Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Z góry przepraszam jeśli to nie ten dział, nie bardzo wiedziałem, gdzie umieścić ten temat. Jest on trochę abstrakcyjny, ale chyba warto podyskutować.

 

Obecnie moja platforma to:

- Phenom II x4 965 Be

- Gigabyte 970a-ud3

- gtx 295

 

Jeśli się przerzucę na:

- Intel 2500k

- Asrock p67 pro3

- sapphire 7870 xt

 

To, czy odczuję finansowo zmniejszony pobór energii?

Założenia:

- komputer jest włączony od 6:00 do 24:00, czyli 18 godzin, z czego powiedzmy 3h to full load, reszta idle, bądź niewielkie użycie (przeglądanie stron).

- w obu zestawach procesory są podkręcone (965 - 4 ghz przy ~ 1.45 v, 2500k - 4.5 ghz nie wiem ile v - 1,35/1,40 v?)

- w obu zestawach karty są niepodkręcone

- cena za 1 kwh wynosi powiedzmy 0,60 zł

 

Starałem się sam to poobliczać, lecz nie bardzo wiem, ile te części pobierają energii w idle, ile pod obciążeniem, a ile po OC (procesory). Próbowałem znaleźć jakieś info, lecz jest duża rozpiętość na stronach internetowych. Mógłby mi ktoś z was oszacować różnice poboru energii między tymi zestawami?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Kiedyś coś tam kombinowałem w ta stronę i kij nie oszczędność wychodziła - raptem kilkadziesiąt złotych w skali roku. Biorąc pod uwagę że sprzęt "energooszczędny" będzie nas kosztował kila stówek, oszczędność kilkudziesięciu złotych nijak się ma do tego. System oszczędzania działa, ale to jak byś całą chatę w takim "stylu" zrobił. Znajomy tak zrobił, jak podliczyliśmy wszystko to jeden pies wychodził z takich "oszczędności", jedyny argument jaki obecnie słyszę z jego ust to to że jest "eko"  :D , tylko on po za tym sortuje śmieci itd. Reasumując - argument kupowania 2500K dla mniejszych rachunków jest po prostu "ujemny"  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...