Skocz do zawartości

Demontaż IHS, Jak to zrobić? Czy warto?


Recommended Posts

Porównania i temp. pokoju nie ma :)

 

 

może ma chłodzone wodą z wystawioną chłodnicą na zewnątrz. Ja też tak chcę robić z Phobya Nova 1080. Byle płyn z antifreeze albo borygo i nie zamarznie - nie musisz mieć wentylatorów:P a temperatury na CPU i GPU będą poniżej Twojej temperatury pokojowej. Tak jak na tym zdjęciu. Dlatego się tak zdziwiłem, że takie niskie temp. 

 

W planach mam też zakup bloku EK z precyzyjnym montowaniem bez IHS.  Zysk już nie jest taki duży, ale świadomość, że mój CPU ma beret nie daje mi spać po nocach 

Link to post
Share on other sites

Trochę się załamałem.  Wcale nie mam tak niesamowitego egzemplarza 3770k. Po wymianie z g43 na mpower okazało się, że ten procesor ma ścianę na 4.8 GHz@ 1.49V - dalej nie mialem co iść, bo nawet do systemu operacyjnego nie wchodzil, a dałem nawet napięcie 1.5. Temperatury mam rozsądne - 70-80 przy radiatorze 3x120 i temp otoczenia 22-23 C.

Na MSI z77 g43 na zwyklym offcecie szedł mi 4.6@ maks 1.36 stabilnie (tyle ta płyta daje maks) - ze wszystkimi energooszczędnościami. Co mnie barzo satysfakcjonowało. Na Mpower idzie 4.44GHz@ maks 1.32 (bo tyle "offseta" ta głupia płyta daje) - jestem zdołowany. Wywaliłem kasę w błoto, bo to nie płyta dla mnie. Generalnie Mpower nie ma prawdziwego offseta...

Mam dzień słabości... W moim przypadku krojenie CPU stoi pod wielkim znakiem zapytania. :(

A nawet znalazłem odpowiedni klej na allegro:

 

 http://allegro.pl/permatex-uszczelniacz-silikon-czarny-uniwersalny-i3544677343.html

 

Podaję też nazwę, bo te linki do alledrogo znikną po 2tyg pewnie. 

PERMATEX USZCZELNIACZ SILIKON CZARNY - UNIWERSALNY

 

czyli BLACK SILICONE ADHESIVE SEALANT

 

służy to do sklejenia IHSa i płytki CPU. Jest czarny i na Annadtech napisali, że niby nie da się rozpoznać, że CPU było krojone (oczywiście po otwarciu da się:) - ale z zewnątrz wygląda jak dziewiczy procesor - jak się dobrze sklei. 

 

nie wiem - jestem w martwym punkcie. Może polecicie jakąś dobrą płytę (nie musi być tania), która jest energooszczędna i  ma możliwość podkręcania offsetem ? 

 

Zawsze byłem za płytami MSI i Asus. Gigabyte omijam szerokim łukiem. Asrock też. Padały mi te płyty jak muchy. Nawet teraz mam jedną do odesłania na gwarancji. 

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

MSI z77 MPOWER. Dużo płyt (w tym g43) ma offset napięcia. 3770k ma normalne napięcie 1.2 + płyta daje mu na żądanie 0.16 - co daje w razie potrzeby 1.36 Tak podkręcajac mogłem na MSI z77 g43 zrobić stabilene 4.6 GHz 

 

Mpower daje mi maks 4.4GHz na maks 1.32V. Jeśli normlanie podkręcam na MPOWER to stabilnie mój 3770k leci na 4.8 - dalej nie idzie. Jednym słowem wywalilem kasę w błoto. 

 

Teraz patrzę... np taka plytka: http://www.asus.com/Motherboards/P8Z77_WS/#support_Download_8  ma możliwość dodania >0.60V w offsecie!  

 

 

 

Offset Mode Sign [+]

This item appears only when you set the CPU Voltage item to [Offset Mode].
[+]
To offset the voltage by a positive value.
[–]
To offset the voltage by a negative value.
CPU Offset Voltage [Auto]
This item appears only when you set the CPU Voltage item to [Offset Mode] and
allows you to set the Offset voltage. The values range from 0.005V to 0.635V with a
0.005V interval.

cytat z manuala

 

Mało tego, jej nowsza siostra na Haswella ma jakieś czarodziejskie energooszczędności. Generalnie muszę się tymi płytami zainteresować. 

 

http://www.asus.com/Motherboards/Z87WS/#overview

Edytowane przez BoleKorbolek
Link to post
Share on other sites

Ja nie mam offseta i jest okej.

 

"normalni" podkręcacze podkręcają normalnie. Ja podkręcam "inaczej" - tak jak "normalni" podkręcacze odradzają. 

 

Jeśli używasz komputera 24h/d 7d/week 365dni w roku to na prawdę zużycie energii ma znaczenie. Wtedy inteligentne podkręcanie się opłaca (i świadomość, że nie marnujesz energii uspokaja).  Popatrz... Jeśli mój procesor poszedł na 4.6 z energooszczędnością - czyli w trybie idle CAŁA buda zuzywa mi 51W z 2 dyskami HDD, 2 SSD i GTX 650 ti, a bez dysków HDD 46W, a bez karty graficznej (tylko 2 SSD i IGP) 36W ------ to jest to mało, bo gdy potrzebna jest moc komputer ją otrymuje z podkręconego CPU.  

Gdy podkręciłem "normalnie" ten i7 do 4.8 bez energooszczędności to w idle mam 70-80 zależnie od opcji (a i nawet więcej).  To jest 2 razy więcej!   A czy mój OC dał mi 2 razy więcej? za 200MHz na rdzeń mam się tak poświęcać ze zużyciem energii. 

Intel madrze idzie w energooszczędność. Inni producenci też. Te płyty Asusa, które pokazałem na z77 

http://www.asus.com/Motherboards/P8Z77_WS/#gallery

i na z87

http://www.asus.com/Motherboards/Z87WS/#gallery

 

zgodnie z opisem mogą bardzo nisko zjechać ze zużyciem. Nie mogę znaleźć testu, który to potwierdza, choć przyznam na razie tylko je przeglądałem, a nie czytałem.

 

Te płyty obsluguja 4 karty w trybie x8 co pozwala wsadzić tam 4 titany :) a to pozwala zrobić to, co tygryski lubią najbardziej: wykorzystać 4 rdzenie CPU do napędzenie 4 analiz na titanach :)  Ktoś zapyta: Nie lepiej Teslę albo Intel Phi?  A ja powiem "nie lepiej"  - oba kombajny kosztują krocie - a Titan to na prawdę darmowa opcja :)  

Na x79 też są 2 płyty z serii Workstation(WS) - jedna :

http://www.asus.com/Motherboards/P9X79E_WS/#gallery

została okrzyknięta najlepiej wyposażoną płytą - cena (w porównaniu do możliwości) nie jest te jakaś z kosmosu (jak niektóre płyty dla graczy) - 1600PLN. 

 

 

Dzisiaj mi się humor poprawił bo przeglądam te płyty Asusa, patrzę na plany intela (nie dla Broadwella na desktopy! :), padaka na 2011.   Na razie klaruje mi się to w ten sposób, że warto wycisnąć ostatnie soki z 3770k i poczekać na nowa platformę desktopową, bo anie Haswell, ani 2011 nie są atrakcyjne. 

jak widac zmienia mi się każdego dnia :) 

 

Próbował już ktoś tego kleju PERMATEX

Edytowane przez BoleKorbolek
Link to post
Share on other sites

Witam!
Pisze poniewaz mi rowniez udało sie zdjac ihs 3770k na szczescie z pozytywnym skutkiem :)
i jestem zadowolony z tej decyzij mi temp spadły o 10 stopni a moze i wiecej niestety mam chłodzenie powietrzem wiec
moze gdyby to byl wc to by moze bylo wiecej.
moj kom spec :
cpu 3770k
plyta BIOSTAR TZ77XE4 wer 5.0
graf. geforce gtx 560
ram 8g mushkin (2x4)
ssd OCZ 128GB Vertex 4 SATA III SSD, 560MB/s READ, 430MB/s
chlodzenie Prolimatech Megahalems
zasilacz OCZ ModXStream Pro 700W 80+ modular SLI PSU
na rdzen i ihs nalozone Coollaboratory Liquid Ultra

Wiec tak to moje pierwsze podkrecanie (o ile tak to mozna nazwac) i moj
pierwszy procek intela wiele sie naczytalem o 3770k odnosnie temp i o tym co maja pod ihs
ciekawosc wygrała z rozsadkiem:) wiec poszedł w ruch nozyk
Tak jak pisałem nie znam sie na pokrecaniu wiec nie bawiłem sie w zadne offsety itp
mam na plycie ustowione opcje zasilania na auto 1.25v procek
teraz jest ustawiony na 4.5 na turbo i przeszedł wstepne testy
probowałem wyzej ale wstał mi tylko na 4.8 na napieciu 1.30 auto
lecz wylaczyl sie przy tescie intelburntest
ogolnie potwierdzam co pisza inni userzy zdjecie ihs jest jak najbardziej wskazane!!!
zalaczam kilka screenow i czekam na jakies porady czy warto sie dalej bawic na
powietrznym chlodeniu w podkrecanie
Teperatura przy testach w pokoju 22-23 stopnie buda zamknieta
Pozdrawiamhttp://www.fotoszok.pl/upload/dcc641c9.jpghttp://www.fotoszok.pl/upload/695a3acc.jpghttp://www.fotoszok.pl/upload/28077b19.jpghttp://www.fotoszok.pl/upload/8a3f7d9d.jpg

Link to post
Share on other sites

Znajomy zapytal mnie czy nitka do czyszczenia zębów (sa takie cienkie np. Oral-b satin) nie bedzie lepsza od nozyka i sprawdze to przy nastepnym procesorze bo byla by to idealna opcja dla poczatkujacych.

na anantdech próbowali linki wędkarskiej, ale za dużo roboty i potrzeba drugiej osoby, albo linkę gdzieś przywiązać 

 

 

@Spirit72

No popatrz cud!!! - zgodnie z tym co na Pclabie wypisali :)  A masz możliwość zakupienia tego kleju Permatex na allegro i przyklejenia tego ihsa?  

 

Ile dałeś tej CL LU ? Tak jak coollaboratory nakazał ? warstewka rozsmarowana ich pędzelkiem? Czy tak jak Idoncare na Annandtech, że aż mu bokiem wyleciało z 2 stron (i o dziwo spięcia nie było). Nie wiem skąd u ludzi tyle bojaźni. NIE! Nie używaj Liquid Ultra, bo Ci zwarcie zrobi na płycie i na monitorze! i spali dom cały:) 

 

Ja czekam na przypływ gotówki, bo chcę zrobić test z w miarę niezmiennymi warunkami - step by step: 3770k z IHS >> 3770k z CL LU pod IHS i na IHS >> 3770k bez IHS tylko z CL LU na gołym CPU.  Do tego potrzebuję blok EK z zestawem montażowym do gołego CPU.  Cały czas kombinuję i wyliczam, jak zmodyfikować zapinkę do mojego bloku (Nexxxos xp3 alphacoola) żeby nie zmieniać bloku, bo dopiero co kupiłem ten:) - kurczę to jeden z najlepszych bloków a na dodatek tani, jak barszcz.  No nic muszę pokombinować i znaleźć 2mm nakrętkę :)  Jak widać lubię być przygotowany na każdą ewentualność. 

 

Spirit72 tak trzymać!    
Link to post
Share on other sites

 CL LUWitam 

Nie BoleKorbolek nie bawilem sie w orginalne przyklekjenie ihs'a tam nie siedza idioci i mysle ze by sie skapowali ze nie jest to orginalne sklejenie (nie da sie skleic tak jak maszyna to robi) kupilem silikon w leura taki zwykly do temperatur zapytalem tylko czy nie przewodzi pradu

 calego ihs'a tez nie kleilem tylko 2 rogi moze w przyszlosci trzeba bedzie wymienic CL LU 

CL LU rosprowadzilem pedzelkiem tym z kompletu dalem doslownie kropelke trchoe czsu  trzeba powiecic na rosprowadzenie ( 4-5 min)

ale ogolnie dobrze sie rosprowadza 

Nie wiem ile by trzreba bylo go wylac zeby jak to pisza sie rozlal czy jakos  tak to jest masa ktora dosc mocno przylega do powierzchni trzeba by bylo chyba specjalnie posmarowac plyte  zeby bylo spiecie :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

CLP nie traci właściowości tej pasty się nie wymienia. Rozsmarować pedzelkiem jak powierzchnie są płaskie i tak troszke bokiem wyleci. Mi CLP kompletnie się nie przyklejał do IHSa od strony gdzie montuje się cooler więc tam dałem paste z zestawu ze srebrem. Jak każdy metal CLP przewodzi prąd kropelka spadnie w nieodpowiednie miejsce i mogą być uszkodzenia. 

Link to post
Share on other sites

 (...) tam nie siedza idioci (...)  

...ale na allegro tak :)

 

Teraz chyba jasne, o co mi chodziło :) 

 

Ten klej który podesłałem ponoć jest IDENTYCZNY z tym intelowskim, tak pisali na annandtech. 

 

Ponoć, po przyklejeniu laik się nie zorientuje.

 

O sposób aplikacji pytam, bo Idoncare na Annandtech nie skąpił CL LU i okazało się, że jak dał więcej to parę stopni mniej na CPU było (w porównaniu do standardowej metody aplikacji).

Ja jeszcze CL LU na CPU nie dałem ,bo czekam na fundusze na nowy blok, aquaero, czujniki temperatur i inne pierdoły, bo chcę to porządnie przetestować. Kiedyś metalpada dałem na CPU wieki temu, a ostatnio CL LU na kartę graficzną (jestem chyba jedynym właścicielem 650 ti, który zwodował swoją kartę:)  i muszę przyznać, że CL LU nie ma się co obawiać - łatwo się aplikuje    

 

@ karoli - jak znajdę czas to podepnę pod ten wątek parę linków z forów zagranicznych. Ciekawe testy i przemyślenia odnoście deczapkowania IB i Haswella. Trochę się ostatnio wczytałem. 

 

Pozdrawiam 

Link to post
Share on other sites

Witam

Nie pamietam ale gdzies wyczytalem ze  CL LU  po pewnym czsie niewiem rok czy 2 mocno twardnieje i traci troche wlasciwosci wiec sie zabiespieczylym tak jak by ,oby to nie byla prawda ale pisali ze tempy wtedy ida do gory pozyjemy zobaczymy

Balrogos ja niewiem czy mi sie przykleil ihs do coolera poprost docisnelem srobami i tyle co tam sie dzieje miedzy ihs a coolerem nie widze :(

Ale mnie zaciekawiles jak bede mial czas to odkrece i zobacze jak to wyglada wyczyszcze i moze dam na probe zwyla paste  i zobacze wynki

 

mam pytanie powiedzcie mi co jest nie tak z prockiem plyta mianowicie bawilem sie w podkrecanie i slabo mi to jakos wychodzi  4.8 1.25v wstaje ale nie przechodzi testu intelbust poprostu sie wylacza nastawilem na 1.40 v   5 ghr wstał ale tez nie przeszedl testu inelbust wylancza sie niewiem plyta slaba  ja cos zle robie 

dzieki za odpowiedz i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

mam pytanie powiedzcie mi co jest nie tak z prockiem plyta mianowicie bawilem sie w podkrecanie i slabo mi to jakos wychodzi  4.8 1.25v wstaje ale nie przechodzi testu intelbust poprostu sie wylacza nastawilem na 1.40 v   5 ghr wstał ale tez nie przeszedl testu inelbust wylancza sie niewiem plyta slaba  ja cos zle robie 

dzieki za odpowiedz i pozdrawiam

 

Nie jestem ekspertem od podkręcania (i robię to po swojemu)  - ale zdecydowanie masz za małe napięcie.  Jesli Ci wstaje na 5GHz to masz rewelacyjny egzemplarz.  Mój 3770k na 5GHz nie chce wstać nawet na 1.5V.

 

Co ja bym zrobił, to dał mu napięcie np 1.45 i na 5GHz spróbowałbym testy mu zrobić, jeśli się uda, to zmniejszałbym napięcie i ponawiał testy aż do momentu, kiedy będzie stabilne.  Jesli od razu się nie uda, to zwiększyłbym napięcie do 1.5 i testował na 5GHz. Jeśli na 1.5 te 5GHz nie odpali się, to bym zmniejszał o 100MHz częstotliwość.  

 

Ale jak Ci wstał na tak niskim napięciu, to jest szansa, że masz rewelacyjny chip :) 

Mój ma blokadę na 4.8GHz i dalej pójść nie chce. No chyba, że zgodnie z tym co napisali na Annandtech, że po delidowaniu procesor pracuje w lepszych wrunkach (chłodniej ma) i przyjmuje mnijesze napiecia przy tym samym zegarze, co pozwala na zwiększenie zegara ----- innymi słowy procesor się uwalnia :)  A przed deczapkowaniem tez tak ładnie wysoko szedł? 

Link to post
Share on other sites

Przed zdjeciem ihs nie probowalem na 5 ghz  na 4.5 mialem tempy okolo 90 stopni balem sie wyzej dawac :)

( a zdjac ihs jakos mnie tak nie przerazal heheh)

Niestety chyba mam jakis niezbyt dobry model  na 5ghz na napieciu 1.5v nie przechodzi testow :(

dziwne jest to ze na 4.8 jak daje 1.5v to wogle nie chce wstac 

czytam i czytam na necie i nic z tego nie rozumiem (slaby ang) a tlumacz w przegldrze wiecie jak tlumaczy 

A teraz to co mnie zadziwilo cos tam wyczytalem o cpu vcore loadline u mnie bylo na auto

a sa opcje auto ,disabled, 25%, 50% ,75% i 100% ktos tam pisal ze ustawial na 25% tez tak ustawilem i temperatury pod obciazeniem spadly o 7-8 stopni jak na ostatnim screenie mam na 4.5 na najcieplejszym rdzeniu 72% to teraz w tescie wyszlo 65 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ech, dorwałem się do mojego sprzętu. Z planem wymiany tej pasty, i strzeże spękałem bo okazało się to o wiele trudniejsze niż mi się wydawało. Może dlatego że proc już trochę siedzi w budzie, po prostu szczelina miedzy ihs-em a płytą procka w moim przypadku w ogóle nie istnieje. Posiadam dobry, ciężki nóż łamany stanleya w którym wymieniłem specjalnie na tą akcje ostrze. I co?, i du*a, prędzej płytę porysuje jak takim nożem go ściągnę. Nawet ostrze nie podchodzi grubości żyletki. Próbowałem też po podgrzaniu ihs-a hot-airem, w około 120/30 stopni gdzie procka nie mogłem dotknąć. W odpowiednich rękawiczkach podejście drugie z nożem nic nie dało(minimalnie tylko płytę zadrapałem ;( ). Ponownie obejrzałem te wszystkie filmiki na youtube i ni jak się mają do mojej sztuki procka. No ale się nie podaje, będę próbował inaczej. Jedyne na razie jaki efekt dała wymiana tych past, to rewelacyjna temp na grafice 7950. W moim przypadku w budzie to 53/4 stopnie,a wczesniej było 63/4/5 przy taktowaniu gpu 1150 mem 1600 V-1181w Msi AF.... . po całym dniu korzystania kompa włącznie z graniem, i wszelakimi benchmarkami. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...