Skocz do zawartości

[Wybór Monitora] - 1500-1700, okazjonalny gracz - najlepiej 27''.


Recommended Posts

Witam drogi Benchmarku.
(W temacie staralem sie dac jak najwiecej slow kluczowych ze wzgledu na to ze wiekszosc osob szuka monitora do wszystkiego + gry, moze ten temat komus pozniej pomoze)

Rozumiem, że takich tematów już było aczkolwiek nie znalazłem dla siebie odpowiedzi. Mam nadzieje że pomożecie http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/tongue.gif

Obecnie jestem uzytkownikiem tego staruszka : http://pl.asus.com/D...#specifications

Co robię na komputerze : Najczęściej gram w Starcrafta 2 badz Dote 2. Do tego dochodzi Anime, filmy itp a na koniec projekty na studia.
Dlaczego 27? Tu akurat wyższość ma komfort ogladania "video". Do tego czasem robiąc projekt badz jakies sprawozdanie na studiach mam problem z odnalezieniem sie na jednym monitorze. Za duzo otwartych kart i folderow a teraz mam tylko 1680x1050. Co do gier - czekam na nowa serie gtx 7xx i radeon 8xxx na razie siedzac naa gtx 470.

Co mnie interesuje - Mysle ze jak kazdego. Jakość i żywotność sprzetu + pewnosc ze nie bedzie to bubel.
Kąty widzenia nie musza byc najlepsze, bo wiekszosc czasu patrze na monitor WPROST.
Kolory - wiem ze na budzet jaki posiadam nie powinienem oczekiwac cudów, ale lubie dość wyrazistą i ostrą kolorystykę.
Oczywiscie nic poza matową nie wchodzi w gre.

Na koniec dodam, że większość czasu spedzam przy komputerze w przyciemnionym pokoju - z tego co wiem IPSy potrzebuja dosc dobrego oswietlenia, tak?

Mam nadzieje ze podalem wystarczajaco duzo informacji. Dziekuje z gory^^

Edytowane przez BeeingForsaken
Link to post
Share on other sites

Widzisz, przeglądałem. Przeglądałem też testy na http://www.tftcentral.co.uk/. Przejrzalem forum pclaba, przejrzalem 2 strony tematow z benchmarka. Ganiam na zagranicznych forach i problem polega na tym ze w glowie siedzi mi pare opcji.

Jakich? 
Benq http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/6459845

IIyama G2773HS

Nawet bralem pod uwage Dell U2713

 

oraz Eizo 23 calowego z jakiego korzysta fnatic (fs2333?)

Delikatnie rzecz biorac - jam laik, nie grafik i okazjonalnie lubie pograc w dote czy sc2 gdzie wiekszosc gamingowych monitorow opiera sie na 120hz gdzie... Wydaje mi sie to byc niepotrzebne. Bo gdzie ja to wykorzystam? Nie grywam w zadne FPSy. Do tego gratis chcialbym taniej za wiecej czyli najlepszy w najtanszej opcji 27 calowiec bo szczerze nie mieszcze sie w 1680x1050. Wiekszosc juz wiem i wlasnie wiedza o tym ze TN nie wyswietli mi pieknych i zywych kolorow przy ogladaniu filmow badz animca mnie boli. IPS rzekomo wypala oczy w zaciemnionym pokoju a VA i PLS nie do konca nadaje sie do gier bo smuży. 

 

Jak widzisz żali oraz dylematów mam dużo :/

Link to post
Share on other sites

 

 

wiekszosc gamingowych monitorow opiera sie na 120hz gdzie... Wydaje mi sie to byc niepotrzebne.

 

poniekąd, w zasadzie tylko zdeklarowani gracze FPS cenią sobie 120Hz

 

 

 

a VA i PLS nie do konca nadaje sie do gier bo smuży. 

 

VA generalnie tak (choć nie w każdym przypadku), ale PLS, któż takie bajki opowiada? 

 

 

 

Wiekszosc juz wiem i wlasnie wiedza o tym ze TN nie wyswietli mi pieknych i zywych kolorow przy ogladaniu filmow badz animca mnie boli.

 

 

to też nie do końca prawda, że jak kupisz IPS to od razu musi być o niebo lepiej, tak faktycznie tanie IPS/VA mają tak samo obcięty gamut jak TN czyli 6 bit na kolor, a żeby sztucznie go rozszerzyć do standardowego (8 bit na kolor) stosuje się afrc

 

z tu wymienionych tylko U2713H ma 8bitowy panel, który z kolei też ma afrc, żeby wyświetlał szeroki gamut (10 bit na kolor) i to faktycznie da całkiem fajne barwy, niemniej da się go kalibrować i takie tam, a to tobie już średnio potrzebne, choć kto wie

podobnie jest w przypadku HP ZR2740W v2, też niezła konstrukcja

 

z drugiej strony to nie są monitory typowo do grania (choć radzą sobie z tym całkiem dobrze)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

poniekąd, w zasadzie tylko zdeklarowani gracze FPS cenią sobie 120Hz

 

 

 

 

VA generalnie tak (choć nie w każdym przypadku), ale PLS, któż takie bajki opowiada? 

 

 

 

 

 

to też nie do końca prawda, że jak kupisz IPS to od razu musi być o niebo lepiej, tak faktycznie tanie IPS/VA mają tak samo obcięty gamut jak TN czyli 6 bit na kolor, a żeby sztucznie go rozszerzyć do standardowego (8 bit na kolor) stosuje się afrc

 

z tu wymienionych tylko U2713H ma 8bitowy panel, który z kolei też ma afrc, żeby wyświetlał szeroki gamut (10 bit na kolor) i to faktycznie da całkiem fajne barwy, niemniej da się go kalibrować i takie tam, a to tobie już średnio potrzebne, choć kto wie

podobnie jest w przypadku HP ZR2740W v2, też niezła konstrukcja

 

z drugiej strony to nie są monitory typowo do grania (choć radzą sobie z tym całkiem dobrze)

 

No i właśnie o to mi chodzi! Właśnie cały kunszt polega na tym, że mi nie zależy na naklejce gaming 120hz ultra fast. Zresztą jak gram to zawsze ustawiam synch pionową a delikatnie rzecz ujmując - gram żeby sobie pograć. Nie żeby wygrywać i startować w zawodach. Zresztą nawet biorąc pod uwagę, że może kiedyś to i tak w starcrafcie badz docie nie potrzeba 120klatek. 

 

Teraz tak.

 

Gamut, czymkolwiek jest im jest go więcej tym lepiej. afrc to sztuczka powiększenia go o dodatkowe 2. 

Pisząc o dellu, mialem na mysli Dell U2713HM ktorego cena jest prawie o 600 zl nizsza i ktory rzekomo jest jedna wielka loteria (bleeding itd itp). Wiec osobiscie balbym sie losowac bo szczescie lubie mnie opuszczac jezeli chodzi o elektronike.

 

Co do bajek o PLS - internet to swiat wielki i szeroki. Jeżeli jest inaczej to... Tylko plus?

 

Czyli: Zapominamy o wszelkich TNkach.

Skupimy sie na IPS/PLS, ktore sa warte uwagi w moim przypadku. Pewnie polowa ludzi zagladajacych tu jest w podobnej sytuacji. 27''. Dlaczego nie 23. Myslalem o takim rozwiazaniu ale wtedy ten ktory mam musial by robic za drugi monitor. Nie moge sie pomiescic na tym co teraz mam ze wszystkim kiedy naprawde potrzebuje cos zrobic na studia. Wiekszy monitor to takze lepszy komfort ogladanie filmow/animek. Dlatego zalezy mi na 27. 

 

Wiec co nam zostaje w puli caly czas przyjmujac dotychczasowy budżet?

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Gamut, czymkolwiek jest im jest go więcej tym lepiej. afrc to sztuczka powiększenia go o dodatkowe 2. 

 

gamut czyli ilość barw jakie jest w stanie wyświetlić monitor - tak w skrócie

afrc - szerzej w linku poniżej, w skrócie migotanie dwoma barwami sąsiadującymi w celu uzyskania tej, którą mamy zobaczyć - oko ludzkie jest tak zbudowane, że zamiast migotania dostrzeże barwę

http://www.tftcentral.co.uk/featurescontent.htm

 

 

 

Pisząc o dellu, mialem na mysli Dell U2713HM ktorego cena jest prawie o 600 zl nizsza i ktory rzekomo jest jedna wielka loteria (bleeding itd itp).

 

to jest loteria nie tylko u della

 

 

 

Co do bajek o PLS - internet to swiat wielki i szeroki. Jeżeli jest inaczej to... Tylko plus?
 

 

można powiedzieć, że PLS jest jak IPS tylko trochę lepszy - nie w każdym wykonaniu, to panel od szajsunga i jego własne produkty na nim nie powalają mówiąc delikatnie

 

 

 

Wiec co nam zostaje w puli caly czas przyjmujac dotychczasowy budżet?

 

na żadne dobre 27" budżet nie wystarczy, dlatego poleciłbym 

NEC EA244WMi lub Eizo EV2436W, a drugi monitor zostawić do tekstu/przeglądarki itp powierzchnia robocza będzie większa niż w przypadku pojedynczego monitora, choćby i 30"

 

a jak nie no to są różne mocno budżetowe wynalazki w granicach 1k z haczykiem, jak AOC i2757Fm czy BenQ GW2750HM (jest na a-mva ale się nie przejmuj) natomiast należy podkreślić mocno budżetowe, nie bez powodu taki 27" Dell czy HP'ek kosztują ile kosztują, o lepszych konstrukcjach nie wspominając

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zapomnialem dodać. Mieszkam w akademiku. Tu mam prad za darmo :P I rowniez jak to w akademiku bywa powierzchnia gdzie moge nastawiac sobie 2 monitory jest dosc ograniczona dlatego tak mi nie za bardzo odpowiadaja te odpowiedniki 24 calowe bo wydaje mi sie ze koniec koncow monitora starego oddeleguje w pudelko i do "domu". Nie zeby 24 cale to byloby przesadnie malo, jednak zastanawiam sie czy nie uprzec sie na 27 cali i nie dolozyc do czegos wiekszego.
 

Teraz jednak zapytam sie. Biorac pod uwage Eizo EV2436W, nie lepiej ustrzelic Fs2333?

I jak wielka roznica jakosciowa jest pomiedzy tymi eizo a NEC EA244WMi

 

Kolejne pytanie: jaka 27 calowka o wzglednie rozsadnej cenie (zalozmy, ze bedzie to 2k+) bedzie rozsadnym wyborem? 
Wydaje mi sie ze ciezko bedzie nadwyrezyc budżet aż do 2.6k (jezeli mowimy o HPku). Zreszta jak mam być szczery to nie wiem czy aż tak bardzo potrzebuje AŻ tak dobrego monitora nie bedąc grafikiem.

 

I ostatnie, biorac pod uwage zakup budżetowego monitora 27'' o ktorych wspomniales wyzej nie dostane przypadkiem wyrobu monitoropodobnego ktory zrobi mi kisiel z galek ocznych?

Edytowane przez BeeingForsaken
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie zeby 24 cale to byloby przesadnie malo, jednak zastanawiam sie czy nie uprzec sie na 27 cali i nie dolozyc do czegos wiekszego.

 

tylko, że w budżetowych 27" i tak masz FullHD więc powierzchnia robocza w zasadzie nie jest większa niż na 24" WUXGA

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

opcja nr 1.)

Zalozmy, biore 24'' 1900x1200 (Oba, nec i eizo sa 1900x1200 -chyba ze sa jeszcze inne LEPSZE pozycje w tym przedziale cenowym)

 

Tymczasowo siedze na dwoch monitorach  z czego jeden sluzy mi jako ekran glowny, drugi ekran jako dodatkowy. Wszystko to czego potrzebuje miedzyczasie korzystania z 24 cali. Pytanie, jak to dziala? Np wlaczam gre to zeby skorzystac z monitora nr 2 naciskam kombinacje klawiszy czy wystarczy ze wyjade poza krawedz, powiedzmy lewa?
 

Zastanawialem sie takze nad mozliwoscia pozniejszego dokupienia kolejnych 24 cali, jednak wydaje mi sie to troche wyrzucanie kasy w bloto tylko i wylacznie zeby zrobic sobie wspaniale kino domowe... 

 

opcja nr 2.)

czy HP ZR2740W v2 jest bezkonkurencyjny w tym przedziale cenowym?
 

Link to post
Share on other sites

 

 

czy HP ZR2740W v2 jest bezkonkurencyjny w tym przedziale cenowym?

 

jak pisałem, jego konkurentem byłby Dell U2713M, najlepiej udaj się do salonu (po ówczesnym umówieniu się) na jakąś prezentację, żebyś miał oba obok siebie i mógł porównać, poklikać itp

 

 

 

I ostatnie, biorac pod uwage zakup budżetowego monitora 27'' o ktorych wspomniales wyzej nie dostane przypadkiem wyrobu monitoropodobnego ktory zrobi mi kisiel z galek ocznych?

 

 

w zasadzie każdy dell tak zrobi można powiedzieć, że masz pewniaka afaik w przypadku HP jest to samo, oba to tzw modele korporacyjne budowane do pracy w jasnych pomieszczeniach, często przy świetle dziennym stąd bardzo wysoka jasność, która w normalnych warunkach wypala gały, wiadomo można próbować skręcać itp itd... ja tam się musiałem przyzwyczaić do włączonego światła -i- lampki na biurku, niemniej mój jest dość stary, afaik te współczesne da się bardziej "ściemnić"

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Dochodzi jeszcze opcja nr 3. 

AOC i2757Fm

 vs

BenQ GW2750HM

 

Patrzac z punktu czysto technicznego. 

 

oraz ostatnie pytanie, naprawde juz ostatnie :P
NEC EA244WMi

vs

Eizo EV2436W

 

I czy biorac pod uwage 24ki nie lepiej brac fs2333

 

bo eizo to prawie 1900, nec to juz 1400 (to samo fs2333 i tu to nawet wychodzi najtaniej bo 1200?)

 



Wybiore sie poogladac te monitory i tak na zywo, i wtedy zadecyduje czy brac 24, 27 czy moze hp za 2.5k. jednak chce tez brac pod uwage jak to wyglada od strony technicznej :)

Edytowane przez BeeingForsaken
Link to post
Share on other sites

 

 

AOC i2757Fm  vs BenQ GW2750HM

 

pierwszy to AH-IPS drugi A-MVA oba, jak zresztą wspominałem, bardzo budżetowe jeśli chodzi o podzespoły

 

 

 

NEC EA244WMi vs Eizo EV2436W

 

tu mamy dwie dość podobne konstrukcje afaik na AH-IPS, ale nie dam głowy, obie porządne, zaletą eizo jest brak PWM

czym jest PWM możesz przeczytać tutaj: http://www.tftcentral.co.uk/articles/pulse_width_modulation.htm

 

 

 

 

czy biorac pod uwage 24ki nie lepiej brac fs2333
 

 

to model gamingowy z masą różnych bajerów, które niektórym graczom się faktycznie przydzadzą

 

wszelkie podstawowe szczegóły techniczne masz w uproszczony sposób zebrane tutaj:

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rezerwuje post na końcowe podsumowanie i moją decyzję. Odezwe się w najbliższych dniach i powiem co i jak! Dzięki wszystkim za pomoc! :)

 

 

Wybór pomiędzy opcja nr 1 (2k+)

HP ZR2740W v2

vs

Dell U2713

 

Nr 2 (1500-1900)

Eizo EV2436W

vs

NEC EA244WMi

 

nr 3 (1200)

AOC i2757Fm

vs

BenQ GW2750HM

 

 

 



Jakie sa roznice pomiedzy AOC i2757FM a FH? (koncowka)

Link to post
Share on other sites

Jest problem bo FMki nigdzie nie ma. Wydaje mi sie ze i tak nie wykorzystalbym MHL.

 



Wybor prawdopodobnie padnie na jeden z tych dwoch

 

 

Eizo EV2436W

vs

NEC EA244WMi

 

udalo mi sie usiasc przed 27mka jakakolwiek i zawiodlem sie. Siedze zbyt blisko monitora i okazuje sie ze... jest za duzy! 
jakby ktos mial jeszcze dobre pomysly to rzucac we mnie jak kamieniami :P



Wybór padł na NECa. Tanszy o duzo, dodatkowo pelen zakres kolorow (gamut - 8, za to eizo ma 6+2 z tego co czytalem na mva)
Obejrzec na zywo nie da rady. Jak bedzie cos nie tak to po prostu odesle i zaryzykuje Eizo.

Edytowane przez BeeingForsaken
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...