Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

Niedawno mojego maca dwa miesiące po gwarancji szlag trafił, a ogromne koszty naprawy wolę przeznaczyć na nową, lepszą maszynę opartą na Windowsie. Komputer będzie przeznaczony głównie do gier, a mianowicie BF3, Max Payne, czy GTA V. Nie ukrywam, iż zależy mi na wyciągnięciu maksymalnych detali z tych, oraz innych gier.

 

Jako iż nie znam się bardzo dobrze (aczkolwiek jakieś pojęcie mam) zdążyłem zaproponować sobię komputer oparty na następujących podzespołach:

Core I7 3770 (1200 zł)

Karta graficzna: I tutaj mam ogromny problem. Zastanawiam się jak narazie pomiędzy GeForce'm 680 GTX, GeForce'm 590, lub HD 6990, a 7970. I tutaj: czy wogóle liczy się seria? Czy patrzeć tylko na pamieć? Czy 4 gb w 6990 będzie lepsze od 3gb w 7970? Czy w karty AMD można dokładać coś na kształt Nvidia SLI?

Płyta: Wolałbym zainwestować w jakąś konstrukcję, która da mi możliwości ew. rozbudowy czy to w ram, czy dołożenie drugiej karty graficznej, lub dołożenie dysku twardego.

Ram: No właśnie jak to jest z tym RAM'em? Znajomy mówił, że za dużo ramu nie ma sensu, bo windows i tak tego nie wykorzysta.

Nagrywarka: niekoniecznie z Blu-Ray.

Dysk twardy: 2TB (lub 1, ale i tak będę musiał rozbduować prędzej, czy później). Aha no i, czy wogóle opłaca się w iść w SSD? Na nim zapisuje się tylko i wyłącznie winde, czy jak tam? 

System: Czy win7 mi wystarczy, czy lepiej mieć 8? Czy 8 jest wstecznie kompatybilna (gry). Czy win 8 lepiej/gorzej wykorzysta potencjał komputera?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja dla Ciebie za niewiele ponad 5500zł (opcja bez monitora bo nic na ten temat nie napisałeś - a nagrywarkę jakiejkolwiek byś nie kupił będzie dobrze)

 

http://www.morele.net/inventory/info/DOk8aX/

 

I odpowiedzi na Twoje pytania.

1. i7 3770 do niczego nie będzie Ci potrzebna - względem i5-3570k różnica w wydajności będzie minimalna

2. Przy wyborze GPU nie patrzy się na ilość dostępnej pamięci a na jej taktowanie, na taktowanie rdzenia itp. Generalnie nie obowiązuje tutaj zasada "więcej RAMu=większa wydajność". I tak. karty AMD też można łączyć (nazywa się to CrossFire X)

3. płyta którą proponuję pozwoli na spokojną rozbudowę (obsługuje do 32GB RAM, w sumie 8 złącz SATA a więc napędów podłączysz sporo), CrossFire lub SLI też spokojnie zrobisz

4. Albo źle kolegę zrozumiałeś albo kolega sieje herezje. Do systemów 32-bitowych nie ładuje się więcej niż 3GB RAM bo windows i tak więcej nie obsłuży. Jeśli chodzi o 64-bitowca to nie ma znaczenia. Generalnie im więcej pamięci tym lepiej ale nie popadajmy w paranoję. Na chwilę obecną 8GB jest wystarczające w zupełności.

5. Dysk twardy dałem Ci talerzowego Caviara BLACK (jeden z najwydajniejszych talerzowców na rynku ale też swoje kosztuje ;)) w wersji 2TB jak sobie życzyłeś. Ale ja Ci powiem, że tez miałem obawy czy 1TB nie będzie za mało ale na szczęście nie jest ;) Wystarcza w zupełności :)

6. Generalnie SSD służy do instalacji windowsa i najpotrzebniejszego oprogramowania. Przyśpiesza ładowanie znajdujących się na nim aplikacji (w tym windowsa). Dla mnie kosmetyka dlatego ja z SSD póki co zrezygnowałem. W zestawie dla Ciebie umieściłem 128GB wersję Samsunga 840 (jedne z sensowniejszych SSD na rynku)

7. Myślę, że Win7 wystarczy w zupełności.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

MSI Z77A-GD55 /intel Z77, LGA 1155/

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

LG GH24NS95 SATA (black)

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

Intel Core i7-3770K /3.5GHz, 8MB, LGA 1155, BOX/

Corsair Carbide Series 500R (black)

Thermalright Silver Arrow SB-E SE

bequiet! PurePower L8 730W

Gigabyte Radeon HD7970 OC 3GB DDR5 /384bit/ DVI/HDMI/2xDP

Kingston V300 120GB (450/450 MB/s)

 

Moja propozycja jeszcze tańsza bo 

 

5207 zł + kod na montaż gratis  który trzeba umieścić w komentarzu X98TY2AZ

 

Primo, podaj jaki posiadasz dokładnie ekran, chodzi mi bardziej o częstotliwość odświeżania. W zestawie masz 8 wątkowy CPU (dmuchając tym samym na zimne w przypadku optymalizacji gier pod większą ilość wątków) oraz grafikę 7970 którą już sam będziesz musiał sobie mocniej podkręcić. Jeden z bardziej opłacalnych dysków SSD patrząc na cenę oraz wydajność. W przyszłości można włożyć następną 7970 w celu utworzenia multi_GPU. Wydawanie większej ilości pieniędzy na zestaw do gier jest już raczej dociąganiem budżetu na siłę, chyba że stać Cię na dołożenie 500 zł do GTX680 aby mieć 4-5 fpsów więcej w C3  :menda: 

 

Jeśli chodzi o 64-bitowca to nie ma znaczenia

 

 

Czy aby przypadkiem znaczenia nie ma wersja systemu ? Według mnie ma bo Starter: 8GB Home Basic: 8GB, Home Premium: 16GB, Professional: 192GB, Enterprise: 192GB, Ultimate: 192GB

 

Dodatkowo, może lepiej poczekać do premiery 1150 ? 

Edytowane przez kajitsu.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi, a czy moglibyście mi coś podpowiedzieć co do karty graficznej? Tak dokładnie. Aha no i brać jakąś kartę dźwiękową, czy lepiej zainwestować w zewnętrznego DAC'a (słuchać będę tylko z dobrych słuchawek, więc jakość dźwięku też ma znaczenie). I w końcu czy nie lepiej dołożyć te 2-3 stówki i mieć 16 ram? A co do karty to może jak już mam powiedzmy 7k do wydania to lepiej będzie gtx 690 ^^

Edytowane przez enjoyeah14
Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Hmm, a zasialacz 650 mi wystarczy? Tzn pamiętajmy o tym, że w przyszłości być może go rozbuduję. A co do RAMu to widzę, że wszyscy proponujecie mi 8gb. Dołożenie RAM to chyba nieduży wydatek, a jak z wydajnością? Wie ktoś może, co z tym DAC'em? Inwestwoać pomimo karty dźwiękowej, czy nie?

Link to post
Share on other sites

A może polecicie mi jakiś ciekawy monitor? Aha no i jak z tą kartą muzyczną, czy ten ASUS jest ok? Karta ma być na stricte pod słuchawki i jakość w muzyce, niekoniecznie w grach (nie wiem, czy to ze sobą nie koliduje)

Edytowane przez enjoyeah14
Link to post
Share on other sites

 

Tj. rezerwuar napisał wyżej posiadam "prawie"podobny sprzęt i nie ma żądnego pierdnięcia na max detalach w najnowszych grach A macho to piękna sprawa

 

Grywasz może na swoim sprzęcie w C3 ? Jeżeli tak to mógłbyś zrobić mały teścik na FullHD + max detale i podać jaki masz minimalny i średni fps ?  



 

A może polecicie mi jakiś ciekawy monitor?

 

Pod taki zestaw może coś gamingowego na porządnej matrycy TN z odświeżaniem 120 Hz ? Jednak uprzedzam iż jest to koszt powyżej 1000 zł  

Link to post
Share on other sites

Szybsze odświeżanie obrazu, podobnie jak z TV, sygnał w Polsce nadawany jest z  30fpsami  przez co na telewizorach 50-60Hz obraz jest mało płynny, natomiast telewizory 100 Hz i więcej "dorzucają klatki w locie" przez co obraz staje się 2 razy bardziej płynny i wygląda jakby miał 60 fps i więcej. 

 

Gdzieś czytałem kiedyś bardzo dobry artykuł tutaj na forum jednak nie mogę go obecnie odkopać, może ktoś kto dłużej tutaj siedzi wie o czym piszę i wie w jakim to temacie było opisane  :menda:

Edytowane przez kajitsu.
Link to post
Share on other sites

Czemu nie, BF3 hulał na wysokich/SSAO/2MSAA w 30 fps w imac z radkiem 6970

 

A tak wogóle, to czy warto lecieć w jakieś szybsze pamięci ram niż 1600?

 

Werdykt:

HD7970

I7 3770

CAVIAR BLACK 2TB

SSD SAMSUNG 840

ASUS XONAR DX/XD

Corsair Vengeance Low Profile 4x4 1600MHz

AsRock P67 EXTREME4 GEN3

Bequiet! PurePower L8 730w

Obudowa Silentum PC Regnum L50

Thermaright HR-02-Macho

LG GH24N595 SATA

Będzie grało? : )

Edytowane przez enjoyeah14
Link to post
Share on other sites

A Xeon nie jest bardziej pod serwery czy coś? Podobno gry wolą I5 i I7.


Tak jak mówiłem chciałbym się zmieścić max do 7000zl więc może SSD zmniejszyć tak do 64GB , no bo w końcu tylko winda tam będzie pracować.

Edytowane przez enjoyeah14
Link to post
Share on other sites

Brałbyś między I7 a I5 tą I piątkę, czy między Xeonem? Wyczytałem, że I7 można tylko podkręcać (ja tego nie bd robił) i że ma karte graficzną zintegrowaną, ale na ch** mi ona? Jak na razie jestem bardziej skłonny w stronę Xeona , ale może przekonasz mnie do I5 ;d Jaka jest różnica między I5 a tym Xeonem? Wgl w celu cięcia kosztów pozwoliłem sobie zamienić SSD na

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-830-series-ssd-64gb-520-160-mb-s-retail-mz-7pc064b-ww-502259

 

Będzie dobry?

Edytowane przez enjoyeah14
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...