Skocz do zawartości

Problem SAPPHIRE HD7950 OC VAPOR-X Spadające taktowanie rdzenia w grach


Recommended Posts

Cześć to mój pierwszy post, rzadko kiedy muszę się posiłkować pomocą innych jeżeli chodzi o sprawy związanie z hardware ale tym razem wymiękam i nie mogę sobie poradzić z moją kartą.

 

Specyfikacja:

 

i7 2600K @4,6 ghz.

Asus P8Z68V-PRO

Sapphire Radeon HF7950 OC Vapor-X 950/5000 w standardzie.

Patriot Division 2 Viper Extreme 4 x 4 GB 1866 mhz

Agility 3, Caviar Black + Caviar Green

Chieftec CFT-650-14CS

Wszystko w Haf 912 Całą zabudowana wiatrakami 20 / 14 / 12. Nie ma mowy o przegrzewach, karta nie osiąga 60 stopni, procek nie osiąga 50.

 

Problem:

 

Kiedy gram w bardziej wymagające tytuły, np. Tomb Raider, full HD, wszystko na ultra. karta działa praktycznie przy 100% obciążeniu, na standardowych taktowaniach 950/1250 taktowania stoją równo i nie skaczą, czasami mam spadki do 25 klatek jednak generalnie ciągnie te średnio 35, nie jest źle. Dla mnie to jednak trochę za mało i chciałem kartę dźwignąć chociażby dla sportu. Problem pojawia się kiedy podniosę minimalnie taktowanie rdzenia (przy zmianie taktowania pamięci nic się nie dzieje) to karta zaczyna świrować, w momencie kiedy nie jest w 100% obciążony GPU (pomiary według MSI Afterburner, mam do karty podpięte 3 monitory + 1 do drugiej karty zintegrowanej na procu Intela, na bieżąco widzę na drugim monitorze wszystko co się dzieje ze sprzętem w trakcie grania) to karta zmniejsza taktowanie rdzenia do 500 mhz i zanim znowu podniesie się do zadanej wartości np. 1100 mhz to gra zdąży się przyciąć. Takie wahania rdzenia mają miejsce co 2-3 sekundy, czasami taktowanie obniża się do 850 mhz ale krew mnie już zalewa, karta "nieprzetaktowana" nie wariuje, nie ma takich spadków a jak już są to z 950 na 850 co nie wywołuje przycinek a jedynie minimalny spadek fps. Szukałem już po forach rozwiązań, sapphire nie wypuściło do karty nowego biosu, a ja mam kartę której za cholerę nie mogę podnieść o 1 mhz bo świruje, mam swoje podejrzenia, chociaż większość już bezskutecznie sprawdziłem, chciałbym żeby ktoś rzucił na to świeże spojrzenie bez moich sugestii, może znajdziemy rozwiązanie.

 

Serdecznie dziękuje za wszelką pomoc.

 

Dodam tylko od siebie że wcześniej miałem Gigabyte 7870 OC WF3 czy GTX 470 OC i nigdy nie było takich problemów, nie mogę znaleźć też nigdzie jak na sztywno ustawić taktowania rdzenia i pamięci karty (żeby cholera nie skakała sobie jak chce) Temperatury nie są problemem.

Edytowane przez Shamman
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jak Ty masz w Tomb Raider na 7950 średnio 35klatek - to samo to już jak dla mnie jest lipa na maxa bo na moje oko powinno być ze 20 więcej. Nie mam radeona, niech się posiadacze wypowiedzą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

czasem pewnie nawet mniej, ogólnie mało gram, ale jak już wcoś to chciałbym żeby leciało na maxa, muszę poinstalować inne gry i zobaczyć jak to wygląda w innych, jutro zapuszczę Crysis 3 i napiszę jak tam wygląda klatkowanie. Może wypowie się jakiś posiadacz 7950 który ma jakieś wyniki z benchmarków to przepuszczę swoją. Może coś z tym egzemplarzem jest nie tak. 

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

To nie konkurs na najszybszego radka tylko temat do pomocy gościowi także radzę się wstrzymać z publikowaniem i komentowaniem swoich wyników chyba, że na podobnym sprzęcie w celu porównania dla autora.

Link to post
Share on other sites

A nie wiem, ale krew mnie zalewa, zapuściłem 3dmarka przy taktowaniu 1100/1350. Tak wygląda wykres,

 

http://imageshack.us/photo/my-images/560/msiaft.jpg/

 

karta po przejściu w 3d zrzuciła taktowanie rdzenia do 500 mhz przy maksymalnym obciążeniu i już tak jechała do końca, nie miałem siły na to patrzeć, myślałem na początku że to wina zasilacza, miałem podpięte drugie zasilanie przez przejściówki z molexa, kupiłem teraz bezpośrednie kostki 4x2 + 4x2 pin z zasilacza ze złącz PCI-E do karty ale nic się nie zmieniło :/

 

w CCC override włączone czy wyłączone bez różnicy, karta w grach po podkręceniu jedzie na 500 mhz na rdzeniu i na tym zostaje, nie wiem już co jest.

 

Aha, w MSI Afterburner w grach użycie pamięci sięga 1,7 gb więc pamięc jest spoko, karta testowana pod Win 8 i Win 7 64 bit na różnych sterownikach, na betach i oficjalnych.

Edytowane przez Shamman
Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo jak dasz karcie za duże taktowanie to ona sama Ci zbije do 500MHz, u mnie tak się dzieje jak dam na 1000MHz bez zmiany napięcia. Co nie zmienia faktu że na stock'u masz za mały wynik w 3dmarku zobacz ja mam takie same takty i wynik o 800 wiekszy: http://www.3dmark.com/3dm11/6215500

Link to post
Share on other sites

w stocku też spada taktowanie na 850 i czasem 500. czyżbym miał aż tak słaby egzemplarz? Już nie wiem co z tym zrobić, poza głównym mam 3 monitory 22 FHD ale tylko z wyjściem VGA, każda zmiana karty to inne Display porty, przejściówki i inne duperele co producent to inne złącza, Display Port, Mini Display port, Hdmi, Mini Hdmi, DVI-I, DVI-D, męczy mnie to i do każdej zmiany dokładam 200 zł na przejściówki. Spróbuje podbić napięcie.

Link to post
Share on other sites

a jak to ma pomóc w spadaniu taktowania rdzenia? Nie jest problemem tomb raider tylko to że to samo się dzieje zawsze kiedy karta jest obciążona. 

 

Wyniki 3dmarka też nie mogą być w normie skoro w trakcie testu przy 100% obciążeniu GPU taktowanie lata sobie jak chce, zna ktoś metode jak wyłączyć funkcje oszczędzania energii itp w ATI?

Edytowane przez Shamman
Link to post
Share on other sites

 

Kiedy gram w bardziej wymagające tytuły, np. Tomb Raider, full HD, wszystko na ultra. karta działa praktycznie przy 100% obciążeniu, na standardowych taktowaniach 950/1250 taktowania stoją równo i nie skaczą, czasami mam spadki do 25 klatek jednak generalnie ciągnie te średnio 35, nie jest źle

 Grasz z tressfx?

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Ja to bym odinstalował stery, wyczyścił dobrze system z pozostałości i zainstalował raz jeszcze. Problem ciężki do ogarnięcia, nawet na oc.net patrzyłem to był jeden temat ale gościu też nie znalazł rozwiązania innego niż manualne podbijanie zegarów do najwyższych wartości w trakcie grania.



Choć wynik z smark jak najbardziej prawidłowy, więc nie wiem co nie teges.

Link to post
Share on other sites

Mój Gigabyte GHz 7970 ma dokładnie ten sam problem tylko na stock'u (1100|1500). Jeżeli Ci to coś pomoże to powiem, że serwis GB kazał mi wysłać kartę na gwarancję - chyba jedyne wyjście.
Chociaż ja aż tak dużego spadku wydajności w grach nie zauważyłem, a również taktowanie wariuje między 1100 MHz a 500MHz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...