Skocz do zawartości

Allegro i zawyżanie cen starego sprzętu!


Recommended Posts

Witam

 

Postanowiłem założyć ten temat, gdyż zauważyłem tendencję do sporego zawyżania cen używanego sprzętu na allegro i na różnych forach w tym na BMK.

Zastanawia mnie czemu tak się dzieje i dlaczego kupujący godzą się na taki stan rzeczy?

 

Prawa rynku wtórnego rządzą się mniej więcej takimi zasadami:

- sprzęt w dniu zakupu traci na wartości około 20-25%

- później w trakcie trwania okresu gwarancyjnego kolejne 5% z każdym rokiem.

- po upływie okresu gwarancyjnego sprzęt jest wart maksymalnie 50% aktualnej ceny rynkowej.

 

Czyli jeśli CPU i5 2500k obecnie kosztuje około 840zł (najniższa cena oferowana na allegro na dzień 10.03.2013r za nowa sztukę)

To kupiony powiedzmy 2 lata temu procesor powinien kosztować około 580-600zł na rynku wtórnym, bo od aktualnej ceny odejmowane jest około 30-35% ceny.

To wg mnie jest uczciwa cena.

Tymczasem ceny tych procesorów potrafią przekroczyć 700zł, a jeśli nie to sprzedający często kończy aukcje przed czasem. Dwa razy przejechałem się na takiej aukcji.

 

Oczywiście są wyjątki:

Sprzęt nietypowy, unikalny lub selekt może być wyjątkiem od tej reguły. Wtedy rzeczywiście wyższa cena jest uzasadniona. Jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.

 

Jestem ciekaw waszych opinii na ten temat :)

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Przedmiot jest warty tyle,  ile ktoś jest w stanie zapłacić za niego.

Na przykład jak wycenisz obraz jakiegoś "artysty" ?

 

 

od aktualnej ceny odejmowane jest około 30-35% ceny

skąd te wyliczenia ? jest jakaś zasada ? wzór ?

 

 

Sprzęt nietypowy, unikalny lub selekt może być wyjątkiem od tej reguły. Wtedy rzeczywiście wyższa cena jest uzasadniona

...i znowu wyższa czyli jaka ? Ktoś kupi grę na Atari z 1985r za 2zł inny uzna jej "unikalność" i da 1000$. Jak to wycenić ?

 

Podsumowując nikt nie każe kupować komukolwiek za jego zdaniem zbyt wygórowane ceny, po to jest cała masa serwisów aukcyjnych, giełd itp. aby znaleźć sobie ten najtańszy produkt.

Link to post
Share on other sites

To tak samo jak z kupnem auta.

 

Kupiłeś za 50 tys nowe i jeszcze tego samego dnia jak chcesz odsprzedać to musisz policzyć przynajmniej 20% mniej.

Takie są zasady, ja ich sobie nie wymyśliłem. Jak nie wierzysz to pogadaj z jakimś handlowcem lub ekonomistą.



 

Przedmiot jest warty tyle, ile ktoś jest w stanie zapłacić za niego.

 

Tak zgadza się, jednak ta zasada ma większe odzwierciedlenie w unikalnym towarze. A ja postawiłem pytanie. Dlaczego za całkowicie przeciętny i niczym nie wyróżniający się sprzęt ludzie płaca zawyżone kwoty?

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

 

Kupiłeś za 50 tys nowe i jeszcze tego samego dnia jak chcesz odsprzedać to musisz policzyć przynajmniej 20% mniej

Nic nie muszę, a tobie taka reguła odpowiada ? Bo mi nie. To jakieś złodziejskie "prawo" handlowe.

 

Często spotykam takich klientów:

- 50zł za projekt wizytówki ? na All jest za darmo.

- to zamów sobie Pan i nie marudź mi.

Link to post
Share on other sites

czesto sprzedaje gry na xbox360 -uzywki licytacja od 1zł

bywa ze wystawiam nawet 50 gier miesiecznie

 

nie raz nie dwa mialem przypadek ze ludzie wylicytowali gre za 90zł chociaz w sklepie i na innych aukcjach nowki w foli mieli za 69zł

 

jak byscie to nazwali ?

Link to post
Share on other sites

@ Bakak

Ale jeśli wystawisz to auto za 99% ceny którą za nie zapłaciłeś i ktoś je kupi to co? Nie oddasz go bo "takie są zasady". Nie ma takich zasad. Tak powinien funkcjonować rynek i często tak funkcjonuje. W tym przypadku jednak nie. Podany przez Ciebie przykład procesora- to jest coś co generalnie nie zbyt często się psuje więc z czasem jego wartość nie maleje aż tak bardzo. Jeśli ktoś sobie życzy za swój sprzęt taką a nie inną cenę to albo płacisz albo nie. Nie powiesz nikomu "takie są zasady" bo takich zasad nigdzie nie spisano. Jeśli ktoś woła nierealną kwotę zwyczajnie nie uda mu się przedmiotu sprzedać. Prosta piłka- głosowanie portfelem.

Link to post
Share on other sites

Druga sprawa to w jaki sposób dany sprzęt był używany. Są osoby, które katują procesor i podkręcają bez wymaganej wiedzy "na oko", nie dbają o komputer, o jego czystość, przewiew czy środki ostrożności przy demontażu czy czyszczeniu. Są osoby neutralne, które użytkują komputer w normalny sposób, a są też entuzjaści, którzy o sprzęt dbają jak o własną kobietę. Jeżeli jestem w stanie udowodnić, że sprzęt jest zadbany i dopieszczony - jak nowy, mam prawo oczekiwać o wiele wyższej ceny niż za jakąś pierwszą z brzegu "padakę". Dlaczego? Bo jest to sprzęt sprawdzony i pewny ;) W tym kraju jest taka mentalność, że wszystko by się chciało za darmo lub pół-darmo.

Link to post
Share on other sites

 

czesto sprzedaje gry na xbox360 -uzywki licytacja od 1zł bywa ze wystawiam nawet 50 gier miesiecznie nie raz nie dwa mialem przypadek ze ludzie wylicytowali gre za 90zł chociaz w sklepie i na innych aukcjach nowki w foli mieli za 69zł jak byscie to nazwali ?

 

Brakiem wiedzy na temat cen!




@ Bakak Ale jeśli wystawisz to auto za 99% ceny którą za nie zapłaciłeś i ktoś je kupi to co? Nie oddasz go bo "takie są zasady". Nie ma takich zasad. Tak powinien funkcjonować rynek i często tak funkcjonuje. W tym przypadku jednak nie. Podany przez Ciebie przykład procesora- to jest coś co generalnie nie zbyt często się psuje więc z czasem jego wartość nie maleje aż tak bardzo. Jeśli ktoś sobie życzy za swój sprzęt taką a nie inną cenę to albo płacisz albo nie. Nie powiesz nikomu "takie są zasady" bo takich zasad nigdzie nie spisano. Jeśli ktoś woła nierealną kwotę zwyczajnie nie uda mu się przedmiotu sprzedać. Prosta piłka- głosowanie portfelem.

 

Ok coś w tym jest, ale dlaczego? Dlaczego ludzie lubią być "frajerami" i kupować coś powyżej realnej wartości?




Jeśli ludzie się godzą na takie ceny to takie są. Gdyby przestali kupować te 2500K, to niedługo byłyby znacznie tańsze. Rynek rządzi się swoimi prawami i takie apele jak Twój nie wpłyną na to.

 

to nie apel tylko pytanie dlaczego tak się dzieje :)



 

Dlaczego? Bo jest to sprzęt sprawdzony i pewny ;) W tym kraju jest taka mentalność, że wszystko by się chciało za darmo lub pół-darmo.

 

Wg tego co napisałeś wyszło że chcę kupić coś za półdarmo, a to nie prawda. Biorąc pod uwagę aktualne ceny i fakt że sprzęt ma około 2 lata, uważam że cena w granicach 600zł jest adekwatna do stanu faktycznego. Bez różnicy czy katowany czy nie.

Link to post
Share on other sites

 

to nie apel tylko pytanie dlaczego tak się dzieje

W tym konkretnym przypadku? Masz jakąś lepszą alternatywę? Jakiś proc, który nowy w sklepie kosztuje np. 700 zł i jest conajmniej na poziome tego? Załóżmy, że większość ludzi nie renderuje tylko naparza w gry. :) 

Link to post
Share on other sites

Tu się zgadzam, jeśli nie ma gwarancji to powinien oscylować w granicy 600zł, ale nie 50% ceny nówki jak podałeś - czyli na dzień dzisiejszy 400 zł. Chyba że jest to sztuka z lepszymi możliwościami oc, to można cenę lekko podbić i się potargować :D Wolny rynek, nikt nikomu nie każe kupować :)

Link to post
Share on other sites

 

Ok coś w tym jest, ale dlaczego? Dlaczego ludzie lubią być "frajerami" i kupować coś powyżej realnej wartości?

 

 

Dlatego że ta realna wartość jest trudna do określenia. W przypadku samochodów sprawa jest prosta- to ogromny rynek, ściśle monitorowany bo istotny dla wielu sektorów (choćby ubezpieczeniowego) a tutaj mamy więcej wolnej amerykanki. Jak określisz ile na wartości stracił procesor wyjęty z pudełka przez kogoś innego? Ktoś go zamontował i stwierdził że jednak do jego pracy przydałaby się i7... i co teraz? Ma taki, nowy przecież procesor oddać za 70% wartości bo wyjął go z pudełka? Nie zrobi tego, a pewnie znajdzie się osoba dla której kilkadziesiąt złotych rabatu względem ceny sklepowej to już coś. Nazwiesz taką osobę frajerem bo oszczędziła kilkadziesiąt złotych? Oczywiście mówię tu o czystych sytuacjach gdzie nikt nie próbuje nikogo oszukać ale takie są realia.

Link to post
Share on other sites

Przykładem zawyżania cen są aukcje bez ceny minimalnej, trzy lata temu pamiętam były warty licytacji,a teraz co?

Właściciele aukcji licytują z innych kont...

PS: Bakak sam gadając typu jest wart tyle i tyle nic nie zrobisz z rynkiem pełnym idiotów wystawiających np komputer w cenie o 200zł wyższej od nowego!Albo idiotów licytujących 7950 referenta za 1200zł...

Edytowane przez matt105
Link to post
Share on other sites

Tak samo było jak sprzedawałem telefon. Wszyscy wkoło się pluli że bardzo drogo jak na Desire HD. No ale cóż jak dwuletni telefon nie ma nawet mikroryski na wyświetlaczu i jest w super stanie to czemu nie mógłbym życzyć sobie za niego więcej? To że sprzedający czeka wtedy dłużej na kupca to jego sprawa :)

Link to post
Share on other sites

No dobra Bakak, ale na pewno jako sprzedający chciałbyś sprzedać swój towar za jak najwyższą cenę i w odzyskać większą część którą włożyłeś przy zakupie tego produktu w sklepie. Ale za to kupujący nie musi kupować tego przedmiotu jeśli cena mu się wydaje za duża, bo nikt do tego nie zmusza. Więc zawsze masz wybór: bierzesz albo nie.

Link to post
Share on other sites

Tak samo było jak sprzedawałem telefon. Wszyscy wkoło się pluli że bardzo drogo jak na Desire HD. No ale cóż jak dwuletni telefon nie ma nawet mikroryski na wyświetlaczu i jest w super stanie to czemu nie mógłbym życzyć sobie za niego więcej? To że sprzedający czeka wtedy dłużej na kupca to jego sprawa :)

no tak tylo Ty wtedy chciales za niego wiecej jak za nowke i tyle samo co zauzywke SII ;)

mowie tu o cenie poczatkowej jaka tutaj zaproponowales ;)

pozniej juz zleciales ostro ;)

Link to post
Share on other sites

ok więc wygląda na to, że jestem troszkę naiwny :P Ale nie sadzicie że to by była idealna sytuacja. Bo gdyby nie było osób, które kupują za tak wysokie kwoty sprzęt, który nie jest tyle wart to obecnie normą by było 600zł za używanego i5 2500k i nikogo by to nie dziwiło.

 

Osobiście wychodzę z założenia, że jeśli mam kupić używkę za 700zł, a za 100-150 zł mogę mieć nowy to wybieram nowy :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...