Skocz do zawartości

Tani zestaw z Core i3 czy Athlon II X4?


Recommended Posts

Witam.

 

Mam dysk twardy i kartę graficzną (Gainward GTS 250 512 MB), potrzebuję do tego kupić resztę elementów, budżet koło 1500 zł.

 

Tak wstępnie wymyśliłem sobie takie 2 zestawy :

 

opcja 1 :

Intel Core i3-530 /2.93GHz, 4MB, LGA1156, BOX/ 425 zł

AsRock H55M PRO /intel H55/ 335 zł

 

opcja 2 :

AMD Athlon II X4 630 /2.8GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/ 359 zł

Asus M4A77TD PRO /AMD 770, DDR3-1600/ 315 zł

 

Pozostałe elementy (takie same dla obydwu zestawów) :

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 360 zł

Obudowa Aerocool VX-R 179 zł

Corsair 450W [CMPSU-450VXEU] 265 zł

 

Cena zestawu 1 = 1564 zł

Cena zestawu 2 = 1478 zł

 

Przede wszystkim interesuje mnie wydajność pod kątem gier. Jakich gier? Chociażby Dragon Age, Mass Effect 2... W GTA4 może bym też w końcu sobie zagrał... Ale jak coś nowego wyjdzie to też by było fajnie chociaż na średnich pograć...

 

Główne pytanie to chyba "Intel czy Athlon?". Duuużo testów przeglądnąłem (na tyle dużo że już mi się wszystko miesza), w jednych lepszy jest Athlon II X4, w innych i3... No i nie mogę się zdecydować... Poza tym takie testy zwykle są przeprowadzane z jakimś wysokim modelem karty graficznej, a nie wiem jak to będzie praktycznie wyglądać z moim GTS 250.

 

Jeszcze jest kwestia "przyszłościowości" ... Żebym np. kiedyś tam mógł zmienić tylko procka i kartę a nie znowu wszystko. Która platforma jest lepsza pod tym względem? Athlon chyba rzadziej zmienia sockety, ale nie orientuje się za bardzo jakie mają plany - dalej będą się trzymali AM3 czy też szykuje się zmiana? Podobne pytanie co do Intela - czy na LGA1156 wyjdzie jeszcze coś nowego?

 

Wszelkie sugestie/odpowiedzi mile widziane.

Link to post
Share on other sites

Uważam że do gier które podałeś lepszy będzie athlon ma 4 rdzenie które bardzo lubi GTA a i dragon age też je wykorzysta należałoby go trochę podkręcić i będzie bardzo dobry w przyszłości najprawdopodobniej na socket Am3 będziesz mógł wrzucić nawet procesory X6. Wg mnie weź athlona

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie i3 kręci się na 4,5GHz ma 4 wątki podobno w GTA IV to też daje.

 

Moim zdaniem bierz:

 

1.Intel Core i3 530 425zł

2.Gigabyte P55-UD3 430zł

3.SilentiumPC Gladius 600 Window PC 239zł

4.A-Data 2x2GB 2000MHz Xtreme Series 399zł

Link to post
Share on other sites

Nie doradzę ci czy brać AMD czy Intela, ale przy Athlonie II X4 620@3.3GHz i 8800GT (czyli chyba to samo co GTS 250) wszystko chodziło mi mega płynnie, nawet GTA IV na średnich ustawieniach @ 1440 x 900 śmigało płynnie z okazyjnymi ale chwilowymi przycinkami. Jeśli zdecydujesz się na Athlona II x 4 to bierz model 620 bo rdzeń jest ten sam (Propus) i kręci się tak samo jak wyższe modele, nie warto przepłacać.

Link to post
Share on other sites

Ja bym zmienil te dodatkowe elementy. Zasilacz wez corsaira 400, wystarczy. Pamieci goodram 1333 CL9, bez zmiany napieci pojda na CL7, a obudowe silentiumpc 600.

Intela wez jak lubisz krecic, jak nie masz zamiaru bic rekordow to wez sobie tego athlona.

Link to post
Share on other sites

Co jest takiego w silentiumpc 600 co by mnie przekonało do dopłaty 60 zł? ;)

 

W kręcenie nigdy się za bardzo nie bawiłem, chociaż może najwyższy czas się tym zainteresować...

 

Na innym forum usilnie polecają mi zamianę procesora w zestawie Athlonowym na Phenom II X4 955 BE. A co Wy o tym myślicie? Jest sens? To jest dopłata aż o 50% w stosunku do ceny Athlona II...

Link to post
Share on other sites

Jak masz kase, to doplac. zawsze to odblokowany mnoznik i procek troche szybszy. Ale tak to mozna w nieskonczonosc dokladac. Jak juz napisalem na innych podzespolach troche zasoszczedzic mozesz i ta kase dorzucic np. do obudowy, chlodzenia, mocniejszego procka czy czego tam chcesz. Albo poprostu spożytkować to w inny sposob nie zwiazany z kompem.

Link to post
Share on other sites

Tylko po co Ci to USB3 ??

1. na razie jest bardzo mało urządzeń i są w kosmicznej cenie

2. włączenie tych standardów spowoduje przełączenie grafiki z prędkości x16 na x8 co znacząco wpływa na wydajność

3. jeśli usb3/sata3 bedzie Ci potrzebne to z łatwością dokupisz kartę na PCIE x1 za kilkanaście zł

Link to post
Share on other sites

Tylko po co Ci to USB3 ??

1. na razie jest bardzo mało urządzeń i są w kosmicznej cenie

2. włączenie tych standardów spowoduje przełączenie grafiki z prędkości x16 na x8 co znacząco wpływa na wydajność

3. jeśli usb3/sata3 bedzie Ci potrzebne to z łatwością dokupisz kartę na PCIE x1 za kilkanaście zł

1. Wiadomo, że nowa technologia na początku jest droga, niemniej jest to nowy standard, który będzie się stawał co raz popularniejszy. A ja nie kupuje kompa na pół roku, chcę żeby mi posłużył co najmniej 2 lata.

2. Tu mnie zdziwiłeś. Jednak nie jestem pewny czy to dotyczy tej płyty. Po 15 minutach szukania przez google domyślam się że chodzi Ci o opcję Turbo SATA3/USB3.0 w biosie w płytach z chipsetem P55. Faktycznie tylko jedną z nich można włączyć i w manualu jest wyraźny dopisek że spowalnia PCI-E do x8. Ale teraz popatrzmy na manual do GA-770TA-UD3. Takiej opcji typu "albo USB3 albo SATA3" w ogóle nie ma. Nie mogę też nigdzie znaleźć dopisków o spowolnieniu PCI-E.

3. Dopłacić kilkanaście złotych kiedyś czy dopłacić kilkanaście złotych teraz? Jeśli pod takim kątem na to patrzymy to chyba nie ma różnicy.

Link to post
Share on other sites

przy Athlonie II X4 620@3.3GHz i 8800GT (czyli chyba to samo co GTS 250) wszystko chodziło mi mega płynnie, nawet GTA IV na średnich ustawieniach @ 1440 x 900 śmigało płynnie z okazyjnymi ale chwilowymi przycinkami.

Mi na Core i3-530 na domyslnym 2.93GHz chodziło jak tobie przy tym Athlonie (tyle że grałem na 1280x1024, karta graf. też 8800GT). Przy 3.6GHz już bez żadnych ścinek a ten proc pójdzie przecież na ok. 4.4GHz (Athlon II tylko na ok. 3.5). Po OC do niecałych 4GHz (spokojnie osiągalne na BOXie) w grach ma wydajność równą lub wyższą od Phenoma II X4 @ 4GHz
Link to post
Share on other sites

Po OC do niecałych 4GHz (spokojnie osiągalne na BOXie) w grach ma wydajność równą lub wyższą od Phenoma II X4 @ 4GHz

Cieszy mnie twoja wiara w procesor. Jednak troszke sie chyba łudzisz. Jestes pewny wyzszosci i3 nad PII w grach, w przypadku kiedy ja nie jestem pewny wyzszosci i5 nad PII

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za off topic ale nie moge sie powstrzymac. Kolego @gigabyte po twojej wypowiedzi wynika ze powinienem zmienic zestaw bo ledwo daje rade i stary jakis. Mam powaznie pytanie(wymienie zestaw jesli jest sens) o ile % zyskam wydajnosci zmieniajac Moj zestaw na

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... ubcat=1675

Link to post
Share on other sites

Mam powaznie pytanie(wymienie zestaw jesli jest sens) o ile % zyskam wydajnosci zmieniajac Moj zestaw na

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... ubcat=1675

Ty na serio chcesz zmienić z tego Phenoma na i7 :)

Jeśli nie jesteś profesjonalistą i nie wykorzystasz 8 wątków procesora to przesiadka nie ma najmniejszego sensu :)

Jeśli nie masz na co wydać kasy to kup HD5870 :)

Link to post
Share on other sites

Dzieki Igoruss za konkretna odpowiedz (Tak myslalem o zmianie syn ma w pokoju e4300 to bylby pretekst na wymiane i dostal by AMD ale to jednak przesada)

Jak gram to na xbox360

a komputer dziala 24/7 ( testuje co pierwsze padnie i czy te czasy dzialania dysku , zasilki itd. to prawda :) )internet filmy czasami zdjecia winrar wiec na to nie potrzeba wiele.

Poprostu uwielbiam jak klikne i mam a nie czekam

Link to post
Share on other sites

batdal@ Kolega gigabyte jest poprostu wielkim optymista.

 

Ogolnie dane bylo mi bawic sie jednym i drugim jednoczesnie (pII i I5 - przez pare tyg ) raz niebiescy na plus drugi raz na minus na ogol wychodzi na to ze jedyna zmiana jaka zauwazylem.. to zmiana koloru laminatu w obudowie (i ten bazarowy box intela.. trauma do konca zycia).

 

No ale pewnie zaraz dowiem sie ze nie uzywam zestawu do obliczen... no coz... obliczenia.. dobrze ze wiekszosc softu "nie wykorzystuje" obliczen....

Link to post
Share on other sites

Po OC do niecałych 4GHz (spokojnie osiągalne na BOXie) w grach ma wydajność równą lub wyższą od Phenoma II X4 @ 4GHz

Cieszy mnie twoja wiara w procesor. Jednak troszke sie chyba łudzisz. Jestes pewny wyzszosci i3 nad PII w grach, w przypadku kiedy ja nie jestem pewny wyzszosci i5 nad PII

Sorka, nie dokładnie napisałem. Z przewagą w grach chodziło mi o tytuły wykorzystujące max 2 rdzenie. Np. w gta4 Phenomy są szybsze i nie porównywałem Core i3 do Phenoma II :) tylko do Athlona II X4, który oferuje podobną wydajność do i3.

Ogolnie dane bylo mi bawic sie jednym i drugim jednoczesnie (pII i I5 - przez pare tyg ) raz niebiescy na plus drugi raz na minus na ogol wychodzi na to ze jedyna zmiana jaka zauwazylem.. to zmiana koloru laminatu w obudowie (i ten bazarowy box intela.. trauma do konca zycia).

Phenom II X4 955? Prawda że są z i5 wydajnościowo podobne, jednak nie wiem czego ty oczekiwałeś przy porównywaniu procesorów o tak mocno różniącym się taktowaniu. Trzeba było podkręcić i5 do 3.2GHz i wtedy zobaczyć jak się ma wydajność zegar w zegar. :)
Link to post
Share on other sites

Ehm, chciałbym zauważyć, że nie można porównywać i5 i Phenom II na standardowych taktach, bo i5 ma turbo :) Phenom ma wszystkie rdzenie taktowane tak samo, niezależnie od tego ile z nich jest obciążonych. Trzeba też wziać pod uwagę, że podkręcając i5 często wyłącza się Turbo - oba procki taktowane takim samym zegarem można spokojnie wg mnie porównywać. Poczekajmy na nowe Phenomy z T na końcu - wtedy będzie Turbo vs Turbo.

 

@Gigabyte - nie twierdzę, że i3 jest złym procesorem, ale na razie jest duuuuuuuużoooooo za drogi. Jego wydajność w grach mnie nie interesuje, bo składając kompa z Athlonem X3 można kupić lepszą grafikę :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...