Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przecież to są zwykłe słuchawki stereo, które mają pendrajwa USB z osadzonym kodekiem C-Media.

Nawet oprogramowanie jest od producenta kodeka ino zmienili brand.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Odkopię temat, bo mam pytania dotyczące enkodowania dźwięku przez DD Live. Ale najpierw opiszę problem.

Otóż PCta mam od dawna podłączonego do amplitunera kablem optycznym. Dźwięk w grach był stereo (nie mam wejść 5.1 w amplitunerze), dekodowany do Dolby Surround. Nienajlepsze to rozwiązanie, test przestrzenności w grach FPP wyglądał tak: stoję naprzeciw źródła dźwięku, słychać ładnie w centerze. Obracam się w lewo dźwięk ładnie przechodzi na lewą kolumnę, potem na lewą tylną i kiedy powinien być za mną przechodzi... z powrotem do centera. Lipa. No ale nic nie mogłem na to poradzić. Niedawno zmieniłem płytę główną, zintegrowana dźwiękówka ma opcję Dolby Digital Live. Trochę się tym pobawiłem i w grach jest wreszcie jak trzeba, i wreszcie jest opcja przesłania dźwięku przestrzennego :). Jednak uaktywnienie DD Live stwarza problemy na innej płszczyźnie; dźwięk przesyłany do amplitunera jest cały czas w postaci DD, także wszystkie źródła stereo odtwarzane są jako stereo. Problem w tym że używam komputera do oglądania TV (tuner PCI), bez DD Live dźwiek leci stereo i dekodowany jest na dolby Surround, po właczeniu DD Live nie ma opcji żeby grało przestrzennie tylko stereo. Da się jakoś to ustawić żeby przy włączonym DD Live można było uzyskać dźwięk przestrzenny z tunera TV czy trzeba pogodzić się z włączaniem/wyłączaniem DD Live zależnie czy chcę pograć czy pooglądać TV?

 

Ed/ Dodam że przy oglądaniu filmu z dźwiękiem AC3 stereo można na amplitunerze przełączyc stereo/Surround PrologicII, niezależnie czy jest ustawione DD Live czy inaczej. Natomiast przy oglądaniu TV amplituner wyświetla info jakby dekodował dźwięk 5.1, ale grają tylko dwie przednie kolumny.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

W ustawieniach karty dźwiękowej powinieneś odnaleźć opcję passthrough. Jej aktywacja spowoduje przesyłanie sygnału bezpośrednio do amplitunera. Dekodowaniem strumienia zamię się amplituner a nie karta dźwiękowa. Czyli stereo będzie stereo itd. wszystko zależeć będzie od ścieżki audio pliku wideo i systemu dźwięku w grach. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

A ja mam pytanie o dźwięk "przestrzenny" na zestawie 2.0... Jakie powinny być ustawienia dla CMSS-3D na karcie X-Fi w Windows 7 do grania?

 

Z tego, co widziałem, są dwie szkoły - jedna mówi, że wszędzie (panel X-Fi, Windows, gra) ustawiamy 2.0, druga, że w X-Fi ustawiamy 2.0, ale w Windows i grze 5.1, czy tam 7.1, najwięcej głośników, ile się da. A jak powinno być poprawnie?

Link to post
Share on other sites

Ale mnie nie interesuje kwestia "ustawiania pod siebie", tylko to, kiedy algorytm CMSS-3D otrzymuje poprawny sygnał i właściwie go interpretuje. Kolumny w systemie 2.0 też ustawia się lewa po lewej stronie, a prawa po prawej, a nie metodą prób i błędów "na ucho", jak komu bardziej pasuje.

Link to post
Share on other sites

No właśnie nie wiem, czy nie taki:

http://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx?sid=96663

 

"With games that allow independent selection of surround sound, set your in-game speaker selection to the highest available e.g. 7.1 or 5.1. This will provide CMSS-3D with the most number of streams possible to emulate. Refer to your game application manual on how to further setup and configure."

Link to post
Share on other sites

Co do muzyki, to się w pełni zgadzam. Chodzi o zastosowanie tylko do grania, chociaż mam wrażenie, że tutaj CMSS-3D Virtual też miesza za bardzo z dźwiękiem. Przykład: kiedy się w GTA IV przejeżdża przez tunel, dźwięk brzmi jak ze studni. Wczoraj nie miałem za bardzo czasu, dzisiaj porobię sobie testy z i bez CMSS.

Z kolei jeśli chodzi o CMSS-3D Headphone, to opinie ludzi są zazwyczaj dobre, nie testowałem, bo w domu bardzo rzadko używam słuchawek.

 

Po ustawieniu w panelu X-Fi 2.0, a w Windows 7.1 albo 5.1 w teście w Panelu Sterowania słyszę tylko dwa kanały: L/R. Nie wiem, czy to normalny objaw, czy jednak takie ustawienie powoduje utratę informacji z pozostałych kanałów.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

Technologia dźwięku poszła w złym kierunku by móc się cieszyć prawdziwym dźwiękiem 3d. Creative zamordowało perfidnymi pozwami wszystkich któzy oferowali sprzęt z dobrymi algorytmami HRTF. Z poziomu sprzętu nie ma niczego co oferowało by dobry dźwięk 3d, sprzęt może nam zaoferować tylko "dobry dźwięk", 3d osiągnąć można teraz tylko z poziomu sterowników lub wbudowanych w gre silników dźwięku które sprawiają że dźwięk brzmi tak jakby wpadał nam od źródła do ucha w taki sposób że wiemy czy dochodzi z góry, dolu czy któegokolwiek kierunku. Ale nawet taki dźwięk niebyłby w pełni 3d bo dochodzil by do nas w linii prostej od źródła, prawdziwy dźwięk 3d potrzebuje algorytmów podobnych do raytracingu, tylko że dla fal dźwiękowych, te algorytmy liczyły by to jak dźwięk odbija się od ścian, i tworzy nawet echo, nie przypomocy oskryptowanego efektu, ale prawdziwą symulację echa.

Edytowane przez Okawaru
Link to post
Share on other sites

Miałem kiedyś kineskopowy telewizor Philipsa, który miał na pokładzie Dolby Virtual i tam na mocno przeciętnej jakości głośnikach wbudowanych w telewizor efekt był niezły. Oczywiście nie ma mowy o jakimś pozycjonowaniu czy słyszeniu głosów za sobą, ale dźwięk wyraźnie zyskiwał przestrzeń - nie dochodził z boków telewizora, tylko z bliżej nieokreślonej przestrzeni wokół niego. Zawsze to miałem włączone.

Tutaj zdecydowanie nie wyszło.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

@Up

 

Jakiś dziwny ten telewizor musiał być, bo z tego co się orientuję to tylko wyższe modele miały tą funkcję.

Oprócz tego posiadały 4 głośniki: 2x 135mm + 2x wysokotonowy.

 

Sam posiadałem TV Philipsa i dodatkowo oprócz głośników miał 165mm subwoofer.

Takim telewizorem można było imprezy robić w domu :D

Link to post
Share on other sites

PT9521 - ostatni kineskop Philipsa, z obsługą sygnału HD (wejścia HDMI i component).


Dobra, jeśli chodzi o CMSS na głośnikach, to jest faktycznie lipa, ale dzisiaj z ciekawości podłączyłem słuchawki i... ORGIA! Uważam, że pozycjonowanie jest lepsze niż w przypadku mojego poprzedniego zestawu 5.1 (Logitech X-530), a słuchawki mam mocno takie sobie (Sennheiser PX100-II). Góra/dół/przód/tył, nawet można się zorientować, czy dźwięk jest daleko, czy blisko. Gdyby nie fakt, że nie przepadam za słuchawkami, grałbym chyba tylko na nich.

Link to post
Share on other sites

PT9521 - ostatni kineskop Philipsa, z obsługą sygnału HD (wejścia HDMI i component).

Dobra, jeśli chodzi o CMSS na głośnikach, to jest faktycznie lipa, ale dzisiaj z ciekawości podłączyłem słuchawki i... ORGIA! Uważam, że pozycjonowanie jest lepsze niż w przypadku mojego poprzedniego zestawu 5.1 (Logitech X-530), a słuchawki mam mocno takie sobie (Sennheiser PX100-II). Góra/dół/przód/tył, nawet można się zorientować, czy dźwięk jest daleko, czy blisko. Gdyby nie fakt, że nie przepadam za słuchawkami, grałbym chyba tylko na nich.

 

Już nie raz o tym pisałem, że to idealny system do gier, ale właśnie na słuchawkach. Nie potrzeba wtedy nie wiadomo jakich nauszników, bo nawet te najtańsze dadzą radę pozycjonować :)

 

Muzycznie to ten system leży i kwiczy, ale pozycjonowanie trzeba przyznać jest na wysokim poziomie, żadne słuchawki beż tego nie będą same dobrze pozycjonować, bo one potrzebują dobrze pozycjonującego źródła, same z siebie tego nie oddadzą :)

Edytowane przez fexxer
Link to post
Share on other sites

Muzyka wiadomo, wypadnie słabo, bo z sygnałem stereo CMSS radzi sobie wybitnie dziadowsko (zresztą, w przypadku muzyki stereo się sprawdza chyba najlepiej, może poza koncertami, jeśli ktoś chce mieć publikę z tyłu, a muzykę z przodu), natomiast jeśli mu się poda dźwięk wielokanałowy (grałem w GTA IV i BF3, to akurat miałem pod ręką, nie wiem, czy tam jest 5.1, czy coś innego), to muszę przyznać, że efekt jest wręcz oszałamiający.

Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Pytanie i prośbę poradę generalnie kieruje do Lukson (mega się znasz widzę :) ale mile widziane wszelkie porady ;)

 

A więc posiadam następujący sprzęt:

 

- Płyta główna MAXIMUS VII FORMULA na której znajduje się zintegrowana karta dźwiękowa (proszę o zapoznanie się ze specyfikacją)

- Głośniki Logitech Z906

- Podłączenie jest przez kabel optyczny

- Karte mam od nVidia 980gtz (widziałem w poradniku ze coś z CUDA można kombinować)

 

I o co mi chodzi a raczej w czym tkwi moja nie wiedza w najlepszej konfiguracji czy tez wykorzystania tego sprzętu aby dźwięk był jak najlepszy co można z tego wyciągnąć.

Generalnie nie wiem jak to skonfigurować by było ok bo ogólnie ma wrażenie do tej pory ze jak bym nie skonfigurował czy nie przesyła dźwięku tzn dekodował głośnikami lub wysyła z kompa dźwięk przez filtry w DTS to wydaje mi się z jest coś nie tak.

 

Podzielę może to na kilka pytań be nie ciągnąc bez sensu plątaniny słów.

 

1. Czy używać załączonego oprogramowania do kraty dźwiękowej wraz z dedykowanymi sterownikami i tymi wszystkimi bajerami typu:

 

- Sonic Studio wraz z tymi profilami dźwięku np dla filmu czy gry itp czy w ogóle jest sens korekcji dźwięku tymi dodatkami (virtual      surround, reverb, voice clarity, bass boost, equalizer, smart SQ

- "Korekta parametrów pomieszczenia" ustawienia odległości słuchacza od głośników i dB

- konfiguracji głośnika czyli wybór 2.0 czy 5.1 i tak dalej...

- Zakładka DTS tryb film, muzyka oraz domyślny format DTS interactive (5.1 Surround) czy np. 24 bity, 48000Hz

 

2. Jak najlepiej przesyłać dźwięk czy DTS, DD  czy dodatkowo zaznaczyć jeszcze w filtrze DTS (wzmacnia się dźwięk wtedy i efekty ale nie działają profile dźwiękowe w Sonic Studio) czy np. 2 kanałowe, 24 bity, 48000Hz i zaznaczyć w KMP--> Filtr  LAV DTS

 

3. Generalnie w zależności od tego czy chcemy grac, oglądać film czy słuchać muzyki są rożne ustawienia jak lepiej ustawić do danej czynności czy może można uniwersalnie zastosować  coś np.  ustawić na steronikach-sofcie od karty graficznej DTS interactive (5.1 Surround) i do tego ustawiać sobie profile muyzka, film, gra....

 

4. Dekodować dźwięk DTS przez kartę i dalej do głośników czy puścić sygnał by głośniki same dekodowały DTS

 

5. Czy jest sens używać DTS do słuchania muzyki

 

Na optyku gdy mam 2 kanałowe, 24 bity, 48000Hz automatycznie pali się lampka 3D (jakby domyślnie plus możliwość zmiany trybu na 4.1 i 2.1) na głośnikach a przy podłączeniu na jack nie dopiero mogę sobie aktywować 3D jak i 4.1 i 2.1 lub żadna z tych lampek mi się nie pali wiec jest chyba normalne 5.1 bez udziwnień, chyba....

 

 

Z góry sorry za ten mętlik i chaos ale bawiłem się trochę tym wszystkim i teraz zgłupiałem w ogóle co jest źle co dobrze i jak to kurde powinno być PRAWIDŁOWO!

 

Im więcej grzebie tym bardziej głupi jestem w tym... dlatego proszę o pomoc.

 

 

 

 

Z góry dziękuję !

Edytowane przez przemo_anal
Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...

Z góry sorry za ten mętlik i chaos ale bawiłem się trochę tym wszystkim i teraz zgłupiałem w ogóle co jest źle co dobrze i jak to kurde powinno być PRAWIDŁOWO!

 

Im więcej grzebie tym bardziej głupi jestem w tym... dlatego proszę o pomoc.

 

 

 

 

Z góry dziękuję !

 

Tyle pytań pozostało bez odpowiedzi, szkoda.

Nie jestem znawcą tematu, ale podam kilka moich uwag:

1. używać załączonego oprogramowania do kraty dźwiękowej wraz z dedykowanymi sterownikami 

 

oczywiście dużo jeszcze zależy "jak" i  "do czego" ich używać. 

 

2. Przesyłając dźwięk po SPDIF do wzmacniacza (z dekoderem DTS) zaznaczyć w opcjach filtru DD/AC3 oraz DTS     

    W sytuacji przesyłania po HDMI  zaznaczyć pozostałe m.in. Dolby TrueHD czy DTS-HD 

    Filtr musi przecież wiedzieć, że może przepuścić wszystko skoro wzmacniacz jest to w stanie zdekodować/przetworzyć. 

 

3. Generalnie w zależności od tego czy chcemy grac, oglądać film czy słuchać muzyki są rożne ustawienia jak lepiej ustawić do danej czynności czy może można uniwersalnie zastosować  coś np.  ustawić na steronikach-sofcie od karty graficznej DTS interactive (5.1 Surround) i do tego ustawiać sobie profile muyzka, film, gra....

 

Uniwersalnie oznacza źle. Muzyka stereo wymaga innych ustawień niż filmy, a filmy innych niż gry. 

 

4. Dekodować dźwięk DTS przez kartę i dalej do głośników czy puścić sygnał by głośniki same dekodowały DTS

 

Karta zazwyczaj gorzej dekoduje niż dobrej klasy wzmacniacz, ale na pewno nie ma czegoś takiego jak głośniki które same dekodują  

 

5. Czy jest sens używać DTS do słuchania muzyki

 

Oczywiście, jeżeli tylko muzyka jest oryginalnie nagrana w formacie DTS. Koncerty lub nagrania studyjne w formacie DTS robią super efekt, ale są rzadkością w świecie muzyki.  

 

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

witam  :)  mam pytanie co do łączenia amplitunera 7.1 przez port optyczny a mianowicie podobno przez ten port idzie sygnał surowy a dopiero amplituner przetwarza ten sygnał wiec nasuwa się pytanie czy porządna karta dźwiękowa może dać lepszy sygnał wyjściowy niż ta zintegrowana pytam ponieważ przymierzam się do kupna aim sc808.

 

nie cytujemy całej zawartości pierwszego posta w temacie.

Edytowane przez adivxv
Link to post
Share on other sites

Nie cytuj całego tekstu to raz.

Sygnał nie podlega żadnej obróbce przez kartę muzyczną także nie ważne jaka będzie to i tak zagra tak samo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...