Skocz do zawartości

Podkręcanie E8400 na płycie Asus P5Q pro.


Recommended Posts

Witam.

 

Panowie eksperci od O/C mam do was prośbę?

Jak podkręcić E 8400 na płycie ASUS P5Q pro żeby praca była stabilna,o/c interesuję mnie 4 GHz.Mam do tej pory podniesiony zegar na cztery z haczykiem czasami mi się potrafi zwieść albo restart nie zdarza mi się to bez przerwy ale czasami występuję takie zjawisko chciałby żeby mi któryś z kolegów pomógł w ustawienia BIOSU,wiem że każdy procesor typu E8400 jest inaczej podatny na O/C dlatego chciałbym dopasować swoją częstotliwość do takiej granicy żeby praca jego była stabilna przy maksymalnym obciążeniu.

 

Dane techniczne mojego blaszaka:

Płyta-ASUS P5Q-Pro

Procesor-E8400

Grafika-HD 4850 1Gb

Pamięć Ram-2x1Gb 1066 MHz Kingston Hyper-x

Zasilacz-Be Quiet 500W

Wentylator na CPU-Frezer 7 Pro

Link to post
Share on other sites

Jaka jest temperatura rdzeni w stresie? Zrób 30-minutowy test Orthosem, Prime albo OCCT. Temperatury mierz w CoreTemp lub RealTemp.

 

Obniż taktowanie FSB do około 450MHz i ewentualnie podbij napięcie procesora (Vcore) o jedną pozycję. Najpierw jednak podaj te temperatury, żeby nie przesadzić.

Link to post
Share on other sites

Podaj kompletne ustawienia co do taktowania no i oczywiście napięcia najlepiej jakbyś wrzucił jakieś foto z BIOS-u jeżeli nie chce Ci się przepisywać wszystkiego :P co z funkcją C1E masz ją włączoną?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj wieczorkiem odkręciłem E8400 na 4.2GHz i po jakiejś chwili zrobił mi Blue screen.

Napięcie podałem na CPU 1.42V wentylator mam zmieniony na MUGENA.

Bios przedstawiony mam tak jak na fotkach w poprzednich postach dlatego nie zamieszczam ich tutaj.

 

Co byście jeszcze mi poradzili żeby dojść do stabilnej pracy na tej częstotliwości.

Link to post
Share on other sites

Oba Spread Spectrum na disabled poza tym proponowałbym Ci zostawienie w spokoju voltów PLL i GLT i dałbym na auto a dalej podniesienie napięcia na FSB (nie wiem jaki masz zakres napięć ale 1,4-1,5V spokojnie) jeżeli nic to nie da spróbuj na podniesionym napięciu dla FSB obniżyć mnożnik sprawdzisz czy blokuje Cię płyta czy procek ale przypuszczam że nie procesor a tak w ogóle to jaka rewizja E0 ?

Link to post
Share on other sites

Dzięki juggler zaraz pobiorę ten program i sprawdzę co tam się dzieje.

Ale przypuszczam czy czasem to nie wina pamięci Kingstonów Hyper-x 1066MHz wiem że to nie są za dobre kości,ale to tylko moje zdanie i przypuszczenia.

 

Dzięki Saiya-jin.

Link to post
Share on other sites

Czyli masz rewizję E0 więc procesor nie powinien mieć większych problemów z pracą na tej częstotliwości. Sprawdź temperatury pod maksymalnym obciążeniem (mak ~72 stopni) i zapewnij dobrą cyrkulacje powietrza w budzie i tak jak mówiłem spróbuj dovoltować nieco samo FSB a obniż napięcie na mostku północnym (GLT i PLL weź na Auto) nie przekraczaj również granicy 1,4 V dla procesora jeżeli ma pracować na takiej częstotliwości na co dzień.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj po kombinowałem z biosem tak jak w tym linku co mi go wkleiłeś,ale nie chciał mi ruszyć musiałem jedną zakładkę dać na auto,zrezygnowałem z tych ustawień i

ustawiłem tak jak ty mi napisałeś dałem mu napięcie 1.42V przez chwile sprawdzałem i zauważyłem czym większe napięcie na CPU tym praca jego jest bardziej stabilna.Jak wrócę do domu to zajrzę do biosu i zobaczę FSB i przetestuję go dłużej.

Link to post
Share on other sites

http://img263.imageshack.us/img263/8192/dsc02493s.th.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/469/dsc02494h.th.jpg

 

Temperatura max 55 stopni.

Orthos- http://img682.imageshack.us/img682/8611/orthos11123.th.jpg

 

Nawet mam założony na chipset wentylator i robi takie numery,nie wiem jak tu dalej walczyć z dziadem napięcie zwiększyć na CPU ?

Link to post
Share on other sites

Temperatura jak najbardziej OK! Spróbuj zmienić napięcie dla NB na coś w okolicach 1,3V natomiast FSB 1,4V pamięci zostaw tak jak masz czyli na 2,2V i jeżeli nie przejdzie testu stabilności na napięciu 1,45V to ewentualnie memtest i sprawdzenie RAM-u. Mój E8400 na napięciu 1,52 wyciągnął 4,6 GHZ, niestety nie jestem teraz w stanie podać Ci moich ustawień bo chwilowo pracuję na kompie Brata, ale jutro już powinienem wrócić na mieszkanie to jak coś napisze Ci jak sprawa ustawień wygląda u mnie. ;)

Link to post
Share on other sites

Raczej nie powinna zaszkodzić aktualizacja BIOS-u więc możesz spróbować:

 

Ustawienia na 4,4GHz u mnie mają się tak:

 

CPU Ratio Setting-> [9]

FSB Frequency-> [490]

PCIE Frequency-> [100]

FSB Strap to North Bridge-> [333](ustaw na takim poziomie żeby zbliżyć się jak najbardziej do taktowania pamięci 1066MHz wydaje mi sie że 200MHz będzie ok)

DRAM Frequency-> [1569](ja mam pamięci DDR3 dla Ciebie oczywiście jak najbliżej 1066MHz)

.

.

Timingi miałeś dobrze ustawione ;)

.

.

CPU Voltage-> [1,4375]

.

FSB Termination Voltage-> [1,44]

DRAM Voltage-> [1,9](u Ciebie oczywiście 2,2V)

NB Termination Voltage-> [1,40]

 

Ni wiem też czemu wyłączyłeś funkcję Intel virtualization tech. ja jej nie ruszałem reszta ustawień taka jak do tej pory.Powodzenia ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...