Skocz do zawartości

Monitor do codziennej pracy i gier 22-24" [1000 zł]


Recommended Posts

Witam,

 

od dłuższego czasu przeszukuje internet w celu znalezienia dobrego monitora dla swoich potrzeb.

 

W całym tym natłoku informacji chyba jednak skłaniałbym się w kierunku dobrze wykonanej konstrukcji VA zamiast marketowych IPS-ów.

 

Potrzebuje monitora głównie do pracy z tekstem, przeglądania internetu i do gier. Większość czasu przy komputerze spędzam wieczorami, dlatego nie chcę, aby monitor był zbyt jasny i walił po oczach.

 

Zależy mi też na ergonomii, matowej obudowie i matrycy. Dobrze, żeby był porządnie wykonany, nie miał problemów z nierównomiernym podświetleniem i dobrze odwzorowywał czerń oraz kolory.

 

Po przejrzeniu różnych propozycji w oko wpadły mi następujące konstrukcje:

 

LG E2422PY

http://www.lg.com/uk/monitors/lg-E2422PY

 

BenQ BL2410PT

http://www.benq.com/product/monitor/bl2410pt

 

Ew. myślałem o jakiejś Iiyamie, ale jest ich zbyt dużo i nie do końca wiem, który byłby OK.

 

Z tego co wyczytałem są to dosyć świeże konstrukcję i ciężko o jakiekolwiek opinie, ale pomyślałem, że może jednak ktoś coś wie na ich temat lub już je użytkuje.

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

dobrze wykonana konstrukcja na VA to np Eizo S2233W na PVA, a nie te marketowe A-MVA/e-IPS, które tam wymieniłeś - bez urazy oczywiście, ale nie ma cudów, chcesz dobry monitor to musisz mieć równie dobry budżet, wszystko co tanie będzie nosiło znamiona cięcia kosztów produkcji

Link to post
Share on other sites

Wiedziałem, że może to nazbyt mocno zabrzmieć, także cofam określenie. ;)

 

W takim razie w co wejść? Planuje zakup nowego komputera i niestety nie mam gdzie uciąć kosztów na jakimkolwiek podzespole, a właśnie wybór monitora blokuje mnie w podjęciu ostatecznej decyzji i zamówieniu wszystkiego..

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że w pierwszym poście napisałem wystarczająco sporo na ten temat.

 

Matowa obudowa, matowa matryca, do pracy z tekstem, internet, gry, film od czasu do czasu.

 

Bardzo chwalę sobie niezbyt mocne podświetlenie i gdy monitor nie jest zbyt prądożerny. Poza tym mocna obudowa i ergonomia (regulacja kąta pochylenia, wysokość). No i najlepiej gdyby był jednak cały czarny (lubię styl biurowy, dlatego te 2 modele wpadły mi w oko, a na gamingowego BenQ XL2420T mnie niestać, chociaż strasznie mi się podoba ;)).

Edytowane przez Crystal Inc
Link to post
Share on other sites

 

Wydaje mi się, że w pierwszym poście napisałem wystarczająco sporo na ten temat.

 

sorki, jakoś mnie minęło, niestety do 1k będzie problem, większość multimedialnych-biurowych monitorów (delle, benq) świeci bardzo jasno, bo są do pracy w jasnych pomieszczeniach, z kolei te odpowiednie są na TN... jest niby NEC EX231Wp spełnia w zasadzie wszystkie wymagania poza tym, że on jest bardziej biurowy niż do gier, znaczy może smużyć i ma konkretny input lag, nie żeby nie dało się grać tylko tak ostrzegam

Link to post
Share on other sites

Tzn. też nie chcę wyjść na nie wiadomo jakiego eksperta, który to potrzebuje jakiegoś wymuskanego sprzętu (bo po dziś dzień muszę sobie radzić z 13,3" netbookiem i jakoś żyję), dlatego przesiadka na 24" matowy LCD będzie dla mnie i tak kosmosem.

 

Dlatego też zastanawiam się czy te 2 zaproponowane przeze mnie konstrukcje totalnie odpadają czy może warto się nad nimi pochylić? Dużo osób poleca na forach do 800 złotych e-IPSowe LG 234V i temu podobne konstrukcje, jednak nie do końca trafiają one w moje gusta.

 

Wczoraj czytałem też trochę na temat Dell'a U2412M, że niby jest lepszą konstrukcją od swojego mniejszego brata, tylko czy to prawda? Z drugiej strony widziałem opinie, że to monitor do wszystkiego i do niczego. No i te problemy z nierównomiernym podświetleniem strasznie mnie męczą.

Link to post
Share on other sites

 

Dużo osób poleca na forach do 800 złotych e-IPSowe LG 234V i temu podobne konstrukcje, jednak nie do końca trafiają one w moje gusta.

 

gusta gustami są dość powiedzieć przeciętne nawet jak na tą półkę

 

 

Wczoraj czytałem też trochę na temat Dell'a U2412M, że niby jest lepszą konstrukcją od swojego mniejszego brata, tylko czy to prawda?

 

lepszą zależy w czym, ma większą przestrzeń roboczą za to wyższe opóźnienie wejścia

 

 

Z drugiej strony widziałem opinie, że to monitor do wszystkiego i do niczego.

 

tak i nie, to wszystko kwestia ceny

 

 

No i te problemy z nierównomiernym podświetleniem strasznie mnie męczą.

 

podsumuję to następująco: bla bla bla

każdy monitor ma nierównomierne podświetlenie, po tych droższych tego nie widać, a faktycznie niezauważalnie, ~równe zaczyna się powyżej 6k także mogą sobie jęczeć, nie ma do ~2k monitora, który nie miałby tego problemu, co więcej zależy to bardziej od sztuki niż konkretnego modelu/producenta

Link to post
Share on other sites

bo takie zakupy się robi osobiście, oglądasz sprawdzasz, jak ci nie pasuje to bierzesz następną sztukę, aż będzie w porządku to nie toster, tylko monitor, będziesz na niego patrzył przez najbliższe lata

 

sugerowałbym wspomnianego NEC EX231Wp lub Eizo FS2331 chyba, że gry są priorytetem, wówczas poszukamy czegoś innego

Link to post
Share on other sites

Nie ukrywam, że gry będą tu dosyć poważnym wyznacznikiem.

 

NECa miałem przez wiele lat (przy zakupie pierwszego komputera), pewnie działa do dzisiaj, także nie miałem powodów do narzekań na tę markę.

 

Tego Eizo oglądałem, wydaje się być bardzo OK, chociaż już budżet 1000 złotych jest mocno naciągany, dlatego też jest to dla mnie dosyć trudna sytuacja do przejścia. U mnie w sklepie kosztuje 1285 złotych.

Link to post
Share on other sites

coś typowo pod gry tak, coś tej samej jakości co Forisy, nie

notabene to są gamingowe monitory, tylko FS2331 jest na cPVA przez co trochę odstaje pod względem responsywności

poza tym mamy FS2332 i FS2333 na e-IPS

 

o różnicach w typach matryc oraz innych parametrach możesz poczytać tutaj

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

Link to post
Share on other sites

 

W takim razie jeśli wybrałbym coś do 1000 zł typowo pod gry (co by to było?)

 

 

są następujące warianty:

TN - Iiyama B2206WS - wszystko fajnie tylko to niestety zwykłe TN

e-IPS -  Dell U2312HM - za jasny

A-MVA - BenQ GW2450HM - też jasny, marne przetworniki

 

 

czy zauważę jakąś różnicę przy pracy z tekstem czy przy przeglądaniu internetu w stosunku do tych bardziej "biurowych" i mniej gamingowych monitorów?

 

zależy na którym, na b2206ws nie, bo w zasadzie od biurowego różni się brakiem opóźnienia wejścia i w miarę responsywnieszą matrycą

na pozostałych dwóch już tak, głównie za sprawą jasności, tzn nie jest to jakaś straszna wada wystarczy siedzieć przy świetle, z lampką na biurku, druga rzecz to plamka, w prawdzie nie za mała, ale jednak mniejsza niż na biurowy monitor przystało, w benq minimalnie, w dellu trochę bardziej, z kolei oba są na matrycach, które oferują jednak więcej niż TN

Link to post
Share on other sites

Może przedstawie . Asusa PA248Q  tutaj test  http://extrahardware.cnews.cz/asus-pa248q-recenze-test-proart/strana/0/11    ma dobre odwzorowanie kolorow , do gier  tez ok ale ma wysoki input  lag  moze to Ci przeszkadzac jesli jestes hardcore graczem   :)  Niech drachen  przejrzy test i sie wypowie co sadzi  :) 

Link to post
Share on other sites

http://www.prad.de/new/monitore/test/2013/test-benq-bl2410pt.html

 

Drachen mógłbyś rzucić okiem na ten test? Opublikowano go na dniach, jak na moje oko jest całkiem nieźle.

 

http://www.amazon.de/product-reviews/B00A308FG8/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1

 

Na Amazonie również bardzo pochlebne opinie "pierwszych" użytkowników.

Edytowane przez Crystal Inc
Link to post
Share on other sites

no nie powiem, jak na BenQ to całkiem dobrze, zresztą podobnie jak poprzednik z tej serii BL2400PT, jak należało się spodziewać cała różnica w zmianie panelu z cPVA na A-MVA, pytanie ile za niego zawołają, jak nie więcej niż 8 stówek to można śmiało brać

Link to post
Share on other sites

Muszę odkopać temat, byłem już przekonany na 100% do kupna tego BenQ, ale po wizycie w sklepie okazało się, że jednak 24 calowy monitor jest dla mnie zbyt duży (mam zbyt małą odległość od monitora).

 

Co najlepiej wybrać jeśli chodzi o 22 calowy VA? Budżet i wymagania się nie zmieniły. Oglądałem IPSy na żywo i do teraz mnie oczy bolą..

Link to post
Share on other sites

 

okazało się, że jednak 24 calowy monitor jest dla mnie zbyt duży (mam zbyt małą odległość od monitora).

 

 

znaczy jaką?

 

 

Co najlepiej wybrać jeśli chodzi o 22 calowy VA? Budżet i wymagania się nie zmieniły. Oglądałem IPSy na żywo i do teraz mnie oczy bolą..

 

dają po gałach nie? da się to trochę skręcić, ale dają

btw tanie va w cale nie są pod tym o wiele lepsze

 

problem tylko w tym, że 22" dadzą tak małą plamkę, że dopiero cię oczy rozbolą

Link to post
Share on other sites

Jakieś 50-60 cm na linii oczy-monitor w linii prostej (może nawet mniej, w zależności od tego jak "głęboki" będzie monitor - a ten BenQ 24 jest całkiem spory pod tym względem z tego co widać po zdjęciach).

 

Być może w sklepach są wyregulowane na maxa, żeby sprawiały lepsze wrażenie, ale trzeba przyznać, że nieźle grzeją w porównaniu do monitora, na których dotychczas pracowałem.

Link to post
Share on other sites

 

Jakieś 50-60 cm na linii oczy-monitor

 

to faktycznie trochę mało, ale nie ma tragedii, siądziesz poprawnie odchylony i będzie ok

 

 

Być może w sklepach są wyregulowane na maxa, żeby sprawiały lepsze wrażenie

 

stawiałbym na to 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...