Skocz do zawartości

wentylator na górze obudowy 120 mm - mocowanie na kołki


Recommended Posts

Zakupiłem do mojego Brutusa 430 wentylator AAB Silent Force 12 - taki LINK . Wszystko fajnie tylko okazało się, że ciężko go zamontować tak aby wsunąć podkładki i jeszcze dokręcić wkrętami. Na dodatek otwory pod wkręty nie są choćby wstępnie nagwintowane i wkręcenie wkrętów (jednokrotne) przynajmniej u mnie spowodowało spore wyrobienie ich łepków, więc odpuściłem sobie montaż.

 

Ale nie odpuszczę :D I tu pytanie: czy takimi kołeczkami: LINK1 , LINK2 przymocuję wentylator na górze bez obawy że spadnie w dół na radiator CPU i grafikę? Wentylator waży 135 g.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Nie ma wtedy potrzeby montowania takiej podkładki: https://www.cooling.pl/silentiumpc-f120-antivibration-kit,produkt,550808.html ?

 

Czy lepiej brać te Silentium PC, czy te AAB, a może jakieś inne?

 

Czy w tym poradniku jest dobry sposób montażu?

 

Patrząc na filmik to kołki będą utrzymywały wentylator przy górnej krawędzi. Na pewno nie spadnie :) ?

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

Te kołki montujesz bez podkładek. One same w sobie tłumią drgania według mnie dużo lepiej niż podkładki.

 

Co do mocy trzymania, jest naprawdę spora. Ja korzystałem kiedyś z AAB i mogę śmiało polecić, ale podejrzewam, że SilentiumPC robi takie same.

 

Jak zamontujesz wentyl, to ciężko go ściągnąć ręką, a co dopiero jakby sam miał spaść ;) 

 

Kiedyś jeszcze jak montowałem na Antec'u 300 filtr przeciw kurzowy na boku obudowy, to te kołki utrzymały fltr i wentyl jednocześnie przechodząc przez blache i nie mogłem go potem zdemontować tak trzymało :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi :) Wezmę te Silentium PC. Sklep cooling.pl godny jest polecenia?

 

Aha, czy te kołki będą równie dobrze trzymały w już nagwintowanych otworach (wkręciłem tam raz i wykręciłem wkręty)?

 

I jedna sprawa jeszcze. Ten wentylator ma standardową szerokość 25 mm. U mnie na górze jest dosłownie na styk z wtyczką zasilania 8-pin: FOTO

 

Czy jeśli na czas montażu wypnę tą wtyczkę, to później bez problemu ją wepnę? Pytam się, bo będzie na styk, dosłownie na styk, z ramka wentylatora. A we wtyczce od góry jest taki wystający element (widoczny na zdjęciu) i to o niego się boję, Po wpięciu wtyczka może być lekko odchylona w stronę CPU i to mnie niepokoi.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

 

I jedna sprawa jeszcze. Ten wentylator ma standardową szerokość 25 mm. U mnie na górze jest dosłownie na styk z wtyczką zasilania 8-pin: FOTO

 

Czy jeśli na czas montażu wypnę tą wtyczkę, to później bez problemu ją wepnę? Pytam się, bo będzie na styk, dosłownie na styk, z ramka wentylatora. A we wtyczce od góry jest taki wystający element (widoczny na zdjęciu) i to o niego się boję, Po wpięciu wtyczka może być lekko odchylona w stronę CPU i to mnie niepokoi.

 

Powinno się udać, ciężko tak po fotce ocenić, ale myślę, że będzie okej. Nawet jak będzie na styk, to nie powinno być żadnego odchylenia wtyczki. 

 

W ogóle ta wtyczka z zasilania mnie wkurza w tym miejscu, u mnie musiałem sporo nakombinować bo albo mi zahaczała o cooler, albo o ramy albo kabla brakło :P

Edytowane przez Chantaz
Link to post
Share on other sites

 

 

Powinno się udać, ciężko tak po fotce ocenić,

 

No to daję więcej zdjęć :D

Przyłożyłem wentylator na miejsce i robiłem zdjęcia. Tak wygląda sytuacja z tą wtyczką:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

I widać ten, jak to określiłem "wystający element". Wszystko na styk. Problem tu jest taki, że na zdjęciach wentylator jest przy obudowie bez żadnych podkładek itd, jak dojdą te kołeczki to trochę go przyciśnie do tej wtyczki i stąd moje obawy.

 

A tak wygląda to od dołu obudowy:

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Jak widać w teorii kołek przejdzie prze otwór, ale bardziej niepokojąca jest kwestia tej bliskości wtyczki.

 

Na koniec głupie pytanie. Nie powinno nic się stać, jeśli położyłem obudowę na boku?

Link to post
Share on other sites

No to daję więcej zdjęć :D

Przyłożyłem wentylator na miejsce i robiłem zdjęcia. Tak wygląda sytuacja z tą wtyczką:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

I widać ten, jak to określiłem "wystający element". Wszystko na styk. Problem tu jest taki, że na zdjęciach wentylator jest przy obudowie bez żadnych podkładek itd, jak dojdą te kołeczki to trochę go przyciśnie do tej wtyczki i stąd moje obawy.

 

A tak wygląda to od dołu obudowy:

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Jak widać w teorii kołek przejdzie prze otwór, ale bardziej niepokojąca jest kwestia tej bliskości wtyczki.

 

Na koniec głupie pytanie. Nie powinno nic się stać, jeśli położyłem obudowę na boku?

 

Jest faktycznie na styk. Po zamontowaniu wentyla na kołkach sam wentylator troszkę opadnie, ale nie powinno być jakoś drastycznie u Ciebie. Może i będzie trochę bardziej napierał na kabel zasilania ale nic się nie stanie.

 

Co do położenia obudowy na boku, nic się nie stanie.

 

PS. Zwróć uwagę jeszcze na to, że jak zamontujesz te kołeczki to najprawdopodobniej końcówki będa Ci wystawać z wentyla i dotykać kabli z tej wtyczki zasilania, więc będziesz musiał je uciąć lekko przy końcach.

Link to post
Share on other sites

Obciąć, obetnę, szczególnie tego przy wtyczce 8-pin. Takie obcięcie nie spowoduje problemu, gdybym w przyszłości chciał wyjąc te kołki?

 

Czy gdybym zamontował wentylator na 3 kołki, bez tego koło wtyczki, to utrzymają one całość, czy lepiej nie ryzykować?

Link to post
Share on other sites

OK. Przyszły kołki. Naprawdę dość fajny wynalazek, ale nie na 100% jestem do nich przekonany :)

 

3 sztuki w miarę bezproblemowo przepchnąłem. W czwarty otwór nie do końca, bo ta wtyczka 8-pin jednak zasłania dosyć sporą część otworu na ramce. Jak to wygląda (tu z góry przepraszam za jakość zdjęć :) ):

 

Kołek od strony RAMu jest pomiędzy kostką zasilania wentylatora CPU i kablem 8-pin:

http://i152.photobucket.com/albums/s182/Michel90/inne/Zdj1190cie1953.jpg

kołek przy wtyczce 8-pin wygląda tak (jest pomiędzy ramką, a tym wichajsterkiem od wtyczki):

http://i152.photobucket.com/albums/s182/Michel90/inne/Zdj1190cie1956.jpg

 

z zewnątrz jeden kołek wystaje bo nie ma miejsca wewnątrz, żeby go wepchnąć:

http://i152.photobucket.com/albums/s182/Michel90/inne/Zdj1190cie1941.jpg

 

a tu takie zdjęcie jak to wygląda w całości:

http://i152.photobucket.com/albums/s182/Michel90/inne/Zdj1190cie1951.jpg

 

Jak widać wentylator od strony mobo jest bezpieczny. Gdyby kołeczki puściły to od biedy oprze się o wtyczkę 8-pin, kabel EPS, radiatory i wtyczkę wentylatora CPU :D . Od przeciwnej strony musi polegać tylko na kołkach.

 

Co nieco o efektach:

Wentylator w spoczynku chodzi na ok 900-920 RPM (podłączony do 4-pinowego wejścia). Puściłem więc render, aby podnieść temperaturę. Do mierzenia używam programu HWiNFO64. Wentylator został oznaczony jako "Chassis1" (wcześniej miałem tylko "Chassis2" czyli jak mi sie zdaje wentylator zasilacza). W stresie przekroczył specyfikację :D, maksymalnie 1232 RPM. Tak więc rozkręca się w zależności od obciążenia.

Temperatury obniżyły się w stresie niewiele. Najcieplejszy rdzeń zamiast 66 st. osiągnął 63 st. , ale dobre i to :) Trochę obnizyły się też obroty wentylatora CPU w stresie. Przy czym przyznam, że kupiłem wentylator w trosce o temperatury w lato, bo tak to były w porządku.

Screen.

 

Co do kołków, nie docinałem ich, bo chyba nie ma sensu. Jedyny który może o coś zawadzać to ten przy RAM-ach, ale on i tak jest oddzielony wtyczką wentylatora CPU od mobo.

 

Szczerze myślałem, że trochę podmuch na zewnątrz będzie większy, ale pewnie powietrze wyrzucane w górę ma mniejszą prędkość niż wyrzucane w bok.

Tym samym mam teraz układ TGP- wg. http://chlodzenie.net/reviews/jak-poprawnie-wentylowac-obudowe-komputerowa/4/ :)

 

 

Mam nadzieję, ze trochę to pomoże osobom które dokupują wentylator do Brutusa ;)

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...