Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest to jeden z przedstawicieli średniej półki rynku smartfonów. Jego premiera nastąpiła w sierpniu tego roku. W Europie Sony zademonstrowało go na targach IFA w Berlinie.

 

Sam czas premiery wskazuje, że nie jest to flagowy model Sony. Te są zwykle prezentowane na targach w Barcelonie, więc kilka miesięcy wcześniej. Średni – nie oznacza biednego. Tak jest również i w tym wypadku.  Za przyzwoitą cenę dostajemy bardzo dobrze wykonany, telefon z cztero calowym ekranem,  Androidem 4.1 Jelly Bean, co nie jest tak częste u jego bezpośrednich rywali.

Zestaw otrzymaliśmy w małym pudełku. Sama zawartość nie zaskakuje. Producent dostarcza ładowarkę, kabel usb, papierową instrukcją. Brakuje słuchawek, chociaż najtańszych. Być może niektórzy operatorzy sieci komórkowych zdecydują się na wzbogacenie tego zestawu o słuchawki, tym bardziej, że Xperia J potrafi sporo w tej kwestii.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_5.jpghttp://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_6.jpg

Po wyjęciu z pudełka i wzięciu w dłoń, zwraca uwagę nietypowy kształt tył Xperii. Jest on wklęsły. Oczywiście nie jest to pierwszy smartfon Sony, który korzysta z tego pomysłu. Jeżeli pamiętacie Xperię Arc, to tam znajdziecie, co natchnęło twórców J do zastosowania wklęsłego. Jest to nie tylko ciekawy pomysł na wygląd i odróżnienie się od konkurencji. Smartfon bardzo wygodnie się trzyma w jednej dłoni. Zaokrąglenie powoduje, że leży on znacznie pewniej w dłoni od zwykłego, płaskiego telefonu. W najgrubszym miejscu ma on tylko 9,2 mm grubości. Jeżeli przyjrzymy się z boku leżącej Xperii J będzie się ona wydawała jeszcze cieńsza niż jest w rzeczywistości.

Tylna klapka telefonu jest plastikowa. Jest pokryta warstwą, która utrudnia ślizganie się telefonu w dłoni i jest miła w dotyku. Całość jest w całości zdejmowalna, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do wymiennej baterii, karty sim oraz złącza kart pamięci microSD.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_21.jpg

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_41.jpg

Z tyłu telefonu na dole jest umieszczony zewnętrzny głośnik. Na górze znajdziemy obiektyw aparatu fotograficznego oraz jedną diodę doświetlającą, która ułatwia nam robienie zdjęć w ciemnych pomieszczeniach

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_12.jpg

Z przodu telefonu wita nas 4 calowy ekran z matrycą LCD. Pod ekranem znajdziemy trzy sprzętowe przyciski. Jest to dobre rozwiązanie i chociaż okupione utratą cennej przestrzeni, ale ja preferuję takie rozwiązanie nad czysto programowe przyciski wyświetlane na ekranie. Na górze po lewej stronie producent umieścił małą diodę, kamerę do videorozmów, oraz głośnik. Brakuje czujnika podświetlenia. Będziemy, więc pozbawieni automatycznej regulacji podświetlenia ekranu.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_14.jpg

 Po prawej stronie telefonu nietypowo umieszczono przycisk power, a pod nim podwójny klawisz głośności. Są one metalowe, miękkie przy naciskaniu ze słabo wyczuwalnym skoku.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/03/xperia_j_111.jpg

Po lewej standardowo dla serii Xperia ulokowany jest port microUSB. Gniazdo słuchawkowe jest na środku góry telefonu. Ciekawym elementem obudowy jest kolorowe podświetlenie znajdujące się na samym dole. Przyjmuje ono kolor wybranego przez nas tematu pulpitu.

Sama obudowa jest wykonana z wysokiej, jakości plastików. Całość opiera się na metalowej ramce, co usztywnia całą konstrukcję bez znacznego zwiększania jej ciężaru. Użyte do materiały zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy są bardzo przyjemne w dotyku i dla oka. Front telefonu imituje fortepianową czerń, tył dla kontrastu jest matowy. Spaja to wszystko w całość chromowana, metalowa ramka. W dotyku cała obudowa, mimo że nie jest typu unibody nie trzeszczy i jest sztywna. Wszystko jest dobrze spasowane. Klapka baterii nie ugina się znacznie pod palcami dzięki wyprofilowanej krzywiźnie.

 http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/xperia_j_16.jpg

Zastosowana matryca w telefonie musi rywalizować z Amoledami Samsunga, który stosuje je również w telefonach ze średniej półki. Zastosowany przez Sony ekran jest porównywalny do testowanego niedawno HTC Desire X. Charakteryzuje się minimalnie gorszymi kontami patrzenia, ale większą jasnością i nasyceniem kolorów. Są one tak jaskrawe, że czasami przypominają te znane z ekranów Samsunga. Matryca ma również bardzo dobry kontrast. Widać to od razu, ponieważ większość wbudowanych tematów pulpitu Sony, ma ciemne tła oraz jasne ikony.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/Screenshot_2013-03-31-11-55-09.png

Amatorzy filmów będą również zadowoleni z bardzo dobrej, jakość czerni jak na matrycę typu LCD. Rozdzielczość ekranu to 480 x 454 pixeli. Daje to gęstość pixeli na poziomie 245 ppi. W tej klasie to niezły wynik. Nie jest to, co prawda Retina Apple, ale również cena telefonu jest wielokrotnie niższa.

Przy czytaniu tekstu na gęsto upakowanych stronach www nie ma się większych zastrzeżeń. Ekran jest równomiernie podświetlony, z prawdziwą bielą, której nie zobaczymy na amoledowej konkurencji. Właściwie za stosowaniem tanich ekranów amoledowych może przemawiać tylko ich mała grubość. Przez to, że nie wymagają oddzielnego elementu podświetlającego, ponieważ ich pixele świecą same możliwa jest produkcja bardzo cienkich telefonów.  Przy intensywnym świetle dziennym ekran traci znaczną cześć kolorów, jest to jednak wada wszystkich dzisiejszych wyświetlaczy LCD, zachowuje jednak dzięki wysokiemu kontrastowi dobrą widoczność czcionek. W odniesieniu do testowanego niedawno Desire X sprawuje się odrobinę lepiej. Desire X wyprzeda go w przejściach tonalnych barw. Wynika to z tego że HTC stosuje ekrany SLCD, a testowany Xperia J TFT.

Reakcja na dotyk jest bardzo dobra i dokładna. To jedna z większych zalet Xperii J. Wielu recenzentów przestało już zwracać na ten element uwagę, mimo że dzisiejsze smartfony nadal w tej kwestii potrafią się bardzo różnić. Tutaj duży plus dla telefonu Sony. Smartfon działa w oparciu o system Android 4.1.2 Jelly Bean z nakładką Sony. Jak widać producent spełnił swoją zapowiedź wydania oficjalnej aktualizacji do Jelly. Jest to zaleta testowanej Xperii. Nie każdy jej konkurent może się tym pochwalić.

Kontakty i wiadomości są standardowe i mało w nich widać przeróbek i udoskonaleń Sony. Mamy możliwość synchronizacji kontaktów z telefonu z serwisami społecznościowymi oraz z kontem Google. Poruszanie się po nich jest łatwe. Możemy je wybierać poprzez podanie numeru telefonu lub wpisanie części imienia lub nazwiska.

Pola kontaktów zawierają dodatkowe informacje jak www, email, urodziny itp. Wiadomości wpisujemy za pomocą poziomej lub pionowej klawiatury. Jest ona wygodna i dokładna. Duża w tym zasługa dobrej, jakości dotyku ekranu. Jeżeli nie odpowiada nam zwykłe wprowadzanie tekstu możemy je skorzystać z opcji podobnej do SWYPE. Sugerowanie wyrazów przez wbudowany słownik jest ok. Większość propozycji sugerowanych wyrazów jest trafna.

Obsługa e-mail bazuje na dwóch aplikacjach. Gmail – standardowy program pocztowy Google i poczta do obsługi reszty rodzajów skrzynek. Dla mnie jest to największa bolączka telefonów z Androidem. IOS ma jednego klienta do obsługi wszystkich standardów poczty elektronicznej.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/Screenshot_2013-03-31-12-02-211.png

Jakość połączeń głosowych jest dobra. Jeżeli jesteśmy abonentem sieci, która wspiera standard technologię HD Voice oraz nasz rozmówca również do niej należy będziemy cieszyli się o wiele lepszym dźwiękiem. Ma on wyższą jakość przez zastosowanie większej częstotliwości próbkowania i nowocześniejszych kodeków. Nawet bez tej technologii rozmowy są wyraźne i na dobrym poziomie. Zasięg nie pozostawia wiele do życzenia. Telefon nie ma uścisku śmierci jak niektóre produkty Apple i zasięg WiFi i 3G nie jest uzależniony od sposobu jego trzymania w dłoni.

Xperia J napędzana jest jednordzeniowym procesorem bazującym na ARM Cortex A5 wspierany układem graficznym Adreno 200 oraz 512 MB RAM. Wbudowana pamięć flash to 4 GB. Oczywiście możemy ją rozszerzyć kartą pamięci microSD. Maksymalna wielkość karty, jaką obsługuje telefon to 32 GB. Wydajnościowo nie mamy do czynienia z potworem. O ile obsługa samego systemu oraz stron www jest szybka to przy bardziej wymagających grach będziemy czuli niedostatki w wydajności układu graficznego oraz jednego rdzenia procesora. Wyniki możecie zobaczyć w zamieszczonych poniżej benchmarkach.

Jako ciekawostkę dodam, że telefon przeszedł udaną próbę uruchomienia na nim Real Racing 3.

Wyścigi są grywalne, co świadczy o bardzo dobrej optymalizacji przez twórców gry. Powoli zaciera się przewaga sprzętów z pod znaku nagryzionego jabłka w kwestii optymalizacji. Teraz również na Androida wychodzi coraz więcej aplikacji, które rozsądnie korzystają ze sprzętu. Większość gier będzie chodziła dosyć płynnie na Xperii J. Przykładem jest Dead Trigger. Testowany sprzęt mimo dosyć rozbudowanej grafiki w tym tytule doskonale się w nim sprawdził.

Xperia J ustępuje wydajnościowo HTC Desire X, ale jest o oczko wyżej od np. LG L7. Na pochwałę zasługuje bardzo dobra optymalizacja nakładki Sony. Pracuje ona zdecydowanie płynniej od jednordzeniowej konkurencji. Jest to zasługa producenta, który postarał się, aby chodziła bez irytujących lagów. Liczba obsługiwanych pulpitów wynosi 5 podobnie jak w Desire X.

 Telefon posiada wiele aplikacji dołączonych przez producenta. Ciekawszymi są TrackID, dzięki której możemy rozpoznać słuchany utwór, LiveWare, która pozwoli nam uruchomić automatycznie odpowiednie aplikacje po podłączeniu jakiegoś z akcesoriów. Bardzo przydatny jest wiget za pomocą, którego możemy bezpośrednio z pulpitu sterować takimi opcjami jak włączenie lub wyłączenie WiFi, GPS itp. Niezmiernie ułatwia to posługiwanie się telefonem. Wielu producentów stosuje podobne rozwiązania np. Samsung. Jednak propozycja Sony jest dla mnie najwygodniejsza w obsłudze.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek Sony jest Walkman. Kiedyś był to odtwarzacz kaset, potem seria telefonów a obecnie wskrzeszono go do życia, jako aplikację muzyczną. Jest to jedna ładniejszych i wygodnych tego typu aplikacji na Androida. Możemy za pomocą funkcji SensMe dostosować odtwarzaną muzykę do swojego nastroju. Walkman umożliwia odszukanie na YouTube klipu do słuchanego przez nas utworu, informacji o nim w Wikipedii, tekstu piosenki. Jeżeli zabraknie nam utworów zakupimy je w sklepie Music Unlimited, do którego odnośnik znajdziemy w aplikacji.

Brzmienie odtwarzanego dźwięku ulepszymy wbudowanym korektorem oraz podbiciem basu ClearBass. Jakość dźwięku na dobrej jakości słuchawkach jest na wysokim poziomie. Jeżeli pobawimy się wbudowanym korektorem Xperia J pokaże, co potrafi. Jeżeli znudzi się nam Walkman znajdziemy radio FM. To jego działania jest potrzebny oczywiście zestaw słuchawkowy, który pracuje, jako antena. Działa ono sprawnie i wykrywa większość stacji.

Wbudowany głośnik jest dobrej, jakości. Spełni się doskonale, jako zestaw głośnomówiący w samochodzie oraz jako źródło dla głosu lektora przy nawigacji.

Aplikacja do przeglądania filmów i zdjęć ma ciekawą zakładkę – mapa. Możemy tam wygodnie podejrzeć gdzie wykonaliśmy nasze zdjęcia. Fotografie  możemy pogrupować w albumy, udostępnić online w większości serwisów społecznościowych. Jeżeli coś nam nie pasuje to jest możliwa prosta edycja obrazków bezpośrednio z galerii. Nasze dzieła możemy zaprezentować w formie pokazu slajdów.

Filmy najlepiej, jeżeli nie przekraczają rozdzielczości ekranu. Mamy w tedy pewność, że zostaną odtworzone bez problemów. Xperia J radzi sobie bez problemu z plikami.Avi DivX/XviD.  Wypadku, gdy jakiś film nie jest odtwarzany a jego rozdzielczość oraz bitrate nie przekracza możliwości sprzętowych telefonu możemy go odtworzyć pod jakimś z programów firm trzecich dostępnym w sklepie Play.

Xperia J ze światem może się łączyć w większości standardów 3G – HSDPA do 7,2 Mb/s, HSUPA do 5,76 Mb/s oraz WiFi w standardzie n. Jeżeli chcemy możemy zamienić ją w prosty Hot spot. Telefon wspiera w pełni standard DLNA. Dzięki temu będziemy mogli odtworzyć zdjęcia, filmy lub muzykę bezpośrednio z telefonu na dowolnym urządzeniu w naszym domu.

Nawigacja GPS w tym telefonie jest na dobrym poziomie. Szybko łapie fixa. Poza tym jak każdy telefon z Androidem posiada wbudowane mapy Google, które umożliwiają również nawigację.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/Screenshot_2013-03-31-12-01-19.png

Dla mnie z darmowych nawigacji w Polsce użyteczne są tylko Nokia Drive. Google i Apple niestety mają sporo do nadrobienia. Może, gdy przestaniemy być traktowani jak trzeci świat przez te firmy ulegnie to poprawie. Na razie używam płatnego Naviexpert, który na Xperii pracuje bardzo dobrze. Telefon nie traci zasięgu GPS przy wysokiej zabudowie oraz pochmurnym niebie. Nie jest to takie oczywiste i zdarzało się często np. posiadanemu kiedyś Samsungowi Galaxy S2. Wiele serwisów pisze, że mapy Google są przyzwoite. Ja mam inne zdanie na ten temat. Dlatego miłośnikom nawigacji polecam zaopatrzyć się w komercyjne mapy. Jak widać to, co jest dobre na zachodzie u nas wcale nie musi się sprawdzać. Jest to podejście do nas Polaków, jako klientów drugiej kategorii.

Sony wyposażyło telefon w dwie przeglądarki. Swoją oraz Google Chrome. Każda z nich pracuje na Xperii bez problemu. Wczytywanie stron jest szybkie, ale na bardziej rozbudowanych mogą pojawić się spowolnienia ze względu na dosyć wolny procesor. Dotyczy to jednak tylko bardzo dużych stron z wieloma animacjami. Reszta www odtwarzana jest płynnie. Nie ma problemu z ich formatowaniem, powieszaniem czy nawigacją po nich.

Wbudowany aparat fotograficzny ma rozdzielczość 5MP oraz może kręcić filmy w rozdzielczości VGA, czyli 640×480. Nie jest to powalające tym bardziej, że Sony ma na swoim kącie sporą liczbę telefonów, które słynęły z bardzo wysokiej jakości zdjęć. Sama firma dostarcza swoje matryce wielu producentom urządzeń przenośnych.

Interface aparatu jest dosyć rozbudowany. Możemy wybrać rodzaj sceny, w tym jest bardzo ciekawy tryb – dokument, dzięki któremu możemy zrobić zdjęcia np. naszych notatek ze studiów czy pracy. Samo zdjęcie możemy zrobić przez wciśnięcie przycisku na ekranie lub dotkniecie wybranego szczegółu, na którym zostanie ustawiona punktowo ostrość.

 Jednak mimo wielości opcji same zdjęcia wychodzą przeciętnie. Jest problem z ostrością. Na plus można dodać sporą jasność diody doświetlającej. Jednak ze względu na małą czułość matrycy nie polecamy robienia zdjęć przy sztucznym oświetleniu lub nocą. Filmy kręcone są w dosyć małej jak na dzisiaj rozdzielczości. Zaletą jest ich płynność, która nie spada nawet przy nagłych zmianach oświetlenia podczas ich nagrywania.

 

Bateria to jedna z większych zalet Xperii J. Ma ona pojemność aż 1700 mAh. Przy normalnym użytkowaniu da nam to ponad dwie doby bez oglądania się na ładowarkę. Oczywiście przy bardzo intensywnej zabawie, robieniu zdjęć, nawigacji GPS zobaczymy się z ładowarką już pod koniec dnia. Jednak nie ma dzisiaj na rynku telefonu, który by wytrzymał dłużej przy takim obciążeniu.

http://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/xperia_j_10.jpghttp://xbench.pl/wp-content/uploads/2013/04/xperia_j_13.jpg

Do ręki otrzymujemy niedrogi telefon. Za cenę poniżej 600 zł Sony daje nam urządzenie z systemem Android 4.1.2 Jelly Bean, 4 calowym wyświetlaczem. Możemy na nim uruchomić większość gier w tym RealRacing 3 co jest już samo w sobie ewenementem jak na sprzęt tej klasy. Dobra, jakość wyświetlacza oraz baterii, obsługa większości standardów transmisji danych, bardzo dobrej, jakości dźwięk to podstawowe atuty tego urządzenia. Wykonanie oraz użyte materiały w produkcji tego smartfonu również nie dają powodów do narzekań. Gdyby jeszcze aparat fotograficzny nadążał za resztą był by to produkt idealny. A biorąc pod uwagę Androida 4.1 Oraz bardzo dobrą, jakość dźwięku w słuchawkach – prawie bez konkurencji.

Zalety

- bateria

- wygląd i jakość wykonania

- ekran

- wydajność

- Android 4.1

- jakość dźwięku w słuchawkach

Wady

- aparat

-jakość rozdzielczość filmów

- brak czujnika oświetlenia

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Dziekuje bardzo albo jtka nie ma szans z acem 2 lub nawet huawei g300. Juz sama jej jakosc wykonania zostawia duzo do zyczenia. Telefon mimo fajnej klapki z tylu wyglada dosc tandetnie i jest za lekki, a wyswietlacz który chwali autor wcale nie jest porownywalny do samsungowskich. Dobry ekran to miala xperia arc S, tutaj jest on mocno przeciętny. Jeszcze te proporcje ekranu przez co telefon jest dlugi, a wąski. Przepraszam za anty opinie ale J to totalna sredniawka. Ja mialem wrażenie, że rozpadnie mi sie w rekach, a sam system tez mial problemy z plynnoscia. Juz wole xperie U.

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

To czy jest tani to raczej kwestia zarobków. Druga sprawa to, ze za taka kase mozna miec cos sporo lepszego np ktoras lumie lub huawei g300, lg l7, a odrobine doplacajac mozna juz polowac na ace 2. Xperia J to kiepski smartfon i nie nadaje sie ani dla poczatkującego usera smatfonow bo taki wezmie galaxy mini 2, ani dla kogos kto juz wie co jest grane bo wezmie cos lepszego. Z tego co sie tez orientuje to Jtka ma kiepska moc wyjsciowa na sluchawki co calkowicie ja dyskwalifikuje. Ja od siebie przyznaje jej 3/10 za podobienstwo do ARC s bo cała reszta lezy i nadaje sie na bazar.

 

Ps Twoja recka jest ok i nie kwestionuje strony merytorycznej tylko wyrazam opinie o produkcie :)

Edytowane przez pocio
Link to post
Share on other sites

To czy jest tani to raczej kwestia zarobków. Druga sprawa to, ze za taka kase mozna miec cos sporo lepszego np ktoras lumie lub huawei g300, lg l7, a odrobine doplacajac mozna juz polowac na ace 2. Xperia J to kiepski smartfon i nie nadaje sie ani dla poczatkującego usera smatfonow bo taki wezmie galaxy mini 2, ani dla kogos kto juz wie co jest grane bo wezmie cos lepszego. Z tego co sie tez orientuje to Jtka ma kiepska moc wyjsciowa na sluchawki co calkowicie ja dyskwalifikuje. Ja od siebie przyznaje jej 3/10 za podobienstwo do ARC s bo cała reszta lezy i nadaje sie na bazar.

 

Ps Twoja recka jest ok i nie kwestionuje strony merytorycznej tylko wyrazam opinie o produkcie :)

Co do zarobków masz rację i używanie słów drogi lub tani jest względne. Dla mnie oczko wyżej stoi Desire X, ale jest droższy i wcale nie jest lepiej wykonany.

Jakość materiałów,bateria Android 4.1 oraz muzyka to podstawowe zalety Xperi J.

Wady to aparat i kamera.

Edytowane przez gshepherd
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie wiem co Wy widzicie w graniu na telefonie. Nigdy telefon nie będzie konsolą. W telefonie jest ważne przede wszystkim:

1. Mocna bateria.

2. Dobry wyświetlacz.

3. Dobra jakość rozmów.

4. Nawigacja.

5. Rozwinięte oprogramowanie.

6. .............. dopiero na końcu gry.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co Wy widzicie w graniu na telefonie. Nigdy telefon nie będzie konsolą. W telefonie jest ważne przede wszystkim:

 

Ja testuję w grach ponieważ wielu gra, ja kiedyś byłem sceptycznie nastawiony go grania na sprzętach mobilnych.

Do czasu zakupienia iPada 2. Nie wiem jak można grać np. na 4 calach iPhone 5. Sam go mam ale po paru próbach mimo że nie posiadam wielkich dłoni uznałem że to nie dla mnie. Jednak inni to lubią i tyle. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Czy Qualcomm nie modyfikował Cortex-a? Piszesz, że jest A5...

 

Zastanawia mnie ta wydajność. Możliwe, że RR dostało aktualizację i korzysta mocniej z natywnego kodu. Co z np. Horn? Chyba najlepsza gra na Androidzie. 

 

Nie spodziewałam się, że RR3 ruszy na tym.

 

Czy mógłbyś robić testy czasu działania telefonu np. podczas grania w RR?  To powinien być krótki test, ale mam przeczucie, że ten telefon pobiłby wszelkie rekordy.

Edytowane przez Paula85
Link to post
Share on other sites

1.W mojej xperia J zauważyłem problem z radiem, działa dużo gorzej niż w starej Sony Ericsson Xperia 8.

XJ nie odbiera stacji które X8 łapie w bardzo dobrej jakości (na tych samych zwykłych słuchawkach od "walkmana"),

Nie mam słuchawek dedykowanych dla XJ, a zestawy słuchawkowe od starszych modeli są "niekopatybilne" - czy to może być przyczyną ?

 

2. nie można ustawić dzwięku dzwonka "narastająco"

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...