Skocz do zawartości

Dystrybucja cyfrowa czy pudełka ?


Recommended Posts

Tylko gre kupioną na DvD  też praktycznie wszytkie też trzeba podczepić na steam,origin,uplay,tagże jak zamnką platforme to nic nie da :) Jedynie co teraz się opłaca to kupywać key o gdzieś 20zł taniej i kupić pudełeczka na allego za 5zł :)

Edytowane przez Kubba_45
Link to post
Share on other sites

Dystrybucja cyfrowa jest dobra, bo jak zrypie się płytka no to amen :/ a tak to ma się ją na koncie Steam/Origin czy innym i pobiera kiedy chce :) Osobiście wolę pudełka, bo jest większa satysfakcja z tego, że grę mam w postaci fizycznej, na półce :)

Link to post
Share on other sites

Ja jeszcze jakiś czas temu byłem zwolennikiem pudełek i nic więcej ale do czasu aż posmakowałem steamowych promocji :wariat: Teraz przerzuciłem się głównie na wersje cyfrowe i jestem związany głównie ze steamem bo inne platformy do mnie nie przemawiają. Raz wole mieć wszystko w jednym miejscu, dwa wygoda a trzy mega promocje których w pudełkowych wersjach szukać ze świecą. 

Ale są też wyjątki, takie czarne konie dla których nie zrezygnuje z wersji pudełkowej m.in. Wiedźmin :D (to mam chyba kupione wszędzie gdzie się dało :D), gry Blizzarda. A także pre-ordery bo bez sensu jest kupować cyfrówkę w cenie pudełkowej wersji.

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites
Pudełkowa: + gra jest Twoja, na zawsze

 

i tu się mylisz, poczytaj lepiej warunki licencji, na jakiej korzystasz z tych gier

 

 

 

Elektroniczna: - gry nie są Twoja, mogą zamknąć platformę i gry łącznie z kasą na nie wydaną przepadają.

 

 

tak samo jak w powyższym - obowiązuje umowa licencyjna, w dzisiejszych czasach mało co jest tak na prawdę twoją własnością po zakupie, sprzęt/programy które użytkujesz, nie koniecznie należą do ciebie i możesz sobie z tego nie zdawać sprawy, a że kupiłeś w sklepie w pudełku czy ściągnąłeś instalkę nie ma znaczenia 

Link to post
Share on other sites

Prawodpodobieństwo, że platforma typu Steam lub Origin zostanie "zamknięta" i narazi na frustrację miliony użytkowników co spowoduje spory spadek notowań właściciela danej platformy, jest mniej więcej takie samo jak to, że płytka przestanie po jakimś czasie dać się czytać (a nawet w drugim przypadku jest to prawdopodobieństwo większe).

 

Ponadto coraz więcej gier nawet w wersji pudełkowej ma zabezpieczenia gdzie trzeba łączyć się z jakimś serwerem, siecią etc....

 

Tylko i wyłącznie dystrybucja elektroniczna w moim przypadku. Spora oszczędność na kasie, a instrukcje czy materiały w obecnych boxach to śmiech na sali (jedna ulotka z reklamą, druga z klawiszologią).

 

Szkoda mi miejsca na półce. Jedyne co kupuję w boxach to edycje kolekcjonerskie gdzie faktycznie jest jakaś wartość dodana, lub gry których w elektronicznej dystrybucji po prostu nie ma.

Link to post
Share on other sites

Co z tego nieraz, że fajna promocja na cyfrową wersję, skoro potem ból du*y, że pudełka nigdzie nie kupi :/ Tak już zrobiłem i teraz żałuję, bo pudełka ze świecą szukać i będzie trzeba drugi raz tę samą grę kupić w przyszłości i kasę tracić :/ . Oczywiście do tych najbardziej ulubionych przeze mnie gier, bo tak to jeszcze zdzierżę brak pudełka, ale jak są to trzeba kupić.

Link to post
Share on other sites

Ja najbardziej lubię dystrybucję pudełkowo-cyfrową, że tak to ujmę. Chodzi o to, że w pudełku owszem, znajdują się płytki, instrukcję, ale po wrzuceniu płytki do napędu, tak na prawdę dodaję grę do biblioteki Steam. np. Skyrim.


 


Jeśli kupię pudełko z grą i gra znajdzie się na Steamie, to nie dość, że z gry mogę skorzystać w każdym miejscu na Ziemi, gdzie jest internet, to do tego zachowuję pudełko i płytę. (Dla mnie BARDZO duża wartość kolekcjonerska)


 


O wiele gorzej jeśli kupię sobie 3 gry i 1 leci na Origin, druga na Steam, a 3 na UPlay.


I teraz odpalam 1, to czekam, aż się odpali Steam i gram. Potem chcę w drugą, to znowu muszę czekać, aż inna platforma się odpali.


 


Bardzo mnie to irytuje, gdy grając kolejno w Skyrima, BF3, AC mam w tle uruchomione aż 3 platformy.


 - i zgadzam się z tym, że podczas instalacji np. AC III powinniśmy mieć do wyboru czy zainstalować go na Steam, czy UPlay. 

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

 

 

płytka przestanie po jakimś czasie dać się czytać

Zawsze możesz sobie zrobić backup danych a jeśli już płyta nie działa a posiadasz oryginalny box to możesz użyć takiej samej wersji danej gry pobranej z torrentów, bez cracka oczywiście. Najlepiej mieć w tym przypadku paragon, ale nie jest to konieczne - ważne jest tu posiadanie oryginalnej wersji czyli takiej, po której łatwo udowodnić, że jest legalna. Po prostu - polskie prawo pozwala na robienie kopii zapasowych oryginałów posiadanych gier czy muzyki, której możesz używać w przypadku uszkodzenia, awarii oryginału. Polskie prawo nie pozwala tylko na łamanie zabezpieczeń.

Link to post
Share on other sites

 możesz użyć takiej samej wersji danej gry pobranej z torrentów, bez cracka oczywiście. Najlepiej mieć w tym przypadku paragon, ale nie jest to konieczne - ważne jest tu posiadanie oryginalnej wersji czyli takiej, po której łatwo udowodnić, że jest legalna. Po prostu - polskie prawo pozwala na robienie kopii zapasowych oryginałów posiadanych gier czy muzyki, której możesz używać w przypadku uszkodzenia, awarii oryginału. Polskie prawo nie pozwala tylko na łamanie zabezpieczeń.

Kopia zapasowa na własny użytek jest legalna, natomiast pobranie z torrenta to wykorzystanie czyjejś kopii zapasowej, gdzie ktoś złamał prawo udostępniając ją.

 

A tu pojawia się kwestia odpowiedzialności osoby pobierającej - to po Twojej stronie jest wykazanie, że plik to kopia zapasowa Twojego oryginału.

 

Przy obecnych zabezpieczeniach czasem ciężko jest nawet przegrać zawartość płyty więc nie wiem czy jest to tak oczywiste. :)

 

Mógłbyś to zdanie: "możesz użyć takiej samej wersji danej gry pobranej z torrentów, bez cracka oczywiście

"

podeprzeć jakimś konkretnym przepisem prawnym?

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites

Jeśli za tą samą cenę(lub mniejszą) jest wersja pudełkowa to biorę ją w innym wypadku lepszym dla mnie wyborem jest kupienie cyfrówki(najlepiej w promocji).

 

Przemawia cena, dostawa i jej czas.W dodatku nie jestem sentymentalny i niczego nie kolekcjonuje(między innymi z braku miejsca).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja osobiście wolę kupować gry w pudełkach, ponieważ lubię patrzeć na moją kolekcję :P Cyfrowo to kupuję czasem na Steamie ale tylko wtedy kiesy jest jakaś fajna promocją -75% albo więcej.

 

Co do piracenia to powiem tak: Piracenie jest złe bo pozbawiamy zysku studia produkujące gry. Jak wiadomo piracą w większości gracze PC więc studia mówią że tej gry nie wydadzą na PC bo im się to nie opłaca. Czy jesteście w stanie spiracić naszego polskiego Wiedźmina? Bo ja nie

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Można sobie mixa zrobić. Pobrać drogą cyfrową i zrobić sobie boxa :) Jest w miarę tanio a widzi się co się ma :) Standardowe boxy i standardowe cyfrowe są fee, bu i tak z nich bym nie korzystał :)

 

PS: Napisałem, że mozna i jest taka możliwość a nie że tak robię :P

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

@Mephic

Co do używania identycznej wersji gry pobranej z torrentów, której oryginał się posiada - w jaki sposób wykazać jej nielegalność, skoro niczym nie różni się od posiadanej wersji poza faktem wypalenia jej na nieoryginalnym nośniku?

Link to post
Share on other sites

W taki sposób, że została pozyskana z nielegalnego źródła. Przecież dane które pobieramy są zapisywane. Oczywiście to jest droga przez mękę i nikt tego udowadniać nie będzie, ale chodzi o samą zgodność z prawem a nie praktykę. ;)

Link to post
Share on other sites

Trzymając się litery prawa jeśli chodzi o gry to:

po 1. Sam fakt pobrania nielegalnej wersji jest kradzieżą i stosowane są artykuły KK.

po 2. Torrenty jak wiemy działają na zasadzie pobierania/udostępniania, a za udostępnianie grozi już odpowiedzialność karna.

Poza odpowiedzialnością karną, wydawca zawsze może wytoczyć proces z powództwa cywilnego.

 

Więc zgodnie z prawem ściągnięcie gry jest niedozwolone.

Link to post
Share on other sites

mylisz się w z tym punktem 1, samo pobranie nie jest nielegalne, nielegalne jest rozpowszechnianie i tu na drodze staje punkt 2

Tu jest racja, pod warunkiem, że masz licencję (np. miałeś faktycznie oryginalny nośnik zakupiony w legalnej dystrybucji i możesz to udokumentować - tym samym Igor miał tu chyba rację). Jeśli jej nie masz, to wyczerpuje to znamiona uzyskiwania programu/gry bez zgody autora. Innymi słowy podpadasz pod artykuł 278 KK. 

 

Te historie, że pobierać wolno a uploadować nie to niestety wymysł internetu. 

Edytowane przez Mephic
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...