Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

Szukam kompaktu, który będzie służył wyłącznie do robienia zdjęć na aukcje Allegro. Zdjęcia muszą być wyraźne i czyste, jak najbardziej szczegółowe i naturalnie oddające sprzedawany przedmiot. Aparat koniecznie nowy. Filmy nieistotne. Zdjęcia będą robione w domu, przy dziennym świetle.

Czy w tej cenie znajdę coś godnego uwagi?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli aparat ma służyć tylko do robienia zdjęć na allegro, to nie warto naciągać budżetu.

Zastanów się nad jakimś używanym Panasonikiem Lumixem, który spokojnie kupisz w zakładanej cenie.

Jeżeli ma to być aparat nowy, to zerknij na oferty hipermarketów, bo często jest tam coś ciekawego za małe pieniądze.

W zakładanej kwocie spokojnie zmieścisz się z Fuji JV500/JX500/AX500, Olympusem VG150, czy też Samsungiem DV90.

Każdy z tych aparatów bez problemu podoła zakładanym obowiązkom :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taka rada przy kupnie tanich aparatów, najlepiej brać z jak najmniejszą liczbą pikseli i największą matrycą fizyczną.

W związku z tym czarnym koniem podanych przeze mnie aparatów może okazać się Olympus VG150.

Ja bym mimo wszystko zastanowił się nad jakimś używanym aparatem z gwarancją z matrycą poniżej 10 Mpix.

Mała matryca fizyczna przy dużej liczbie pikseli może dawać niewyraźne zdjęcia ze względu na duże szumy.

Jedna przy naturalnym dobrym oświetleniu nie musi to być mocno odczuwalne.

Warto jednak pamiętać, że duża liczba pikseli absolutnie nie przelewa się na dobra jakość zdjęć.

Poniżej link jaki znalazłem do ciekawego porównania Fuji z matrycą 14 Mpix do Canona z matrycą 5 Mpix :)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/8206709/fuji-jv500.zip

Edytowane przez Pawel7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ostre wymagania jak za takie pieniądze :-P

 

Ja jeszcze mogę zaproponować Sony W630, może uda się go dostać za 300 zł lub nieco powyżej. W dobrym świetle nie najgorzej radził sobie też Samsung ST66 lub ST77 - chociaż szału nie było, to jednak powinny być dostępne poniżej 300 zł.

Link to post
Share on other sites

Poczytałem jeszcze trochę n/t Canona SX150 i powiem szczerze, że mocno mnie zaciekawił ten aparacik, a raczej moją żonę, która będzie robiła fotki na aukcje. Namawia mnie na dołożenie do tego sprzętu. Warto, czy jednak pozostać przy Olympusie?

Jesteśmy z żoną amatorami, jeżeli chodzi o fotografię. Do tej pory korzystaliśmy ze starego Sony, który ma malutki LCD i 5Mpx.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem z jakiego Sony korzystałeś, ale szczerze mówiąc starsze cyfrówki robiły naprawdę ładne zdjęcia.

Może być tak, że po przesiadce na nowy sprzęt wcale nie odczujesz poprawy jakości zdjęć.

W tym Canonie ze względu na dużą liczbę pikseli na małej matrycy mogą być dość mocno widoczne szumy na ciemniejszych zdjęciach.

Sprawy nie ułatwia ciemny obiektyw, który raczej sprawi, że szumy mogą być widoczne na niedoświetlonych zdjęciach.

Znając ultrazoomy, to na zdjęciach w świetle dziennym pewnie będzie występowała aberracja chromatyczna oraz zniekształcenia obrazu.

Zastanów się do czego najbardziej potrzebujesz aparatu.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Jestem w stanie wydać max 400zł, ale liczę na dobrą jakość zdjęć. Podstawa to ładne zdjęcia na aukcje, dobrze oddające szczegóły fotografowanego przedmiotu. Zdjęcia nie mogą być zamazane, zniekształcone, ciemne, źle oddające kolory.

Jeżeli proponowane przez Was Olympusy wystarczą zdecyduję się na któregoś z nich. Jeżeli jednak warto dołożyć, ponieważ poprawi to jakość zdjęć jestem gotowy wydać więcej.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Będę do niego potrzebował jeszcze akumulatorów i statywu. Statyw max 50zł, akumulatorki podobno Eneloop, ale nie wiem dokładnie które.

Poza tym jeszcze karta pamięci. Jednorazowo będę robił ok 400 zdjęć.

Edytowane przez slide855
Link to post
Share on other sites

Chwila, jeżeli to mają być tylko zdjęcia na aukcję, to nie kupuj ultrazooma, a już na pewno nie z ciemnym obiektywem.

Do tego typu zdjęć najlepszy będzie aparat z max zoomem optycznym x6, wtedy nie powinny być widoczne aberracje i dystorsja soczewki.

W tym przypadku tani Olympus z małym zoomem, ale jasnym obiektywem prawdopodobnie będzie lepszym wyborem niż ultrazoom.

Zastanów się nad takimi aparatami:

Panasonic DMC-FS40: jasny obiektyw, matryca nie powinna miec dużych szumów.

Panasonic DMC-FS62EP-S: jasny obiektyw, matryca raczej z małymi szumami.

Sony DSC-W350: jasny obiektyw, matryca nie powinna mieć dużo szumów.

Link to post
Share on other sites

Wszystko znajdziesz na allegro :)

Tego Canona w dobrym stanie ciężko będzie znaleźć, bo już od dobrych kilku lat nie jest produkowany.

Ma on jednak wszystkie te cechy o których wcześniej pisałem, jasny obiektyw i dużą matrycę fizyczną.

Statyw spokojnie możesz kupić używany, zwróć tylko uwagę, żeby gwint w statywie pasował do gwintu w aparacie.

Co do oświetlenia, to nie popadajmy w skrajności, to nie są zdjęcia portretowe, w 99% wystarczy lampa oświetlająca przedmiot.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...