Skocz do zawartości

Demontaż IHS, Jak to zrobić? Czy warto?


Recommended Posts

Patryk T,bardzo chętnie  wpadłbym  do ciebie ale niestety nie mieszkam w okolicach Warszawy.Wolałbym właśnie żeby to ktoś zrobił za mnie.Tak jak mówiłem trochę się tego obawiam bo nigdy tego nie robiłem.Teraz jeszcze bardziej mnie wystraszyliście bo przecież 1000 zł. nie leży na ulicy...Ale myślę że jeżeli będę to robił ostrożnie,godzinę czy nawet dwie,to jakoś powoli żyletką i za pomocą cienkiego nożyka do podważania zdejmę ten IHS.Wziąłem CLU bo na CLP musiałbym dłużej czekać.Z tego co widziałem na wielu filmach,nie zauważyłem aby była jakaś różnica w nakładaniu tych past...no ale może masz rację tym bardziej że robiłeś to chyba nie raz.No i CLU przynajmniej według specyfikacji ma większą przewodność cieplną.Patryk ta 100% metoda to imadło?Jeżeli tak to w warsztacie mam imadło,większość osób poleca właśnie tę metodę,tylko naoglądałem się wiele filmów i ciągle mi się wydaję że jest zbyt brutalna i można ukruszyć rdzeń.Jeżeli to nie imadło tylko inna metoda to poradź jak inaczej i bezpieczniej zdjąć IHS.Zulugula11 co ci nie wyszło że uszkodziłeś swój procesor?I jaki to był procesor.Patryk powiedz mi czy nie lepiej byłoby posmarować też IHS-a podstawy chłodzenia pastą CLU?Nie byłaby wydajniejsza od MX-2?Moje chłodzenie to SilentiumPC Grandis XE1236 w technologii XE czyli podstawa jest z czystej miedzi.Czekam na sugestie.Pozdrawiam.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, chodzi o metodę z imadłem. Robiłem już tak 4 procki i wszystkie przeżyły. Podstawa to nie naparzać młotkiem na oślep ale z wyczuciem. Jak masz dostęp do imadła, to nawet bym się nie zastanawiał tylko odpowiednio zabezpieczył wszystko i do dzieła

 

Odnośnie ihs i clu to pamiętaj że jak posmarujesz ihs od strony napisów to już w tedy na 100% pozbawisz się gwarancji. Teoretycznie nie powinno się stosować CLU/CLP do miedzi ale ja u siebie mam miedzianą podstawę w bloku wodnym i nie widzę jak na razie ( po ok miesiącu) nic niepokojącego 

Link to post
Share on other sites

Patryk,zdaję sobie sprawę że  trzeba uderzać z wyczuciem,ale po ilu mniej więcej uderzeniach powinien odskoczyć IHS?Podgrzewałeś jakoś procka przed uderzeniami w płytkę procesora?Pomyślałem sobie jeszcze żeby może połączyć te dwie metody,czyli delikatnie naciąć żyletką,nie wchodząc zbyt głęboko pod IHS a później potraktować go młotkiem?

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Postanowiłem oskalpować swojego i5 4690k.

Chciałem kombinować z żyletkami ale między pcb procka a IHS było na tyle mało miejsca, że nawet żyletka tam za bardzo nie chciała wejść więc... z dużymi obawami użyłem imadła i młotka. Parę puknięć i poszło.

 

Oczyściłem IHS, oczyściłem procka z pozostałości kleju, na rdzeń nałożyłem CLP i rozsmarowałem... w rogach IHS dałem niewielką ilość kleju do szyb i poskładałem procka. Całość zamontowałem w gnieździe, uważając, żeby przy zapinaniu IHS się nie przesunął.

Odpaliłem PC - wszystko działa.  :jupi: aczkolwiek zastanawiają mnie wartości temperatur.

Na chwilę obecna korzystam z stock'owego radiatora bo LC się składa.

 

Temp. w iddle, eist, stany oszczędzania energii włączone.

Wentylator na auto.

http://i.imgur.com/B57DiKi.png

 

Temp w iddle, wyłączony EIST, stany oszczędzania energii, itp.

Wentylator na "full speed" w biosie. Przy wentylatorze ustawionym na auto i niższych obrotach jest +/- 10 stopni więcej.

 

http://i.imgur.com/z62kuSg.png

 

 

Temp po paru(nastu) sekundach odpalenia testu w Prime95 "SmallFFTs". Wariant w wyłączonym EIST.

http://i.imgur.com/A63888z.png

 

Czy tak powinno być czy jednak coś spartoliłem i mam rozkładać CPU ponownie ?

Edytowane przez Maxikas
Link to post
Share on other sites

Jestem właśnie ciekaw efektów i porównania ze stockowym chłodzeniem. W lepszy cooler nie inwestowałem bo to bez sensu skoro i tak zamontuję na dniach LC, może nawet dzisiaj. Po prostu chciałem podpytać o te temperatury i uniknąć ew. demontażu bloku jeśli by się okazało, że temp chociażby na tym coolerze są za wysokie.

O paście wspomniałem ;) CLP - Coollaboratory Liquid Pro

Edytowane przez Maxikas
Link to post
Share on other sites

Powiem ci szczerze że już dokładnie nie pamiętam jakie miałem temperatury zanim w ogóle zmieniłem chłodzenie nie mówiąc już o temperaturach po oskalpowaniu proca bo tez sprawdzałem żeby później porównać ale wydaje mi się że właśnie podchodziły mi pod 100 stopni. Czyli rozumiem że CLP dałeś na rdzeń pod IHS i na IHS pod chłodzenie tak?Sorry ale nie kumam co to jest LC...jakieś chłodzenie cieczą?

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Tak dla twojej wiadomości.Przetestowałem przed chwilą swojego procka tak jak ty w Prime95 na stockowych ustawieniach i temperatury u mnie to 55,61,62,57.Różnica ogromna. Chłodzenie to Grandis XE 1236.Obawiam się jednak że coś mogłeś skopać bo pomimo zwykłego chłodzenia to chyba te temperatury są za wysokie.W końcu między rdzeniem a IHS-em masz już ciekły metal...U mnie jeszcze jest taka różnica że na IHS dałem MX-2,no i jest to I5 4670K


Przeczytaj sobie założony przeze mnie temat "ŹLE NAŁOŻONA PASTA?".Link: http://forum.benchmark.pl/topic/193833-%C5%BAle-na%C5%82o%C5%BCona-pasta/?do=findComment&comment=1990353. Bo też mam problemy z temperaturą procka ale przy 4,4 GHz i napięciu 1,34 V.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Poskładałem LC na szybko z samym blokiem na cpu i... temp. ok 30-35 stopni w iddle, po obciążeniu LinX'em, prime95 czy Intel Burn Test w okolicach 60-65 stopni.

Temp cieczy ok 24 stopni (wentylatory wdmuchują na chłodnicę ciepłe powietrze z okolicy grzejnika).

 

Co ciekawe... puściłem procka na 4,5 GHz i napięciu 1,22v... po 10-15 min testów temp są bardzo podobne.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem masz fajną sztukę jeżeli idzie przy napięciu 1,22V na 4,5 GHz.Mój przy takim taktowaniu musi mieć napięcie 1,34.No ale to inny procesor.Zrób sobie jeszcze test programem OCCT z funkcją AVX. AVX porządnie ci wygrzeje  proca i tu zobaczysz jakie będą temperatury.

Link to post
Share on other sites

Skoro masz lc to wywal całkowicie ihs, wtedy dopiero zobaczysz zysk na temperaturach

 

Początkowy plan był taki żeby wymienić gluta i ładnie ;) przykleić IHS.

Mimo wszystko wolę zakładać i dokręcać blok na IHS który siedzi razem z prockiem w sockecie niż na sam rdzeń. Przez te kombinacje z cpu już mi się wczoraj ciepło zrobiło jak przy którymś z kolei testowaniu i wyjmowaniu delikatnie zagiąłem pin w gnieździe... a jeszcze cieplej jak to prostowałem igłą z lupą przy oku.

 

 

Moim zdaniem masz fajną sztukę jeżeli idzie przy napięciu 1,22V na 4,5 GHz.Mój przy takim taktowaniu musi mieć napięcie 1,34.No ale to inny procesor.Zrób sobie jeszcze test programem OCCT z funkcją AVX. AVX porządnie ci wygrzeje  proca i tu zobaczysz jakie będą temperatury.

 

Najpierw z marszu ustawiłem 1.25v i 4.5GHz. PC się uruchomił, zapuściłem testy na 10-15 min... było ok, to zmniejszałem napięcie... przy 1.20v po 10 min wysypał się Windows, ustawiłem na 1.22v, kolejny test przeszedł... i działa na tych ustawieniach cały czas bo pykam w WoT. Napięcie jakie pokazuje miernik to 1.215v

 

Uprzedzając: zdaję sobie sprawę, że testy obciążenia trwające jedynie 10-15 min nie dają gwarancji stabilności ale na dobrą sprawę dopiero drugi dzień bawię sie w OC tego procka na tej płycie i chciałem chociażby mniej więcej zobaczyć na jaką sztukę trafiłem.

Link to post
Share on other sites

E tam panikujesz. Ja to załatwiłem w bardzo banalny sposób: jak miałem płytę na wierzchu to wsadziłem procka w gniazdo i przykleiłem go taśmą izolacyjną do płyty. Taśma się nie stopi od temperatury a procek siedzi pewnie w gnieździe mimo braku zapinki itp

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...