Skocz do zawartości

WC/LC Fractal Define R4 CPU+GPU


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Biafra,

Recommended Posts

Mam prośbę o wyjaśnienie kilku zagadnień związanych z chłodzeniem wodnym. Priorytetem jest cisza, dlatego planuję takie rozwiązanie. Chłodzone ma być CPU i GPU ( to co w stopce ).

Wstępnie dobrałem sobie komponenty:

http://www.angela.pl/p8769,ek-water-blocks-ek-supremacy-acetal-nickel.html

https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekfc-7950-backplate-black,produkt,553821.html?from_category=28_55_124

https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekfc-7950-acetal-nickel-en,produkt,553803.html to jedyny fullcover, który pasuje do mojej karty

http://www.angela.pl/p6622,ek-water-blocks-ek-coolstream-rad-xtc-280.html

http://www.angela.pl/p7167,ek-water-blocks-ek-dcp-2-2.html

http://www.angela.pl/p5970,ek-water-blocks-ek-reservoir-combo-ek-dcp-2-2.html

Pomijam takie rzeczy jak złączki i węże, coś sobie dobiorę.

Teraz pytania:

1. Czy chłodnica którą wybrałem wystarczy do mojej konfiguracji ?. Wymontowałem koszyki na dyski, i wejdzie mi na front. Korzystniej byłoby w układzie push czy pull, zakładając wentylatory 2x140 na jak najniższych obrotach. Na top weszłaby chłodnica typu slim 280, ale pasywnie. Nad mobo mam około 4,5 cm, z uwagi na duże radiatory sekcji zasilania. Musiałbym dać albo chłodnicę albo wentylatory na zewnątrz obudowy, a tego robić nie chcę. Generalnie top obudowy mam wyciszony i najlepiej by było gdyby tak zostało.

2. Pytanie odnośnie układu, czy taki obieg byłby ok?. CPU>GPU>RES>POMPKA>CHŁODNICA>CPU. Zakładam tutaj tylko tą jedną chłodnicę 280 na froncie.

3. Jako że pompka z resem będzie na "dnie" obudowy, za chłodnicą, czy ma sens montowanie rezerwuaru w układzie?. Chłodnica będzie miała porty na górze, więc i tak rezerwuar będzie niżej niż pozostałe elementy układu. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale wydaje mi się że w takim układzie rezerwuar i tak byłby całkowicie wypełniony płynem. Także odpowietrzanie układu czy napełnianie i tak odpada. Czy kombinować inaczej tak aby res był jak najwyżej lub zrobić fillport gdzieś pomiędzy chłodnicą a CPU?.

4. Czytałem też, że pompka powinna być za chłodnicą z uwagi na temperaturę, musi tak być czy może być tak jak planuję przed chłodnicą?.

Wszystkie sugestie odnośnie sprzętu są oczywiście mile widziane. Dodam, że na razie to tylko plany, które w dużej mierze zależą od rozwiania moich wątpliwości lub też realnych szans na zbudowanie układu w takiej konfiguracji.

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

1. Tak ale o jednoczesnym mega-OC CPU i GPU możesz raczej zapomnieć jeśli będzie tylko ona (wnioskuję jednak po dalszej części wypowiedzi, że będzie też cienka na topie więc spx). Wentylatory mają być jako "push" (mają dmuchać na finy i kanaliki chłodnicy). Na top radzę Ci wziąć cienką chłodnicę 2x 120 i dwa wentylatory typu Scythe Slip Stream Slim :)

2. Chłodnica najlepiej, żeby była od razu za blokami czyli ja to widzę tak: CPU>GPU>CHŁODNICA>RES>POMPKA>CPU

3. Rezerwuar zawsze pomaga. Czy to w odpowietrzaniu czy to w uzupełnianiu płynu w układzie (nie myśl sobie, że zalejesz układ a potem zajrzysz tam dopiero po kilku latach ;)).

4. Patrz odpowiedz w pkt. 2.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, muszę to jeszcze w takim razie przemyśleć. Miałem nadzieję, że ta jedna chłodnica na froncie wystarczy. Zależy mi na ciszy i utrzymaniu wyciszonego topu obudowy. Nie wiem czy nie będzie głośniej po zamontowaniu chłodnicy na topie wraz z dodatkowymi wentylatorami. Ale tak jak napisałeś te Scythe Slip to jedyna opcja.

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

Inaczej...Na  top te Slimy to jedyna opcja jak chcesz wszystko swobodnie zamontować. Da radę zamontować tam cienką chodnicę z normalnymi wentylatorami (25 mm grubości) tylko wtedy musisz się liczyć z tym, że wtyczka 8pin EPS będzie musiała być ściśnięta (jeśli masz ją na górze, w rogu) i całość będzie wtedy na styk.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Odnosnie chłodnicy na topie to dochodzi jeszcze jedna kwestia - musisz dokupic filtr bo bedzie kurz sie dosć mocno zbierał jak komputer będzie wyłączony. Co do 280-tki na front, trzeba uzyc dremela/wiertarki i nawiercic dziury na 140 mm wentyle w tym wyciąganym przednim plastiku - inaczej bedzie sie to trzymać tylko na słowo honoru. Osobiscie rozwazam zamiane na ARC Midi R2 gdyz ona jest w stanie pomiescic bez zadnych przerobek 240 na topie i 280 na froncie i to obie o grubosci 60m plus wentyle. Ponadto jest pod kątem LC lepiej ofiltrowana.

 

A co do czesci. Jako ze tez mam LC to radziłbym tak:

1. Wziasc pompke DDC laing model 1T (bez plusa) a do tego rezerwuar od EK DDC X-Res 100 lub 140. Cenna uwaga: Przy dokrecaniu srub topu rób to z wyczuciem gdyż można przekrecic gwint.

 

2. Jak bedziesz dokrecal złączki (polecam skrecane 10/16) warto na koncowki weza naniesc kropelke płynu do naczyń co zapobiegnie obkrecaniu sie węża przy dokręcaniu nakrętki (szczegolnie jest to uciazliwe na krótkich odcinkach węża).

 

3. Kup od razu z dwie złaczki kątowe 45 stopni - zobaczysz ułatwi Ci to zycie

Edytowane przez Kamyk_88
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wtyczka EPS jest niestety przy samej krawędzi równo z radiatorem, ale najbardziej przeszkadza dość mocno wystający radiator z sekcji zasilania ( wystaje na około 4 cm od PCB. Mierzyłem teraz ponownie i jest tam około 4,5 cm, więc jedyna opcja to te slimy i chłodnica slim a i to byłoby na styk. Teoretycznie można by powiększyć wycięcia na topie i przesunąć chłodnicę w stronę lewego panelu, wtedy byłaby szansa na montaż chłodnicy i normalnych wentylatorów. Niestety nie mam możliwości aby "przymierzyć" chłodnicę, a tak na oko to raczej nie wejdzie. Być może weszłaby jedna 120, ale czy to ma sens ?.

@up

Chłodnicę 280 miałem zamiar przykręcić do wentylatorów na froncie zamontowanych w koszyku. Co do złączek nie mam jeszcze sprecyzowanych planów, to dopiero jak będę miał dokładny projekt całego układu, ale wstępnie nie tylko 45 ale i 90 będą potrzebne.

Co do obudowy to niedawno zmieniałem na R4, wcześniej nie myślałem o LC i obudowę wybrałem z uwagi na ciszę. Jednak idealnie cicho nie jest i dlatego rozważam teraz taką opcję.

Miałem nadzieję że jedna 280 wystarczy i zrobię sobie taki mały i cichy układ. Co do topu to właśnie z uwagi na kurz i szum wolałbym zostawić zaślepiony i wyciszony jak obecnie.

Co do pompki, widzę że ta Laing jest wydajniejsza od DCP, ale czy nie będzie głośniejsza?. Poza tym u mnie res i pompka byłby na dole, więc dlatego wybrałem taki zintegrowany zestaw.

http://www.cooledpc.com/build/291 Tutaj jest zamontowana chłodnica 280 na front i 240 na topie. Ale jak pisałem wyżej u mnie z tą 240 na top może być ciężko.

Edytowane przez baq44
Link to post
Share on other sites

Tutaj masz efekt jaki można uzyskać z chłodnica XTX 280 na przodzie:

 

http://www.cooledpc.com/upload/images/lightbox/01_4_.jpg

 

Osobiscie zamiast tej chłodnicy u góry radziłbym załozenie grubej 120-tki na tył. Nie ma co otwierać górnej czesci obudowy i niepotrzebnie zwiekszac hałas. W sumie dwie chlodnice o grubosci 60mm w tym jedna 280-tka i jedna 120-tka podołaja Twojemu zestawowi i pozwola na mocne OC.

 

Proponowałbym Ci taki układ chłodnic i aranżacji połaczeń z tym ze wzialbym lainga 1T i rezerwuar z topem EK DDC X-RES oraz pompke ustawił tak by nie pompowala na przednia chlodnice lecz na grafike a do rezerwuaru by spływał płyn nie z procka a z chlodnicy (Sam mam taki układ jesli chcesz moge zrobic zdjęcie):

 

http://pics.tinypic.pl/i/00348/3hiujy6bf1ss.jpg

Edytowane przez Kamyk_88
Link to post
Share on other sites

To jest opcja do rozważenia z tą 120 z tyłu, chociaż nie jestem zwolennikiem takiego wyglądu. Teoretycznie można by dać 120 za obudowę, zostawiając wentylator w środku. Pokombinuję jeszcze z tym układem i spróbuję rozrysować różne wersje, tak aby zminimalizować ilość połączeń.

Link to post
Share on other sites

U mnie wygląda to tak:

 

http://pics.tinypic.pl/i/00348/a212c4y2y23e.jpg

 

Z tym ze ja mam z przodu 240-tke i narazie nie zwodowalem karty bo czekam na nowa. Pompka to wlasnie laing DDC 1T (bez plusa od darmacz.pl) - jest cichutka, a rezerwuar to wlasnie DDC EK X-Res 100

Edytowane przez Kamyk_88
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za fotkę, nie wygląda to źle z tą chłodnicą z tyłu, pytanie tylko czy ni byłoby ciężko wyrobić się z połączeniem z chłodnicy do bloku na karcie. Mam jeszcze pytanie w jaki sposób pompka jest połączona z resem?. Zależałoby mi właśnie na takiej kompaktowej konstrukcji.

Edytowane przez baq44
Link to post
Share on other sites

1. Pytałes o polaczenie pompki z rezem - to jest wlasnie ten produkt: https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekddc-xres-laing-100-acetal-csq,produkt,554195.html

Ten rezerwuar posiada zintergrowany Top. Montuje sie to tak ze odkrecasz z pompki standardowy gorny plastik i dokrecasz ten rezerwuar. Wszystko jest w instrukcji produktu.

 

2. Z grafika sie wyrobisz - ale uzyj zlaczek kątowych zeby nie bylo duzych łuków. Karta która jest teraz u mnie zalozona jest bardzo krotka i to moze mylić

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oki, poczytam jeszcze jakieś testy, zależy mi na jak najcichszej pompce. Z grafiką tez lekko nie będzie bo moja sięga za połowę przepustu na kable w tacce, wystaje ok 2,5 cm poza mobo. Jak zdejmę oryginalne chłodzenie to będzie jakieś 0,5 cm mniej.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

http://forum.benchmark.pl/topic/72574-poradnik-ch%C5%82odzenie-wodne/

 

Od tego warto zacząć. 

 

Z grafiką nie będzie najmniejszych problemów. Jeśli zaś chodzi o chłodnice to masz troszkę złe rozumowanie. Im ich więcej tym wolniej mogą się kręcić wentylatory i tym ogólnie ciszej będzie w obudowie. Co się zaś tyczy pompki. Do małego loopa ta dcp2.2 da sobie spokojnie radę ale nie zalicza się ona do najcichszych. Rozwiązaniem jest albo branie czegoś co ma zapas mocy (jak dcp4.0 który nie jest wiele droższy) i puszczenie jej na niższym napięciu (u mnie działa na 7V i jest niesłyszalna). Cichszym i bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu wspomniany laing DDC z dobrym topem (lub dowolny rebrand- na przykład swiftecha- to dokładnie ta sama pompka).  Cicho i wydajnie.

Ogólnie z mojej strony:

-Warto iść w cienką chłodnicę na top. Znacząco zwiększy wydajność. Do tego wentylatory niskoobrotowe w konfiguracji pull. 

-Wentylatory na froncie w konfiguracji push (w przypadku pionowych chłodnic generalnie lepiej sprawdza się push, do tej na topie pull bo tak lepiej zachowują się wentylatory o niskiej prędkości)

-Odnośnie obiegu- nie wiem jakie doświadczenia ma tu t.luk ale według większości specjalistów (łącznie z linusem z filmików w poradniku) kolejność w układzie nie ma praktycznie najmniejszego znaczenia. Ciecz porusza się w układzie zbyt szybko żeby miało to większe niż marginalne znaczenie na wydajność. Rozplanuj więc wszystko tak by połączenia z węża były jak najkrótsze i estetyczne.

-Ogólnie wylicz gdzie przydadzą Ci się złączki kątowe bo inaczej zbyt ciasne łuki z węża mogą się załamywać. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za celne uwagi, poradnik przeczytałem "od deski do deski" :) . Co do chłodnic właśnie z uwagi na ilość połączeń i estetykę miałem nadzieję, że chłodnica 280 wystarczy ( rozumiem, że eksperyment z takim  układem jest skazany na porażkę ). Z uwagi na małą ilość miejsca na topie, tą drugą chłodnicę rozważałem jako opcję. Z drugiej strony mam obawy czy całość nie będzie głośniejsza niż obecnie ( dodatkowe wentylatory, zdjęcie wyciszenia z topu, pompka ).

Czyli montaż chłodnicy slim na topie bez wentylatorów nie ma sensu?. Te Scythe które radził t.luk, są jednak głośne nawet przy 800 rpm, a przy ich wydajności to pewnie równie dobrze mogłoby ich nie być. Wentylatory musiałby iść na zewnątrz obudowy ( pull ), a tego jak pisałem nie chciałbym robić.

Mam jeszcze pytanie odnośnie połączeń 90*, wiem że pogarszają przepływ, czyli należy ich unikać gdzie się da, czy nie ma to aż takiego znaczenia. Pytam ponieważ planowałem sobie prowadzenie węży jak najbardziej prostymi odcinkami, bez łuków tam gdzie to możliwe.

Podsumowując, jeszcze raz dzięki za porady i wskazówki, muszę się z tematem przespać i podjąć decyzję. Głównym celem jest cisza, a obecnie najbardziej przeszkadza mi chłodzenie karty graficznej, a skoro przy WC i tak stracę gwarancję to rozważam też zmianę chłodzenia na Artica.

Link to post
Share on other sites

Gdzieś czytałem test restrykcyjności tych złączek i ma to raczej znaczenie w przypadku słabszych pomp (dcp2.2 w dużym loopie). Poszukam jutro. Wiadomo że nie powinno się przesadzać ale kilku połączeń 90 stopni absolutnie nie trzeba się obawiać. 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...