Skocz do zawartości

PSU: Chińczyk 430W 70% vs Fortron 350W 85%


Recommended Posts

Bez zbędnego rozpisywania się. Zamieniłem zasilacz SINAN VP-450W na Fortronika FSP 350-60HHN (85).  Zmieniłem bo mogłem, niewiele mnie to wyszło i tak musiałem coś kupić bo u siostry wymieniłem CPU na trochę mocniejszy i tak podupadły już przy tamtym pentium 4 PSU - musiał być wymieniony. Koniec końców do pentium 4 (z HT! ;)) poszedł sinan a u mnie został............. słabszy (teoretycznie) fortronik. Wg. gdzieś tam znalezionych testów (chińskich) - sinan ma mieć szczytową sprawność ok 71%. Natomiast fotron ma szczytową sprawność 85% lecz nie posiada certyfikatu (rzadko spotykane). Fortronik na alledrogo kosztował mnie 43PLN + 15PLN wysyłka.

 

Oznaczenia i opis z plakietek zasilaczy:

 

http://i.imgur.com/YQefvQs.jpg

http://i.imgur.com/jtvPF1v.jpg

 

Różnicy w pracy samego komputera nie ma - oba są idealnie ciche (fortronowi wyciąłem nieudolnego blaszanego grila). Jedyną różnicą jest pobór prądu (zmierzony miernikiem wczepianym w gniazdko). I teraz uwaga. Byłem dość zdziwiony różnicą. Konfiguracja testowa:

 

 

XEON E3-1220 3,33GHz BCLK 104MHz // P8H61M-LE // HD7750
2X2GB DDR3 1386MHz 6-7-6-18 // HD502HJ 

 

-------------------SINAN VP-430W---------FORTRON 350-HHN(85)

IDLE--------------------46,5W---------------------------35,5W------------

CPU STRES-----------107W----------------------------91,5W-----------

BATTLEFIELD3-------130W----------------------------98W-------------

 

No cóż.......... koniec końców pozostał w budzie fortron............. aż przypomniały mi się czasy kiedy miałem fortrona 250W i e5200@3,8 z 8800GS :) Jako że nie planuję rozbudowy w kierunku prądożernych CPU/GPU i staram się utrzymać by cały komputer nigdy nie pobrał więcej niż 150W mocy - fortronik będzie idealny na dłuższy okres. 

Edytowane przez walazz
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Czym zdziwiony jesteś ? Mniejsza moc + wieksza sprawność, do tego twój zestaw bardzo mało pobiera - sinan musiał byc gorszy, bo oprócz tego, że działa na 30-40%, to ma mniejszą wtedy sprawność od tych 71%.

Link to post
Share on other sites

Możliwe, że źle rozumuje, ale podzielę się moimi rozkminami :D

Jeśli weźmiemy pod uwagę taki wzór y = ( k * x ) / 100, gdzie k-to wydajność (wiem, że podałeś wartości szczytowe, ale przyjąłem je dla ułatwienia), a x - ilość watów zbadanych przez miernik, y - ilość watów dostarczanych do układu, a więc x - y, to jest ile watów zasilacz "zjada".

Otrzymujemy, że zasilacze zjadają odpowiednio:

 

-------------------SINAN VP-430W---------FORTRON 350-HHN(85)

IDLE--------------------13,485W------------------------5,325W----------

CPU STRES-----------31,03W-------------------------13,725W---------

BATTLEFIELD3-------37,7W---------------------------14,7W------------

Jak mówię nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, no ale wychodziłoby, że forton pod obciążeniem zjada 2 razy mniej prądu. Jeśli się mylę poprawcie mnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie do końca.

 

85% z 350W = 297W

70% z 430W = 301W

 

Jest wiele zasilatorów które mają dużo wat i mało "pary". Wg. mnie - zasilacze są na równi - do podobnego sprzętu.

Źle liczysz - po pierwsze, jeśli moc się zgadza u tego sinana, (bo u fortrona na pewno) to mają one tyle na liniach co jest na tabliczce a sprawność to jest ile przy prawie max obciążeniu (80-95%) oddaję w postaci energii, a ile ciepła, czyli sinan mógł by dać nawet 330-350W z 12V, ale przy tym sam by pobierał prawie 500W.

Link to post
Share on other sites

Jest wiele zasilatorów które mają dużo wat i mało "pary". Wg. mnie - zasilacze są na równi - do podobnego sprzętu.

 

Zmyślone błędne teorie nie powinny mieć miejsca przy recenzowaniu sprzętu ;)

 

-------------------SINAN VP-430W---------FORTRON 350-HHN(85)

IDLE--------------------46,5W---------------------------35,5W------------

CPU STRES-----------107W----------------------------91,5W-----------

BATTLEFIELD3-------130W----------------------------98W-------------

 

Zgodnie z twoimi odczytami (pomijając rozbieżność faktycznego poboru między dwoma testami) stosunek sprawności między tymi zasilaczami jest równy w przybliżeniu:

 

IDLE 0,76:1

STRES 0,85:1

BF3 0,75:1

 

Gdyby przyjąć sprawność tego fortrona na ok. 85% (co mija się z rzeczywistością), to chiński kolega miałby odpowiednio (w 3 pomiarach) 64%, 72%, 64%. Aby to poprawnie przedstawić, należałoby zestawić wykresy sprawności obu zasilaczy, mierzonych w odpowiednich warunkach.

 

W skrócie:

  • Sprawność jest stosunkiem mocy wyjściowej do wejściowej.
  • Gdyby autor tematu umiał czytać, zauważyłby że tabliczka znamionowa zasilacza podaje DC Output, czyli po prostu prąd wyjściowy (stały). :]

Możliwe, że źle rozumuje, ale podzielę się moimi rozkminami

 

 

Teoria prawidłowa, obliczenia z błędnym założeniem ;)

  • Zasilacz nie ma wpływu na sprzęt, jeśli podzespoły chcą dostać 100W to muszą dostać dokładnie tyle od każdego psu.
  • Przyjąłeś zmyśloną sprawność (jako symboliczną wartość - 71%) aby obliczyć pobieraną moc, co jest nieprawidłowe, jako iż sprawność można obliczyć dopiero gdy zna się moce we/wy.
W efekcie punktu drugiego wyniki są sprzeczne z pierwszym ;) Na przykładzie pomiarów z BF3 można wywnioskować, iż:

 

x - moc pobierana przez sprzęt

130W - przez chińczyka

98W - przez fortrona

 

Sprawność chińczyka w takim wypadku to x/130, a fortrona x/98.  Stosunek ich obu do siebie to 130/98~133% (fsp względem chińczyka), lub 98/130~75% (chińczyk względem fsp).

 

Mając ustalone zależności między jednym i drugim możemy obliczać przybliżone wartości, oparte na dowolnym z nich. Jeśli fortron miałby w tym przypadku 85% sprawności, to chińczyk 85%x98/130, czyli 64,07%, dalej 80% - 60,3%, 75% - 56,53%.

 

Jeśli ta zależność nie jest zrozumiała to wystarczy podstawić dane:

85%x98W=83,3W

64,07%x130W=83,3W

 

Tak więc przy założeniu, że FSP oferuje 85% możemy obliczyć sprawność chińczyka - 64%, oraz

-pobór przez podzespoły 83,3W

-marnowany prąd przez FSP 14,7W

-marnowany prąd przez chińczyka 46,7W

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...