Skocz do zawartości

Athlon II x3 435 + ASRock AOD790GX/128M (dlugi + zdjecia)


Recommended Posts

masz chlodzenie zwykle boxowe tak??

 

Zanim zaczniesz podkrecac sprawdz czy ten odblokowany rdzen i L3 jest stabilne i jakie temperatury pokazuje.

 

Sciagnij program OCCT i Speedfan... pierwszy do obciazania procesora drugi do sprawdzania temperatury.

Ustawienia (lub ewentualne alternatywy dla programu OCCT) zrob jak pisze tutaj:

viewtopic.php?f=43&t=1258

 

Jesli procesor podczas testu nie zrobi zadnych bledow to jest dobrze... ale obserwuj temperatury. Moj po odblokowaniu na boxowym choldzeniu po 5 minutach 100% obziazenia w OCCT mial juz 67*C a to jest sporo i wtedy wylaczylem i dalem sobie spokuj z podkrecaniem az do momentu zalozenia nowego chlodzenia.

 

Jesli temperatury nie beda za wysokie to zobacz na zdjecia powyzej... tam sa ustawienia jakie uzywam do podkrecania mojego proca w tym momencie (zmniejszylem mnoznik na 13, ustawilem C'n'Q na enabled i napiecie procka na 1.35 a NB na 1.2).

 

Napisz jeszcze jakie masz pamieci.

Link to post
Share on other sites

taka mała podpowiedz jak testujesz to najlepiej w amd overdrive stability test włacz wszystkie testy "select all" na godzine potem przełacz zakladke i tam masz pokazane rdzenie ważnie żeby linijka szła równiutko czytaj że wszystkie rdzenie są obiązone na 100% wtedy monitoruj temp np w nowym everscie 5,3 on pokazuje poprawne

Link to post
Share on other sites

jarecki1988: Zakladam ze Twoj bios wyglada tak samo jak moj (lub bardzo podobnie)... w takim wypadku ustaw opcje tak samo jak ja ustawilem na zdjeciach, kilka z nich jednak zmienimy:

 

CPU Frequency Multiplier: 12

CPU Voltage: 1.325

NB Voltage: 1.2

Memory Clock: 333

timingi ponizej zostaw na Auto...

 

CPU - NB Link Speed: 1600MHz

DRAM Voltage: Auto

 

To podkreci Twojego proca do 3.2GHz bez podnoszenia napiecia procesora... nie jestem pewien jakie te Twoje pamieci maja standardowe ustawienia... no ale powinny na tych dzialac.

Jakby cos nie dzialalo zresetuj bios i sprobuj cos pokombinowac.

Po kazdej zmianie przetestuj kompa przynajmniej 30-60min w OCCT lub tak jak lukyeti pisze.

Jakby dochodzilo do 65*C i wyzej to radzilbym juz wiecej nie podkrecac...

 

Jakbys jednak chcial, albo zmienil chlodzenie... to wystarczy podnosic mnoznik i ewentualnie napiecie procesora (CPU Frequency Multiplier i CPU Voltage)

Z tymi ustawieniami podkrecamy rowniez troche pamieci... jakby nie dzialalo mozesz sprobowac obnizyc Memory Clock na 266.

 

 

Jakbys mial jeszcze jakies pytania pisz.

 

Ogolnie... raczej nie ma sie co zepsuc jesli nie bedziesz podnosil za duzo napiecia na procesorze (na boxowych chlodzeniu wiecej niz 1.4-1.425 bym nie dawal).

Oczywiscie nie biore odpowiedzialnosci za ewentualne bledy, uszkodzenia itp... podkreca sie zawsze na wlasne ryzyko :P

 

Po podkreceniu wrzuc jeszcze raz screena tak jak to zrobiles wczesniej z CPU-Z

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

aby plyta posiadala opcje ACC musi miec mostek poludniowy SB710 lub SB750.

Wiekszosc plyt ktora ma taki mostek poludniowy, ma opcje ACC w biose (nie wiem czy wszystkie z tym mostkiem taka opcje maja... ale na pewno wiekszosc).

 

Jest jeszcze druga opcja... specjalny chip do tego celu. Taki chip ma chyba tylko kilka plyt z nastepna generacja chipsetow z serii 8xx, ktora standardowo nie posiada juz ACC, ale z tym chipem ma opcje uaktywniania nieaktywnych rdzeni, na przyklad takie plyty:

 

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M ... 20Extreme3

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=G ... templete=2

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jesli ktos jest zainteresowany i ma taka sama plyte glowna jak ja (tzn ASRock AOD790GX/128M), dostalem odpowiedz od supportu ASRocka w sprawie obslugi 6-rdzeniowych prockow.

Oto ona:

 

Hello,

 

Officially those CPU’s are not supported. But with special BIOS 1.81 it should work. Please update to this version before installing the CPU.

Please unpack the attached rar, use the ISO image to burn a CD or CD-rw, and check the attached PDF.

 

Update instructions:

Before starting please write down or photograph your current BIOS settings, especially SATA/RAID settings and Memory (DRAM) Frequency.

Please boot from the CD.

Under DOS then type:

update (Enter)

Then wait until the BIOS has been flashed.

Now you can reset or press CTRL-ALT-DEL.

Please wait until the system stops booting.

Then press F2 to go into the BIOS.

Now load default settings with F9.

And press F10 to save & exit.

When the system has restarted completely, the BIOS will be updated.

After this you will have to restore your personal BIOS settings.

 

Best regards,

ASRock Support

Jesli ktos jest zainteresowany to podesle mu ten obraz ISO na maila... ja narazie go jeszcze nie sprawdzalem bo nie zanosi sie abym mial 6-rdzeniowca w najblizszym mczasie ;)

Link to post
Share on other sites

:) Witam

 

mi się udało odblokować na tej płycie PHENOM-a II X2 555 BE śmiga stabilnie na 3200Mhz X 4

z tego co widzę to obsłuży też 6 rdzeniowe procesory-bardzo pocieszająca wiadomość chociaż narazie nie planuje zmiany procesora

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat:

 

Kupiłem niedawno płytkę MSI 785 E53 i procek Athlon x3 435 i postanowiłem zobaczyć czy odblokuje się 4 rdzeń. Komp wstał bez problemu i na razie wszystko wygląda ok:

 

http://img168.imageshack.us/img168/4294/rrr1.th.png

 

Później spróbuję zapuściś OCCT, ale mam kilka wątpliwości:

 

1. W BIOS-ie zmieniłem dwie pozycje: "Unlock All Cores" na enabled i "ACC" na auto. Czy to wystarczy? Czy może zmienić coś jeszcze? Może przy ACC dać "All Cores", albo "Per Core"?

 

http://img12.imageshack.us/img12/6399/biosu.th.jpg

 

2. Po przejściu na czwarty rdzeń nie mogę odczytać temperatur poszczególnych rdzeni (chyba, że pierwszy screen w SpeedFan coś pokazuje). Czy do testów z OCCT wystarczy mi tylko odczyt całego proca?

 

3. Czy moja temperatura CPU nie jest za wysoka? Nawet przy trzech rdzeniach w spoczynku wynosi ok. 46 st.

 

4. Czy to normalne, że odczyt z całego proca to ok. 46 st., a poszczególnych rdzeni max. 32 st. (wszystko w spoczynku)?

 

http://img180.imageshack.us/img180/9686/3rdzenie.th.png

 

5. Czy takie temperatury mają coś wspólnego z tym, że komp został kupiony niedawno i nie wygrzała się jeszcze pasta termoprzewodząca?

 

Obudowa to Gladius 600 ze standardowym śmigłem. Nic nie podkręcane, boxowe chłodzenie.

Link to post
Share on other sites

2. Po przejściu na czwarty rdzeń nie mogę odczytać temperatur poszczególnych rdzeni (chyba, że pierwszy screen w SpeedFan coś pokazuje). Czy do testów z OCCT wystarczy mi tylko odczyt całego proca?

W zupełności wystarczy.

 

3. Czy moja temperatura CPU nie jest za wysoka? Nawet przy trzech rdzeniach w spoczynku wynosi ok. 46 st.

Nie wiem jak to jest na BOX'ie, ale wydaje się nieco wysoka, choć 32st. to nie dużo. To temperatura z włączonym C&Q?

 

4. Czy to normalne, że odczyt z całego proca to ok. 46 st., a poszczególnych rdzeni max. 32 st. (wszystko w spoczynku)?

Tak to norma i chyba nikt nie wie dlaczego tak to wygląda.

___

Nie przekraczaj ~64st.

Link to post
Share on other sites

1. Nic nie musisz zmieniać - masz pełnowartościowego phenoma z pamięcią L3

2. Normalne po odblokowaniu rdzeni - wystarczy temp. całego proca

3. Powinieneś zmienić pastę - trochę za dużo te 46C - powinno być około 30-35C

4. Rdzenie są chłodniejsze od całego proca - normalne

5. Tak jak pisałem zmień pastę, bo ta z boxa jest beznadziejna, ale powinna minimalnie się wygrzać jeszcze - a jak już otrzymałeś phenoma tanim kosztem, to może zainwestujesz w lepsze chłodzenie.

 

Teraz pamiętaj tylko, żeby nie przekroczyć 70C

Link to post
Share on other sites

Co do C&Q to nie instalowałem osobnych sterów. Coś też w BIOS-ie chyba jest jakiś parametr z tym związany, ale musiałbym sprawdzić (sam nic nie zmieniałem).yy

To jest rozwiązanie sprzętowe. Odpowiednie ustawienia masz w BIOS'ie.
Link to post
Share on other sites

Tak jak napisał 19arek93 są to sterowniki to windowsa XP - Vista i Seven mają już to zintegrowane w zarządzaniu energią. Tyle, że wątpię, żeby ta temperatura była spowodowana wyłączonym C'n'Q - ja tego nie używam i na odblokowanych rdzeniach w spoczynku mam 32C, na boxie było około 34C.

Link to post
Share on other sites

Na razie mam WinXP. Warto to zainstalować?

To już zależy od Ciebie. Możesz zyskać na trochę mniejszym zużyciu prądu i na niższych temperaturach (też troszkę), ale w niektórych przypadkach może to być niestabilne.
Link to post
Share on other sites

Jak to niestabilne? Co Ty za bzdury wypisujesz?

C&Q zjeżdża do 800MHz i 1v co jest bardzo wysoką wartością, często pozwalającą na uzyskanie taktowania rzędu ~1600MHz!

Link to post
Share on other sites

Jak to niestabilne? Co Ty za bzdury wypisujesz?

C&Q zjeżdża do 800MHz i 1v co jest bardzo wysoką wartością, często pozwalającą na uzyskanie taktowania rzędu ~1600MHz!

Wiedziałem, że skrytykujesz moją wypowiedź :cenzura: Nawet w BIOSie i manualu pisze, że przy włączeniu C'n'Q na niektórych pamięciach i zasilaczach może nie działać. U mnie po OC proca na grze Assassin's Creed w biurze asasynów, gdzie nic się nie rusza resetowało komputer - sprawdzane x razy przy włączonym i wyłączonym C'n'Q.
Link to post
Share on other sites

Spróbuj, choć wątpię by była jakakolwiek różnica. Oczywiście nie działa Ci C&Q skoro chcesz to instalować?

Czy działa, tego nie wiem. W BIOS-ie mam ustawione na auto, a sterewników tak jak piszę, jeszcze nie instalowałem.

 

Hmm, to może coś jest z wentylatorem na CPU? Wg SpeedFana chodzi od początku na 100% (to normalne)? Może przez to pogorszyła się jego wydajność?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...