Skocz do zawartości

Problem z pikaniem - płyta główna?


Recommended Posts

Witam,

 

mam problem, mój komputer raz za jakiś czas zaczyna pikać... Nie wiem czemu. Dzieje się to zawsze jak go włączam, a czasem także później, przykładowo jak włącze jakąś grę, pogram godzinę, to później nie można już wytrzymać bo pika cały czas.. Przy starcie jest to 9 piknęć, takich, że następując 3 piknięcia, 3 piknięcia, 3 piknięcia, niewielka przerwa między nimi. A teraz, jak grałem, pikał cały czas, w takim samym układzie tylko w ogóle nie przestawał, nie wiem ile było tych piknięć, ale dużo.. Co to może być? Uszkodzona płyta główna? Pamięć RAM? Co się dzieje? Jak zapobiec zepsuciu się jakichś układów, czy cokolwiek to pikanie oznacza?

 

Proszę o szybką pomoc!

Link to post
Share on other sites

Zasilacz jest nie markowy, 400W, a co do temperatur, zaraz sprawdzę, bo zapisało mi się coś z HWMonitora Pro, zobaczymy co tam będzie.. ale chyba są okej.



http://www.speedyshare.com/wf3zm/23-MAR-2013-15h29.rar - tutaj są wykresy z temperaturami, zrobione podczas gry w Starcraft II Heart of the Swarm przez HWMonitor Pro, sprawdźcie proszę i powiedzcie, to przez temperatury?

Link to post
Share on other sites

hej, miałem coś podobnego o czym piszesz, zmieniłem jakiś czas temu sprzęt, lecz buda i zasilacz pozostał ten sam. Siedział w nim słabej jakości zasilacz 450 W. Jak system pracował nieużywany to nic się nie działo, ale w sytuacji gdy odpalałem jakąś grę bądź jakiś program mocno używający zasobów komputera było wyraźnie słychać ze środka budy właśnie takowe piknięcią. Podobnie jak Ty zacząłem po kolei sprawdzać podzespoły komputera i doszedłem do wniosku, że zasilacz jest za słaby i nie dostarcza odpowiedniej mocy podzespołom komputera podczas pracy przy obciążeniu. Takim ostatecznym argumentem był fakt, że kiedy zrobiłem benchmarka w wersji 2011 to przy którymś teście komputer się zwyczajnie zawieśił przed wcześniejszym wywaleniem konkretnych artefaktów na ekranie. Dodatkowo nie wiem dokładnie jaki to ma wpływ ale procesor i grafa bardzo mocno się grzały. Ostatecznie zmieniłem zasilacz na corsair-a 650 W z certyfikatem 80+ i obecnie nie mam już tego problemu. Spróbuj w tą stronę sprawdzić jeżeli masz taką możliwość. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Zrób test programem Goldmemory bo Memtest86+ potrafi pominąć błędy. Test ma trwać kilka godzin, najlepiej dla każdej kości oddzielnie.




Zasilacz jest nie markowy, 400W

Prawdopodobna przyczyna problemów ;) Wymień go na coś bezpiecznego.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Zasilacz to Tracer Highlander 400W, sprawdziłem przed chwilą.. Beznadziejny, tak?

To bomba jakich mało. :wariat:

 

Co kupić? Zależy, jaki zestaw planujesz i ile masz do wydania. Minimum to Thermaltake Litepower 500W do słabszych zestawów, do mocniejszych XFX Core 550W - bardzo dobrą alternatywą są SIlentiumPC Deus G1 500W oraz 600W - polecane na forach.

 

Na dzisiaj możesz poszukać czegoś używanego, za 50-80zł powinieneś kupić Fortrona HLN / GLN 400W bądź Chiefteca GPS 400W / 450W oraz odpowiednio Amacrox Warrior serii PNF  - to wystarczy w zupełności.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jeżeli zasilacz nie dostarcza odpowiedniego prądu to mimo, iż napięcia teoretycznie są ok a kabel (wtyczka) włożony dobrze to i tak nic nie pomoże - jeśli teraz autorze nie zmieniasz zasilacza to przynajmniej sprawdź, jakie są na nim napięcia - zmierz miernikiem (pozostaje jeszcze kwestia tętnień ale oscyloskopu na 98% nie zdobędziesz). Możesz też podłączyć do swojego peceta inny ale markowy / bezpieczny zasilacz pożyczony od kogoś - do testów.

Link to post
Share on other sites

A jest w jakimś sklepie możliwość wzięcia zasilacza "na próbę"? Wziąłbym tego Deus G1 i wymienił jeszcze obudowę jak będzie możliwość taka, jeśli problem by zniknął to opłacalne by to było, pod warunkiem, że zachowałbym ten sprzęt już na dłużej. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...