Skocz do zawartości

Procesor ogranicza kartę graficzną


Recommended Posts

Witam, mam procesor E8400, nie kręcony i grafikę Gigabyte Radeon HD 6870 OC Windforce 3X. Czy opłacałoby się kupić jakiś 4 rdzeniowy procesor ofc socket 775 z serii Intel Core 2 Quad, który byłby lepszy od E8400?

 

Bo nieraz jak jakąś wymagającą grę włączę to jest prawie full wykorzystanie, w dodatku mało klatek, a to jest niemożliwe żeby karta była słaba. Nieraz potrzebne oprócz gry parę włączonych programów w trakcie grania (np. przeglądarka Google Chrome, jakaś platforma - Steam albo Origin, do tego kilka programów w tle, które włączają się przy starcie no jeszcze jakieś drobne programy typu xfire, msi afterburner. 

 

 

Procek jak coś był kiedyś kręcony przez bios bodajże i max 3,6 wyciągnął, tyle że bateryjka w płycie się wyczerpała no i musiałem wymieniać i straciłem OC, ale to i tak to są śmieszne wartości, więc raczej to i tak nic nie da gdybym trzeba ponownie :/

 

A jakby te 4 rdzenie były to może jednak lepiej by to chodziło? Zawsze te 2 rdzenie dodatkowe.

 

I uprzedzam od razu - nad tą nowszą generacją (i3, i5) nie myślę, bo wtedy: 
a) wymiana płyty głównej 
b) wymiana procka 
c) wymiana RAM-u

I koszty jakieś 1500 zł przynajmniej (już się na tej płycie przejechałem, więc mam przykład jak się nie opyla płyty za 3 stówy brać).

To max 500 zł mógłbym dać i szukać jakiegoś Q8300/Q6700/Q9300/Q9450/Q9550

 

Moja specyfikacja PC
Zasilacz: Aerocool E80-700 
RAM: Goodram 4,00 GB 1-Kanałowy DDR2 @ 400MHz (5-5-5-1 8 ) 
Płyta główna: GIGABYTE GA-EP35C-DS3R (bios najnowszy)

 

 

Czy to jest sens coś takiego? Proszę o porady.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy opłacałoby się kupić jakiś 4 rdzeniowy procesor ofc socket 775 z serii Intel Core 2 Quad, który byłby lepszy od E8400?

Z powodu cen taka wymiana się nie opłaca. Dużo zależy w co grasz, jeśli w takie BF'y to cztery nawet niżej taktowane rdzenie mogą dużo dać.

W innych grach będziesz miał nawet spadek wydajności. Chyba, że zdecydujesz się na Q9550, ale jego cena jest śmiesznie wysoka.

 

 

Procek jak coś był kiedyś kręcony przez bios bodajże i max 3,6 wyciągnął, tyle że bateryjka w płycie się wyczerpała no i musiałem wymieniać i straciłem OC, ale to i tak to są śmieszne wartości, więc raczej to i tak nic nie da gdybym trzeba ponownie

Podkręć z powrotem. Na 3.6GHz ramy pracują na 800MHz i jest to najwyższa wartość dla tych pamiątek, trzeba by też je podkręcić.

600MHz potrafi dużo dać jeśli procesor jest w 100% wykorzystywany.

 

Nie rozumie, dlaczego nie chcesz przejść na inną platformę.

Sam rok temu przesiadłem się z e8400 oraz podobnej płyty i ram'u na i3 530, fajną płytę i 4GB ramu DDR3 kosztem 100zł (po sprzedaży starych części tyle mnie to wyniosło. W grach korzystających z więcej niż dwóch rdzeni była duża poprawa.



Za 550zł możesz dorwać i5 750 z mobo. To wszystko w cenie gorszego quada.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z powodu cen taka wymiana się nie opłaca. Dużo zależy w co grasz, jeśli w takie BF'y to cztery nawet niżej taktowane rdzenie mogą dużo dać.

W innych grach będziesz miał nawet spadek wydajności. Chyba, że zdecydujesz się na Q9550, ale jego cena jest śmiesznie wysoka.

 

 

Podkręć z powrotem. Na 3.6GHz ramy pracują na 800MHz i jest to najwyższa wartość dla tych pamiątek, trzeba by też je podkręcić.

600MHz potrafi dużo dać jeśli procesor jest w 100% wykorzystywany.

 

Nie rozumie, dlaczego nie chcesz przejść na inną platformę.

Sam rok temu przesiadłem się z e8400 oraz podobnej płyty i ram'u na i3 530, fajną płytę i 4GB ramu DDR3 kosztem 100zł (po sprzedaży starych części tyle mnie to wyniosło. W grach korzystających z więcej niż dwóch rdzeni była duża poprawa.

 

Za 550zł możesz dorwać i5 750 z mobo. To wszystko w cenie gorszego quada.

 

 

Raczej tytuły wymagające jak Crysisy, MoH: Warfighter (W BF3 nie gram, ale może kiedyś kupię), Bad Company 2. Co do podkręcania to byłem wtedy z tym w serwisie, sam to nie wiem czy dam radę, bo mało się na tym znam :/

 

Apropo przejścia na nową platformę - wspomniany przez Ciebie procek jest strasznie drogi http://www.komputronik.pl/index.php/product/82354/Podzespo_y_PC/Procesory/Intel_Core_i5_750_2_66_GHz_BOX.html

więc trzeba by jakąś super okazję, aby go jeszcze z płytą znaleźć, no a znowu najlepiej mieć coś z gwarancją. Więc załóżmy, że najbardziej opłacalny jest i5 2500k - koszt bagatela jak dla mnie 800 parę złotych, widzę że dość popularny jest, a i chyba do podkręcania model. Na tej swojej płycie głównej to już się przejechałem (nie dość, że 4 gb max obsłuży i słaby prędkościowo DDR3, to jeszcze słabiutka do OC), więc musiałbym coś brać przyszłościowego aby miało w obsłudze więcej niż 8 GB, taktowanie DDR3 od 1600 w górę i dobrą furtkę pod OC. Więc koszt takiej płytki pewnie minimum 300 zł, bo brać znowu coś bez przyszłościowego nie ma sensu. Do tego z 8 GB ramu żeby być już przygotowanym pod nową generację i pewnie wyjdzie z 1300 zł jak nie więcej (m.in. zmiana coolera), no a te koszty dla mnie to już są potężne, tym bardziej, że jak na razie nie pracuję choć może zacznę niedługo

(te 600 zł jakoś bym z oszczędności bez roboty uzbierał). Tyle, że znowu jakby mieć taką platformę nie wiadomo na ile wystarczyłaby ta moja karta, bo jak miałbym za rok ją zmieniać, no to już śmiech na sali xd Dodam, że w Full HD nie gram, tylko rozdziałce 1440x900.

Link to post
Share on other sites

Wymienilem E8400 na Q8400, potem na Q9550 i bylem zadowolony. FarCry2 (akurat taki test robilem) podniosl mi znacznie minFPS, gierki mniej sie przez to ciely - wrazenie lepszej plynnosci. Q8400 do 3.6 mozna pogonic, w zaleznosci od plyty i sztuki procesora.

 

Nie pisze o Q9550, choc to jeszcze lepszy procesor, bo ich cena moze odstraszac. Jak dorwiesz do 400 zl, to mozna brac, ale za 800 zl sie raczej nie oplaca, bo w tej cenie mozesz juz zmienic platforme.

 

BTW, procesor nie ogranicza zadnej karty graficznej, tylko ogranicza ROZGRYWKE, jesli gra ma akurat wymagania nza 4 jajka. Nie powtarzaj urartych sloganow, ktore sa glupotami i jakimis bzdurnymi i nieprecyzyjnymi skrotami myslowymi.

Edytowane przez jeomax.co.uk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tzn mi to akurat się sprawdza, bo przez to nie mogę sobie pozwolić na komfortową grę na tej grafie 6870. Poniższy screen dobrze to obrazuje, że nie mam słabej grafy tylko słaby procek (szóste od końca). A nie dość, że w Crysis 3 na low muszę grać to w dodatku gra i tak jest mało komfortowa, a już nie mam czego zmniejszać xd

 

http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/Crysis_3_GPU/crysis_3_gpu_cpu_test_amd_nvidia_diagram_1.png

Link to post
Share on other sites

Jeżeli grasz głównie w te nowe gry typu BF3 czy Crysis 3, które wykorzystują 4 rdzenie to myślę że ten q9550 jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie to sam możesz się domyśleć co sądzę.

Link to post
Share on other sites

Najlepszym wyborem jest zmiana na s1156, kup i5 750,760 wydatek max 350-400zł, na dodatek na ten socket są śmiesznie tanie płyty główne do 200zł znajdziesz płytę na której i5 wymienioną wyżej podkręcisz na 4.0Ghz i w połączeniu z twoją obecną kartą będziesz miał bardzo dobrą jednostkę do grania . Jak nazbierasz więcej kasy to przesiądziesz się na 1155 . A ram DDR2 sprzedasz i za te same pieniądze kupisz nowe DDR3 4gb

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Apropo przejścia na nową platformę - wspomniany przez Ciebie procek jest strasznie drogi http://www.komputron...66_GHz_BOX.html

:sciana: Tylko nie komputronik.

Procesory praktycznie się nie psują, śmiało można kupić używkę.

Na forum ostatnio ktoś właśnie sprzedawał ten procesor z płytą za 550zł.

Sprzedaż e8400 za 120zł, mobo też za tyle, ramy za jakieś 150zł.

4GB DDR3 kosztuje 70zł.

Tak więc przesiadka będzie Cię kosztowała 250-300zł, a wydajność będzie wyższa niż na wszystkich quad'ach.

Do tego chłodzenie za 100zł i masz fajny zestaw za stosunkowo niskie pieniądze.

Takie jest moje zdanie.

Możesz ewentualnie poczekać na premierę nowej podstawki od intel'a i przez ten czas zebrać trochę grosza.



 

 

Wydajność takiego i5 750 będzie "cholernie" większa w porównaniu do E8400? 

Na pewno warta wydanych pieniędzy ;)  



Możesz też pokusić się tanie mobo na 1155 za ~100zł i na przykład i5 2400.

Wydajność będzie podobna do i5 750.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy za tyle ktoś by te ramy kupił skoro można mieć taniej lepsze DDR3 w dodatku nówki, płyta to już muzealna chyba :P Apropo chłodzenia to aktualnie mam SilentiumPC Spartan PRO HE924.

 

Podsumowując to tak -  nówkę i5 do 600 zł to ciężko znaleźć, ceny i tak wysokie, więc chyba używka byłaby bardziej opłacalna, tylko coś żeby choć troszkę gwarancji było no i jeszcze jak te starocie ktoś by kupił nie byłbym tak stratny, więc jakbym tak do 700 zł dorwał płytę i procka to byłoby to dosyć opłacalne. I raczej brałbym 8 GB, bo i tak tanio kupi.

 

A te nowe proce od Intela słyszałem, że mają być droższe od obecnych, więc musiałbym pewnie sporo poczekać na dobrą cenę.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz nowe to płaca się tylko albo "dziadka" Phenoma II X4 + jakąś płytę 5 fazową typu 760GM-P34 FX (nówki razem ok. 460-470 zł) lub zamiast Phenoma wziąć FX 6300 za 440 zł. W obu przypadkach wydajność mocno wzrośnie, a FX 6300 wykręcony na 4,6-4,7 ghz (a tyle się da na tej płycie, bo 6300 mniej wpierdziela prądu od Phenoma) da wydajność już bliską i5 750 @4 ghz (powiedziałbym, że w ok. 750@ 3,6 ghz).

Edytowane przez muf18
Link to post
Share on other sites

No właśnie te nowe i5 to już kawał kasy, wyszłoby w dodatku grubo ponad tysiaka jak nie więcej, a tak to bym przynajmniej oszczędził nieco. Najwyżej kupi się w miarę u dobrego sprzedawcy, więc nie powinno być wtedy problemów.Co do E8400 to nawet bym się go chyba nie pozbywał tylko wsadził do drugiego kompa, bo z tych staroci groszowe sprawy bym wyciągnął o ile ktoś by kupił.

Link to post
Share on other sites

hmm.

I5 3350p z jakąś płytką pokroju Z77 Pro3, albo Z77 GD-43 + 3gb ram to koszt około 950zł, więc poniżej tysiaka :P, chyba że chcesz jakieś I5 z literką K, ale nie widzę sensu, bo nie umiesz podkręcać, i byś tylko to zmarnował, a różnica między I5 3350P a lepszymi jest na prawde niewielka :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sprzedam ci płytę, Asus P7P55D-E Pro na gwarancji jeszcze około 1.5 roku, Sata 3.0 wszystko mocno pod OC, a w Dębicy jest typek który ma salon z używanymi częściami, miałem brać od niego I5 750 właśnie, nie wiem czy jeszcze sprzedał, więc przy okazji byś sobie sprawdził.

A ten I5 u niego miał chyba gware aż do końca 2013, albo do października :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up, ten zestaw nie ma gwarancji :(

A I5 760 z 6 miesiącami gwarancji za 400zł jest :D

Te 4GHz to nie koniec możliwości, ale przy spartanie HE924 to już raczej końcówka.

 

+ jeszcze taki bonus, ale to raczej też średnio opłacalne 

Edytowane przez JacobX14
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sprzedam ci płytę, Asus P7P55D-E Pro na gwarancji jeszcze około 1.5 roku, Sata 3.0 wszystko mocno pod OC, a w Dębicy jest typek który ma salon z używanymi częściami, miałem brać od niego I5 750 właśnie, nie wiem czy jeszcze sprzedał, więc przy okazji byś sobie sprawdził.

A ten I5 u niego miał chyba gware aż do końca 2013, albo do października :D

Tylko, że te i5 750/760 to już nie ten socket do tej płyty?

Link to post
Share on other sites

Jak to nie? Przecież te porty Sata 3.0 są obsługiwane nie przez Chipset, a osobny kontroler Marvel(chyba, tak kojarze, ale nie wiem dokładnie jaka firma te kontrolery robiła), no i jeszcze USB 3.0.

 

To cały czas Socket 1156 :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1155 nie jest już rozwijane, i zgodzę się z kolegą powyżej, ale nie do końca, ja brałbym części z minimum 3-ema miesiącami gwarancji :)

 

Jeśli miałbym ci poważnie doradzić, to poczekaj na Haswelle, i kup jakieś I5 właśnie pod tą platformę, jakąś płytkę i pamiątki, niekoniecznie Hi-End, ale żeby proc bym wzmocniony, bo wątpię abyś zaczął się bawić w OC.

Kupowanie czegoś bo jest 200zł tańsze, i o 1.5 roku mniej gwarancji, nie mówiąc już o różnicy w wydajności, jest uzasadnione, gdy ma się mocno ograniczony budżet.

W sumie te 200zł na samym procu to spora kasa, a I5 750 nie ma blokady jeśli chodzi o OC, więc podkręcisz go i tą ewentualną różnicę wydajności zniwelujesz, a może nawet odwrócisz w drugą stronę

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

No w nówkę procesor nie mam zamiaru inwestować, bo i tak koszty wyjdą duże, a z nowym byłyby jeszcze większe, a nie mam zamiaru dokładać tym bardziej, że teraz co rok prawie musiałem coś kupować droższego, a kupię mocnego procka, to znów karta będzie za niedługo słaba itd. więc po co. 400 zł  za używkę, a 700 za nówkę to dla mnie bardzo duża różnica. Mam nadzieję, że coolera nie będzie trzeba zmieniać.

Edytowane przez crysis1000
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...