jego koszt to minimum 1200zł czyli 2x więcej niż mój budżet więc musze odpuścić.

Edytowane przez zajec
Link to post
Share on other sites

Troszkę poczytałem i mam do wyboru:

 

1. Canon PowerShot SX260HS

2. Fujifilm FinePix F770ER

Ceny podobne, tylko jaki wybrać? A może jeszcze jakaś propozycja lub może któryś z wcześniej podanych wydaje się być lepszy ?

Link to post
Share on other sites

Canon PowerShot SX260HS będę w stanie kupić za blisko 700zł (nieznacznie naginając mój budżet, ale chyba warto)

Co do Fujifilm FinePix F770ER faktycznie, zagalopowałem się.

 

Podsumowując czy brać Canon PowerShot SX260HS czy w jego cenie coś znajdę bardziej sensownego?

Link to post
Share on other sites

Tu jest m.in. porównanie SX 230 i SX 260 http://www.dpreview.com/reviews/canon-powershot-sx260-hs

Jak widać różnica przede wszystkim w zoomie i w procesorze obrazu (20x zamiast 14x oraz Digic5 zamiast Digic4). Do tego dołożono inteligentną stabilizację. Przy okazji lepsza (podobno) bateria.

Jak nieduża różnica w cenie to oczywiście warto wziąć nowszy model. Można też sprawdzić za ile dostaniesz SX 240 HS. Nie rozumiem polityki Canona, ale z tego co widzę SX 240 i SX 260 to te same modele...

 

Fujifilm F770EXR faktycznie ma minimalnie(!) większą matrycę i dodatkowo jest to układ EXR (zmodyfikowana budowa względem "standardowych" matryc). Ale czy warto aż tyle dopłacać do kompaktu? Różnica nie będzie duża.

Link to post
Share on other sites

Sprawa wygląda tak, że mam znajomego który jest sprzedawcą, ma na półkach także aparaty, więc tak:

 

Canon:

SX230 - ok 450zł

SX240 - ok 550 -600zł

SX260 - 750 - 800zł

 

Samsung:

WB750 - ok 500zł

 

 

 

W/w znajomy namawia mnie ciągle na Sony DSC-HX20V, szczególnie , że jego cena to ok 800zł

Poczytałem teksty i w bezpośrednim strarciu z HX240/260 wypada nieznacznie lepiej, ale na tyle, że warto dopłacić ?

 

(na poczatku załozyłem budżet ok 600zł i nadal tego się trzymam, lecz... jeżeli jakiś aparat będzie definitywnie lepszy pod względem ergonomii, kultury pracy, jakości zdjęć jestem, w stanie dołozyć i MAXYMALNIE przeznaczyć 800zł)

Edytowane przez zajec
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie chcesz brać tego soniacza za te 800 złoty to ja bardzo chętnie go zakupie :) Nie wiem skąd Twój znajomy ma takie ceny, ale jak ma więcej sztuk do sprzedania to się pisze.

 

Sony ma ciekawsze tryby fotografii (m.in. HDR i background focus) oraz dużo więcej klatek przy filmowaniu full HD,

Link to post
Share on other sites

macie stanowczo odmienne zdanie Panowie ;)

w końcu jak to jest, Sony nie ma nic fajnego i nie opłaca się dopłacać 200zł by go wziąć ?

 

Czy lepiej nie pchać się w koszty i wziąć HX240 bo poza róznicą 200zł między HX240 a Sony nie ma odniesienia w sprzecie ?

Link to post
Share on other sites

Masz bezpośrednie porównanie 

http://snapsort.com/compare/Canon-SX240-vs-Sony-Cyber-shot-DSC-HX20V

 

Tu masz rating poszczególnych modeli:

 

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx240_hs_review/conclusion/

 

http://www.photographyblog.com/reviews/sony_cybershot_dsc_hx20v_review/conclusion/

 

HX20V jest lepszy. Canon prezentuje po prostu lepszy stosunek ceny do jakości. Ja skłaniam się ku Sony głównie ze względu na programy tematyczne o których napisałem wyżej. Sony dużo lepiej udaje lustrzankę. Canon to typowy kompakt  :)

 

A nie ma na stanie HX10V? Tańszy jest więc rozwiązał by Twój dylemat :)

Edytowane przez Jurij
Link to post
Share on other sites

Sony kręci lepsze filmy (więcej klatek na sekundę) i ma dużo bajerów. HDR, rozmycie tła postaci, zdjęcia panoramiczne z ręki, automatyka+, szybsze zdjęcia seryjne, zdjęcia 3D, więcej programów tematycznych... Nie robi lepszych jakościowo zdjęć. Dlatego jeśli nie zależy ci tak bardzo na filmach ani w/w funkcjach to nie warto do niego dopłacać aż 200 zł, zamiast tego pieniądze lepiej przeznaczyć na dużo lepszą jakościowo kartę pamięci.

Najlepszy pod względem cena/jakość jest wg mnie SX230, aczkolwiek skoro SX240 bez problemu mieści się w założonym na początku budżecie to ja bym się skusił ;-)

Edytowane przez Luki91
Link to post
Share on other sites

SX260 nie warto - to jest praktycznie to samo co SX240, tutaj porównanie: http://snapsort.com/compare/Canon-SX240-vs-Canon-SX260

Różnice: SX260 ma GPS, jest minimalnie szybszy, ale też krócej trzyma na baterii, a różnica w cenie jest dość duża (wg tych cen co podałeś).

 

Różnice Canon vs Sony już pisałem ;)

Edytowane przez Luki91
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...