Skocz do zawartości

X4 965BE vs. 3570k - czy warto dopłacić


Recommended Posts

Koledzy i koleżanki forumowicze!

 

Zwracam się do Was z pytaniem dość nietypowym. Pragnę zakupić komputer stacjonarny i mam pewien dylemat. Przeczytałem mnóstwo testów procesorów, płyt, kart graficznych itp itd. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Intel jest szybszy. Nie jestem przekonany natomiast, czy dołożenie w tym momencie prawie 1k PLN jest opłacalne, w sensie, czy dołożenie 37% gotówki przełoży się na co najmniej taki wzrost wydajności. Zastosowanie kompa to programy graficzne 2d (Corel, PS) a po pracy gry. Jeżeli będziecie mieć jakieś sugestie odnośnie zmiany wymienionych niżej podzespołów na inne, również będą mile widziane. Naprawdę nie zależy mi na opiniach typu: "bierz intela, szybszy". Jak pisałem - wiem o tym. Różnica rzędu 120fps vs 100fps (i5 vs 965) to nie jest różnica która po pierwsze ma jakiekolwiek znaczenie dla komfortu grania a po drugie nie uzasadnia wydania relatywnie większych pieniędzy.

 

Dyski twarde już posiadam:

1. SSD 128GB Kingston

2. HDD 2TB Seagate

 

 

Zestaw I:

 

Procesor: AMD X4 965 BE                          349,00 PLN

Płyta: Gigabyte GA-990XA-UD3                  375,00 PLN

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis                   139,00 PLN

Pamięć: Adata 2x 4GB, 1600MHz                180,00 PLN

Grafika: Gigabyte 7870 2GB                       899,00 PLN

Zasilacz: BeQuiet PurePower L8 530W       289,00 PLN

Obudowa: SilentiumPC Gladius                   359,00 PLN

 

Łącznie: 2 590,00 PLN brutto

 

 

Zestaw II:

 

Procesor: Intel i5 3570k                               893,00 PLN

Płyta: MSI Z77 MPower                                675,00 PLN

Chłodzenie: Noctua NH-D14                        309,00 PLN

 

Pamięć: Adata 2x 4GB, 1600MHz                180,00 PLN

Grafika: Gigabyte 7870 2GB                       899,00 PLN

Zasilacz: BeQuiet PurePower L8 530W       289,00 PLN

Obudowa: SilentiumPC Gladius                   359,00 PLN

 

Łącznie: 3 550,00 PLN brutto

 

Dodam jeszcze, że oczywiście OC będzie maksymalne, jakie się da na poszczególnych zestawach.

Edytowane przez Pieterman1982
Link to post
Share on other sites

Proponuj wziąć zestaw od Intela, oszczędzić na płycie i chłodzeniu.

Płyta MSI Z77A-G43/G45 chyba, że będziesz robił wysokie OC to MSI Z77A-GD55.

Chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225. Nie opłaca się brać coś mocniejszego niż Fortis/Macho.

Do tego warto kupić pastę termoprzewodzącą Zalman STG2 lub Arctic MX-2.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Oczywiście, że na Intelu tylko dałeś tam komponenty, które są drogie a nie mają wpływu na wydajność.

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyNjsEOwiAQRP9lz40Blg3FfzAePRgPhHJoWltT2hg1$ruANOFgYg$LwJuB4QW3aWyWbob9GYhxBhVIjSIIoayDREJMirxNRykp5igFCJGywbVSRe7$XCpo!9Hb2M7jA3lYoazgv7xNLdYNJpagjqiW39!uEVTlBZ1ckVakldbb!3KnX66hE1CyiCYzm2M3OR8QFxkcWudbZ59DCnK1QwzOvetNc!qNHx4BM3h$AHqTVFo*

Płyta, którą Ci dałem w zupełności wystarczy do wysokiego oc procka. MPower jest Ci do niczego nie potrzebny bo to jest bajera - buzera i w dodatku awaryjna. Maksymalnie co możesz dać to jest MSI Z77A-GD55 ale to jest już max co bym dał. Dałem też tańsze o ponad 100zł chłodzenie, które jest doskonałe i nie widzę powodu by dla 3-4 stopni mniej tyle dopłacać do Noctuy. Dołożyłem za to ramu, który przy obróbce grafiki może się przydać. Grafikę wrzuciłem Ci na rdzeniu Tahiti Le, która jest wydajniejsza od zwykłego 7870 do tego bardzo mocny zasilacz od XFXa i mamy komplet, który jest znacznie lepszy od tego co Ty złożyłeś.pozdr.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że na Intelu tylko dałeś tam komponenty, które są drogie a nie mają wpływu na wydajność.

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyNjsEOwiAQRP9lz40Blg3FfzAePRgPhHJoWltT2hg1$ruANOFgYg$LwJuB4QW3aWyWbob9GYhxBhVIjSIIoayDREJMirxNRykp5igFCJGywbVSRe7$XCpo!9Hb2M7jA3lYoazgv7xNLdYNJpagjqiW39!uEVTlBZ1ckVakldbb!3KnX66hE1CyiCYzm2M3OR8QFxkcWudbZ59DCnK1QwzOvetNc!qNHx4BM3h$AHqTVFo*

Płyta, którą Ci dałem w zupełności wystarczy do wysokiego oc procka. MPower jest Ci do niczego nie potrzebny bo to jest bajera - buzera i w dodatku awaryjna. Maksymalnie co możesz dać to jest MSI Z77A-GD55 ale to jest już max co bym dał. Dałem też tańsze o ponad 100zł chłodzenie, które jest doskonałe i nie widzę powodu by dla 3-4 stopni mniej tyle dopłacać do Noctuy. Dołożyłem za to ramu, który przy obróbce grafiki może się przydać. Grafikę wrzuciłem Ci na rdzeniu Tahiti Le, która jest wydajniejsza od zwykłego 7870 do tego bardzo mocny zasilacz od XFXa i mamy komplet, który jest znacznie lepszy od tego co Ty złożyłeś.pozdr.

 

Rezerwuar, po co mu 16GB RAMu do gier?

Albo ja jestem taki zaspany albo on nic nie napisał o obróbce grafiki :P 

Edytowane przez caffu
Link to post
Share on other sites

Ok czyli klaruje się wizja i5 jednak jak widzę...

 

Grafikę wrzuciłem Ci na rdzeniu Tahiti Le

Czytałem właśnie test... szczerze, to skłaniam się jednak bardziej ku staremu 7870 z chłodzeniem Windforce http://proline.pl/?p=GIGA+HD7870+2GB+OC, jednak poziom hałasu też jest ważny, zwłaszcza, jeśli się pracuje po nocach :)

Płyta MSI Z77A-G45 pozwoli zaoszczędzić 300 PLN więc nie jest źle, niemniej nie ma slotu PCI (karta wifi). Ram-u mam teraz w laptopie 8GB i powiem szczerze, że wystarcza absolutnie. Zasilacz - chciałbym tego BeQuiet - mnóstwo dobrych opinii słyszałem na jego temat, tego XFX nie znam kompletnie.

Edytowane przez Pieterman1982
Link to post
Share on other sites

Wiele modułów w programach graficznych działa tylko na pojedynczym rdzeniu, a 3570k ma tutaj ponad dwukrotną przewagę nad phenomem. Zdecydowanie warto dopłacić. Nad 16GB RAM też nie ma co się zastanawiać, bo kosztują grosze, komfort pracy wyraźnie na tym zyskuje.

Ewentualnie można jeszcze więcej przyciąć na chłodzeniu. Coolermaster evo212 spokojnie radzi sobie z chłódzeniam procesoróe 125W z dużym OC. http://allegro.pl/chlodzenie-cooler-master-cpu-hyper-212-evo-i3061309236.html

Link to post
Share on other sites

Coolermaster evo 212 ani śmieszny fortis nie pozwolą na maksymalne OC o jakim wspominał autor. @Autor sprawdz jakie najwyższe chłodzenie wchodzi do Glaudiusa ,żeby Ci nie ograniczył wyboru chłodzenia AC. No chyba ,że go zalejesz wodą...

 

http://forum.benchmark.pl/topic/67495-wszystko-o-oc-i5-3570k/

 

Poczytaj,mniej więcej na jakim vcore jakie chłodzenie jest wydajniejsze.

Edytowane przez KepasOM
Link to post
Share on other sites

Taaaa. Procek 77W pewnie wymaga jeszcze wc albo kaskady. Mam tego evo212 założonego na 3820@4,75GHz 1,375V i nawet po wielogodzinnym obciążeniu maksymalnym nie przekracza 65-67°C, a to przecież procek 125W.

Link to post
Share on other sites

 

@Autor sprawdz jakie najwyższe chłodzenie wchodzi do Glaudiusa

175mm z tego, co znalazłem w sieci. WC nie chcę się bawić, odpada. Chłodzenie powinno sobie radzić z OC do ok. 4,4 GHz - tak wstępnie oceniam. Procek mamy ustalony. Nie jestem przekonany co do mobo (mam dobrą dźwiękówkę i wifi na pci). 7870 XT - http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_vertex3d_hd_7870_xt_black_tahiti_le_prawie_jak_hd_7930?page=0,22, martwi mnie bardzo poziom generowanego hałasu.
Link to post
Share on other sites

Ok, sprawdziłem tego szafirka, tylko dostępności brak. Chciałem kupić wszystko w 1 sklepie na miejscu (Wrocław), brałem pod uwagę Arest i Proline. U żadnego z ww. nie ma w ogóle w ofercie XT tego szafirowego. Jest za 935,00 PLN brutto ta jednowiatrakowa club3d http://www.arest.pl/szukaj/7870%20xt//.


 

Edited:

 

Jestem już po zakupie... Postanowiłem jednak złożyć tańszy komputer, na używanych podzespołach. Wyszło coś takiego:

AMD X6 1100T @ 4,2GHz

Asus M4A88TD-M Evo

Corsair CMZ8GX3M2A1600C9 16Gb (4x4GB)

Asus Ati 6950 DCII @ 6970 shaders

SSD Kingston SSDNow V+ SNVP325-S2/128GB

HDD Seagate 2TB

NZXT Vulcan

 

Dyski już miałem, resztę okazyjnie mogłem wziąć za 2k pln, zdecydowałem się i myślę, że było warto.

Dzięki chłopaki za wszelkie porady!

Edytowane przez Pieterman1982
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...