Skocz do zawartości

Wpływ OC proc. Ivy Bridge oraz liczby rdzeni na fps na platformie Z77 z GTX 680


Recommended Posts

Podkręcenie procesora i7 3770K z 3.8 GHz do 4.5 GHz nie spowodowało wzrostu wydajności w testowanych benchmarkach z gier.

 

Grafika dostaje baty, zaś cpu leży odłogiem. Różnica będzie bardziej widoczna jeśli ustawisz niższe detale.

 

Również żaden z testowanych benchmarków nie wykorzystywał technologii Hyper Threading,

 

Co wy ludzie tacy uparci na to wykorzystywanie? Powtórz proszę testy w crysis i bishock na 2 rdzeniach z wyłączonym HT, a następnie porównaj do 2 rdzeni z HT. Obecnie uważam takie podsumowanie za błędne gdyż, jak sam widzisz większość z tych benchmarków nie potrzebuje więcej niż 2 rdzenie, a te w których trzeba 4 potrafią to pokazać na wykresie. Stąd i7 i jego 8 wątków staje się zbędne.

 

 

Ten krótki test nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wpływ OC procesora na wydajność w grach. Pokazuje że przetestowane wbudowane benchmarki z gier nie są od niego zależne.

Nie bez powodu CPU testowane jest w grach na niższych rozdzielczościach. Przy takim ustawieniu grafika jest wąskim gardłem, gdyż nie potrafi wygenerować więcej fps. Mało fps (spowodowanych grafiką) = mało obliczeń na procesorze, dlatego nie ma takich różnic. Gdy zaś (dzięki niższej rozdziałce/detalom) fps jest wyższy, cpu ma więcej do roboty. Możesz spróbować odciążyć grafikę rozdzielczością, czy wyłączeniem dodatkowych obliczeń na gpu  (tressfx, teselacje, dof).

 

 

 

Bajdełej,

W wielu grach są miejsca silniej wykorzystujące procesor, w których OC może zrobić zauważalną różnicę. Uwzględniaj w wykresach minfps.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Min fps nie uwzględniłem ze względu na większy błąd pomiarowy testu bo w niektórych przypadkach wyniki są nieprawdziwe. Aby były prawidłowe musiałbym powtórzyć test co najmniej 100 razy i oszacować poprawnie błąd pomiarowy. Testy były wykonane w pętli 5 razy, zauważ że wahania średniego fps są stosunkowo niewielkie, natomiast min i max fps mają już wyraźnie większe wahania i większy jest błąd pomiarowy dlatego napisałem jedynie że min fps spadł na 2 rdzeniach w Crysis 2 i Bioschock. Co do HT, to nie wiem czy test który zaproponowałeś ma sens. Który popularny procesor na rynku ma 2 rdzenie i 2 wątki? Temat mnie zaciekawił, jak znajdę więcej czasu to sprawdzę jak to wygląda przy obniżonych detalach, może zrobie jakieś testy frapsem w Crysis 3 i Far Cry 3.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

HT ma wpływ na wydajność, dosyć znaczny.

 

Wybrałeś najgorszy możliwy procesor (8 wątków intela nie będzie w tych testach wykorzystywane, ani tych z HT, ani z fizycznych rdzeni).  Wybrałeś też najgorsze możliwe warunki (mały narzut na cpu).

 

Ja wiem, że ze swoich wyników mogłeś tak to odebrać, jednak pisanie w rozumieniu ogólnym " HT nie ma wpływu na wydajność" jest mocnym nadużyciem. Zaproponowałem zwykłe porównanie 2 rdzeni do 2 rdzeni+HT (coś jak i3 vs pentiumG), ponieważ w takich benchmarkach różnica między 2  i 4 wątkami będzie zauważalnie większa niż między 4 a 8.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@walker15130, HT będzie miało wpływ na wydajność przy 2 rdzeniach, to oczywiste ale kogo to obchodzi. Kto kupuje teraz stary procesor Pentium do GTX 680. Obecny gracz stoi przed wyborem i5 vs i7 i w tym wypadku HT nie ma wpływu na wydajność w grach. Tak samo testy z niższą rozdzielczością i niższymi detalami, nikt nie gra na 680 w najniższych detalach i w niższej rozdzielczości, więc jaki sens mają takie testy. Nie wybrałem najgorszych możliwych warunków tylko realne warunki oraz najpopularniejszy procesor.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Niby sensu nie mają, ale jeśli chcemy pokazać pewne zależności, to powinno się brać pod uwagę różne konfiguracje. 

Dla mnie ten test nie ma wielkiego znaczenia, widać że testy w niektórych miejscach mają narzut wyłącznie na GPU. 

 

Mam dla Ciebie propozycje. Skoro masz tyle wolnego czasu do testów, spróbuj sprawdzić pamięci na Ivy przy różnych taktowaniach. Chodzi mi o testy przy 1333, 1600 i 1866 MHz. Byłoby bajkowo gdybyś sprawdził wpływ kości spiętych w dualu i różnych timingów. 

Link to post
Share on other sites

Możliwe, ale Arma ma chyba wbudowany jakiś tam benchmark. Musiałbym sprawdzić, nie jestem pewien. Jeśli to nie jest zbyt wielkim problemem to polecam do Army doinstalować DayZ i zrobić sobię przechadzkę po Chernogorsku, albo Elektrozavodsku, wtedy można będzie ocenić jaki wpływ ma procesor na gry które faktycznie potrzebują jego mocy.

Link to post
Share on other sites

Ten test nie jest miarodajny, nie masz różnic w średnim FPS bo grafika była tu "wąskim gardłem" :/ Te benchmarki są najwyraźniej tak zoptymalizowane, aby porównywać ze sobą karty graficzne a nie procesory.

@walker15130 bardzo dobrze zauważył, że warunki testu były raczej średnie i jego pomysł na test jest odpowiedni do porównywania wydajności CPU.

Link to post
Share on other sites

Ten test nie jest miarodajny, nie masz różnic w średnim FPS bo grafika była tu "wąskim gardłem" :/ Te benchmarki są najwyraźniej tak zoptymalizowane, aby porównywać ze sobą karty graficzne a nie procesory.

@walker15130 bardzo dobrze zauważył, że warunki testu były raczej średnie i jego pomysł na test jest odpowiedni do porównywania wydajności CPU.

Ja jestem nieco zdziwiony tymi wynikami bo też spodziewałem się różnic ale jak widać jest tak jak piszecie, CPU się nudzi w tych testach. Na szybko z ciekawości sprawdzę Bioschocka na 3.5 GHz bez HT w niskich ustawieniach i w niskiej rozdzielczości. Na więcej testów na razie nie mam czasu :-( Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, testy są w 100% "graficzne" i żadnych wniosków z tego nie wyciągniemy. W takich miejscach każdy procesor da radę. Procesory testuje się w odpowiednich miejscach, nigdy z wykorzystaniem gotowych benchmarków.

Edytowane przez tomcug
Link to post
Share on other sites

Panowie na szybkiego, testy na niższych detalach oraz w rozdzielczości 1280 x 720.

 

Crysis 2

i7 3770K @ 4.5 GHz


http://imageshack.us/a/img339/2335/crysis2tsi7oc.png



i7 3770K @ 3.8 GHz HT off = ~i5 3570K @ stock


http://imageshack.us/a/img713/8946/crysis2tsi5stock.png



http://imageshack.us/a/img577/4905/crysis2low.png

 

Bioschock Infinite

 

i7 3770K @ 4.5 GHz


http://imageshack.us/a/img23/9215/bioschocki7oc.png



i7 3770K @ 3.8 GHz HT off = ~i5 3570K @ stock


http://imageshack.us/a/img6/545/bioschocki5stock.png



http://imageshack.us/a/img7/2346/bioschoklow.png

Różnica to 6% w przypadku Crysis 2 oraz 4 % w przypadku Bioschocka. Na wykresach z monitoringu widać że karta była już hamowana przez CPU. Minimalne użycie karty spadło do 54% w czasie testu Bioschock-a dla i5 3570K @ stock. Może w weekend dokończę testy ale widać że w niższej rozdzielczości i niższych detalach, różnica przy OC jest niewielka.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Woojciech, Crysis 2 to też kiepski przykład gry na testowanie CPU, ta gra siedzi ostro na grafie, wystarczy stary e8400 dobrze podkręcony i wyniki fps masz zbliżone do i5/i7 - lepiej byś zrobił zarzucając C3 albo BF3 multi do tej mini recki, o tam by się działo przy 2/4/4+HT

Link to post
Share on other sites

BF3 nie posiadam ale chyba zrobie test CPU na Crysis 3. Jako miejsce testowe wstępnie wybrałem 'welcome to the jungle' gdzie falująca roślinność obciąża procesor. Chyba że macie pomysł na lepsze miejsce testowe.

Drugi test będzie z trybu multi. Myśle żeby nagrać gameplay AF, zmierzyć średni fps, być może zrobie wykres fps w czasie bo fraps/action potrafi generować dane do takiego wykresu.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Wooojciech1983 - powiedz co masz z robienia recenzji sprzętu na forum? Nic, TYLKO bezwartościowe plusy. Gdybyś opublikował swoje  wyniki w dziale miniRecenzje to za tak dobre testy dostałbyś pewnie 150 punktów, czyli 150 zł.

Edytowane przez Lightning
Link to post
Share on other sites

Hmm, nie wiedziałem tego, dzięki za info, w takim razie postaram się rozszerzyć tą mini reckę i opublikować. Wczoraj potestowałem procka w Crysis 3 na dużym polu z trawy gdzie wieżyczka do nas strzela, wyniki są ciekawe ale też nie do konća takie jakich się spodziewałem, dzisiaj potestuje multi.

Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

W takim razie czekam na artykuł w którym opublikujesz swoje "ciekawe" wyniki" ;)

 

Ja sam bawię sie obecnie z HD 7870 FleX i również kilka wyników mnie zaskoczyło. Być może już za tydzień recenzja pojawi sie w dziale MR.

 

PS: W wolnej chwili zajrzyj, oceń i skomentuj moją najnowszą miniRecenzję:

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/zalman-cnps-9900-df-recenzja.html

Innych czytelników forum również do tego zachęcam :)

Link to post
Share on other sites

Też testowałem w tej lokacji mój sprzęt. Żadna zmiana taktowań nie powodowała przyrostu FPS.

Na jakim procesorze? U mnie jest różnica 3 fps między 3.8 GHz a 4.5 GHz i nie jest to błąd pomiarowy, przechodziłem ten fragment 3 razy. Za to jest znacznie większa różnica przy wyłączonym HT. Gra w pełni wykorzystuje 8 wątków i dużo traci na 3570K. Jakie proponujesz miejsce testowe w Crysis 3 żeby zauważyć większą różnicę przy OC, czy jednak nie ma takiego miejsca i OC procka nie ma dużego wpływu na wydajność. Edytowane przez Wooojciech1983
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...