Skocz do zawartości

Pożegnanie staruszka czyli nowy zestaw pod gry ~3k zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez sid vicious,

Recommended Posts

Witam,

 

Od razu zacznę od mojego staruszka:

CPU: C2D E8400
Płyta główna: Gigabyte EP45-UD3LR

RAM: Kingston HyperX 4GB
GRAF: Gigabyte HD4890

HDD: Samsung F3 500GB

AUDIO: Xonar DX/XD

Zasilacz: Chieftec 500W (Nie jestem pewien dokładnego modelu, sprawdzę później)

Obudowa: CM 690 II Advanced

 

Jak na razie chciałbym zostawić zasilacz(o ile będzie wystarczał), audio, obudowę i dysk.

 

Teraz co bym przewidywał w przyszłym sprzęcie:

CPU: i5-3570

GRAF: GTX-660ti ewentualnie jakąś porównywalną alternatywę od AMD

 

Teraz jeszcze dochodzi wybór płyty głównej, ramu i ewentualnie zasilacza. Już dawno nie siedziałem w sprzęcie PC i w ogóle nie wiem jakie na rynku są dobre płyty główne oraz ram. Oczywiście nie chcę jakiejś płyty z wyższej półki bo w overclocking raczej nie będę się bawił, chodzi mi raczej o to, żeby była stosunkowo "trwała". 

 

Chciałbym również, żeby sprzęt był jak to się mówi "na lata". Zdaję sobie sprawę, że nie da się takiego zestawu kupić ale mój dotychczasowy zestaw działa od 2007 roku i nadal sobie całkiem nieźle daje radę . Oczywiście w niektórych produkcjach wiek tego zestawu daje o sobie znać. Fajnie by było gdyby następny zestaw, też wytrzymał ten okres 5-6 lat.

 

Komu się nie chce czytać to poniżej skrót:

 

-Stary komputer
-Zostawiamy obudowę, audio, dysk

-Koszt nowego zestawu 2700-3000zł

-Do gier, sporadyczne streamy

-Nie będzie overclockingu

-Chciałbym i5, GTX660ti ewentualnie cos z AMD

 

I co dalej?

 

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Witaj

http://www.morele.net/inventory/info/9x68Ug/

3470 / B75A-G43 / Fera Pro
660Ti MSI Power Edition
Deus G1 500W
Hyperx 2x 4GB 1600Mhz Cl9 (podaj dokładny model Twojego RAMu, może da się z nim coś zrobić)

Takie minimum.
Procesor bez możliwości OC, płyta główna uboga w bajery ale porządnie wykonana, karta graficzna na życzenie, dopasowany, tani acz niezły zasilacz i RAM to już standard. A do tego chłodzenie, dla świętego spokoju, ciszy i lepszych temperatur (dbamy o przyszłościowość).

Natomiast co warto rozważyć, to dorzucenie do HD7970 (czyli karty z najwyższej półki) i ciut mocniejszego zasilacza.
http://www.morele.net/inventory/info/hbspty/
20zł ponad budżet można uciąć na przejściu z Fera Pro na Spartan Pro.

Dodatkowo, jak zwykle pod Ivy Bridge, czy z OC czy nie, polecam dorzucić małą tubkę pasty Arctic Mx-2/Zalman STG2.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Po mojemu...

 

Procesor: Intel Core i5 2500K --jest kilkadziesiąt złotych tańszy od 3570K, a do tego znacznie lepiej się podkręca (i nie straszy temp.). Nawet jeśli nie będziesz się bawił w OC to będzie to łatwiej odsprzedać, ewentualnie w przyszłości warto zmienić zdanie bo przyrost mocy po OC dla tego CPU jest ogromny.

 

Płyta: MSI Z77A-G43 --bez bajerów ale solidnie wykonana i OC do tych 4,5-4,6GHz też spokojnie wykonasz.

 

Pamięci: Na dobrą sprawę 2x4GB DDR3 1333MHz CL9 jak najtańsze (może być Goodram, może być Vengeance Low Profile z radiatorami).

 

Zasilacz: Deus 600W --różnica względem wersji 500 maks 30zł a mamy ten zapasik w razie czego.

 

Karta graficzna: Sapphire HD 7950

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@sid vicious

Widzę, że podałeś tutaj 3470. Czy jest duża różnica w wydajności między tym a 3570?

Właśnie rozważam tę opcję z HD7970 ale chciałem się jeszcze zapytać czy te dodatkowe chłodzenie jest naprawdę konieczne? Nie wystarczy sam BOX?

Jeszcze co do RAMu to raczej nic się nie da z tym zrobić bo to DDR2 :)

 

@gtxxor

W sumie, te kilkadziesiąt złotych nie robi różnicy, a w overclocking na pewno nie będę się bawił. Mój wybór więc pada na Ivy Bridge.

 

Dobra teraz wiem, że mój stary zasilacz jednak idzie precz. Teraz zastanawiam się nad tą droższą propozycją od sid vicious'a, bo jest bardzo atrakcyjna. Tylko nurtuje mnie właśnie wybór między 3470 a 3570, bo nie wiem tak naprawdę czy jest jakaś duża różnica między nimi oprócz taktowania. Co do gtx660ti to na razie tak walnąłem bo jakoś niedawno właśnie widziałem, że jest duży bum na tę kartę. Mogą być inne karty, ważne żebym zmieścił się w budżecie 2700-3000. Ewentualnie mogę dorzucić jeszcze stówkę.

 

Dzięki za szybkie odpowiedzi. :)

Link to post
Share on other sites

a do tego znacznie lepiej się podkręca (i nie straszy temp.

Nie fanbojowałbyś już :P

 

@temat

No dobra, to RAM wyjaśniony.

Chłodzenie BOX oczywiście da radę - ale warto wrzucić nawet prostego Spartana - Ivy to konstrukcja dość specyficzna i nie wiemy jeszcze jak będzie się sprawować po kilku latach pracy (tranzystory tri-gate i pasta pod IHS) więc rozumiesz, profilaktyka.

 

3470 - 3.2Ghz oraz 3.6Ghz Turbo

3570 - 3.4Ghz oraz 3.8Ghz Turbo (oraz 50Mhz więcej w trybie Turbo dla zintegrowanej grafiki)

I to właściwie tyle. Tabela z wiki

 

Łap więc zestaw drugi z 7970, a ewentualną stówkę wyduś na 3570.

Albo porzuć chłodzenie, no ale tego nie polecam, chyba, że tymczasowo ;)

Edytowane przez sid vicious
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jest prawda, że lepsze oc i mniejsze tempy na sandy. Poza tym inna sprawa, przy ograniczonym budżecie naprawdę można przyciąć i wziąć coś na p67. Do gier ? Co mu to tak naprawdę daje ? Przesiadłem się na z77 z p67. Różnicy jako takiej w użytkowaniu brak. Więc po co przepłacać ? Lepiej dołożyć do tego co jest naprawdę ważne czyli lepszej grafy :D



Kolega z forum wyrwał dziś asusa delux p67 za 330zł - za wafla nie kupi płyty tej klasy na z77 - w tej cenie.

Link to post
Share on other sites

No ale przecież w moim drugim zestawie ma 7970HD, co tu lepszego wrzuci w miejsce GPU ;) 
(Tak wiem, 660SLI ale to już więcej zabawy i trochę ciężko będzie to upchać w budżet, chociaż można spróbować)

A skoro kolega autor nie chce OC, to na Ivy zajedzie dalej.
I oczywiście że SB ma mniejsze temp i lepsze OC, ale różnice w tym drugim się zacierają wraz z natłokiem tych "gorszych sztuk" 2500k, bo jedynie nieliczni dostępują zaszczytu słynnego "5Ghz".

Link to post
Share on other sites

A bo to 4.5 (czy te 4.4 z racji IB>SB) to nie wyciągnie na 3570k? :)
Jedynie cena procesora może być tutaj różnicą, bo P67 Pro3 B3 i Z77A-G43 kosztują już tyle samo.
Ewentualnie można przecież dać płytę na Z77 i ustawić sztywne turbo na 3570 (4.0Ghz).

Jeżeli natomiast dywagujemy, czy warto podkręcać - to pewnie i warto, ale to wiąże się też z kosztami chłodzenia CPU, oraz dopłaty do samego procesora i płyty względem tego co podałem. 
Wydajność się zwiększy, szanse na odsprzedaż wzrosną. Ale z drugiej strony, nie każdemu to potrzebne, a do grania wystarczy i stockowy 3570 skoro autor do tej pory wytrwał z E8400.

Zwyczajnie nie lubię tego wciskania OC na siłę, bez uwzględniania wyraźnych kosztów i wad tego rozwiązania, bo wszyscy pieją tylko o wspaniałości przedsięwzięcia a to nie tak do końca prawda ;)

Więc krótko - lepiej OC CPU+7950 czy 3570+7970?

Lepiej dołożyć do tego co jest naprawdę ważne czyli lepszej grafy

 
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Ani na jednym ani na drugim nie pogra w 60 bez ścięcia paru detali a gtx jest jednak mniej problemowy i to każdy przyzna.



p.s. kończę 30stą rundę heavena mam 65 stopni a karty nie słychać. Ciekawe co by robił teraz radek, jeszcze przy oc prawie pod 1300MHz :)

Link to post
Share on other sites

Niby tak, niby nie. Tak naprawdę jeden czort wie która karta dłużej pociągnie, chociaż co do bezproblemowości to się zgodzę.

kończę 30stą rundę heavena


Oszalałeś do reszty. Do czego to? %-)
Radek na WF3 pewnie dałby radę (ale jeszcze nie widziałem "domowego" radka na 1300Mhz). Poza tym, nie słychać czy nie słychać spoza wyjącego jak wichura SilverArrowa?:)
Offtopujemy już strasznie btw.
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Silver arrow nawet nie rusza się z miejsca z obrotami !! Moge równie dobrze wyłączyć na nim wentyle. To te 3x200 i 1x230mm mi tak wyje. (40db) Zobacz sobie jakie mam obroty.

 

 

http://imageshack.us/a/img248/705/83585279.jpg

Link to post
Share on other sites

Spora dyskusja się rozwinęła widzę :).

 

 

Dobra, ale przez tę dyskusję popadłem w lekkie zakłopotanie.

Ani na jednym ani na drugim nie pogra w 60 bez ścięcia paru detali a gtx jest jednak mniej problemowy i to każdy przyzna.

 

Co takiego może sprawić problem w 7970? Co jest w nim nie tak?

 

Dlaczego ? Moim zdaniem jest wiele argumentów ZA gtx :D



Lepszych niż słupki... ;)

 

Chciałbym je zobaczyć. Jeden już teoretycznie znam, a jakie są następne?

 

Aha i jeszcze jedno. Na pewno nie będę się bawił w OC.

 

[EDIT]

 

Zapomniałem jeszcze zapytać. Czy ten zasilacz 550W na pewno starczy? Widziałem w innych tematach, że do słabszych kart brali nawet po 600W.

Edytowane przez Choli
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...