Skocz do zawartości

GTX 660 SLI a MSI Z77A-GD55


Recommended Posts

Nie chodzi mi o to, bo testy te są robione na 16x/16x i czy na 8x/8x będzie to jakoś zniżało wydajność.

Warto przejrzeć forum jest mnóstwo pytań o spadek wydajności(a raczej jego brak) w przypadku konfiguracji 8x/8x. R-Koniu dobrze prawi różnica waha się góra na poziomie 2-3%. Tutaj masz test x16/x16 do x4/x4 więc jeszcze gorszy przypadek niż x8/x8 >> http://www.hardocp.com/article/2010/08/25/gtx_480_sli_pcie_bandwidth_perf_x16x16_vs_x4x4/#.UVIkUBxhUhR

Poza tym procesor da spokojnie radę, a płyta bardzo fajna z dobrym odstępem miedzy 1 a 2 złaczem PCI-E ;) a jakie GTX 660 konkretnie bierzesz  ;) ?

Edytowane przez michalinio22
Link to post
Share on other sites

GD55 ma 16/16 w SLI lub CF

 

 

 

660SLI to chyba najlepsza teraz opcja cena/wydajność 

w obu przypadkach błąd.

CF/SLI jest 8x/8x i tak to nic nie zmienia

Drugie samo z siebie ale to trzeba przekonać się na własnej skórze.

 

PS.instrukcja obsługi jak posiadasz płytę, chyba że widzisz tam gdzieś PLX wlutowany

Edytowane przez maxforces
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu prowadzisz taką otwartą krucjatę przeciwko SLI w każdym temacie, jeżeli każdy inny użytkownik na tym forum (realny użytkownik takiej konfiguracji) jest zadowolony. Moje 2 660 za 1700zł, są wydajniejsze od KAŻDEJ 680 na rynku, która nawiasem mówiąc jest droższa. Więc cena/jakość współczynnik niesamowity.

 

Stuttering można sobie w buty włożyć, bo się nie spotkałem --a sprawdziłem już masę różnych gier. Zaś pobór prądu czy współczynnik cieplny też taka parka ma znikome.

Link to post
Share on other sites

Ja sam testowałem SLI na 2xGTX480 (oj ciągnęło prądu od groma) w konfiguracji 16x16 16x8 i 8x8. Płyta ASUS p7p55 ws supercomputer z poszerzoną magistralą PCIe. Wniosek? Nie ma żadnych spadków i to na niemal topowych kartach (fakt były już 580 ale różnica w wydajności była niewielka). Uważam że tak naprawdę różnicę między np.16x16 i 8x8 można zauważyć dopiero w kartach typu gtx x90 (a więc sli niejako na jednym pcb, a sli takich kart to zasadniczo quad sli) a i tak nie może być to aż tak wiele. Nie ma znaczenia konfiguracja bo i tak poczujesz przyspieszenie.

 

Sam nie wiem do końca jak to jest z tym pcie gen3 na z77 czy jest to zamienne na zasadzie 16x pcie 3.0 = 32x pcie 2.0. Jeśli by tak było to można naprawdę mieć wszystko gdzieś i iść w sli, choć z drugiej strony gtx 6xx są chyba w całości na gen3 więc nie zejdą na gen2 ale to i tak jest lepiej bo gen3 8x = gen2 16x (chodzi o przepustowość) co jest niezłe bo mało która płyta ma drugi port pcie na pełne 16x. 

 

Tak samo nie wiem po co kręcić pod sli na takich kartach i7 3770K. Ja władowałem gtx480 który jest niewiele gorszy do płyty z i7 870 i sprawdzałem z podkręceniem i bez - różnica była marginalna, a w niektórych przypadkach żadna. i7 ma 8 wątków i żadna gra tego nie wykorzystuje (jak wykorzysta dwa to już jest coś) a więc proc ma nadal zapas mocy jak cholera. Pod SLI kręciło się C2D bo tam brakowało pary a nie w takim procku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli program obsłuży Ci 8 wątków to bardzo proszę. To ma sens, ale sprawdź najpierw ile ten sam plik koduje, czy renderuje się przed i po podkręceniu. Kiedyś zrobiliśmy z kolegą eksperyment i podkręciliśmy firmowego i7 870 i różnica w Autocadzie renderowania mostu z chyba 3000 elementów wynosiła ułamki sekund a procesor był obciążony niemal w 100%. Fakt autocad był stary ale warto sprawdzić bo dla zysku liczonego w ułamkach sekund chyba nie warto ale to Twój sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu prowadzisz taką otwartą krucjatę przeciwko SLI w każdym temacie, jeżeli każdy inny użytkownik na tym forum (realny użytkownik takiej konfiguracji) jest zadowolony. Moje 2 660 za 1700zł, są wydajniejsze od KAŻDEJ 680 na rynku, która nawiasem mówiąc jest droższa. Więc cena/jakość współczynnik niesamowity.

 

Stuttering można sobie w buty włożyć, bo się nie spotkałem --a sprawdziłem już masę różnych gier. Zaś pobór prądu czy współczynnik cieplny też taka parka ma znikome.

To napisze w prost bo robienie ze słabych kart to idiotyzm. Niby jest w FPS szybciej (bo jest w avg 30% względem 680) ale odczucia są gorsze. Pisanie że "Stuttering można sobie w buty" to uciekanie od prawdy. To zawsze było i zawsze będzie w mniejszym lub większym stopniu widoczne. No ale Pan ekspert się nie myli tylko mylą się wszyscy na około. Problem jest taki że nie macie porównania stawiasz dwie konfiguracje koło siebie u zobaczysz gołym okiem różnicę. Połączenie SLI/CF mają sens w topowych kartach lub oczko niżej gdzy nie ma wyboru pojedynczego GPU, wyjątkiem jest obecna sytuacja z Titanem gdzie różnica cenowa jest zdecydowanie za duża.

 

http://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Hardware-97980/Tests/GTX-Titan-SLI-vs-HD-7970-Crossfire-Test-1057382/

ci jakoś widzą ale ty nie widzisz. A jak nie widzisz to łatwo sobie to sprawdzisz. Zysk % z drugiej karty i porównaj z frame times z jedną i dwiema kartami i różnica ci się nie pokryje. Dlaczego masz odpowiedz wyżej.

 

Wystarczy fora nv czy amd po przeglądać by widzieć że problem nadal istnieje.

Edytowane przez maxforces
Link to post
Share on other sites

Odczucia są gorsze, bo co "bo ty tak twierdzisz"?. Jeżeli effendi, który ma odwalone na punkcie płynnej animacji na 570 SLI nie narzekał  na cokolwiek, to jest to wystarczający dowód na to że SLI spełnia swoje zadanie. 

 

Weź pod uwagę że:

-swego czasu w sieci był bum na rzekomy stuttering przy kartach AMD z serii HD7xxx i tabelki też mówiły wyraźnie że na GTX 680 / 670 jest płynniej mimo niższego fps --dlaczego na ten temat się jakoś nie produkowałeś

-ludzie piszą na forach głównie jeśli mają problem, wpisów 'z problemem' jest dużo --bo jeśli komuś wszystko śmiga i jest zadowolony to nie będzie zakładał tematu żeby się tym pochwalić (no chyba że w Polsce)

-frametimes mam zbliżony (granica błędu pomiarowego) z jedną sztuką HD 7970, którą miałem wcześniej (to oczywiście w dużym stopniu zależy od gry, ale uśredniam) i nie wiem do czego pijesz

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Nie mam zamiaru wdawać się w dysputy z Panem maxforses, bo i po co. Jak ktoś nie potrafi się obsługiwać sprzętem który posiada to może niech lepiej zamiast wywalać nań kasę wspomoże groszem nasze zwierzaczki. Link do aukcji poniżej. Zainteresowanych tematem zapraszam do czytania moich wypowiedzi jeszcze sprzed roku, gdy posiadałem SLI, lub świeżych, w odpowiednich tematach a jak ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości, obok jest mój numer gg i jeszcze nikogo nie olałem jak zapytał o poradę. Mości Państwo, ja jestem GRACZEM i wnioski, wyciągam z tego co widzę w trakcie przechodzenia gry na ekranie, a nie z tego co mi podaje nic nie znaczący suchy słupek czy wykres...



PIERWSZE CO ROBIĘ ZAWSZE PO ODPALENIU NOWEJ GRY TO TEST PŁYNNOŚCI A ŻE DODATKOWO GRAM NA PADZIE I RUCHY KAMERY SĄ WOLNIEJSZE NIŻ W PRZYPADKU MYSZKI, WIDZĘ IDEALNIE CZY COŚ MI TNIE/RWIE CZY NIE, WIĘC Z CAŁYM SZACUNKIEM PROSZĘ MI CZY INNYM, NIE WCISKAĆ GÓWNA W OCZY.

Edytowane przez effendi360
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Ok Panowie nie chcę zakładać nowego tematu ( no chyba, że uważacie że jest to powód by nowy powstał ) aczkolwiek moje małe pytanie brzmi ...

 

Jaką kartę graficzną wybrać do rozdzielczości 5760 x 1080 ?

 

właśnie zastanawiam się nad GTX660 lub HD7850 2GB ( zasilacz OCZ 550W 2 dodatkowe wtyczki PCI-E). Planowany zakup to jakieś 3 tygodnie od dzisiaj ( max miesiąc ). Karta służyć ma do tego żeby była i do gier ( jakieś Crysisy, Guild Wars 2, Mass Effecty... )  ale to oczywiście w mniejszej mierze jest istotne, i do pracy z 3 monitorami + kernele w OpenCLu, AutoCad itd.. Co więcej pytam o kartę tutaj gdyż chciałbym złożyć odpowiednio SLI lub CF do wakacji i dlatego dobrze byłoby wiedzieć która będzie lepsza do moich zastosowań ...

 

Osobiście skłaniam się w stronę HD7850 ale słyszałem ze GTX660 nie dosyć ze jest szybszy od niego i konkuruje z 7870 to jeszcze mniej prądożerny jest . Ale nie jestem pewien jak wygląda wsparcie OpenCLa na tej platformie ( bo CUDA to wiadomo )

 

Pozdrawiam i sorry że nie w nowym temacie

Link to post
Share on other sites

Maxforce i po co tak szczekasz. Nie wiem czemu ale agresja w Twojej wypowiedzi po prostu jest aż nadto widoczna.

 

Stuttering jasne pojawia się się w konfiguracjach SLI/CF (w każdej inaczej bo i karty działają w inny sposób), jednak stuttering pojawia się na kratach które w trybie sli/cf osiągają mocno niezrównoważone obciążenie. U mnie to się pojawiało na 9800gx2 kiedy dolna cześć ekranu była bardziej dynamiczna niż górna (jedna karta dostawała zadyszki kiedy druga szła zwykłym tempem) . W GTX480 chyba raz zauważyłem stuttering i potem już nie było. To że na forach piszą to jest rzecz normalna. Ludzie się skarżą również na artefakty na pojedynczych układach i to ma zanczyć że dedykowane GPU to syf? Kiedy bawiłem się z SLI na GTX480 i grałem w gry zoptymalizowane w sterowniku przez nvidię, nie było żadnych problemów. A to że goście na forach Nvidia czy ATI piszą że mają na stuttering na trzyekranowej konfiguracji zbudowanej na 2-way SLI z 660 no to sorry.

 

Faktem jest, że zakup dwóch GTX660 mimo że wydajnościowo są porównywalne do GTX480 (no 660 jest trochę szybsza) jest dość chybiona. Nie będę znowu się rozwodził ale trzeba zauważyć, że SLI z takich kart szybciej się zestarzeje niż np. zakup jednej gtx670 i później (za rok czy dwa) dołożyć drugą. Dla porównania sli z dwóch gtx 480 są o 3% wolniejsze od znacznie wydajniejszej gtx590 (w zasadzie to sli na jednym PCB) i o 10% szybsza niż gtx680. Tak więc za cenę powiedzmy 400zł (zależy jak się trafi gtx480) mam wydajnościowo szybszą maszynę niż na najnowszym jedno-układowym GTX. Różnica w cenie - ogromna. Pomijam rzecz jasna zużycie prądu.

 

Zgodzić się mogę z jednym. Zakup relatywnie średnich kart jest mało opłacalne. U mnie GTX480 do czasu zamiany całej platformy obsługiwał wszystkie tytuły w jakie gram w max ustawieniach lub niemal maksymalnych i to przez wiele lat. Dla mnie zakup był bardzo opłacalny. Zakup gtx680 jest średnim pomysłem bo np. fabrycznie podkręcony palit jetstream gtx670 jest niezwykle zbliżony do standardowego gtx680 a kosztuje trochę mniej. Swoją drogą GTX670 pozwoli na obsługę większości tytułów w full HD i max detal na starcie (i w przyszłości) bez żadnych problemów, plus mniejsze zużycie prądu. SLI na starcie ma sens albo w wielomonitorowych (i ogromnych rozdzielczościach) konfiguracjach lub jako odświeżenie sprzętu kiedy druga karta na rynku wtórnym kosztuje ułamek ceny pierwotnej, a pojedynczy układ już nie daje rady.

 

 

 

 

Nie mam zamiaru wdawać się w dysputy z Panem maxforses, bo i po co. Jak ktoś nie potrafi się obsługiwać sprzętem który posiada to może niech lepiej zamiast wywalać nań kasę wspomoże groszem nasze zwierzaczki. Link do aukcji poniżej. Zainteresowanych tematem zapraszam do czytania moich wypowiedzi jeszcze sprzed roku, gdy posiadałem SLI, lub świeżych, w odpowiednich tematach a jak ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości, obok jest mój numer gg i jeszcze nikogo nie olałem jak zapytał o poradę. Mości Państwo, ja jestem GRACZEM i wnioski, wyciągam z tego co widzę w trakcie przechodzenia gry na ekranie, a nie z tego co mi podaje nic nie znaczący suchy słupek czy wykres...



PIERWSZE CO ROBIĘ ZAWSZE PO ODPALENIU NOWEJ GRY TO TEST PŁYNNOŚCI A ŻE DODATKOWO GRAM NA PADZIE I RUCHY KAMERY SĄ WOLNIEJSZE NIŻ W PRZYPADKU MYSZKI, WIDZĘ IDEALNIE CZY COŚ MI TNIE/RWIE CZY NIE, WIĘC Z CAŁYM SZACUNKIEM PROSZĘ MI CZY INNYM, NIE WCISKAĆ GÓWNA W OCZY.

 

Zgadzam się z Tobą całkowicie. Gra, grze nie równa. Różne silniki różne techniki i różna dynamika. Najpierw się ustawia max detale i potem można (jak jest tłok na ekranie) zmniejszyć o oczko w tą czy tamtą stronę. Wylewanie pomyj na tą czy inną technologię jest po prostu o kant du*y rozbić. Z77 ma VirtuMVP, które działa różnie (jednym ok innym źle) to znaczy, że płyta z takim chipem jest do bani?? Takie szukanie problemów może człowieka doprowadzić do szaleństwa bo by nic nie kupił. Nie ma rozwiązań idealnych są tylko bardziej lub mniej zbliżone do ideału.

 

 

Ok Panowie nie chcę zakładać nowego tematu ( no chyba, że uważacie że jest to powód by nowy powstał ) aczkolwiek moje małe pytanie brzmi ...

 

Jaką kartę graficzną wybrać do rozdzielczości 5760 x 1080 ?

 

właśnie zastanawiam się nad GTX660 lub HD7850 2GB ( zasilacz OCZ 550W 2 dodatkowe wtyczki PCI-E). Planowany zakup to jakieś 3 tygodnie od dzisiaj ( max miesiąc ). Karta służyć ma do tego żeby była i do gier ( jakieś Crysisy, Guild Wars 2, Mass Effecty... )  ale to oczywiście w mniejszej mierze jest istotne, i do pracy z 3 monitorami + kernele w OpenCLu, AutoCad itd.. Co więcej pytam o kartę tutaj gdyż chciałbym złożyć odpowiednio SLI lub CF do wakacji i dlatego dobrze byłoby wiedzieć która będzie lepsza do moich zastosowań ...

 

Osobiście skłaniam się w stronę HD7850 ale słyszałem ze GTX660 nie dosyć ze jest szybszy od niego i konkuruje z 7870 to jeszcze mniej prądożerny jest . Ale nie jestem pewien jak wygląda wsparcie OpenCLa na tej platformie ( bo CUDA to wiadomo )

 

Pozdrawiam i sorry że nie w nowym temacie

 

 

Nie no nie ma problemu. Po pierwsze musisz napisać jakie SLI/CF chcesz złożyć. 2-way (dwie karty), 3-way (trzy) czy może quad (cztery). Osobiście jestem zdania, że quad jest dla prawdziwych szaleńców ale i tak chyba odpada bo o ile pamiętam 660 nie postawisz w takiej konfiguracji, choć tu się mogę mylić. W sumie 3xgtx660 będzie o jakieś 43% szybszy niż 2xGTX680 ale skoro budujesz taką maszynę to warto pomyśleć o przyszłości. Budowa SLI na dwóch GTX660 Ti na taką konfigurację jest trochę bez sensu. W firmie mamy jedną maszynę obsługującą 3D Vision o dokładnie takiej samej rozdzielczości tylko że była rozbudowywana. Na początku były dwie GTX670 (referencyjne rozwiązania - firma byłą chojna ale nie do przesady) i kiedy chciało się obrócić na trzech ekranach np. obiekt który miał po ok 3000 elementów (dokładniej był to most) to bywało, że lubiło się przyciąć, dlatego też dołożyliśmy trzecią GTX670 i wtedy szło genialnie. Przeliczanie było natychmiastowe (mówiąc szczerze to sam budowałem tą maszynę dla architektów i jak zobaczyłem ją w akcji to mi prawie stanął. :) ).

 

Gry na 3d vision nie testowaliśmy aż tak bardzo ale dla testów postawiliśmy BF3. Po niewielkich problemach (wynikające z innego języka systemu niż gry) odpaliliśmy i na 3xGTX670 chodziło jak burza. Zera jakichkolwiek problemów. CPU, nie kręcony i7 3770K plus 16GB ramu (tu mnie trochę poniosło ale trafiłem na promocję). Wszystko latało na max detalach. Po wyjęciu jednego GTX trzeba było trochę spuścić z tonu i obniżyć AA i shadery ale i tak gra była płynna i bezproblemowa.

 

Problem w AutoCad jest trochę innego typu. Ten program (jak i większość "cad'owych" programów), lubi najbardziej Quadro i są do nich najlepiej zoptymalizowane, ale kurcze pieczone, jak się ma 3 ekrany a nie dwa i pracuje się na całej długości przy takiej ilości elementów no to trudno się dziwić. Z tego co wiem AC wydał jakąś paczkę do 3D vision (słowa gościa który siedzi na tym kompie) i po tym nawet na dwóch GTX670 już wszystko płynnie chodzi. Nie wiem jak było - nie patrzyłem, a inna spraw architekt nie lubi jak ktoś dotyka jego kompa. :P Inna spaw, że stery były stare, ja wyczytałem, że wile osób miało problemy z AC ale w nowszych sterownikach wszystko się poprawiło. Czytałem - nie sprawdzałem.

 

Ja osobiście Ci polecam naprawdę kupić dwa GTX670 (może być nawet jakaś wersja z fabrycznym OC - będziesz miał karty zbliżone wydajnościowo do GTX680) i jak Ci zacznie brakować, za rok czy dwa dokupić jeszcze jedną i przejść z mostka 2-way na 3-way, bez wymiany wszystkiego. Wiadomo wymusza to zakup lepszej płyty (najlepiej z mostkiem PLX) ale nie koniecznie. Pewnie będzie to płyta w standardzie E-ATX bo są większe i lepiej się je rozbudowywane ale może trafisz ATX. Ważna jest wentylacja.

 

Tak na koniec. Dla porównania 2-way SLI na GTX660Ti jest "zaledwie" o 50% szybszy niż pojedynczy GTX670 (bez OC, z OC pewnie urwiemy z 5-10%). Natomiast dwa GTX670 są już o 65% szybsze od pojedynczego GTX680. Wierz mi lub nie. Jak już budujesz taką maszynę, to pewnie się liczysz z sporymi kosztami. Lepiej trochę się spiąć i zainwestować w lepsze karty graficzne bo późniejsza wymiana całego zestawu (sprzedaż dwóch 660 za marne pieniądze) i zakup 2/3 way GTX670 wyjedzie Cię znacznie drożej i z punktu będzie musiał wyskoczyć z większych pieniędzy (zasadniczo wydasz dwa razy). Lepiej rozłożyć taki zakup na dwa etapy. Teraz 2-way GTX670 i potem jeszcze jeden (jak będzie mało) niż wymieniać wszystko.

 

Pytałeś się o ATI. Wiem są tańsze ale różnie się mówi o wydajności ATI w AC. Jedni mówią że jest ok inni, że jest wolniejsza. Nie wiem szczerze. Ja od zawsze się trzymałem Nvidia w profesjonalnych zastosowaniach od czasu AGP i pierwszych cztero cyfrowych nazewnictw. Nigdy się nie przejechałem. Sam mam w domu GTX670 i chodzi bajecznie i to nawet w porównaniu z GTX480 jakiego nadal trzymam w szafce.

Edytowane przez Lord_Nikkon
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Faktem jest, że zakup dwóch GTX660 mimo że wydajnościowo są porównywalne do GTX480 (no 660 jest trochę szybsza) jest dość chybiona. Nie będę znowu się rozwodził ale trzeba zauważyć, że SLI z takich kart szybciej się zestarzeje niż np. zakup jednej gtx670 i później (za rok czy dwa) dołożyć drugą.

 

ALE... z 660 SLI masz super wydajność na teraz. Zestarzeje się OK - opychasz te dwie i masz gratis jedną 670 czy inną mocniejszą jaka będzie za np rok a drugą dokupujesz - wychodzi praktycznie na to samo cenowo.

 

Ja sprzedałem 2x570 i miałem gratis najdroższy model 670 jaki wtedy był na rynku. Ba, jeszcze byłem do przodu kilka zł :D

Edytowane przez effendi360
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...